25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Jak mě v roce 1952 vyloučili

V roce 1952 jsem chodil do páté třídy obecné školy. Začátek 50. let byla u nás asi doba největšího politického temna. Někdo byl mocný, slavný - a další rok byl po monstrprocesu popraven… Stalina a Gottwalda jsme nejdříve oslavovali a už rok po jejich smrti jsme na příkaz soudružky učitelky vytrhávali celostránkové fotografie obou státníků ze všech našich učebnic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 27.5.2014 12:22

Ředitel B. inu správný soudruh.

Ještě v r.1941 všichni komunisti hlásali, že německá dělnická třída přece nemá důvod válčit se sovětskou dělnickou třídou. No a to hajlování si jistě správně ideologicky zdůvodnil.

J. Jurax 27.5.2014 23:41

Re: Ředitel B. inu správný soudruh.

No, hajlování ... ono když při vytrčení pravice ponecháte otevřenou dlaň, je to hajlování. Viděl jsem v dokumentárních filmech i variantu s ohnutým loktem - jako když se pravou rukou vzdáváte.

Ale když u varianty s ohnutým loktem zatnete ruku v pěst, je to pozdrav Rudé fronty - opět v dokumentárních filmech jsem viděl německé proletáře v placatých čepicích, jak tak zdraví zaťatou pěstí za burácivého zvolání "Rot Front".

No a ten pan ředitel B. si to holt popletl, že ano ... :-)

J. Ráž 27.5.2014 11:13

Mně do pionýra vůbec nevzali

Pamatuji jako teď. Řada čtvrťáků stojí v bílých košilích v řadě pěkně v pozoru, na stěnách rudé vlajky a portréty Marxe,Engelse,Stalina a Gottwalda, a mezi nimi i já, očekávající ten skvělý okamžik, kdy mi bude uvázán pionýrský šátek na krk. Nějaký chlapík za doprovodu ředitele a předsedy ČSM v modré košili, vázal jednomu po druhému šátky a pak přišel ke mně. Já se našponoval, ruka se šátkem se blížila....a pak ředitel něco tomu chlápkovi zašeptal do ucha a ten štítivě odtáhl ruku se šátkem, něco zasyčel a přešel k sousedovi. Já se v ten moment rozbrečel, protože jsem nechápal, že dětem režimu nepřátelských osob se šátky nedávají a já po něm tak toužil, když ho dostali všichni. Teprve později jsem pochopil, že cejch druhořadého občana, který pak zásadně ovlivnil můj život, mi byl právě v ten okamžik vypálen.

B. Brousková 27.5.2014 9:12

Na pražských Vinohradech

Ve školní družině v Libické ulici na pražských Vinohradech v tutéž dobu, došlo ke strašlivé události. Jakési dítko patrně v žoldu vrahů z Volstrýtu, západoněmeckých revanšistů a vůbec všech imperiálistů a zavilých nepřátel míru a budování socialismu v naší krásné vlasti, osvobozené slavnou Rudou armádou napsalo na klukovském záchodě  na zeď větu "AŤ ŽIJE VÁLKA". Některá z bdělých soudružek poté co tu hrůzu odhalila, okamžitě zavolala na příslušná místa. Přijeli dva pánové v civilu a začalo vyšetřování. Všechny přítomné děti byly shromážděny v jedné místnosti a pak jedno po druhém  volány k výslechu. V jeho závěru musely na papír napsat  inkriminovanou větu. Všechny do jednoho. Dokonce i ty které postupně docházely do družiny ze školy na oběd a napsat to nemohly,  protože v uvedenou dobu v družině ani nebyly. Akce trvala celý den a pokud mne paměť neklame , zrádný  agent odhalen nebyl. Asi prodělal před svým činem patřičný tvrdý výcvik u CIA nebo dokonce CIC. Ale stejně mu to neprošlo, protože mír byl zachráněn a budování socialismu v naší krásné vlasti ...atd, pokračovalo i nadále.revanšistům a imperiálistům navzdory.

F. Matousek 27.5.2014 8:36

nepodcenujme západní diversi !

Já byl pionýr z presvedcení. Vzpomínám, ze jsem chodil se sátkem i ven si hrát ! Jiste jsem mel i nejakou funkci, myslím ze kulturního referenta ?

Potom nekdy ve 13. ti letech diversanti ze západu, co vysílali ze stvavých stanic zaprícinili, ze jsem zacal,  ( na transistoráku a pod perinou, aby to rodice neslyseli ), poslouchat " rejdio Laxnberg ", potom Svobodnou Evropu a o vse pionýrské a socialistické jsem ztratil zájem. Tendence do vysokého veku trvalá !

Tudle jsem se u nás v hospode poucil, ze za vsechno muzou "síájej" a západní rozvedky. Jestli na tom není tak trochu pravdy ?

P. Hlosta 27.5.2014 7:38

Jó, to byly časy! ;-)

Mně dělala oddílovou vedoucí v druhé třídě ZŠ souška třídní učitelka, která byla manželkou souha ředitele Technoplastu, kde byl můj otec mistrem, což bylo platově tehdy v 60r. méně, než u dělníka pod ním, protože dělníci byli víc než mistři pro svou třídnost. Souška vedla naši třídu coby PO oddíl a její oblíbenkyně byly v oddílové radě. Já kluk nepořádný jsem si namáčel v jídelně v polívce stále ten šátek, který byl povinný nosit i na kárované košili a proto mi matka odmítla dát ho do školy na krk, aby ho furt nemusela prát.

Tím začalo mé martyrium vylučování z Pionýra, protože souška učitelka lpěla na správném označkování pionýra od dětí, které chodíce do náboženství v Pionýru nebyli, páč nebylo jim to dovoleno souškami učitelkami, oddílovými vedoucími, tedy třídními učitelkami. Byl jsem postaven souškou před oddílovou radu a vyloučen z oddílu a Pionýra, protože nebyl na mém krku pionýrský šátek. Já to trpce nesl, že nikdo nechtěl slyšet mou nevinu, protože já bych si na krk přivázal i šátek od polívky, ale matka byla čistotná netřídně. Souška mi argumentovala dotazem, že jestli bych matku poslechl, kdyby mi poručila "skoč z okna!". Na to jsem neměl protiargument, protože jsem doznal před oddílovou radou, že bych z okna teda nevyskočil a to ani kvůli matce. Tím byl můj ortel zpečetěný a já byl vyloučen z té organizace, kde se tak krásně pochodovalo s vlajkami na 1.Máj. V druhé třídě to byl neurotizující prožitek.

Otec ovšem byl povahy prchlé a neváhal navštívit svého souha ředitele a divoce ho upozornit na jednání jeho manželky v pedagogické oblasti. Souh ředitel, nešťastný z té chlapské blamáže, otci mému milovanému řekl - "Ježíši, nesermně s tou blbou krávou! Já ju asi zabiju. Je s ní k nevydržení, co dělá učitelku a ani nemá pajdák!" A tak jsem byl potichu zase přijat a šátek jsem už nemusel nikdy nosit a pionýrem zůstal.

No, vykládejte to dnes děckám! :-))

R. Gramblička 27.5.2014 8:14

Re: Jó, to byly časy! ;-)

Pěkné. Dobře se to dnes, s odstupem, čte, ale zakusit tu dobu bych nechtěl ani omylem

E. Vašátko 27.5.2014 6:49

Chodil jsem na Vinohradech do školy

"Na Smetance" od roku 1949 a pamatuji se, že nás do pionýra nikdy nikdo nenutil, nikdo ze třídy - včetně dětí zavilých komunistů - v pionýru nebyl a ještě v roce 1956, kdy jsme končili, jsme si všichni dávali slib, že nevstoupíme ani do ČSM, ostatně průmyslovkou jsem prošel bez podobné legitimace celou. A to jsem byl prosím synem buržoazního elementa. Takže ono to bylo patrně jak kde.

V. Koreis 27.5.2014 7:49

Re: Chodil jsem na Vinohradech do školy

Přesně tak, jak kde. Mně také prošlo to, že jsem nebyl nikdy pionýrem. Do školy jsem začal chodit v Praze na Hanspaulce 2949, párkrát jsme se s matkou po otcově smrti v kritické době přestěhovali (52, 53) a potom už se nikdo na to neptal. Jenže, abych se dostal na gymnasium v Jilemnici, musel jsem vstoupit do ČSM. Jenom se přihlásit, nikdy jsem nebyl na žádné schůzi a nemyslím, že by se byly nějaké konaly.

J. Ráž 27.5.2014 11:45

Re: Chodil jsem na Vinohradech do školy

Mám jen úsměv pro ty, kteří dnes hrdinně prohlašují, že by do ČSM (SSM) nikdy nevstoupili.

Chodil jsem do školy v brněnské Jiráskově čtvrti, kde dělnický kádr se musel hledat lupou. Přitom poměr dětí z dělnické rodiny a z rodiny "pracující inteligence" pro přijetí na střední školu byl stejný jako ve školách v dělnických čtvrtí Brna. Nejprve se musely naplnit kvóty dělníků a teprve pak těch ostatních. Děti z buržoazních rodin šanci neměly. A tak čtyřkař z dělnické rodiny na průmku nebo jedenáctiletku mohl, ale jedničkář nesplňující kádrové předpoklady ne. A tak každý rodič přímo cpal své dítě do ČSM, aby mělo nějakou šanci studovat.

P.S. Kvóta na strojní průmyslovku byla: Na 35 žáků ve třídě, čtyři z dělnických rodin a dva z rodin pracující inteligence. A včil mudrujte, jestli by se nečlen ČSM na průmyslovku dostal.

Tehdy nebyly devítiletky, ale OSŠ (Osmiletá střední škola) Při závěrečných zkouškách jsem měl vyznamenání a byly mi nabídnuty učňovské obory hutník, horník, zedník. Kdo říká, že si tehdy mohl vybrat...kecá nebo byl dítě komunistického kádra!

S. Prosek 27.5.2014 0:48

v Kladske na zakladni skole

V pionyrskem satku Delaj na chodbe poradatele professor Klaus. On si pamatuje ze stavel barikady, mozna ze si vzpomene i na sve pionyrske mladi :)

M. Krátký 27.5.2014 2:17

Re: v Kladske na zakladni skole

Do Kladské jsem chodil od druhé třídy v roce 1950 a z pionýra mě vyloučili v páté, když jsem v tunelu při jízdě vlakem na školním výletě zkoumal tvary mých spolužaček a někdo to na mě prásknul. Ředitele tam dělal pan Lampa. Dobré ráno všem.

R. Lukeš 27.5.2014 14:59

Re: v Kladske na zakladni skole

Pane Proseku, to že jste mimo republiku i rodnou řeč už dlouho, je hodně patrné. Proto by mě zajímalo z jakého důvodu máte nutkání útočit na našeho exprezidenta. Byl zvolen našimi zástupci lidu a ne vašimi. Tuto volbu respektuji, stejně jako pánů Havla a Zemana. A nenavážím se do nich, i když důvodů by bylo dost.

P. Sulc 28.5.2014 2:46

Re: v Kladske na zakladni skole

Mate za to, ze se ze zahranici nesmi mluvit o obcanech CR, ani pravda, ne?  To snad prehanite. Mluvit o spatnostech ci dobrych vlastnostech jakykoliv lidi na Zemi je snad normalni a neni to dosud zakazane.. To by, dle vasi theorie, nesmel Cech rici zadneho, ani dobreho ci spatneho slova o Putinovy, Kimovy ci Obamovy, proste o nikom mimo CR. My, v zahranici jsme samozrejme nevolili ani Pravdulasku, ani Ovara a tak za zadnou cenu nesmime byt k nim kriticti? Ci je dovoleno, vami, je pouze chvalit?

S. Prosek 28.5.2014 4:42

Re: v Kladske na zakladni skole

Pane Lukes, na lidi jako jste by, si vzdy vzpomenu kdyz se zastavim na vojenskem hrbitove v Praze KDE je pohrben muj tata a rikam si ZA TAKOVOU CHATRU JSI POLOZIL ZIVOT?!

S. Rehulka 29.5.2014 3:27

Re: v Kladske na zakladni skole

No tak nevím, s Vencou Klausem jsem chodil do jedné třídy od 3.třídy obecné (na náměstí Míru), až do 8.třídy střední školy v Londýnské ulici. Bydleli jsme naproti sobě v Jugoslávské ulici a neměli jsme se navzájem rádi. Klaus nosil veliký, hedvábný, čínský šátek (snad i k pyžamu) a my jsme mu říkávali "Timur bez party", protože s ním nikdo nekamarádil a on také s nikým. Nikdo mně nikdy ke vstupu do Pionýra,ani ČSM nenutil, možná,že naše třídní učitelky (paní Rosická a paní Nešporová) byly slušné a rozumné ženské. A asi také proto, že jsem v těch zatracených dobách jednou za dva měsíce mohl vídat (mezi dvěma mřížemi) svého tátu na Pankráci. Moje vzpomínky z mládí jsou možná podnětem, proč už 45 let žiji v Austrálii !

P. Sulc 27.5.2014 0:45

Nevim nevim, ja chodil do skoly

nejdrive v Praze ,Zizkove, na Jarove a po peti letech dalsi 4 roky na "Prazacku", do 1953. Ale pionyrskych satku mnoho videt ani v jedne skole nebylo, sem tam nejaky a do Pionyra nas sice presvedcovali, ale  nijak zvlaste nenutili a tak nas tam vetsina nebyla. A prezili jsme docela dobre.