21.10.2018 | Svátek má BrigitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


USA: Potíže s konkrétnemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 32, poslední: 5.6.2014 20:19, přehled diskusí

Tak uplni blbci az nie su ):
Autor: I. Teren Datum: 5.6.2014 20:19

V USA sa za skoly plati a dlhy studenti splacaju dlhe roky. Americky inzinier je na velmi slusnej urovni, ovela lepsej, ako v byvalej CSSR, ked sa studovalo zadarmo a za bezcenne tituly. Problem je ze, vseobecne vzdelanie - zemepis, jazyky etc. maju velmi ubohe.

Re: platí to i obráceně:
Autor: J. Jurax Datum: 5.6.2014 19:09

No, víte, tohle jsem se učil před půlstoletím ve škole a ani dnes bych s tím neměl problém.

A pan Ulč nepíše o Američanovi běžném, alébrž o vysokoškolských studentech studujících politologii. U těch by se daly předpokládat určité předběžné znalosti plynoucí ze zájmu o obor.

Re: Who ceres?:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 5.6.2014 18:15

Má státní dluh 10 % HDP a jeho HDP roste tak, že se o to zemím EU ani nesní. Sice je v HDP "až" páté na světě, ale vedle USA se jedná o jediné skutečné světové atomové velmoci.

Re: Ulč píše o studentech, kteří si jeho obor vybrali,:
Autor: J. Jurax Datum: 5.6.2014 17:42

Ono mne spíš překvapuje, že studenti s takovou mizernou úrovní vědomostí jaksi příslušejících k oboru, který hodlají studovat, se na tu školu vůbec dostali. To berou každého, kdo se přihlásí a eventuálně má na školné nebo tam taky mají nějaké přijímačky?

I když u nás to v přítomnosti asi nebude o moc lepší ... ondyno můj vysokoškolsky - tedy ekonomicky - vzdělaný synovec vyslovil názor, že Finsko a pobaltské země (Estonsko, Lotyšsko a Litva) byly v první světové válce neutrální ...

A vzpomínám si, že na střední škole byl zabijáckým aktem obmyslného profesora zeměpisu - následovaným sžíravým sarkasmem prýštícím na hlavu nevědomce - požadavek vyjmenovat řeky protékající Plzní (na tehdy gottwaldovské SVVŠ). Bez gůglu je neznám dodnes ...

Kde jste to, pro Gotta!, testoval?:
Autor: V. Novak Datum: 5.6.2014 17:00

Studoval jsem za socíku a uměl bych vyjmenovat obé. Zeměpis nám opravdu Spojené státy netajil.

A to jsem rozhodně do zeměpisu nebyl fanda. Dokonce jsem to i "vysvětlil" zeměpisářovi - že je to nelogický, že se o musí jenom drtit... S odpovídajícím (a oprávněným, říkám ted) výsledkem.

Re: Ulč píše o studentech, kteří si jeho obor vybrali,:
Autor: V. Novak Datum: 5.6.2014 16:55

Jenže zrovna těmto by neměl být ukradený.

Re: Who ceres?:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 16:38

Napsal jsem z mocných. V čem je Rusko mocné?

Re: platí to i obráceně:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 16:30

Abych se doplnil a byl plně pochopen: Američan má plné právo nevědět o jedné padesátině cizího kontinentu nic (500 000 000: 10 000 000).

Prosím:
Autor: A. Aichou 126 Datum: 5.6.2014 16:14

Anglicky byste ten text neměl?

Re: Ulč píše o studentech, kteří si jeho obor vybrali,:
Autor: J. Aspirin Datum: 5.6.2014 16:00

...jasně, amer. školství znám. Chtěl jsem tím jenom říci, že existuje i jiný pohled na věc - nejen ze strany přednášejícího (který má tendenci z neznalostí svého předmětu dělat konec civilizace) ale i ze strany studentů, kterým je jeho předmět mnohdy srdečně ukradený.

Re: platí to i obráceně:
Autor: P. Krasny Datum: 5.6.2014 15:03

Ano, to je pravda.  Mám to vyzkoušené na české mládeži.  Třeba jmenovat 5 států USA bylo nad jejich možnosti.  Tak jsem to otočil, bylo to za socíku, a chtěl po nich tři státy SSSR.  Věděli stejný kulový.

Ale abych byl spravedlivej, zkuste si pokecat s Indem.  Indů jsou v USA plná IT oddělení, hodně z nich pochází z velkoměst 10Mega a víc a jméno města jsem nikdy neslyšel, na mapě ho nenajdu.

A už jsem taky potkal Evropana, kterej si myslel že Bangladéš je ostrov.

Takže ono to pošklebování bývá většinou krátkodobé.

Re: platí to i obráceně:
Autor: V. Novak Datum: 5.6.2014 13:00

Nebyl jsem si jist, že si to zamatoval KAŽDÝ absolvent ZDŠ. U zdravých středoškoláků si tím jsem skoro jistý.

Ulč píše o studentech, kteří si jeho obor vybrali,:
Autor: V. Novak Datum: 5.6.2014 12:58

předpokládám, že dobrovolně. Netestoval studenty matematiky z "příčestí minulého trpného" nebo studenty dějepravy z 2. věty termodynamické. I když by je znát měli.

Testoval studenty politických věd ze znalosti prostředí, v němž se politika děje. Občas mi připadá, že takoví určují americkou politiku pro svět.

Bohužel, naše školství bylo tomu americkému připodobněno rychlostí hodnou lepší věci. Třeba vestupu ekonomiky....

Re: Who ceres?:
Autor: J. Tachovský Datum: 5.6.2014 12:58

Nejsou nejvetsi, nejvetsi je Rusko, nejlidnatejsi Cina. Maji nejsilnejsi armadu, to jo.

Re: platí to i obráceně:
Autor: J. Tachovský Datum: 5.6.2014 12:57

Tohle jsme se ucili nekdy v pate tride. Pochopil bych, ze cech nenajde na slepe mape Wyoming a nebude znat jeho hlavni mesto.

Taky mam jednu perlicku:
Autor: J. Tachovský Datum: 5.6.2014 12:54

Presvedcil jsem americana, ze Ceskoslovensko lezi mezi Severni a Jizni Dakotou. Sbastil mi to a jeste dodal, ze poznal, ze nejsem z Colorada kvuli prizvuku.

Re: platí to i obráceně:
Autor: V. Novak Datum: 5.6.2014 12:51

Pokud se vy, pane Jochu, nevyznáte na mapě Severní Ameriky, pak si nezvedejte sebevědomí představou, že "ostatní taky ne". Není to pravda.

Vše vámi vyjmenované vím kde hledat - a to i na mapě světa. A troufnu si tvrdit, že každý, kdo (úspěšně) prošel československou socialistickou střední školou. Čím méně jsme mohli cestovat, tím více jsme cestovali prstem po mapě.

Jak jsou na tom absolventi současného školství, si hádat netroufnu.

Ale no tak...:
Autor: J. Aspirin Datum: 5.6.2014 11:47

... asi všichni jsme byli studenti a měli jsme předměty, které nás zajímaly a předměty, kterými bylo nutno prolézt s nejmenší možnou námahou. Dokonce i takové, v kterých jsme soutěžili kdo napíše/řekne větší ptákovinu a rozhořčený pedagog byl zdrojem dobré zábavy. No a pro nás, studenty věd přírodních to byly samozřejmě vědy humanitní a politické. Osobně se ještě dnes zastydím, když zjistím, že rozumím něčemu z věd humanitních... ale mám dojem, že stejný pohled je i z druhého břehu už mnohokrát jsem slyšel z úst humanistů/umělců hrdá prohlášení, že matematice/fyzice/chemii vůbec ale vůbec nerozumí :-))

Re: platí to i obráceně:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 9:50

A právem.

Jedna věc jsou:
Autor: J. Kraus Datum: 5.6.2014 9:40

vnější vlivy působící na člověka, tedy třeba vzdělávací mašinerie, druhá věc je lidská přirozenost. V jakýchsi starých selských pamětech hospodář vzpomíná na vzrušení, jaké ve škole vyvolávala mapa císařství. Ještě před padesáti lety bylo v některých, snad mnoha rodinách s dětmi běžné, že se večer na stůl rozložila nějaká mapa a ukazovalo se a hledalo. K tomu verneovky, Kořenský, Hanzelka a Zikmund, obrovský tajemný svět. Historie se přidala nějak sama. První otázka, kterou si kladli už ti robotující sedláci: odkud jsem, co je vedle, odkud přichází nebezpečí, jaké je tajemství země, oblohy a světa. Skoro každý starší člověk dovedl vyjmenovat posloupnost českých panovníků – ta historie byla i po staletích stále živá, byl to svět, jehož byli výhonky. Přesuňme se o necelých dvě stě let a vidíme řidiče nejmladší generace, kteří jezdí pouze podle GPS (anglicky, je to prý srozumitelnější) a neznají celkovou topografii Čech, staletí mají smíchaná dohromady, radši to nerozvádět. Pár klubů vojenské historie to nezachrání. Vypadá to, že se změnilo něco zásadního nikoli ve školství, ale v lidské přirozenosti. Možná ale jen, že vymývání mozků začíná dnes ve věku příliš útlém.

K tomu biflování. Jeho původním smyslem bylo naučit adepta soustředivosti. Ta je základem všeho poznání. Adeptem se ovšem těžko mohla stát nějaká ambiciosní šprtka.

platí to i obráceně:
Autor: P. Joch Datum: 5.6.2014 8:58

Posmíváme se Američanům, ale zkuste strčit našinci mapu severní Ameriky a požádat jej o vysvětlení kde leží USA a kde Kanada. A pokud to USA trefí tak se zeptat třeba kde leží Skalisté hory, Niagarské vodopády, Washington a Washington DC.

My si ve své sebestřednosti neuvědomujeme, že pro běžného Američana je ČR pod jeho rozlišovací schopnost.

Re: Who ceres?:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 8:56

Jsou největší z mocných a nikdy nám, na rozdíl od mnohých Evropanů, neublížili.

Jezdí se studovat do Ameriky a nebo do Čech?

Who cares? Mně.:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 8:53

Tak mám zas nový obrat, který jsem ještě neslyšel a nebo nezaregistroval. Stává se vám to také? Člověk halt někdy neposlouchá pořádně a nebo to nestačí.

Pan Ulč by mohl své testy tady, alespoň jejich části, uveřejňovat. Jednak by si něktěří mohli uvědomit, že jsou pitomí stejně, jako ti ignoranti američtí a pak, ty americké fráze nejsou k zahození.

Who ceres?:
Autor: L. David Datum: 5.6.2014 8:52

Devět z deseti Američanů vám i tak kdykoliv prohlásí, že USA jsou nejlepší země na světě, a že Američané jsou nejvzdělanější lidé na Zemi.

Mají to odmalička natlučeno do palice a říkají tomu vlastenectví.

Re: Mladez nova, mladez obamova:
Autor: J. Plzák Datum: 5.6.2014 8:44

Je omyl, myslet si, že je to se znalostmi v Evropě lepší. A to mluvím o, jak naši intoši říkají, západních vyspělých zemích.

Opět za 1 :-):
Autor: K. Frauknecht Datum: 5.6.2014 7:57

Úsměvné a velmi moudrý začátek článku!

Stačí se podívat:
Autor: E. Vašátko Datum: 5.6.2014 7:06

např. na slovenské vysílání "I múdrý schybí", které běží snad každý den a nebo na nedávné vysílání s panem Krampolem u nás. Totální neznalost a nezájem mladých lidí - nevěřím, že by byli hloupí, prostě je to nezajímá.

A pak se divte stavu světa...:
Autor: J. Mrázek Datum: 5.6.2014 5:56

Tohle dobře dopadnout může leda naprosto nepravděpodobnou náhodou ....

Mladez nova, mladez obamova:
Autor: I. Teren Datum: 5.6.2014 4:34

Pocuvat ich nazory na svet a politiku je na zaplakanie. Podla tych, ktorych som spoznal, socialisticka Europa je raj na Zemi hodny nasledovania. Uzasne primy pre kazdeho, 6 tyznove dovolenky, skoly zadarmo...)))

Nechoďne daleko:
Autor: J. Jurax Datum: 5.6.2014 3:57

V roce 2008 jsem v tuzemské TV shlédl anketu, v níž se v Brně na Náměstí svobody tázal reportér 28. řijna mladých lidí, čímže je tento den pamětihodný. Věděl jeden - odpovědi ostatních, prý studentů, byly tristní. Pamatuju si, že celkem inteligentně vypadající dívenka měla za to, že ten den skončila druhá světová válka, kdežto jiný mládenec soudil, že se potopil Titanic a jiný, že začala první světová válka. Další dívenka vyslovila názor, že se narodil Václav Havel. I další odpovědi, které jsem již zapomněl, se vyznačovaly stejnou olbřímí pitomostí.

Ono blbost a nevzdělanost je internacionální ...