19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: V jaké formě je EU perspektivní?

Po 10 letech v Evropské unii si potřebujeme zodpovědět otázku, do jaké míry nebo zda vůbec je EU perspektivní. Jaká má být její konečná podoba? Směřovat kamsi do prázdna bez konkrétní představy, řízeni nějakými eurofily, je riskantní projekt. Nepovedu zde polemiky ohledně společné měny ani jiných ekonomických kategorií, protože ty jsou okrajové. Důležitá je společná vůle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 13.5.2014 22:51

Re: Poučení z krizového vývoje

"Pozn: Lotyšsko a Estonsko jsou i nyní více ohroženy masovou emigrací svých mladých občanů než Ruskem (z jejich trvalé tvrdě diskriminační politiky vůči Rusům by ale "Bruselští" měli něco udělat dřív než bude opravdu pozdě)!"

No, to Rusko bych nepodceňoval. On ten článek je z let ještě idylických.

Zda Rusy "diskriminovat", nebo nechat odhlasovat připojení k SSSR (pardon), Rusku, to bych se neodvážil soudit.

J. Kanioková 13.5.2014 20:19

Re: Až na to,

Henry Kissinger: “Démonizace Putina není politika. Je to alibi pro její nedostatek.”

J. Kanioková 13.5.2014 20:17

Re: Poučení z krizového vývoje

Souhlas s komentářem a dík za skvělý odkaz..

J. Vyhnalík 13.5.2014 15:09

Re: Poučení z krizového vývoje

A já s vaším komentářem.

J. Vyhnalík 13.5.2014 15:08

Re: Európe by mali byť vzorom vzťahy Česka a Slovenska

Vnímáte svět staticky. Ve středověku platila naprosto jiná pravidla. Systém stál na dědičném vlastnictví půdy garantovaném vzájemnými vazbami a zejména katolickou církví. Na nějakých národech příliš nezáleželo.

Teprve poté, co se feudální vazby rozpadly a začalo se volit, začala hrát národnost opět roli. Neustálé otřesy v průběhu 19. a zejména 20. století byly do značné míry způsobené uvolňováním napětí, které provázelo změny hranic a konstituování národních států. Z tohoto pohledu jsou národní státy přímým důsledkem demokratických mechanismů. To se samozřejmě neobešlo bez krvavých a často brutálních konfliktů. Nešlo pouze o holocaust a národnostní přesuny po druhé světové válce, ale také třeba o genocidu Arménů v Turecku atp.

Podstatné je, že poté, co došlo k vytvoření národních států, se Evropa stabilizovala. To, k čemu směřuje politika "ever closer" je vytvoření mnohonárodnostního a tedy opět nestabilního superstátu.

B. Rybák 13.5.2014 14:51

Re: Poučení z krizového vývoje

Souhlasím tedy s článkem pana Podrackého!

B. Rybák 13.5.2014 14:19

Poučení z krizového vývoje

Základním paradoxem současného EU je to, že jeho přeměnu na nadnárodní EU-říši by musely provést státy (národy) jeho "jádra" (především Německo a Francie), které ho stále více ovládají a je pro ně pochopitelně nemožné nesledovat zájmy svých vlastních národů. Je to podobná "zhovadilost", jako když marxisté tvrdili, že diktaturou lidstvo (občany) osvobodí.

Ve skutečnosti v lidských dějinách nebylo a v dohledné době také nebude nic nadnárodního (národ je pro stádního homo sapiens biologicky daná hodnota hned po vlastním rodu a rodině). Všechny říše v dějinách měly svůj dominantní národ. Dokonce i ten internacionální socialismus byl nejprve (skrytě) velkoněmecký a pak očividně velkoruský. Každá říše je oslabována odporem podrobených národů a na druhé straně je vždy jenom částí světa, který ji ohrožuje.

Vždy se tedy potácí mezi občanskou a dobyvačnou válkou!

Pozn: Lotyšsko a Estonsko jsou i nyní více ohroženy masovou emigrací svých mladých občanů než Ruskem (z jejich trvalé tvrdě diskriminační politiky vůči Rusům by ale "Bruselští" měli něco udělat dřív než bude opravdu pozdě)!

http://www.globalpolitics.cz/clanky/pobalti-nato

J. Kostelanský 13.5.2014 13:01

Európe by mali byť vzorom vzťahy Česka a Slovenska

Stovky rokov sa Európu pokúšajú zjednotiť rôzni panovníci, diktátor a teraz politici. To ale nie je možné. A aký by to vlastne malo význam? Kvôli jednotnému vystupovaniu? Nie je 27 individuálnych hlasov viac ako jeden kvázi jednotný? Československo rozdelením len získalo. Namiesto jedného hlasu má hlasy 2. Namiesto jedného hlasu, ktorý by niekedy mohli Česi pretlači na úkor Slovákov, má Česká republika spravidla jeden svoj hlas a druhý podporný zo Slovenska.

Česko a Slovensko by mohlo by vzorom modelu usporiadania Európy. Rozdelením Československa (v roku 1993 som bol ostro proti rozdeleniu) skončili žabomyšie vojny, kto na koho dopláca a kto koho diriguje. Vzťahy sú tak dobré ako nikdy predtým (klop, klop na drevo). Na veľa otázok majú naše vlády podobné či zhodné názory, a to bez ohľadu na ich - často aj opačné - zafarbenie. Ak má česká alebo slovenská strana na niečo iný názor (napr. Kosovo), ani jedna strana tú druhú nevydiera a neprikazuje jej, ako sa má rozhodnúť.

Ak je pre Česko a Slovensko výhodnejšie postupovať v niektorých otázkach samostatne, tak tak štáty robia. Ak je niektoré veci lepšie robiť spoločne, tak sa to robí spoločne. Máme odlišné meny? No a čo! Komu to prekáža. Aj tak sa už väčšinou všade dá platiť bezhotovostne - kartami.

Zaujímavé paralely možno vidieť aj v preberaní nápadov. Najskôr to bolo tak, že Slovensko preberalo nápady z Českej republiky. Ale dobrovoľne! Neskôr už sa vyskytli aj opačné prípady. Je to oveľa, keď Slovensko aplikuje české skúsenosti, pretože chce, a nie pretože to dostalo direktívne nariadené z Prahy.

Nie som nacionalista, ale podľa mňa EÚ nevymyslí nič lepšie ako to, čo už má roky priamo pod nosom - teda model vzťahov medzi ČR a Slovenskom.

D. Polanský 13.5.2014 12:16

I za socilaismu se říkalo, že by to chtělo

nějakou reformu a bude už dobře. Je EU reformovatelná shora? Nebo násilnou revolucí zdola? Nebo vůbec?

J. Kanioková 13.5.2014 10:06

Mluvíte mi z duše, pane autore,

zpět k EHS a každý za své, i se svými dluhy.

L. David 13.5.2014 9:54

Výstižné ! Ale přesvědčte o tom pomatence v Bruseli !

Ti svá koryta patrně neopustí dříve, než budou smeteni hněvem evropských národů nad všeobecným úpadkem (kulturním i hospodářským), ke kterému celá EU neodvratně směřuje.

M. Prokop 13.5.2014 9:52

Až na to,

že Rusko netřeba démonizovat, o to se Rusové postarají sami, velmi dobré.

L. Urban 13.5.2014 9:43

no nevím

No nevím. Když si uvědomím, že současna situace v EU NAPROSTO vyhovuje němcům a frantíkům, protože mají absolutní svobodu určovat, co budou platit jiní a co on jediní dva praví národové, co spolu chodějí do Bruselu, budou inkasovat, tak nějaká šance na změnu je v nedohlednu.

Ledaže by se zkusilo, zda by se ke změnám EU nedalo nějak využít baťky Puťky. To ale chce někoho chytrého a ne vychytralého...

P. Lenc 13.5.2014 7:41

Re: V jaké formě je EU perspektivní?

Krátké, ale výstižné.

J. Mrázek 13.5.2014 5:47

S hrůzou zjišťuji ...

...že článek Oty Ulče (nad tímto článkem) o poměrech v jeho původní vlasti téměř dokonale popisuje i stav Unie ...

J. Jurax 13.5.2014 2:44

V jaké formě je EU perspektivní?

V žádné.

Muselo by to vypadat jinak a muselo by se to jmenovat jinak - třeba EHS.