18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

JAZYK: Úvahy o jednom výročí

Nejsem přítelem nějakého hořekování a pesimistického vzdychání. Vždy a v každém údobí se najde něco, s čím by se člověk raději nechlubil. Většinou to ale není omluvitelné. Zejména, když je to vysvětlitelné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 25.5.2014 17:49

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

A přitom je dnes mnohem víc příležitostí.

P. Kersch 24.5.2014 16:23

J.W.Goethe

Wer fremde sprache nicht kennt, weiss nichts von seiner eigenen.

P. Sulc 22.5.2014 21:36

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

Jo, staci se naucit, to jste dodala "velike moudro", jenze to se ucilo pred 150 lety vice mene automaticky a temer kazdy Cech, mimo snad vidlaku, take umel, i moji rodice umeli. Kolik jich umi dnes? 90 % zna jen tu svoji brblaninu.

P. Novák 22.5.2014 20:38

?

Autor tvrdí : "O jazyk a gramatiku musíme pečovat neustále,.." a zároveň:" Nejde pouze o gramatiku ..." Proč bychom měli o gramatiku pečovat, když o ni nejde? Autor asi rozumí češtině, ale má chybu v myšlení. Což je horší, než chyby gramatické.

Z. Kulhánková 22.5.2014 17:43

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

Včera jsem si pustila seriál Přísahám a slibuji (z roku asi 1990). Kochala jsem se tou nádhernou češtinou. Kam se hrabe nová drmolící generace herců!

Z. Kulhánková 22.5.2014 17:40

Re: Jeho esej Bude louka zelenou?

To když čtu, říkám si, že autor se nejspíš stal hňup.

V. Kusý 22.5.2014 16:28

Zvlášť nápadná je bídná úroveň jazyka používaného

"journalisty" a pracovníky v mediích všeho druhu obecně.Já osobně nemám důvěru v úsudek člověka, který, ač ozdoben všelikými tituly, si plete měkké i a ypsilon.Buď není schopen se naučit rodnému jazyku, nebo má k němu povrchní a pohrdavý přístup.Obojí jeho intelektuální úroveň zpochybňuje.

J. Kraus 22.5.2014 12:44

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

Někteří se shodují v tom, že vznik novodobé češtiny byl svým způsobem zázrak a souvisí s budoucností lidu v české kotlině.

Jinak: pohled na ty pologramotné je sice trpký, ale podívá-li se člověk na sebe sama, tedy já na sebe sama, má i mnoho pochopení. Vliv prostředí je obrovský a i když je stále po ruce nějaký Neruda, Čapek nebo Eisner, málo naplat, stačí si po sobě přečíst třeba nějaké komentáře do Psa a je to tam. Neshoda podmětu s přísudkem i horší věci. Nejhorší je, že ta ledabylost nebo nevědomost v řeči ovlivňuje přesnost myšlení. Řeč je součástí Řádu a jejím komolením se porušuje i Řád. Tendence je zřejmá, stačí porovnat noviny zpřed první války k současnosti. Mudrcové starých časů se odpoutávali od svého dožívajícího okolí. To od současného člověka nemůže asi nikdo očekávat.

Jedna z povídek V.B.Třebízského je o mladíkovi, který odešel ze své vesnice s Napoleonovými vojsky a když se po čase vrátil, česky pozapomněl a do francouzštiny pletl česká slova. Byl takový jediný a proto ho čekal osud vesnického ubožáka. Dnes jemu podobní – trochu přeženu – ovládli media.

R. Szewczyk 22.5.2014 12:15

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

akurat kdo jsou ti češi?Kde se vyskytují?Nám tu ve Slezsku to nějak uniká,

R. Szewczyk 22.5.2014 12:13

hm

oslavovat ty,co dali základ ke zvrtnutí se k rusáckému bolševismu,a zapříčinili odklon od rakousko německého prostoru,je projevem duchapustosti,,,,,,,,,,,,mimochodem,větrovka se používá dodnes,větruodolné a větroodolné zní taky hezky

O. Zuckerová 22.5.2014 10:08

Re: Jeho esej Bude louka zelenou?

Ano, a je to protipól dnes běžné vazby "stala se nesjízdná".

V. Heidlerová 22.5.2014 9:01

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

Velké štěstí, že Vy pravděpodobně nesídlíte v zemi České, aspoň o jednoho blba míň.

Š. Šafránek 22.5.2014 8:31

Přidávám se.

Češtinu poslechem a poklepem mám na nočním stolku - dá se otevřít a začít číst na kterékoli stránce. Vedle ní leží opus Praha magická: nejkrásnější kniha o Praze, již napsal pro změnu Ital Ripellino...

T. Vodvářka 22.5.2014 7:45

Jako vždy skvělé, pane Andrle.

Pavel Eisner je jedním z mých oblíbenců a děkuji za připomenutí jeho výročí.

Miluji pasáže z jeho knihy "Rady...", kde jen jeho rozbor slova "koupaly jsme se", či "koupila jsem husu, tak nevím", jsou ty z nejpodařenějších.

Máte naprostou pravdu, že současní politici, kteří promlouvají do médií, by u maturity z češtiny propadli /a to nejspíše i u těch státních v lehčí variantě/. O některých komentátorech v televizi nemluvě.

Pěkný den.

Z. Kulhánková 22.5.2014 3:13

Re: A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

Neštěstí asi ne, ale zánik každého jazyka je ochuzením světa, stejně jako když vymře nějaký živočišný druh.

Vandrovat v německy mluvících zemích Češi můžou i dnes, stačí se naučit německy. Další jazyk ten první nevytěsní, jak se někteří lidé domnívají. Naopak, znalost dalších jazyků člověku teprve pomůže uvědomit si bohatost toho vlastního. Ne nadarmo je většina dobrých spisovatelů jazykově vzdělána.

P. Sulc 22.5.2014 2:19

A, pane Adlere, myslite ze by to bylo byvalo

velike nestesti, kdyby Cesi zustali pri nemcine, stejne jako Svycari, ci Americane, Australane, Novozelandane, Kanadane a nakonec i Indove pri anglictine?  Je to nakonec jedno, jak se lide domlouvaji, pro kazdeho je jeho materstina ta nejkrasnejsi, nicmene zdaleka ne vzdy nejpraktictejsi. Z nemcinou jste mohl vandrovat skoro v cele Evrope, z ceskym drmolenim je to horsi a blizi se doba, kdy vam ta cestina nepomuze ani v Karlovych Varech.

Z. Kulhánková 22.5.2014 0:55

Jeho esej Bude louka zelenou?

si cituju pokaždé, když vidím zločinné zneužívání sedmého pádu pologramoty, kteří si myslí, že to tak zní vznešeněji.

M. Kodeš 22.5.2014 0:11

Pavel Eisner

Mám u postele