19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: O pazourku a jeho muzeu v Bolaticích

Bez nerostných surovin se neobejdeme, což ví zajisté každý. Avšak určit, která nerostná surovina provází člověka nejdéle, to už je něco jiného. Odpověď je ale jednoduchá. Je to pazourek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 4.6.2014 8:51

Moc zajímavé,

díky, pazourek mám doma taky. Těším se na další Ostravsko,mám to tam ráda.

Z. Vave 3.6.2014 20:39

Re: "přeměna vápníku na křemen"

To jsem vůbec netušila, děkuju.

Z. Vave 3.6.2014 20:38

Re: Ano, ano,

dtto :o) Kolikrát už nevím podrobnosti, tak si to jdu dohledat, ale díky knížkám vím, že je vůbec co hledat. :o)

Z. Jitča 3.6.2014 20:37

Re: Velmi zajímavé

Myslím, že s tím troudem je to stejný princip jako s dřevěným uhlím - nesmí hořet, jen bez přístupu vzduchu jakoby zuhelnatí...

Z. Lika 3.6.2014 20:10

Re: "přeměna vápníku na křemen"

Tohle je velice zajímavý detail - zkřemenění. Děkuji za vysvětlení.

Z. Matylda 3.6.2014 20:06

Re: Velmi zajímavé

Ta tkanina nesmí být úplně na prach spálená, jen zuhelnatělá. Prostě načatá :)

T. Zana 3.6.2014 20:02

Ještě O.T.

Na Hadech je vyúčtování.

T. Zana 3.6.2014 19:12

tohle je zase moc zajímavé

Taky jsem mívala schovaný pazourek, kam asi přišel...

A. Uhlíř 3.6.2014 19:03

Re: "přeměna vápníku na křemen"

Ještě bych se vyjádřil k textu článku, kde se píše o zkřemenění vápenných částí těl živočichů. Nejde totiž o přeměnu vápníku na křemen, což je zde nemožné. Silicifikace (zkřemenění)je něco jiného. Tak, jak může časem silicifikovat dřevo (původní struktura dřeva se změní v křemen), zkřemenět břidlice apod., tak i vápenec může silicifikovat. Jsou známy kupř. nordické souvky, nalézané u nás v ledovcových sedimentech, které jsou silicifikovanými vápenci(v zemích původu se jim říká Lavandelblaue verkieselte Kalksteine). Nedošlo k tomu "přeměnou vápníku na křemen", ale jiným procesem. Předpokládá se, že silicifikace prvohorních vápenců na SiO2 nastala v třetihorách. Obdobnými procesy silicifikace se vápenné části těl v pazourku proměnily v SiO2 (dlouhodobým působením křemíku ve vodě byly původní struktury silicifikovány, nejde o "přeměnu vápníku na křemen".

M. Crossette 3.6.2014 18:51

Ještě ke včerejšku

Dočetla jsem včerejší článek od "Bubišky" a pochvalu dám raději sem, kdyby se tam Petra už nekoukala.

Tedy Petro s manželem mají vaše metody psího výcviku nejen pozitivní, ale hlavně omlazující schopnosti. Nejenže se vám podařilo nalít novou energii (a lásku) do stárnoucí fenky, ale navíc jsi jí naučila "známe výřečnosti" a já z toho těžím a mám úsměv od ucha k uchu.

Tvůj způsob vyprávění je nezaměnitelný. Já si jen představuji nějakého cizince, který se domnívá, že dobře zvládnul těžkosti i nástrahy jazyka českého a řeč skvěle ovládá (a s obdivem si to myslí i jeho okolí). No a teď mu chudákovi někdo předloží k přečtení jedno z tvých povídání :))))

Těším se na další !!!!

P. Paleček 3.6.2014 18:17

Re: Jako malá

Já taky. Zavíral jsem se nimi do skříně, abych ve tmě ty jiskřičky lépe viděl. :o))

P. Paleček 3.6.2014 18:15

Re: Jako malá

Jo to já taky. Zavíral jsem se s nimi do skříně, abych ve tmě ty jiskřičky lépe viděl. :o))))

P. Paleček 3.6.2014 18:05

Re: Ano, ano,

Souhlas. Já taky. Popravdě...i dnes, ve světě wikipedií a jiných pedií stále žiju více z toho co jsem nasosal z knih v dětství a mládí než z toho co nalovím na netu.

Z. Vave 3.6.2014 18:02

Re: Ano, ano,

A to je velká škoda, z knížek (beletrie) jsem se toho dozvěděla víc než ve škole.

Z. Verenka 3.6.2014 17:53

Re: Velmi zajímavé

Presne Marička-ten smrad pekla ma ako decko fascinoval a strašil.A flinta-to ma dostalo.Clánky Aleša sú vždy bezvadné a písané výbornou formou.A Ostravsko začínam vidieť inými očami.

P. Paleček 3.6.2014 16:44

Re: Velmi zajímavé,

Mně zase zajímavá Žabčina matematika, kdy vedle sebe položila dvě figurky a pravila že ta figurka je jenom jedna, protože "tady je jedna a tady taky jedna, takže nikde tady nejsou dvě." :o)

P. Paleček 3.6.2014 16:17

Re: Ano, ano,

Myslím že dvě. Třetí už k nim asi patřit nebude vzhledem k tomu že panuje čtecí nechuť.

M. Crossette 3.6.2014 15:57

Re: Velmi zajímavé

A vida odkud se vzalo české slovo flinta !!!!

M. Crossette 3.6.2014 15:53

Velmi zajímavé

Aleši, velmi zajímavé. Také jsem jako dítě křesala jiskřičky z křemínku a vyhledávala ty, které nejvíce smrděli sírou, dětské fantazii se vybavoval smrad pekla.

Ano, znám výraz že něco chytlo jako troud, ale nevěděla jsem, že to může být i přepálená tkamina. ALE jak to, že tkanina, která jednou shoří může ještě znovu chytnout?

Jinak slovo pazourek jsem samozřejmě slyšela, ale vlastně jsem o nich nic nevěděla. Teprve, když Dede za pobytu v Anglii ukazovala na svém albu fotky parouzků z anglického pobřeží, jsem si uvědomila, že právě takové tři mám doma. Ale nejsou to "pazourky", ale pazoury. Schválně jsem si je teď šla zvážit, mají přešně 800gr a 900gr. Ten třetí je čistě bílá "hrouda" tak velikosti dlaně, ale tu zrovna nemohu najít, abych ji zvážila. Všechny jsou dovezené z Anglie. Jeden tvarem vypadá trochu jako kost,celý šedočerný. Druhý je z pobřeží Doveru a zvrchu je silně křídový, uvnitř šedo-černý". Bydleli jsme v Sussexu a tam podobných kamenů byly spousty. Některé na pohled obyčejné (nebo ty bilé "křídové koule")jsem schválně rozbíjela (práskáním kamene o kámen), abych viděla, jak vypadají uvnitř. Hlavně mokré, byly hezké (jako vlastně každý kámen).

Z. Jitča 3.6.2014 15:42

Díky!

Krásný, poučný a hlavně úžasně čtivý článek - moc děkuji za rozšíření obzorů a připomenutí zapomenutého :-).

Také jsem coby dítě zvídavé a k indiánskému vnímání světa otcem vedené mlátila křemeny o sebe a snažila se občasnou pidijiskřičkou něco zapálit - kupodivu vždy neúspěšně :-D.

A proto jsem, coby zodpovědná matka, synkovi zakopila křesadlo i s pazourkem, poté jsme vyrobili troud ze starého trička a už jsme vesele křesali a zapalovali. A nadšení (a patřičně špinaví) jsme z toho byli oba!!!

Z. Jarka_F. 3.6.2014 12:47

Re: No teda

Aha, tak to by mohla být slavná i moje Venda. Jen co někdo najde v křoví u Svratky (jinde psí trus poctivě sbírám!) ten vltavín co mi spolkla, rozšíří se zprávy o novém nalezišti moldavitů :)

Z. Lika 3.6.2014 12:15

Re: No teda

Louk začala vlastní jahodovou plantáží, a víš, jak to dopadlo... ale to troušení pazourků mimo ledovcové trasy mi připomnělo jeden archeologický skandál z dřívější doby... třeba bude Louk ještě slavná!

Z. Lika 3.6.2014 12:11

Re: Křesadlo

Zajímavá technika výroby troudu :-)

D. Ruščáková 3.6.2014 11:04

Milý Aleši, díky za bezvadný článek!

Četlo se to jedním dechem. Já pazourky znám, jsou to moje oblíbené kameny. Ono nemůžete vyrůstat s matkou-přírodovědkou a zůstat nazasaženi, když třeba mězi kytkama bývaly v nádobách kolonie koulečů válivých, krásnoočk a zrněnek, stejně jako kamení všelijaké:)) Pazourky jsme hledávali u Baltu, ve své novodobé historii jsem jich plno nasbírala u anglických útesů - prostě jsem nedokázala odolat:))

Naprosto nic jsem ale netušila o jejich původu - díky moc za pro mě nečekanou informaci! A vůbec, díky tobě se mi jeví Ostravsko stále zajímavějším:))

Z. Tosca 3.6.2014 11:02

Re: :)))

:D :D :D

Nejbliží ve vzdálenosti 4.5 hodiny autem ;) Už vidím to nadšení v očích dětí, že pojedeme 4.5 hodiny autem kouknout se na pazourky ;) :))))

A to vynechám, že zatím děti nemohou přes hranice, neb jsou bez dokladu :)

Zůstaneme zatím u těch Bolatic, kdyby bylo nejhůř, tak tam dojdeme i pěšky ;)

Ale děkuji za tip :)

A. Lex 3.6.2014 10:51

Pane Aleši

díky za zajímavé téma. I na stará kolena se člověk stále učí.

Z. Jarka_F. 3.6.2014 10:47

Re: No teda

Joj, to je škoda :( Když se odstěhovala do divočiny, mohla by i v domácnosti konat po zálesácku, ne? Používat pazourkový nůž, na lov nechodit do Penny anébrž se chopit luku a šípů, kávová zrnka si drtit mezi dvěma balvany, vypěstovat si vlastní tabák...

E. Žampachová 3.6.2014 10:43

Re: vznik pazourku

Přeměna vápníku na křemen (kde je křemík) je nesmysl. Ono na netu není vše správně, tohle je evidentní chyba. To, že je pazourek živočišného původu je dáno tím, že některé organismy Sinice, houbovci.. mají schránky křemičité a ne vápenaté. Ale to už A. Uhlíř psal. Takže moje informace je nadbytečná.

Z. Jarka_F. 3.6.2014 10:12

Re: :)))

Můžeš na výlet i do Polska :) Polské rohovce - zajímavě klikatě pruhované kameny - jsou také pazourky. Ocituju abych to nepopletla: "Silicit – Rohovec – páskovaný pazourek - krzemien pasiasty ... V Polsku je asi pět lokalit, na kterých se nachází páskované silicity – rohovce. Jedná se o lokality v okolí Sandoměře (150 km východně od Krakova) Ilža, Ostrowiec Šwietokrzyski, Šródborze Ožarów, Krzemionky Opatowskie."

Z. Tosca 3.6.2014 9:43

Re: vznik pazourku

Liko, já si to musela vyhledat na internetu, ale fakt to existuje (jiný název je houbovci) a ještě tam upozorňují, že si je nemáme plást se skupinou Fungi, což jsou ty houby, co se mi vybaví, když slyším "houba" :))

Zaujala mě tahle věta v komentáři " ale i z různých vápenných částí těl, které v mořské vodě zkřemeněly. " Musím si dohledat, jak probíhá přeměna vápníku na křemen. Jen tak pro zajímavost. Přišla by mi logičtější přeměna uhlíku na křemen, ale nejsem chemik ani biolog a moje technická logika v přírodě velmi často nefunguje :))))

Člověk se učí celý život, děkuji pane Aleši :)