26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLITIKA: Nová cesta pro korupci

Vrahem je ten, koho soud odsoudí za vraždu. Zmíněné pravidlo uznávají všichni právníci a nutno přiznat, že ani nemohou dělat nic jiného. Musejí přece věřit, že soudy rozhodují spravedlivě a že právní systém odpovídá reálnému světu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.5.2014 11:09

Re: Prcoval jsem u stavebního podniku,

Souhlasím s Vámi. Neznám příklad toho, že by rozpočet nějaké významné stavby financované kdekoli na světě z veřejných prostředků nebyl (i několikanásobně) překročen. Ani poctivý byrokrat prostě nemá šanci obstát ve střetu s motivačně i znalostně silnějším investorem (který je logikou soutěže nucen nabízet optimistickou variantu svého návrhu) a to lze mluvit o štěstí, pokud celá stavba není ve skutečnosti spíše zbytečná.

Zabetonování původních cen by zvýšilo podíl nedokončených staveb (prodloužilo dobu jejich dokončení) a silně zvýšilo ceny nabízené firmami vstupujícími do soutěže!

K. Pavlik 14.5.2014 20:13

Re: Blábol

Do 20 % vícenákladů má problém se dostat většina stavitelů rodinných domků - jak kde. Nas rodiny domek se do nakladu presne vlezl. Nase banka ktera mne dala hypoteku by asi jinak zjancela.

L. Severa 14.5.2014 13:48

Prcoval jsem u stavebního podniku,

a nepamatuji se, že by se některá význačná stavba vešla jen do 20% zvýšení ceny, ať již to bylo např.brněnské divadlo, hotel Praha(ten co se již? bourá), tiskárna Rudého práva či výstavba přepychové nemocnice SANOPS(mimo divadlo vše v Praze, kde byl investorem ÚVKSČ). Stavby u kterých se provádí zemní práce je to ještě horší, protože např. geologický průzkum nikdy nedokáže přesně určit jaká je těžitelnost zeminy po celé trase.

Nechápu proč se u tunelu Blanka bojuje o zvýšení nákladů prakticky ex post, když bývalo zvykem, že výstavbu sledoval stavební dozor a o každý dodatek k rozpočtu se vedla jednání.

P.S. Když jsem stavěl svůj rodinný domek, tak jsem přešvihl pečlivě zpracovaný rozpočet téměř o 3O%.

J. Vyhnalík 14.5.2014 13:41

Re: Blábol

Třeba tím, že se zruší faktická povinnost vybírat podle nejnižší ceny.

P. Maleček 14.5.2014 11:49

Co místo korupce říkat zlodějna na veřejném

Autor má v tomhle naprostou pravdu. Naši legislativci se zkroutí klidně jak ten paragraf jen aby nastavili pravidla, která znemožní korupci prokázat. Z tohoto pohledu je fascinující jak může starosta a poslanec Farský koexistovat v jedné partaji s něčím takovým jako je Kalousek.

Ale i když naši zákonodárci na sobě kvůli zamaskování korupce na sobě udělají třeba uzel je tu jedna velmi jednoduchá pomůcka odhalující korupci. Porovnání výše jednotkových cen a množství jednotek na srovnatelném objektu mezi soukromým a veřejným sektorem. Obecně je známo, že ve veřejném sektoru jsou jednotkové ceny či množství jednotek o cca 30% jiné než v tom soukromém. A hádat jakým směrem je zbytečné.

A tak by stačilo jakoukoliv zakázku či dodávku takto porovnat. Což půjde i při povinnosti zveřejňování smluv. A vzniklý rozdíl dorovnat u dodavatele dodatečným zdaněním a u veřejného odběratele ponížením jeho příjmů ze státního rozpočtu. O potrestání aktérů korupce by se už postarali sami jejich tím poškození kolegové.

Kdyby tunel Blanka financovala soukromá firma stojí o třetinu méně a už dávno funguje.

P. Maleček 14.5.2014 11:18

Re: Blábol

Kdyby jste pane Vyhnalíku jako rozpočtář ulítl v rozpočtu jakékoliv stavby třeba jen o 10%, tak vás zaměstnavatel poctí razantním vsunutím své polobotky do vaší řiti. V soukromém sektoru žádné vícepráce neexistují. Ve veřejném však jsou podstatnou součástí příjmů realizčních firem a jimi uplácených úředníků a politiků. Samozřejmě na úkor eráru. V tom má autor naprostou pravdu

J. Schwarz 14.5.2014 9:39

Re: Blábol

Jak tedy zabráníte situacím, aby soutěž "nevyhrála" firma, která dílo nabídne udělat za tisícovku + 10 milionů "víceprací" už bez soutěže? Jak přinutit soutěžitele k realistickým kalkulacím a ne prezentování optimální nákladové varianty jako skutečné ceny?

P. Lenc 14.5.2014 8:00

Re: Blábol

S tím se dá jenom souhlasit.

J. Kunes 14.5.2014 5:31

Nova cesta ke korupci

Koukam, ze CR taky odvysila kdeco. Opravdova perla je veta "Korupce tak bude nepochybně zcela zlikvidována, protože v takových

případech se všechno, co se dnes korupcí nazývá, vejde do zákonných

pravidel." Pane autore, mozna byste si mohl dohledat v zakonech, jak je korupce definovana, abyste nemusel spolehat na to 'co korupci dnes nazyvate'. Pokud mate pocit, ze raj v nasi zemi zavladne, az misto volenych zastupcu budou o verejnych zakazkach rozhodovat externi poradenske a pravnicke firmy a misto moznych vicepraci se budou platit jiste (a nemale) naklady na administraci, tak ja Vas nazor nesdilim.

J. Vyhnalík 14.5.2014 1:29

Blábol

Do 20 % vícenákladů má problém se dostat většina stavitelů rodinných domků. U staveb, které probíhají několik let, jak je to pravidlem u větších investičních celků, je to nemožné.

V případě pražského tunelu Blanka, špatný zákon o 20 % vícenákladů vedl k tomu, že zbabělý Hudeček řešil situaci zastavením stavby těsně před dokončením a vyvoláním zbytečné arbitráže. Celou stavbu tím prodražil odhadem o JEDNU MILIARDU.

Jak prohlásil, tuším, Miroslav Kalousek, Petr Holub je velmi užitečný novinář, protože ať napíše cokoliv, víme, že se mýlí.