20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

FEJETON: Moji Švýcaři a Němci

Navzdory všem tradovaným historkám je ve Švýcarsku celkem jednoduché zapadnout mezi místní. Jediné, co k tomu potřebujete, je členství v nějakém klubu. Prakticky v jakémkoliv klubu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 7.5.2014 11:52

Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

a proto mam take jisty nahled do souziti se Svycary. Jsou tu dve veci, jedna je, ze ne kazdy stoji o takoveto uzke souziti s mistnimi, at uz v klubech, nebo jinak (nestoji o to ani doma v Cechach, nebo kde byli 'doma') a druha, ze se klamne domnivate, ze timto zpusobem jste se stal jednim z nich, ci ze vas prijali mezi sebe, cemuz tak doopravdy neni ani nahodou. Mozna tomu casem taky porozumite. Je to podobna zalezitost, jako s tou prislovecnou americkou familiaritou ke kazdemu, koho prave potkate na ulici, kterou si Cesi mylne vykladaji jako projev nejakeho specialniho pratelstvi - dokud neprijdou na to, ze plati 'sejde z oci, sejde z  mysli'. U tech Svycaru samozrejme plati neco jineho, obdobneho.

Uplne stejne jak to popisujete, na stejne urovni muzete souzit treba i s Japonci, nebo s Quebecany v Kanade, ale to plati jen kdyz jste nenarocny a jak by to rekl, jednoduche mysli. To ostatne doklada vase jazykova znalost, vcetne te Anglictiny - nedokonale (kulantne receno), nebo zadne.

J. Brunner 7.5.2014 13:40

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

No, Vy jste tak všeho znalý, do všeho perfektně vidíte. Hrozné.

V. Vovák 7.5.2014 14:57

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

no... pan předřečník bude mít asi pravdu. Četl jsem něco podobného, o čem hovoří, jednalo se o dámu, která se hodlala vdát do Švýcar. Ta replika zněla: "Švýcaři vás samozřejmě časem přijmou mezi sebe. Až ovdovíte."

J. Plzák 7.5.2014 15:21

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

Přesně tak to je. Tady zjevně z části diskutují lidé, kteří už byli i dvakrát v Praze.

To soužití je halt taková věc. Samozřejmě, že vám nikdo ani ve Švajcu ani v Německu neřekne nic nerudného, co se týká vaší národnosti. To ale zdalekla neznamená, že vás přijali do své náruče. O 100 km severněji od Curychu, ve Švábsku, jste pro rodáky tak zvaný "Reingeschmeckte", ten který přišel a zachutnalo mu dobré bydlo. Ve Švýcarsku je to stejné.

J. Brunner 7.5.2014 16:26

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

To nikdo nepopírá, že přistěhovalý cizinec je všude pokládán za něco odlišného od tuzemce. Ale každý to jinak vnímá a jinak reaguje. Koho to jen naštve, má smůlu, tím víc mu to dají tuzemci "sežrat". Pan doktor se, podle toho jak píše, chová moudře, s nadhledem a humorem.

V. Vaclavik 7.5.2014 18:15

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

Hlavne je to hlubsi vec - jako vic kontrastni priklad, mozna jsme vsichni slyseli o tom panu, ktery jezdi do Jizni Ameriky mezi nejaky kmen indianu v Amazonii a ti ho prijali za sveho, dostal od  nich jmeno a tak, jmenuje se myslim Zeleny a rika si Atapana, nebo tak nejak. A kazdemu snad musi byt jasne, ze mezi ty indidany nikdy patrit nebude, prese vsechno pratelstvi a jak ho prijmuli mezi sebe - a nema to co delat s tim, ze je z Evropy a ne nejaky indian - jde o to, ze ma jiste Zapadni hodnoty, ktere ti indiani nemaji a nic s tim nenadela, nepredela se, i kdyz se jim muze ve vsem prizpusobit - nebude to totiz doopravdy, ale prave jen to prizpusobeni a to je presne oc tu jde.

Svycari a Cesi maji rozdilnou mentalitu, nebo jak to nazvat, a Svycarem se proto Cech stat nemuze, i kdyz se s nimi muze druzit. Nejde o to, ze za zady by pak o cloveku smysleli nejak opovrzlive, ale ze dosmrti bude cizinec, byt s nimi sprateleny, nikoli jeden z nich. To spojeni 'byt jeden z nich' to myslim cele vyjadruje nejlepe. My Cesi na to mame lidove moudro, ktere zni - vsude dobre, doma nejlepe... coz nam inverzne rika, ze jakkoli je jinde taky dobre, nakonec to nikdy neni a nebude ten pravy domov, coz znamena nejen ze tam jinde neni domovska koncina, ale hlavne ze tam jinde nejsou Cesi, mezi kterymi jedine muze Cech byt jednim z nich.

V. Vaclavik 7.5.2014 18:26

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

A samozrejme ze to neplati ve stejne mire o vsech narodech a treba to Japonsko je nam po vsech strankach hodne vzdalene, kulturne a rasove, ale z tech zemi nam kulturne a rasove blizkych jsou nam Svycari mentalitou extra vice cizi, nez jine Evropske narody. Moc se divim Cechum, kteri by radi videli Svycary jako priklad hodny nasledovani - rekl bych, ze jsou to ti, kteri o nich nic nevedi, jen ze je tam vysoka zivotni uroven, kterou by tady chteli taky a mysli si, ze by Cesi taky mohli byt jako Svycari.

Autora clanku bych chtel videt, kdyby jednou zacal opomijet to podani rukou a ta familiarni jmena, nebo kdyby se jednou nejak nezachoval, jak se patri, protoze pak hned bude zase 'ten cizinec' a bude to mit u tech Svycaru 'rozlite'. Kdyby se ale uplne stejne zachoval rodily Svycar, taky to bude mit rozlite, ale porad bude jeden z nich a Svycari si toho budou velice vedomi, bude to jine nez kdyz totez udela cizinec. Je to jako kdyz provedete nejakou rostarnu a rodice vas potrestaji, a kdyz tech rostaren bude hodne a vy budete adoptovany z decaku, tak se vas nakonec zbavi, prestanou se s vami stykat. Pokud ovsem jste jejich vlastni dite, tak je to hodne nepravdepodobne, to uz by muselo byt, a i pak matka na vas nikdy naprosto nezanevre at uz jste treba i vrazdil. To je prave ten rozdil vlastnim a adopotovanym ditetem, to adoptovane dite nikdy jejich doopravdy neni a byt nemuze, jakkoli se o nem normalne budou vyjadrovat jako o svem a tvrdit to - a nakonec kdyby doslo na lamani chleba, rozdil se projevi.

S temi Svycary je to pak tak trochu, jako kdyz cesti rodice adoptuji ceske cikanske dite - zatimco s jinymi narody by to analogicky bylo jako adopce ditete bileho.

Ve Svycarsku jsem v osmdesatych letech stravil pul roku v Bernu mezi ceskou emigraci z osmasedesateho roku a i kdyz jsem tam mohl zustat, pokracoval jsem do Kanady a moc dobre jsem udelal. Tim nerikam, ze to ve Svycarsku nebylo 'pekne' a to vsechno, to je, jen ale kdyby ti Svycari nebyli tak svycarsti. ;-)

J. Plzák 7.5.2014 23:08

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

Pobýt někde půl roku, to je nic. Deset, dvacet, třicet let je málo. Čím déle někde jste, tím více si uvědomujete, že toho víte o svém okolí málo. Jediný recept: brát si to nejlepší. A nebo se angažovat v politice. To je na celém světě stejné.

Nepomůže vám nic. Ani narodit se jako dítě emigrantů. Mluvíte perfekt řeč, barvu máte stejnou, nikdo na vás cizí původ nepozná. A najednou se přátelíte s Jugoši, Albánci, Turky, Angličany a já nevím s kým ještě a dům vašich rodičů je jich plný, jen ti Němci jsou tam spíš zřídka. Tak to je, s tím se nedá nic dělat a nikomu to taky moc nevadí. Ty řeči co tu vedem, jsou všechny, no však jistě vite na co. Mé děti by sem nešly ani za nic. I když tam jsou "Ausländeři", cizinci, tam se jim líbí a sem jezdí tak leda na nějaké to disko. Proti gustu žádnej dišputát.

V. Vaclavik 8.5.2014 1:20

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

Souhlasim se vsim, cim dele nekde clovek je, tim opatrneji soudi. Mimochodem stravil jsem v emigraci dobrou tretinu zivota, tedy kdyz jak doufam se doziji devadesatky...  A s tim jak mluvite jako domorodci a najednou se vam 'stane', ze pratelite s cizinci odnekud z vychodu, nebo jako American ci Kanadan tihnete k Evropanum, to je presne o cem mluvim, jen me to takhle nenapadlo napsat. Samozrejme jde o 'otisk' rodicu, zadne geny, A to se vytrati az pozvolna, po nekolika generacich. Konec koncu, vetsina lidi v novem svete jsou byvali Evropane.

V. Vaclavik 8.5.2014 1:57

Re: Ceskou emigraci ve Svycarsku znam

Pul roku je malo, ale zase nekdy dost. Pro me to byl prvni pulrok venku a byl jsem k tem vecem zvlast vnimavejsi a krome toho jsem v te Ceske emigrantske kolonii o souziti se Svycary slysel dost a dost, mel jsem to z prvni ruky, zevnitr, jako jeden z nich.

Napriklad kdyz jde emigrant kvuli necemu navstivit svycarskou byrokracii, je moudre chovat se tam jako kdyz zmoulate cepici v kline, zvlast kdyz jste jeste cekatel na obcanstvi, ale je to moudre chovani i pote. Mezi Cechy tam panoval nazor, ze Svycar kdyz dostane post byrokrata, zmeni se na moc (vele)duleziteho cloveka. Cesi zvykli na aspon obcasne nedrzeni se predpisu do puntiku, kdyz rozum by velil jinak, ve Svycarsku narazi na zed neustupnosti. Je to jako ve Svejkovi, kdy 'poradek musi byt', i kdyz se to vzpira zdravemu rozumu. Cimz se nechci zastavat nejakeho bordelu, jen rikam, ze je to sila i na poradek milovneho Cecha.

Pamatuju, kdyz jsem obcas pracoval pro nejakeho Cecha, bylo to vzdycky na praci mimo mesto a kdyz jsme rano odjizdeli z Bernu, dival se do zrcatek a zkoumal, jestli za nami nejede nejake auto z kancelare na kontrolu lidi, kteri by pracovali nacerno. Takovych zazitku, ktere hodne vypovidaly o Svycarech, jsem zazil plno.

J. Plzák 7.5.2014 11:13

To mi připomíná

jeden basketový mančaft, taky v oblasti Curychu. Členky, starší odrostenky, bývaly kdysi všechny profi hráčky. A tak když občas hrozil postup do vyšší ligy, šli před zápasem na pět piv.

J. Dvořák 7.5.2014 8:50

Děkuji doktore !

Neboť mám za to že příspěvek tento jest zgruntu úžasně šmajchlovný a libě se čtoucí, tak ještě jednou vřelý dík !

I. Schlägel 7.5.2014 8:10

Svěží

a prima. dost jsem se zasmál. Hlavně jsem netušil, že při tenisu je "povoleno běhat" :-)

M. Mýval 7.5.2014 7:20

prosil bych pár fotek asistentky

Za mých mladých let se říkalo, že se Němky dělí na Brunhildy a Hildegardy. No a když to Němci vidí, humor je přejde.

Takže vrcholný humor byli tři dialektici v populárním dederónském šou. Když k tomu přidáte socialisticky nadšený komentář totálně znuděného překladatele, byla to prča k popukání.

Kdysi jsme měli na stáži kolegu z NDR. Chodili jsme na pivko a on občas utrousil nějaký vtip. Když zjistil, že německému humoru rozumí pouze Němci, dostal se do pozice, kdy byl cílem humoru on a jeho rodná NDR. Jednou na naši seanci svobodných hochů přivedl kolega svou sestru z Moravy. Nádherná ženská. Helmut náhle začal sršet humoorem, že nám spadla čelist. Přiznám se že se v Němcích nevyznám

V. Halašta 7.5.2014 8:12

a ten německý vtip.

Dobře ty

A. Skrivanek 7.5.2014 4:04

Moc hezke

Jezkovi voci to sem se zase nasmal, krasny postrehy podany velmi vtipne. Muj nemecky kamarad sam prohlasil ze nemci nemaji smysl pro humor a pak po chvilce dodal ze po on uz jo po 15 letech zivota v Sydney.

V. Vovák 7.5.2014 15:00

Re: Moc hezke

Australskej humor je dost přímočarej. Chudák Němec... :-) :-) :-)