23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Redukce členů egyptské sněmovny

Legislativní smršť doprovází nadcházející změnu na postu hlavy státu v Egyptě. Sisi se ujme prezidentské funkce v neděli 8/6. Tím skončí role bývalého předsedy Nejvyššího ústavního soudu Adlího Mansúra coby prezidenta prozatímního.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cerny 9.6.2014 9:15

Proc nesrovnavat s Cinou nebo Svycarskem?

Proc nesrovnavat s Evropskymi staty? Treba se Svycarskem, jehoz dolni snemovna, Nationalrat, ma take 200 clenu pri ca. 8 milionech obyvatel a z toho jsou plne 2 milionu cizincu bez Svycarskeho obcanstvi. Cili na 6 milionu Svycaru pripada 200 poslancu! Aby snemovna mohla fungovat a mohla zastupovat zajmy volicu musi mit nejakou minimalni velikost.... To by autor mohl take srovnavat s Cinou, kde na jednoho poslance pripada 4 miliony volicu, coz by preneseno na nase pomery odpovidalo 2 - 3 poslancum!

J. Vyhnalík 9.6.2014 0:39

Nesmyslné srovnání

Parlament sice reprezentuje voliče, ale to není jeho jediná funkce. Ještě významnější je funkce zákonodárná a proto je potřeba, aby minimálně hlavní strany měly v parlamentu dostatek členů tak, aby dostatečně obsadily důležité výbory a měly v parlamentu dostatek lidí tak, aby se ti mohli věnovat přípravě a posuzování nových zákonů.

Z tohoto pohledu je velikost PS víceméně přiměřená. V Egyptě hraje jistě roli velikost země a hlavně heterogenita tamní společnosti.

P. Dvořák 9.6.2014 3:18

Re: Rozporujete sám sebe.

Pokud píšete „aby minimálně hlavní strany měly v parlamentu . . . dostatek lidí tak, aby se ti mohli věnovat přípravě a posuzování nových zákonů“, tak z tohoto hlediska tam strany mají neúměrně vysoký počet členů, neboť jen minimum poslanců se věnuje skutečné přípravě a posuzování čehokoliv. Hlasování není ani příprava, ani posuzování, hlasování je hlasování. I toho se mnohdy zúčastňuje jen zlomek poslanců.

Ovšem pokud píšete : „aby minimálně hlavní strany měly v parlamentu dostatek členů tak, aby dostatečně obsadily důležité výbory“, tak z tohoto hlediska tam strany mají neúměrně nízký počet členů, který je delimitován neúměrně nízkým počtem výborů a tedy i neúměrně nízkým počtem zejména funcionářů výborů.

Tedy vzhledem k mému prvnímu odstavci je zřejmé, že by naše Poslanecká sněmovna klidně mohla mít ne 200, ale zaokrouhleně 74 poslanců. Pokud ale přejdu k mému druhému odstavci, pak by klidně mohla mít naše sněmovna 1538 poslanců. Jistě by pro ně nebylo problémem vytvořit 307 pětičlenných výborů, v kterých by byl vždy jeden předseda a čtyři místopředsedové.

Ještě bych si dovolil podrobit kritice váš výraz „aby dostatečně obsadily důležité výbory“. Vy snad znáte nějaký nedůležitý výbor? Všechny jsou důležité a čím více jich bude, o to více budou všechny důležitější!

J. Vyhnalík 9.6.2014 12:45

Re: Rozporujete sám sebe.

Názorně předvádíte, že netušíte o čem píšete.

Není možné, aby se všichni poslanci zabývali všemi zákony a byli odborníky na všechny možné obory, energetiku, armádu, školství, vědu, justici, zdravotnictví, zahraniční politiku, bezpečnost atd. atd. Specializace je nezbytná a v důležitých oblastech je vhodné, aby strany disponovaly více než jedním poslancem, který se v oblasti dobře orientuje.

Pokud by měla PS 74 poslanců, měly nejspíš pouze dvě nejsilnější strany dost poslanců, aby všechny agendy zvládly, zbytek parlamentu by pouze pro ozdobu, nebo spíš pro legraci. Pokud by zůstalo současné rozdělení volebních obvodů, došlo by k disproporci, kdy v KV kraji, by bylo minimální procento pro to se dostat do PS cca 20 %! Ve větších krajích by to bylo méně a tedy v každém volením kraji by fungovala jiná pravidla! Pokud by se naopak volební kraje pospojovaly, byla by velká šance, že ty menší kraje nebudou mít v PS žádné poslance, v lepším případě, že jich budou mít "jenom" méně, než odpovídá počtu obyvatel.

Podle Vaší logiky by pak opravdu malé státy žádný parlament nepotřebovaly a stačil by jim jeden poslanec.

P. Dvořák 9.6.2014 16:43

Re: Rozporujete sám sebe.

Názorně předvádíte, že jste absolutně nepochopil ironii.

Ovšem zcela neironicky říkám, že mně nikdo nepřesvědčil o tom, že by jakákoliv kandidátní listina byla alespoň stínem něčeho, co se by mohlo blížit sestavě, cituji: "aby strany disponovaly více než jedním poslancem, který se v oblasti dobře orientuje."

P. Dvořák 9.6.2014 16:45

Re: ach jo.

"... něčeho, co by se mohlo ..."