23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

HISTORIE: Ono se toho zase u nás tolik nedělo

Tento, dnes již proslulý výrok naší ministryně spravedlnosti o poměrech v období protektorátu Čechy a Morava, tedy v období druhé světové války, může však být také vyložen ve prospěch českého národa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 11.5.2014 18:11

Velmi zajímavý článek

Zajímavé je i to, že o tom se u nás téměř nemluví!

J. Babička 9.5.2014 19:21

poznamka

Pokus o zalozeni ceske divise SS skoncil v tom, ze sehnali vseho vsudy neco pres 300 dobrovolniku., Meli ve znaku ceskeho lva a myslim si o tom, ze to museli byt nejaci zoufalci, co se nemohli uplatnit jinde. Ovsem vyuzilo se to v propagande , Stejne jako Anglicka SS, kde to nebylo take vice, nez 300 az 400 lidi, ale nemluvilo se o poctu, takze podle propagandy to byl velky utvar.

J. Jurax 9.5.2014 23:18

Re: poznamka

No, české SS - šlo o tzv. svatováclavskou rotu. do níž sehnali 77 dobrovolníků ... ovšem verbovat se začlo až 5. března 1945. Předtím byl Hitler proti - obyvatelům protentokrátu celkem oprávněně nedůvěřoval.

A Angličanů bylo v SS cca 50 ...

P. Papež 9.5.2014 16:32

Co chtěl

Co chtěl autor tak odborného říci? Že by stařecká demence? Už se těším na devadesáté narozeniny Křečka ve státním úřadě (rozuměj, dědka zavěšeného u státního cecíku a do poslední chvíle pilně sajícího).

M. Vondráček 9.5.2014 21:24

Re: Co chtěl

Křečka fakt nemusím, ale co odborného jste chtěl sdělit Vy ??

P. Papež 10.5.2014 23:58

Re: Co chtěl

Od Křečka bych chtěl slyšet něco, čemu zloděj doktor alespoň trochu rozumí. Asi je hrdý, že nebojoval ve wermachtu, i když na to věk měl.

J. Jurax 9.5.2014 23:02

Re: Co chtěl

No, Vy jste jistě všechny tyhle podrobnosti bez gůglení znal ...

P. Vaňura 9.5.2014 16:29

Úplně obecně, jsem velice alergický na to, že to či ono

bylo na konci války zbytečné. Až do samého konce války a u nás dokonce i po něm umírali lidé. Naše tanková brigáda měla v Ostravské operaci (březen-duben 1945, Ostrava byla osvobozena 30 dubna) 20% padlých!

NIKDO nemohl také vědět, k čemu se uchýlí nacisté na konci války, Hitlerův "Neronův rozkaz" nebyl příslušníky německých ozbrojených sil splněn.

Připomínám nejpodivnější bitvu WW2

http://xman.idnes.cz/bitva-o-hrad-itter-0mv-/xman-styl.aspx?c=A130619_130622_xman-styl_fro

M. Koutný 9.5.2014 16:08

Spousta nesmyslů.

2 nebo 3 divize z celé okupované Evropy, to není žádné dramatické číslo, v každém národě se najde určité procento magorů. Pokud vím, i v Protektorátu taková jednotka existoval (tzv. Svatováclavská divize) a myslím, že počet jejích členů v poměru k početnosti národa je srovnatelný s Norskými či Holandskými. A Poláci neměli žádnou, a to jich je mnohem víc!!!

Zcela jiná situace byla v zemích jako Ukrajina či pobaltské republiky, jejichž obyvatelé dlouho vnímali Hitlera jako spojence proti nenáviděnému Sovětskému svazu.

J. Jurax 9.5.2014 23:13

Re: Spousta nesmyslů.

Spousta nesmyslů - myslím, že se mýlíte.

Zkuste třeba http://www.panzernet.net/php/index.php?board=57.0 nebo http://www.fronta.cz/divize-waffen-ss

V. Křepelka 9.5.2014 14:01

Likvidace Heydricha měla světový dopad

6. Že se u nás nic nedělo potažmo nebyl žádný odpor, to může tvrdit jenom chytrák, který nic neví a papouškuje módní nesmysly, potažmo vulgárně napadá Edvarda Beneše. Přečtětě si např. Šest roků na domáci frontě od Karla Štajnera-Veselého nebo V Hitlerově objetí od Radomíra Luži. A pak mudrujte.

7. Kdyby se u nás nice nedělo, tak by sem Hitler v roce 1941 Heydricha neposílal. Viz Globální přesah Lidic http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-globalni-presah-lidic-dz7-/p_zahranici.aspx?c=A110610_113746_p_zahranici_wag

V. Křepelka 9.5.2014 14:00

Likvidace Heydricha měla světový dopad.

1. Zdá se nyní, že námitky odboje reprezentoval hlavně prof. Vaněk, o jehož roli v poslední době vyplavaly na povrch velice podivné věci.

2. Propagovali aby atentát byl přesěrován na Emanuela Moravce. V akci bylo více výsadků a parašutista Švarc byl ve výsadku Tin, který měl tento úkol. Což ale v konspiraci nebylo známo

3. Podle zadání měla skupina Anthropoidl, tedy Kubiš - Gabčík působit zcela samostatně. Což se na místě samém ukázalo zhola nemožné. V Mauthausenu bez soudu zavražděných 242 vlastneců je potvrzením, že domácí odboj nezaváhal.

4. Likvidace Heydricha jako jednoho z nejdůležitějšch vůdčích osobností Říše byla nenahraditelnou ranou. Lze jen domýšlet, kdyby (samozřejmě kdyby neexistuje) nějakým zázrakem skupina Antropoid splnila svůj úkol řekněme do tří týdnů po svém výsadku, jak by se vyvíjel holokaust či šoa, protože jak známo ona supertajná porada ve Wannsee se konala okolo 2. ledna 1942 a právě tam Heydrich osobně odstartoval konečné řešení, tedy Endlösung. Pak už to i bez Heydricha se to rozjelo jako namazaný stroj, ale Adolf Eichmann byl jenom poslušný a výkonný úředník, ale ne vizionář. To byl Heydrich. Toho už se nepodařilo Hitlerovi ani Himmlerovi nahradit.

5. Zdá se, že povstání českého lidu v závěrečných dnech války je ceněno podstatně více za našimi ranicemi, u nás jako kdyby nebylo a nebo se o něm hovoří jako o zbytečném.

M. Koutný 9.5.2014 16:01

Re: Likvidace Heydricha měla světový dopad.

Informace o Vaňkovi nevyplavaly až v poslední době. Už ve 2. vydání "Atentátu", tj. v 80. letech, uvádí M. Ivanov, že se nepochybně jednalo o konfidenta Gestapa.

P. Vaňura 9.5.2014 12:26

Připomínám, že pobaltské republiky měly v letech

1939-1950 vysoké lidské ztráty (přes 10%), dvě třetiny jim způsobila Rudá armáda a NKVD!

O. Mayer 9.5.2014 12:14

je samozřejmě dobře, ...

... že neexistovala česká divize SS, s výjimkou spíše operetní Svatováclavské jednotky, vzniklé až někdy v roce 45. Bylo to ale spíše díky tomu, že strany Němců o to nebyl žádný zájem - o tu výše zmíněnou jednotku se Emanuel Moravec snažil celou válku.

P. Vaňura 9.5.2014 12:07

Je to mírně nepřesné, pro doplnění viz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Waffen-SS_divisions, ale ani tady to není bez chyb.

SS divize Wiking byla převážně německá, to, že je složena výhradně se zahraničních dobrovolníků (ne že by tam neměli výrazný podíl) byla německá propaganda. Divize Handžar i Kama, kroatische Nr. 1 a Nr. 2 byly obě převážně muslimské, ale Kama nebyla dobudována a její příslušníci byli nakonec připojeni k divizi Handžar.

Porovnávat Česko s Dánskem je naprostý nesmysl, protože Dánové stáli "rasově výše" než my a podle toho se k nim Němci chovali. Největší lidské ztráty, které Dánsko utrpělo, bylo přes 5000 dobrovolníků, kteří padli v řadách SS. Dokonce i dánští Židé byli hodně dlouho v bezpečí a když je nakonec Němci pozatýkali, dokázali se Dánové dohodnout s Eichmannem !!!! že dánští Židé zůstanou v Terezíně a nebudou zařazováni do "transportů."

To, že příslušníci okupovaných pobaltských zemí vstoupili jako dobrovolníci do německých ozbrojených sil, resp. Waffen SS (do armády by je asi nevzali) bylo za dané situace normální a to nejen v jejich případě (Estoncům, když museli Němci ustoupit nabídli, že se mohou buď ustoupit s nimi nebo zůstat v Estonsku a bojovat třeba jako partyzáni). Na straně Němců bojovalo celkem asi milion občanů SSSR.

Pokud jde o české "vládní vojsko," za Protektorátu, to původně vzniklo skoro jako "sociální projekt" pro část našich vojáků z povolání. Koncem války byli posláni do Itálie proti partyzánům a protože s nimi fakticky nebojovali, byli nakonec Němci odzbrojeni (kromě těch, kteří přešli na druhou stranu). Je zajímavé, že v Československé armádě sloužili po válce až do roku 1956, kdy byli v rámci snižování stavů propuštěni.

R. Brzák 9.5.2014 11:02

Ad.: poznamka: Autor: J. Babicka

Také mne mrzí postoj naší většiny například k bratřím Mašínům. Ale chápu i postoje, které svým článkem zdůrazňuje autor (až na výpad vůči E.Háchovi). Považuji naši situaci v té době za tak tristní, že to vlastně ještě dopadlo dobře. A je lhostejno, že si Hitler netroufl nabírat dobrovolníky do svých divizí z nedůvěry k Čechům - ostatně, ač to byli často dezertéři, jak je vidět na příkladu legií, vojáci to byli výteční. Jen prostě chtěli bojovat za svou věc - což jim, například v osmatřicátém, asi naštěstí, naši politici nedovolili.

Jen malou poznámečku - i přesto, že pobaltským národům genocida od Rusů nehrozila (ostatně, po druhé světové se jí nedopustili, přestože k tomu měli záminku v podobě "kolaborace pár excelán" - ony divize SS), je jejich snaha bojovat proti SSSR zcela pochopitelná. Ale rovněž se nelze divit Rusům žijícím v těchto státech, že se cítí být přinejmenším uráženi připomínkovými akcemi veteránů těchto divizí ve městech, ve kterých i oni jsou doma.

E. Heusinger 9.5.2014 8:59

Pane autore,

připomněl jste nepohodlná fakta. Hlavně ta o dobrovolnících SS. Proto Vám bude celý den spíláno.

B. Brousková 9.5.2014 9:46

Re: Pane autore,

Autor kupodivu nějak pozapoměl na tři slovenské divize ,které po mobilizaci v létě 1939, v počtu více 51 000 vojáků po boku Luftwaffe a Wehrmachtu přepadly Polsko. Kupodivu jistě ani netuší , že nejúspěšnějším stihačem pocházejícím z bývalého Československa byl Ján Režňák.který setřelil  prokazatelně 32 protivníků. Na rozdíl od Moraváka Josefa Františka , který jich měl "jen" 17. Možná to bylo i tím, že Josef František létal jenom na pomalejší stíhačce Hawker Hurricane zatímco jeho slovenský "kolega" na špičkovém Messerschmittu Bf 109G. Další nepatrný rozdíl byl v tom, že Josef František sestřeloval německé protivníky a Ján Režňák židobolševické podlidi. Josef František měl to "štěstí", že se nedožil konce války. Nebýt toho, nepochybně by skončil v kriminále jako většina jeho přeživších kamarádů. Ján Režňák kupodivu dožil bez problémů a po roce 1989 ho dokonce slovenský ministr obrany  povýšil. Asi za zásluhy.

J. Kraus 9.5.2014 13:25

Re: Pane autore,

Možná na to nezapomněl autor, ale Christopher Ailsby v knize „Hitlerovi renegáti“. Ten zapomněl třeba i na to, že z asi 120 000 Francouzů, „zachráněných“ Brity na jaře 1940 u Dunkerque a odvezených s velkými obětmi na britských lodích do Británie, se zakrátko velká většina vrátila zpět do Francie.

O poměrech v době tehdejší i současné vypovídá i to, že v záplavě nacistických pochodů a písní ze všech koutů Evropy (CD, DVD i youtube), mezi nimiž zaujímají místo nikoli poslední všelijaké „Rež a rúbaj“ a „Kamaráti na straž!“ v provedení „Slovak Hlinka Guard“ se nevyskytuje ani jeden kus český, a z větších států ještě polský, srbský a řecký. Jinak je tam celá EU včetně čekatelských zemí a dokonce obíhá i jedna píseň nacistů britských. Naproti tomu jsou na youtube pravidelně mazány předválečné nahrávky čsl. pochodů, a řekl bych dokonce, že nejen těch našich.

Jak říkali znalí poměrů a osobně účastní, příslušníci Vládního vojska se stali obětmi svého vlastenectví. Vstoupit tam bylo poněkud ponižující a oportunistické, ale jejich hlavní myšlenka byla „zachovat se pro budoucnost“. To se mnohým v trochu jiném gardu povedlo, když odezněly poválečné mindráky ze zápaďáků a výchoďáků a oni přežili v aktivní službě až hluboko do padesátých nebo i šedesátých let.

P. Vaňura 9.5.2014 13:50

Pane Kraus, možná se mýlím, ale co já vím, prakticky

všichni příslušníci vládního vojska byli propuštěni z armády r. 1956 a znal jsem jednoho, co zůstal přesto u armády, ale jako civilní zaměstnanec za podstatně nižší plat. Myslím, že ve stejném roce opustili armádu i tzv. "paragrafisté," tedy muži se vzděláním, kteří se stali během základní vojenské služby důstojníky a byli donuceni v armádě setrvat.

Tehdy se snižoval stav armády a tito důstojníci ji opustili jako první.

V. Kopta 9.5.2014 14:15

Re: Pane autore,

zajímavé, ovšem Josef František dosáhl těch sestřelů za mnohem kratší dobu, takže nesrovnávejme nesrovnatelné. Taky by mě zajímalo proč ty špičkové mesouny nevyhráli bitvu o británii, asi měli horší piloty...:-)

R. Brzák 9.5.2014 15:06

Re: Pane autore,

O tom je napsáno a natočeno spousta materiálu - obecně Německo nemohlo svým potenciálem stačit potenciálu USA, druhým faktorem byla Hitlerova "genialita", s jakou z ideologickou důsledností rozvracel fungující strategii svých odborníků - generálů a nepochybně nejdůležitějším faktorem je skvělý organizační systém protiletecké obrany Velké Británie, spojený s funkční radarovou sítí, o nezdolnosti Britů nemluvě.

Bef109 a pozdější typy byly zpočátku nejlepší stroje na válečné obloze, ale postupně je Britové, Američani i Rusové dohnali či předehnali.

P. Vaňura 9.5.2014 17:25

Bf 109 G se Bitvy o Británii nezúčastnily tam bojovaly

starší Bf-109E a později Bf-109F. Spitfire Mk II se těmto strojům vyrovnal a Britům hodně pomohl malý dolet Bf-109E, u jejich letounů, když operovaly na vlastním územím jejich též malý dolet tak nevadil.

J. Jurax 9.5.2014 23:37

Re: Pane autore,

jen technická - nejvíc sestřelů z našil letců na západě měl Karel Kuttelwascher - udávaný počet kolísá podle zdrojů mezi 18 až 22 (rozdíl jde na vrub nevyjasněnosti sestřelů ve francouzské kampani a rozdílného způsobu počítání sestřelů v Armée de l'Air a RAF). Nejčastěji se uvádí 20.

Na netu viz třeba http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=cs_letci&sekce2=kuttelwascher

D. Polanský 9.5.2014 7:23

Ještě štěští, že pan Křeček tu naši

nechuť bojovat se zbraní v ruce zachránil tímhle mistrně napsaným textem. Což jenom potvrzuje, že naše představa boje je spíš intelektuální.

J. Babička 9.5.2014 5:33

vtip

Tento vtip si snad vymyslel nejaky polak, alespon jsem ho nekolikrat od polaku slysel. Polak vyklada cechovi. "Za valky, kdyz sme meli moznost, tak jsme kazdeho okupanta zabili" Cech odpovi:"My by sme to udelali take, ale ono to tenkrat nebylo povoleno."

P. Sulc 9.5.2014 2:49

Krecku Krecku, temi ''nasimi kolaboranty''

jste mel jiste na mysli ty statisice ceskych delniku, kteri pracovali dobrovolne prescasy ve valecnem prumyslu, za par listku a flasku rumu navic. Ale vy, podivna zruda, jste se otrel o dr. Hachu, ktery ku sve funkci prisel nerad, nechtel, vedel co jej ceka a co si bude musit protrpet a co mu zloduch Benes dal pocitity stokrate, takze Hacha zemrel na Pankraci a lhar benes se mstil jako drive vsude okolo.

P. Sulc 9.5.2014 2:55

Re: Krecku Krecku, temi ''nasimi kolaboranty''

A co se tyce antentatu na H. byl to vysadek z Anglie a cesky ''odboj'' nekolikrate apeloval na cs vladu v Londyne, at akci odvola. Rozhodne to nebylo rozhodnuti a vule mistnich lidi, takze bych o tom radeji mlcel. Ten domaci, cesky ''odboj'', to byla spise kasparina. Fabriky jeli na plno, zeleznice fungovali jak nikdy pred tim a tak nejvetsi pocet ''odbojaru'' vznikl pri vrazdeni Sudetaku, dedku, bab a skolaku, ti co byli vekem mezi tim, slouzili ve wehrmachtu a nebyli doma.

J. Babička 9.5.2014 5:29

Re: Krecku Krecku, temi ''nasimi kolaboranty''

Hacha byl cesky vlastenec a o presidenstvi nestal, rikal, ze je prilis stary. jenze Benes ho presvedcil a on to vzal, jako nezbytnou obet narodu.. Z tech nepatrnych moznosti co mel, se snazil vytezit maximum. Na priklad , jak lisi jeho spolupracovnici, kdyz se dozvedel, ze Hitler se zabyva myslenkou pouzit cechy jako vojaky a zaradit je do nemeckych jednotek, nevynechal jediny projev, ci prilezitost, ale nedekoval vudci za jeho slib, pri vytvoreni protektoratu, ze nechce v armade zadneho cecha. Proste byl v neuveritelne tezke situaci a pri teroru po atentatu na Heidrycha se uplne nervove zhroutil. jiz se s toho nezotavil a neslouzi to Benecovi ke cti, ze tuto nemocnou lidskou trosku nechal zavrit a dost s nim brutalne zachazet, takze zemrel. To ze byl Benes clovek mstivy a mel komplexy maleho cloveka, ze lidi vyuzil, dokud je potreboval a pak proste odhodil.na to si stezuji vsichni jeho spolupracovnici.Zustane proste se vsemy klady i zapory kontraversni postavou v nasich dejinach.