19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Je Evropa venku z krize?

Zlepšuje se stav evropské ekonomiky? Je už po krizi? Byla hospodářská politika Evropy úspěšná? Nechme stranou údaje o HDP a podívejme se na konkrétní čísla. Podle březnových údajů se zlepšil prodej automobilů ve většině evropských zemí – o 10,6 procenta vůči březnu 2013.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 30.4.2014 9:48

Re: Mám jednu zprávu dobrou a...

Přesně tak.

M. Pivoda 30.4.2014 0:34

Investice do relevantního vzdělání se vyplatí

Kohout: "... u části ekonomů a centrálních bankéřů, kteří byli vzděláni pomocí zastaralých učebnic ..."

Osobní poznámka: Když jsem já vyučoval v Ostravě na Vysoké škole podnikání, některé tamní studentky zuřivě protestovaly, že mají zaplacený kurz v jazyce českém, a já, ačkoliv jsem při výuce skutečně mluvil česky, používal jsem přitom Power Point slajdy v angličtině. V češtině totiž relevatní knihy tou dobou neexistovaly (a za 350 Kč/hod výuky se mi překlad do češtiny nevyplatil). Jak to vyřešit? Přece v tržní ekonomice má zákazník vždy pravdu! A na soukromé vysoké škole těmi určujícími zákazníky jsou platící studenti. Ha, Ha. Ha. Ten špatný systém sám sebe takto posiluje.

J. Vyhnalík 29.4.2014 23:26

Re: Mám jednu zprávu dobrou a...

Fascinuje mne, že tolik ekonomických expertů se pořád točí okolo deflace, přitom heslo boje s deflací bylo ČNB vybráno jako akceptovatelné zdůvodnění, protože podobně argumentuje ECB při svých emisích eur. Pokud by otevřeně řekli, že cílem je získání konkurenční výhody pro naši ekonomiku, byli by obratem obviněni z narušování podmínek hospodářské soutěže.

Nejlegračnější je, že jde pouze o slovíčka, význam je stejný, jak v případě ČNB, tak ECB. Fakticky byla akce ČNB nezbytnou reakcí na emise eura a to, že naším zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem je Německo a "německé" euro je v rámci eurozóny výrazně podhodnocené.

J. Vyhnalík 29.4.2014 23:06

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Co je na tom zvláštního? To je logické. Podstatné je, že podmínkou pro to, aby mohly růst mzdy, je růst relativní efektivity ve srovnání s konkurenty.

Mezi srovnávanými zeměmi je nejkonkurenceschopnější Německo a to do značné míry i proto, že Němcům podařilo zastavit růst nákladů na pracovní sílu (ve srovnání třeba s Rakouskem).

A. Hrbek 29.4.2014 18:40

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Základním problémem je, že všichni, jak občané, tak státy, se chtějí mít dobře a tak žijí na dluh. A v Evropě nenastala taková krize, aby si všichni, ale opravdu všichni museli utáhnout opasky alespoň o tři dírky.

Zásadním řešením by byla válka, která by zmenšila počet obyvatel, zbytek ožebračila a donutila tvrdě, ale skutečně tvrdě pracovat. Po dobrém žádná "demokracie" nic nespraví. Bohužel.

A. Hrbek 29.4.2014 18:33

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Charakteristické je, že státy ve kterých je dražší pracovní síla mají vyšší životní úroveň, a naopak.

B. Rybák 29.4.2014 13:35

Mám jednu zprávu dobrou a...

To rychlé zvýšení poptávky např. po automobilech určitě souvisí se zlepšením "blbé" spotřebitelské nálady, což by byla mimořádně dobrá zpráva pro nás, protože máme tu nejneobjektivnější "blbou" náladu v celé EU. Tou špatnou zprávou je fakt, že pokud nedojde k mohutné destrukci parazitické části sociálního a ekologického státu nedojde ke zvýšení konkurenceschopnosti EU a "blbá nálada" se brzy vrátí.

Smutným dokladem toho, že prolomení dogmat např. nového "zeleného" náboženství opravdu nehrozí je trvající EU-odmítání těžby břidličného plynu, přestože je EU údajně ohroženo Putinovým energetickým vydíráním a navzdory tomu, že touto těžbou začalo hospodářské oživení v USA (nemluvě o trvající sebezničující podpoře pro OZE, a strnulé politické "korektnosti v EU).

Vzhledem k tomu, že se ta poptávka po automobilech se dosud nedostala na předkrizovou úroveň, jde nejspíš pouze o realizaci neúnosně dlouho odkládaných nákupů.

Ta autorem zmiňovaná pozitivní deflace určitě nastala v souvislosti s "explozivně" probíhajícím počátkem průmyslové "revoluce". Jejím dědicem je stále ještě probíhající "exploze" mikroeloktroniky a aplikované kybernetiky, v jejímž sektoru a v sektorech s ní bezprostředně souvisejících skutečně docházelo k deflaci vyvolané nárůstem produktivity práce (ve službách, nájmech, zemědělských produktech, textilu, obuvi... se u nás ale bohužel neprojevila).

Pochybuji, že slovenští podnikatelé dokázali výrazně zvýšit produktivitu své práce (když málo investují). Takže tamní deflace nejspíš nebude tou pozitivní. ČNB pouze reagovala na devalvační kroky důležitých centrálních bank a dnes už je zřejmé, že reagovala správně (došlo jen k nepatrné inflaci a pozice našich vývozců se zlepšila)!

J. Kavalír 29.4.2014 13:32

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Pane Panský, vy asi nepodnikáte ale jen papouškujete nesmysly, které do nás hustily bývalé vlády, že? Podnikatel zaměstnává lidi proto, aby mu jejich práce přinášela zisk. Pokud by mu zisk nepřinášela, rychle by zkrachoval. Podnikatel není altruista, který zaměstnává lidi z lásky k bližnímu.

Podnikatel rád zaměstná další lidi, pokud pro ně bude mít smysluplnou a zisk přinášející práci. Tu práci ale nemá, protože mezi lidmi není větší koupěschopná poptávka po jeho produktech. Když jste špatně placený a nemáte na nové auto, tak prostě budete jezdit v tom starém, dokud se nerozsype a pak si pořídíte další ojetinu. Kdyř si to auto pořídíte na úvěr, tak dokud ten úvěr nesplatíte, nebudete mít na jiné zbytné zboží a navíc ještě část peněz dobrovolně odevzdáte bance jako úroky - za ty s také už nic nekoupíte.

Dnešní problémy jsou způsobené tím, že si malá část společnosti přisvojuje stále větší podíl na vytvořených hodnotách. A jak stímto bohatstvím nakládají? Snaží se ho dále rozmnožit jeden na úkor druhého podobným způsobem, jako v herně. Obchody s různými "bankovními produkty" dnes údajně převyšují 10 x obchody se skutečnými materiálními komoditami. Princip je v tom, že si prostě vsadí na to, že cena určité komodity (nebo jen burzovního indexu) stoupne nebo poklesne proti někomu, kdo má právě opačný názor. Jeden vydělá, druhý prodělá a samozřejmě jako vždy vydělá "majitel herny".

Světová ekonomika se ještě nezhroutila jen díky tomu, že v USA běží továrna na "potištěný papír", za který ostatní země dodávají do USA vše potřebné a státy a banky jej shromažďují jako "devizové rezervy".  Takto to nemůže fungovat do nekonečna a konec bude pěkně drsný.

B. Rybák 29.4.2014 12:45

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Velmi zajímavá statistika.

J. Plíva 29.4.2014 12:07

Úvěrová deflace ?

Obávám se, že jen málokterý čtenář ví, co je "Úvěrová deflace". Aby tomu člověk porozuměl, musí nejprv pochopit bankovnictví částečných rezerv. Bankovnictví částečných rezerv rozmnožuje množství peněz, takže působí inflačně. Když se mají dluhy splácet, peníze z trhu mizí do bank a nastává opačný stav - deflace - ceny jdou dolů. Původně narušená rovnováha se tak  napravuje. Takže  nepříjemnosti úvěrové deflaci je nejspíš nutno protrpět jako nějakou nemoc, kterou léčí jen čas.

K. Luboš 29.4.2014 11:44

Že práce Čecha je drahá?

Neřekl bych, že jsou až zas takové rozdíly. Tak třeba filipinská hospodyně vydělává v Singapuru cca 10.000 Kč. A kolik asi tak u nás vydělává třeba taková pokladní v Penny? Čínský dělňas má asi 5000 Kč. A český..? Asi více, ale zase ne o tolik. Vezměte si, že minimální mzda je nějakých cca 8000 brutto.

Ale asi byl nastartovám typický závod „ke dnu“: Čechovi musíme snížit plat, aby mohl konkurovat Číňanovi. Ale pak  se musí Číňanovi snížit plat, aby mohl konkurovat Čechovi. Takže Čechovi snížíme plat, aby mohl konkurovat Číňanovi.... atd., atd.

K. Janyška 29.4.2014 10:19

Není. A EU je v krizi, ne Evropa.

EU je krizí zdrojem. Nemůže nebýt, vždyť je to jen evropský SSSR... Dzp.

J. Kanioková 29.4.2014 10:16

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Kolik stojí česká práce? Nové porovnání států http://jdem.cz/bay5f6

J. Mrázek 29.4.2014 9:15

Oprávněný pesimismus "F" a "D"

....nějak mi ta situace připomíná realističností svého optimismu, že je líp tenhle starší vtip: "Polovina mládeže má o své budoucnosti růžové představy. Ta druhá polovina na drogy nemá ... !"

T. Pansky 29.4.2014 4:38

Re: Spousta slov a spousta čísel.

Dobry den: v Evrope prace ubyva, protoze evropska prace je draha.  Proc je draha?  Diky levicovym zakonum (napriklad cesky zakonik prace) je velmi nakladne praci provozovat.  Vyrobci nemohou zamestnavat tolik lidi, kolik by chteli.  Odchazi za levnejsi praci do Indie, Ciny, Jizni Ameriky.  V Evrope lide nemaji tolik penez.  Deti zustavaji s rodici mnohem dele, protoze nemaji penize na novy byt ci dum.  Stavitele potom nemaji tolik penez na rozvoj.  Atd. atd.  Evropsky socialismus nici Evropu.  ... To potrva jeste hodne dlouho, nez cinska stredni trida bude stavkovat.  V te dobe bude z Evropy socialisticky skanzen.

P. Dvořák 29.4.2014 4:24

Spousta slov a spousta čísel.

Nejdůležitější je však to, že V Evropě lidské práce neustále ubývá a nikdo ji nepotřebuje. Téměř vše se vyrábí v Asii, resp. v Číně, kde lidé dělají doslova za byt a stravu. Tím pádem v Evropě přibývá nezaměstnaných, které žádná ekonomika nepotřebuje. Přibývá důchodců, které žádná ekonomika nepotřebuje. Řešením není pracovat postupně do sedmdesáti, do osmdesáti, devadesáti. Každý normální člověk snad pochopí, že těžce pohybliví staří lidé a alzáci pracovat nemůžou. Nehledě na to, že je snaha každého nad padesát vyhodit z práce.

Až se nasere miliarda a čtvrt Číňanů a budou chtít jen to nejzákladnější, co má u nás každá rodina, tj.: byt alespoň v paneláku nebo dům v satelitu, televizi, hi-fi soupravu, domácí kino, ledničku s mrazákem, mikrovlnku, počítač, auto, pět týdnů dovolené, tři roky mateřské, nemocenskou, operaci artrotického kolena v pětaosmdesáti, domovy s pečovatelkami pro seniory s opakovanými pobyty na JIPCE a v LDN . . . atd. atd.

Bude potom Evropa pracovat místo Číňanů za byt a stravu?