25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

DIVADLO: Gilbert a Sullivan

Pro našince, snažícího se nahlédnout do duše Angličana či Australana, jako v mém případě, existuje několik otvorů, jimiž lze občas něco spatřit, případně se i do této sféry protáhnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Koreis 11.5.2014 0:46

Re: dokončení

https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=h4Wj2yMuTIU

Sbor pirátů. Tady je linka k představení na kterém jsem dokonce byl asi před 15 lety, právě když se to natáčelo. Jon English tu je kapitán pirátů - byl to také kdysi první australský Jesus Christ Superstar. Opravdový showman! Spolu s tím tam bude několik jiných odkazů na stejné představení, které také doporučuji.

Myslím, že tahle verze je lepší než ta s Lindou Ronstadt, i zpěvačka kterou tu mají je lepší, evidentně s klasickým tréningem, ale umí to prodat. Simon Galacher je také dobrý, ten byl zároveň producentem. Udělali ještě i Mikado a HMS Pinafore.

J. Kraus 10.5.2014 14:37

dokončení

Marně teď hledám na youtube něco z G&S, co jsem si před lety stáhnul. Třeba Pirates of Penzance s Lindou Ronstadt, je tam sice něco, ale obraz je zdeformovaný. Tak aspoň tři japonské školačky práskající s vějíři.

http://www.youtube.com/watch?v=mXWkIZUPmDY http://www.youtube.com/watch?v=Ezr5_vae1CE

Radši toho nechám. Díky za článek.

J. Kraus 10.5.2014 14:35

O Gilbertovi a Sullivanovi

jsem poprvé slyšel na českém BBC někdy v sedmdesátých letech, když bylo pro upadající zájem obecenstva zavřeno divadlo „D´Oyly Carte Opera Company“, specialisované na ony autory. K tomu v rádiu pustili pár ukázek a já při nejbližší příležitosti poprosil paní Peterkovou z Britského kulturního střediska, tehdy v Mozarteu v Jungmance, jestli by nešlo něco objednat. Zakrátko jsem si mohl na B4 přetočit LP desku, výběr z H.M.S.Pinafore, a od té doby, musím se jako jediný diskutující pochlubit, mám těch CD, VHS i DVD menší sbírku.

Ano, ono je to myšleno vážně a přitom zase ne tak úplně vážně, a právě to umožňuje aktérům vložit do toho prožitek až přehnaně opravdový, že to diváka nebo posluchače vtáhne do děje a vyvolává úsměv, dojetí i mrazení v zádech. Rád slyším, že se inscenují i tradiční aranžmá, na youtube lze najít spíše parodie, klouzající prvoplánově po povrchu. Současný člověk ztratil smysl pro opravdovost a absurdno. To platí i pro naše, tedy „kontinentální“, operety – věčná škoda jich. Zvláštní, stát se součástí dožívajícího světa starců. Stačí podívat se na počet shlédnutí na youtube. Oproti milionům nebo i stamilionům u nastupujících generací naše stovky nebo tisíce. Troufne si někdo posoudit duševní nebo dokonce duchovní přínos toho a onoho? Jistě by si troufnul, ale není pro něj zcela bezpečné to jednostranně posoudit. Jisté je, že nikdo už na DVD nevydá ani na youtube nevloží třeba The Good Old Days s Leonardem Sachsem (na youtube jsou rozmazané trosky několika dílů) ani třeba, zůstaňme v Austrálii, představení Orton's Music Hall http://www.youtube.com/watch?v=Z3axOgPxP0w .