25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UKRAJINA: Nová studená válka nebo občanská válka

Po ruské anexi Krymu se může jevit otázka studené války jako znovuzrozená. Ke knize Edwarda Lucase "Nová studená válka" jsem napsal před léty článek, ve kterém odmítám myšlenku nové studené války. Ani dnešní konflikt bych nenazval studenou válkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 2.5.2014 13:52

Poznámka:

Nadpis "Seriozní analýza" byl hodnocením textu pana Podrackého!

B. Rybák 2.5.2014 11:51

Seriozní analýza

Pokud se nepodaří (bohužel velmi nepravděpodobný) návrat ke zcela neutrální centrální vládě, pak pouhá autonomie "jihovýchodní" Ukrajiny v rámci současné "majdanské" vlády v Kyjevě, nemůže Rusku stačit. Musela by to být (kon)federace umožňující rozdílnou zahraniční, vojenskou a hospodářskou politiku, s centrální, tuto skutečnost respektující vládou. Stabilní by ani toto řešení ovšem příliš nebylo, protože obě části Ukrajiny by se neustále pokoušely (podněcovány za nimi stojícími mocnostmi) převzít "otěže" federální vlády. Téměř neřešitelné by bylo zajištění toho, aby eventuální hospodářské výhody nebo embarga účinkovaly pouze v jedné části Ukrajiny.

Řešením by bylo rozdělení Ukrajiny, jehož slabinou je ale nesmírná náročnost rozhodování o tom, jak ho provést, jak ošetřit práva jazykových a kulturních menšin a souhlas velmocí se skutečností, že tu druhou část Ukrajiny na dlouho ztrácejí.

B. Rybák 2.5.2014 10:57

Re: Docela solidní zhodnocení, pane autore.

Pan Robejšek je opravdu výborný. Je jeden z mála, kteří nejsou za EU-lhaní placeni. Obávám se ale, že podobně jako ostatní poctiví ekonomičtí komentátoři podceňuje fakt, že v EU neplatí pravidla reálné ekonomie, ale ekonomie politická - strategie říše-tvorné hospodářské války (proti suverenitě většiny národních států EU).

J. Vyhnalík 1.5.2014 22:29

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Demokracie sebou nese tlak na dělení země podle národnostních hranic. Jediný způsob jak rozdělení země zabránit je maximální autonomie a přenesení rozhodování na co nejnižší úroveň. Tedy pravý opak toho, jak je Ukrajina organizovaná dnes a kyjevská vláda situaci ještě dále utahuje.

J. Vyhnalík 1.5.2014 22:25

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Podněstří nebylo ukrajinské, ale Moldavské. Úřední řečí jsou rumunština psaná azbukou a ruština.

J. Vyhnalík 1.5.2014 22:23

Re: Ukrajina jako celek neexistuje

Vzpomeňte si na dělení Československa. A teď si představte, že by byla situace obrácená a prosperující Slovensko by dotovalo Česko a přitom bychom v Praze provedli převrat a pokusili se Slovákům zakázat Slovenštinu jako úřední jazyk a pokud by se slovenský poslanec pokusil v parlamentu promluvit slovensky, dostal by nakládačku. Jak dlouho by asi trvalo, než by se Slovensko vzbouřilo?

A k tomu si připočítejte, že celá mužská populace na Ukrajině má často velmi kvalitní a drsný vojenský výcvik a ti starší mají často ostré bojové zkušenosti třeba Afghánistánu.

M. Prokop 1.5.2014 22:19

Re: Ukrajina jako celek neexistuje

Já jsem pro.

Co Putin?

M. Prokop 1.5.2014 22:18

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Čas? Spíš rozum.

M. Prokop 1.5.2014 22:15

"USA nemá čo riešiť Ukrajinu,"

A Rusko ano?

M. Prokop 1.5.2014 22:14

Re: Zajímavý rozbor situace na Ukrajině,

To se mi moc líbí, to "oslabování Ruska na území Ukrajiny". Ukrajinci do toho nemají co kecat?

J. Vyhnalík 1.5.2014 22:11

Re: Napřed nějakou blbost vymyslet..

Jenže ono to platí oboustraně. Z Krymu lze kontrolovat nejen Dardanely a Bospor, ale celé Černé moře a to je pro Rusko kriticky důležité. Rusko mělo sice dlouhodobou smlouvu o umístění základen na Krymu, ale blížilo se datum, kdy měla být smlouva prodloužena. Pokud by v té době Ukrajina byla členem NATO...

S. Netzer 1.5.2014 21:07

Re: Jo, jo, dobré,

Nauč se anglicky, Ivane.ru.

K. Pavlas 1.5.2014 20:55

Zajímavý rozbor situace na Ukrajině,

jen mi chybí zdůraznění, že podpora západní Ukrajiny Evropskou unií a USA je vedena především snahou ne-li rozbitím Ruska, tak aspoň jeho velkým oslabením. Spojeným státům se rozhodně nehodí konsolidace Ruska, takto třetí ekonomické mocnosti (po druhé Číně) na světovém kolbišti a již vůbec ne jejího ohrožení, co by světové supervelmoci vojenské. A snad si i začíná být politická garnitura USA vědoma poklesu oblíbenosti své světové imperiální politiky. Proto ta snaha přenášet své problémy na území jiná. (Afganistán, Syrie, Lybie, Irák aj.)

I. Teren 1.5.2014 20:23

Re: Jo, jo, dobré,

Commrade Netzer doesn't like it. Sto delat ? )

F. Žůrek 1.5.2014 19:14

Ukrajina není jednoduchý problém

a toto je jeden zajímavý pohled.

K. Kužel 1.5.2014 18:53

Re: Ale jistě .

USA zajisté netouží převzít vládu v Rusku, ale co nejvíce ho oslabit jako pozdějšího možného konkurenta. Kdyby se Rusko domluvilo s EU, byl by to pro USA velký důvod k hlubokým vráskám. Proto se snaží takovému spojenectví všemožně zabránit.

Demokracie celkově ztrácí kredit, sama EU od ní couvá. Vláda nevolených komisařů se podobá daleko spíše pokusu o "osvícenou" diktaturu než demokracii. Evropský parlament je unikátní v tom, že nemá zákonodárnou moc.

K. Kužel 1.5.2014 18:47

Re: Napřed nějakou blbost vymyslet..

Sevastopol jako námořní základna je pro Rusko ŽIVOTNĚ důležitý. Na druhé straně Černé louže je Turecko, člen NATO, disponující silnou armádou. Kdyby Putin připustil ztrátu Sevastopolu, byl by okamžitě smeten a nahrazen podstatně drsnějším vůdcem. Pak by ovšem skončila legrace.

J. Šejnoha 1.5.2014 18:46

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Vidím, že nemáte  elementární znalosti z geografie  a  historie.

Na takové nemám čas.

J. Šejnoha 1.5.2014 18:45

Re: To je blábol

Napsal člověk, který není schopen samostatného uvažování.

J. Boleslav 1.5.2014 18:27

Re: Ale jistě .

Rusáci jsou stále něčím ohrožování. Nedávno americkým útočným radarem v Brdech.

J. Boleslav 1.5.2014 18:25

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Nějak tak.

S. Netzer 1.5.2014 18:17

Re: Jo, jo, dobré,

:-)))

J. Svoboda 1.5.2014 18:11

Re: ojediněle vyvážená článek

Termín "expanze na Ukrajinu" je poněkud zavánějící ruskou terminologijí. Ve skutečnosti se Ukrajina snaží dostat do EU, protože naivně očekává nějaké přínosy. Z hlediska Putina je ovšem útokem na Rusko skutečnost, že EU Ukrajinu neodmítla. Přesto, že se domnívám, že je Putin diktátor a mezinárodních zločinců futrál, kdybych měl hlasovat pro vstup Ukrajiny do EU, byl bych proti.

J. Svoboda 1.5.2014 17:59

Re: Napřed nějakou blbost vymyslet..

USA měli tu drzost, že Sevastopol nikdy nepožadovali. Základna je vhodná jen pro lodě courající po Černém moři. Vyjet do světa se dá jen přes Dardanely-Bospor a to je pod dominantou Turecka - člena NATO. Rusům je platná, jak chcíplému psu bouda, Domělou snahu USA o získání Sevastopolu používá Putin  jako zástěrku pro anexi Krymu a ten anektuje proto, aby ukázal mužikům jaký je kabrňák a bohatýr. Potřebuje voliče.

V. P 1.5.2014 17:51

Definice studené války neříká, o o co se vede spor,

ale jakými prostředky.

Takže když tu budeme mít konflikt mezi Západem a Ruskem, kde se bude používat ekonomických a politických kroků za účelem poškození druhé strany, prostředků informační války vč. psychologické války, zástupných válek, atd., půjde o studenou válku.

Proti Západu lze vést psychologickou válku(ideologickou diverzi) docela účinně. Například antiamerikanismus, propaganda proti americkým základnám v Evropě, proti NATO, EU, apod. mají u nás viditelné výsledky.

J. Svoboda 1.5.2014 17:46

Re: Ale jistě .

Jak a čím je Rusko ohrožováno? Chce snad EU a USA Rusko napadnout a uvázat si na krk miliony žebráků? Mám za to, že Putin, jako každý totalitní vládce, potřebuje nepřítele, aby zdůvodnil svůj způsob vlády. Jako bývalý tajný agent nedůvěřuje demokracii a jinou než totalitní vládu si neumí představit. Mám trochu dojem, že Rusové neumí žít jinak, než pod hrozbou biče. Nikdy demokracii nepoznali a jejich názory na ní řídí Putin, takže věc je pro mně jasná.

J. Svoboda 1.5.2014 17:34

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Dovolím si upozornít, že nejsem totožný s panem Josefem Svobodou z tohoto příspěvku. Nicméně, s jeho názory souhlasím.

J. Svoboda 1.5.2014 17:30

Re: Ukrajina jako celek neexistuje

Pane Švarda, Česko v podstatě neexistuje. Jižní Čechy žijí z dotací průmyslového severu Moravy, Morava by se měla připojit k Německu, které jí zaručí obchod a Jižní Čechy by se měli živit samy. Takové blbosti vám tanou na mysli? Ukrajina je jeden, jednotný stát, stejně jako Čechy. Putin samozřejmně podporuje rozdělení Ukrajiny, protože získá, ať již anexí,  "spřátelením na věčné časy", nebo jinak, velký průmyslový potenciál východu Ukrajiny. Byl by blázen, kdyby to neudělal, stejně jako Hitler získal snadno pohraniční opevnění a průmysl v Sudetech. Kdo očekává od diktátorů slušné, nezištné jednání, je blázen. Navíc oslabí EU, které zbydou žebráci západní Ukrajiny k dotování.Rozčilovat se nad tím znamená kazit si zdraví pro blbost jiných.

J. Kanioková 1.5.2014 17:22

Jo, jo, dobré,

i to je dobré - Bláhovost západu : Moudrost starého studenoválečníka - http://jdem.cz/ba2r39

Je smutné, jak jsou potlačovány realistické názory, zato oficiální MEDIOKRACIJNÍ ignorují zdravý rozum, objektivitu.

Orwell

J. Svoboda 1.5.2014 17:10

Re: Nechápu, jak může být někdo tak slepý

Kam se USA a EU za posledních 20 let rozepnula? Dejte vědět, nějak rozepínání nevidím, jen se evropské státy do EU nacpaly, protože čekají létání pečených hlubů do huby. Jaké země anektovaly USA? Ve své slepé nenávisti k Západu se vám zavařil mozek, máte-li něco takového.