25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Šumavu nedáme, radši ji zbouráme!

Na Šumavu přišlo jaro. Rozkvetly horské louky, do svěže zelené barvy se oděly majestátné lesy – tedy aspoň ty, které tu zbyly a přežily řádění kůrovce v minulých letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 27.5.2014 16:03

Poznámka trochu mimo.

Poznámka trochu mimo. Potřeboval jsem loni nějaká prkna a profily. Kraj od Šumavy vzdálený, skoro napříč republikou. Z dob předlistopadových jsem měl zafixováno rozložení nejbližších pil. Z pěti přežila jen jedna, která naprosto nestačí obsloužit všechny zákazníky. Ti jezdí ze vzdálenosti i přes sto kilometrů. Podle majitele pily je důvod ten, že není dřevo. Shání ho těžko a příležitostně. Všechny kulatiny jdou prý do Německa a Rakouska. Hrají v tom roli nějaké jejich dotace, v cílových zemích falešné sklady a podobně, nebudu to rozepisovat. To zpracované dřevo se pochopitelně koupit dá i v našem reálném tržním systému. Doveze se z Německa (nebo kulatiny zpátky, ale ty zůstanou hned někde za hranicemi) za násobek ceny, kterou účtuje ona místní pila. A kdo to chce mít se vším luxusem, ten si může objednat v nějakém tom Hornbachu.

Další stránka věci je metodické a skryté plundrování lesů. Na onom druhém konci republiky je to vidět v přírodní reservaci, která přechází v CHKO. Pražští ekologové chytají místní houbaře mimo značené stezky, budiž. Pak tam ale přijede těžká technika, která vytěží kus lesa tak, aby z dálky nebyla paseka vidět a přitom nenávratně rozjezdí studánku, jednu ze třech v reservaci. Část lesa je v podstatě vytěžena, zůstanou jen stromy dělající stafáž, celkový pohled je zachován. Stoleté buky jdou přímo do Německa. Nejbližší vichřice pak zkázu dokoná a všichni se diví.

Tolik dílčí krajový pohled, podkladem k němuž bylo vyprávění jedné cizí osoby.a pisatelovy procházky lesem. Jistě nic, co by si zasloužilo pozornost příslušných profesionálů.

Š. Hašek 27.5.2014 14:58

Re: Zrušme NP Šumava

A proč zrušit?

JInak: já bych trochu přidusil ty chytrouše, kteří i na fleku, který nám byl poskytnut ve stavu, který nemá obdoby ve střední Evropě, chtějí dílem dřevo a dílem to, co najdeme dnes na předměstí každého města..

To nemůže být někde něco jiného? Navíc fakt bez dotací, fondů, politických ředitelů rekreace pracujících??????

Tak jo, tak to "suchý, nemocný" vykácejte, osaďte za miliardu sazenicema (jako z pondělního magazínu, aby "to krásnělo", aby nováci neomdlévali hrůzou, jak ta příroda dokáže být taky po nějaký čas vošklivá) a vodvážejte na pilu do Bavorska. Já se kochám, když koukám na kus naší planety, kam politik nedošáhne. Holt to u nás nebude. Jinde to mají a nestrádají.

Š. Hašek 27.5.2014 14:46

Re: téma Šumava

Z  "problému Šumavy" se stal středobod vesmíru. A zmatení jazyků.

Krátce: domnívám se, že Národní park (který obecně řeší trochu jiné problémy než "okamžitý zisk z prodeje dřeva") byl měl být  "v rukách"  těch, kteří divokou či polodivokou přírodu (doufám, že národní park  na obrovském území neznamená jen aquapark, cykloasfalt, kubíky dřeva, spíše kus přírody) studovali dlouhé roky. Dřevovýrobce či čtyřletý politik ať napře síly na roztáčení kol jinde.

To nemůže být nějaké místo v naší republice samo sebou!!!!!!????  Představte si čtvereční kilometry, kde nerozhoduje nějaký chytrouš, který bez dluhů ani neumí řídit tento stát!!!!!

Zvláště, když ti chytřejší vědí, že "příroda stále řídí člověka", nikoliv naopak. Samozřejmě takový Pithart, který ani asi nespí kvůli kůrovci, to vidí jinak.

Neplatí prosím  pro péči o zahrady, pole, záhumenky. Ku-va, jde o území daleko od Kvildy (třeba)!!!!

P. Švejnoch 27.5.2014 11:36

Technická

Nevím, kde sídlí jací vědci, nehodlám se tedy o to přít.

Ale jedno vím naprosto přesně: Pokud opustíme korektní (a, přiznejme si že dlouhý a neobratný) název České Budějovice, pak jsou to rozhodně BUDĚJCE, nikoli Budějice.

Troufám si říct, že pouze mizivé procento či možná promile rodilých jihočechů nazve kdy své krajské město Budějice - tak mé rodné město nazývají jen zmatení a dezinformovaní ne-jihočeši.

Mám ostatně podezření, že píseň "K budějicům cesta", ze které pravděpodobně toto zmatení pojmů povstalo, napsal nějaký záludný a škodolibý pražák...! :-)

J. Kalina 27.5.2014 10:24

úplně by stačilo:

- zrušit NP, - vymezit 1% z plochy katastrů obcí na stavby lanovek, cyklostezek, běžkařských tras, rekreační zástavby - ostatní ponechat ve správě těžařské "loby" neb to byla ona, kdo Šumavu dotáhl do toho stavu, kdy se vyhlásila NP (nikoliv Krušnohoří pod vlivem loby těžařské, elektrárenské a pod)

Maximálně bych těžařské loby (ona není blbá a je to tedy také zalesňovací loby)nařídil:

1) zřízení školek listnatých stromečků, 2) okamžitě vykácet část lesa napadenou kůrovce neb okamžitě = malou část 3 tuto paseku osázet sazenicemi viz bod 1) A ještě lepší: dovolil bych ekologickým aktivistům a vědcům Jihočeské university, aby ty listnáče chodili sázet ve volném čase a zdarma, případně blahovolně bych jim hodil na krk i ty školky. Viděli bychom to nadšení v přímém přenosu.

Nechť dlouho žijí orangutani na Borneu a Sumatře, kde jsme jim snížili olejovými palmami biodiversitu téměř na 0.

I. Pujman 27.5.2014 9:47

téma Šumava

Procoural jsem ji coby malý kluk díky domku prarodičů dost důkladně. Šumavu mám rád, dnes už ale do ní moc nejezdím. Mám pocit, že není o co stát, tolik zákazů a omezení vstupů jinde moc nenajdete.

Trochu se obávám, že vylepšení stavu převedením pravomocí a sporných lesních pozemků do majetku obcí také nemusí být nejšťastnějším řešením. Stačí mi příklad z Berouna u Prahy, který míval rozsáhlé vlastní lesy. Za starostování smutně proslulého zubaře Bessera, krátce i ministra kultůry, změnily majitele, za neustálého omílání mantry, jak jsou pro město ekonomickou přítěží. Dnes je vlastní záhadná společnost odněkud z Kypru, o které nikdo neví, komu patří, a město samotné má stále jen dluhy. Na druhou stranu, samotné obce nikdo z dané oblasti  jinam nepřesune, takže do jisté míry musí představitellé místních obcí prostě respektovat, že lesy okolo jsou i jejich životní prostor. To partičky okolo zelených a vědátorů značně vzdálených od zachraňovaných a zkoumaných lokalit bohužel nemusí, a podle toho to pak vypadá.

Přesto se mi zdá, že hlavním nepřítelem Šumavy nejsou různé party a partičky s vlastními zájmy, ale tak trochu "duch doby", totiž že když něco mám, musím z toho vytěžit co se dá, bez ohledu na ostatní. A aby to bylo "společensky přijatelné", musí se vymyslet nějaké ušlechtilé zdůvodnění. Je pak až legrační, když člověk čte argumentaci typu "zachránit a obnovit" původní prales na Šumavě či zabránit úbytku ploch našich lesů.

Přitom pro zjištění pravdy o "pralese" na Šumavě stačí jen zajít do knihovny a vypůjčit si (a přečíst - to bude asi problém pro ekologisty) pár knih od Karla Klostermanna, kdysi prakticky přímého svědka přeměny Šumavy z divočiny na dnešní pěstovaný lesní masív.  A přehnané kácení? Stačí porovnat pár leteckých fotografií z 20.a 30.let minulého století s dnešními družicovými snímky naší republiky ve stejných lokalitách, a ke svému překvapení zjistíme, že dnešní rozlohy lesů u nás jsou minimálně o 60-80% větší, než byly tenkrát.

A včíl mudruj...

J. Skála 27.5.2014 6:51

Souhlas,

až na to, že ti "vědci" nesídlí v Praze, ale v Budějicích.

P. Maleček 27.5.2014 6:30

Zrušme NP Šumava

Národní park na Šumavě nevznikl pro ochranu přírody, ale proto aby se dalo přes Šumavu co nejvíc napakovat. Nejdřív to byli majitelé penzionů (často starostové místních obcí), kteří si libovali, že turisty omámené značkou NP lépe a více podojí.

Těm však značku NP vyfoukli dva druhy pražských ekoteroristů. Jedna, které se ničením hospodářského lesa přes kůrovce pakuje na provizích od firem pak zničený les těžících a tzv. vědci, kteří se pakují na nesmyslných grantech při prý zkoumání a obnově původní šumavské přírody.

Ti první plundrovali jen kapsy a peněženky turistů, ti druzí však plundrují celou hřebenovou Šumavu. V obou případech však jde jen o nenažrance, které obnova půvabů a hodnot Šumavy (stvořená lesníky, pastevci, skláři, zlatokopy a obchodníky - ne tedy ekology) vůbec nezajímá.

Jedinou cestou k obnově Šumavy je zrušení národního parku a návrat CHKO s lokálními rezervacemi. Třeba České středohoří díky tomuto modelu, přes místní intenzivní zemědělství i průmysl, jen kvete - zemský ráj to napohled.

A Šumava, zvlášť ta hřebenová centrální? - odpovězte si sami.