16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Mzda slabosti

Nová verze historie nabírá na síle. Jde asi o toto: Krize na Ukrajině je v drtivé míře chybou Západu. Ponižovali jsme a provokovali Rusko bezhlavým a bezohledným rozšiřováním NATO a Evropské unie. Pokud tento proces zastavíme, nebo – ještě lépe – úplně zvrátíme, bude vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 26.4.2014 7:43

Zajímavé...

Ten, kdo se postavil do role útočníka a svou rozpínavostí ohrozil bezpečnost Ruska teď toho, co se brání, obviňuje z rozpínavosti. Nevím o tom, že by Rusko platilo Majdan ani nic nevím o tom, že by investovalo 5 miliard dolarů do destabilizace Ukrajiny od roku 2004. Zato vím o tom, že dodávalo energie za snížené ceny svému blízkému sousedovi, aby zabránilo na jeho území možná i humanitární krizi. Celé to připomíná ono rčení "Zloděj volá, chyťte zloděje."

J. Mrázek 26.4.2014 5:51

Souhlasím.

Problémem je současná namyšlenost politiků EU a USA, kteří předpokládají, že donutí Rusko několika jadernými údery k vyvěšení bílé vlajky a tak si zaberou další kus. Bohužel to dopadne naprosto špatně a nikdo už to pak nezastaví . Jsem dalek toho dát na různé věštce a vědmy, nicméně jedna výjimka je - baba Vanga předpověděla konec třetí světové války v říjnu letošního roku...trochu mi zatrnulo. Ne kvůli mé osobě, ale kvůli dětem a vnoučatům bych to nebral jako plané strašení...

J. Vyhnalík 26.4.2014 5:29

Re: bu bu bu bu bu

Moldávie je rumunská. Ruské je pouze Podněstří, kde byl ruský vliv historicky silný. Zbytek Moldávie spolu s rumunskou Moldávií tvořil knížectví Moldova. Nejspíš se v nejbližší době s Rumunskem spojí. Moldavština je fakticky rumunština.

Pokud by revoluční vláda v Kyjevě brala v úvahu zájmy ruskojazyčné menšiny, která tvoří cca 1/3 obyvatelstva a nedělala hlouposti, jako byl pokus zrušit jazykový zákon a nevnucovala ruským regionům svoje oligarchy, nebyla by situace tak vyhrocená. Stačilo by připustit federalizaci, nebo alespoň výrazně zvýšenou míru samosprávy regionů.

Rusko nemá zájem situaci eskalovat, tu eskalují protiruskou propagandou EU a USA politici. To není záležitost posledních měsíců, ale dlouhodobá. Taková Victoria Nuland se chlubila tím, že USA do Ukrajinských NGO nacpaly od rozpadu SSSR 5 mlrd USD. Kolik USA posílají NGO v Rusku neřekla. EU nebude příliš pozadu.

Osobně si myslím, že časem by se Ukrajina mohla i stát součástí NATO, ale je potřeba, aby si do té doby vyřešila vnitřní uspořádání a byla stabilním a bezpečným státem. EU nemá na to, aby Ukrajinu přijalo jako plnohodnotného člena a nemá na to ani zadlužená a krachující Ukrajina. Místo vznešených keců by Ukrajině pomohlo otevření trhu pro jejich zboží, bez omezování jejich spolupráce se sousedy.

Byla to právě EU, která postavila svoji nabídku jako buďto EU, nebo EURASEC a tím způsobila ukrajinskou krizi. Jenže to soudruzi z Brusele nahlas nepřipomenou a doufají, že si toho nikdo nebude všímat.

P. Scheck 26.4.2014 4:00

Re: bu bu bu bu bu

Dobrá, pokusím se tedy řešit problém s Ruskem a ne proti němu. Čili je třeba vyklidit část území Ukrainy a rovnou vpustit ruské tanky do Moldávie, kam dřív nebo později stejně zamíří. Nedávno jsem mluvil s jedním Estoncem a ten mi říkal:" Budte šťastni, že nemáte Rusi za přímé sousedy, já vím moc dobře, co jsou zač..." Jeho strachu zcela rozumím a jeho pohled mi přijde mnohem bližší než ten váš "český" (měl jsem chuť přidat mnohem víc uvozovek).

J. Vyhnalík 26.4.2014 3:47

Re: bu bu bu bu bu

Asi jste špatně četl. Já jasně a opakovaně říkám, že EU i USA by se měli pokusit problém řešit spolu s Ruskem a ne proti Rusku.

J. Vyhnalík 26.4.2014 3:46

Re: bu bu bu bu bu

Rusko je stabilnější. Jednak je ekonomicky stabilnější a nezadlužené a jednak je to federace, kde si lidé volí svoje presidenty a parlamenty ve svých republikách. Dlouhodobě je pravděpodobné, že k nějakým krizím dojde, ale dnes se rozpadá Ukrajina a ne Rusko.

P. Scheck 26.4.2014 3:44

Jaký byl Hácha?

Pane Lukasi, mnozí mají rúzný pohled na protektorátního prezidenta Háchu. Z mého pohledu to byl statečný muž, který dělal vše, co bylo možné a riskoval i svůj život. Kdyby v té době teorteticky už existoval i jistý pan Lukas - být Hitlerem, zajásal bych a za něj bych jej okamžitě vyměnil. Jen tak na zamyšlenou, jinými slovy - kdo můžeš pochopiti, pochop...

P. Scheck 26.4.2014 3:32

Re: bu bu bu bu bu

Pane Vyhnalíku, v mnohém s vámi asi souhlasím. Nicméně končíte v tom klasickém českém: počkejme si, co příjde, místo odvážnějšího - je třeba dělat to nebo to....

Pokud si počkáme, budete nejspíš mít pravdu...

P. Dvořák 26.4.2014 3:02

Re: Kdepak bu bu bu bu bu.

Všichni z toho máme radost, že už Putina přestalo bavit dělat puťku.

Tak jste to myslel pane Gellner? K ruským zítřkům!

P. Dvořák 26.4.2014 2:59

Rozpustit NATO je dobrý nápad.

Zejména když vezmu v úvahu, že bouřlivou islamizaci jeho druhé největší armády způsobili flákači a kolaboranti z EU.

Takže vlastně NATO a EU vzít jedním vrzem.

Nebo úplně jinak. Když v NATO je Turecko a to také usiluje o vstup do EU, proč tam nepřibrat také např. Indii, Jihoafrickou republiku a Brazílii. Nebo i Argentinu místo toho s ní válčit?

M. Stuchlik 26.4.2014 1:54

Dost pesimistický názor

proto nebude daleko od reality.

M. Stuchlik 26.4.2014 1:53

Re: bu bu bu bu bu

Jestli Ukrajina neni stabilní co teprve Rusko? To je ještě šílenější slepenec navzájem se nenávidících regionů než ta Ukrajina.

M. Stuchlik 26.4.2014 1:50

Re: bu bu bu bu bu

Málokdo zná situaci tak jako Lukas. Pokud si mám vsadit na vaše bubu nebo Lukasovo varování tak je to 0.01:99.99 ve prospěch Lukase.

J. Vyhnalík 26.4.2014 1:50

Re: bu bu bu bu bu

Ten Hitler se v Německu dostal k moci "díky" Versailleskému míru, které Německo odsoudil k masivním reparacím a jeho obyvatelstvo k chudobě.

První světová válka vznikla kvůli nestabilitě Evropy založené na nefunkčních mnohonárodnostních impériích (R-U, Turecko). Ukrajina je dnes v podobné situaci. Poprvé ve své historii zažívá demokracii a díky tomu se zvýrazňují jazykové a kulturní rozdíly.

Východ Ukrajiny byl ruský, jih tatarský, západ polský, uherský a rumunský. Tatarský chanát byl rozdrcen Ruskem a proto je i jih převážně ruský.

Není proto možné k Ukrajině přistupovat stejně jako ke stabilizovaným evropským státům typu Německa nebo Francie. Ukrajina je daleko podobnější Jugoslávii v době rozpadu. EU a USA se chybně snaží Ukrajinu držet v nestabilní konfiguraci vzniklé revolucí. Přitom je to tak, že Ukrajina se musí vnitřně přerodit a demokratizovat, případně federalizovat, nebo se krvavě rozpadne. Rusko je přitom nejen silný a vlivný soused, ale Ukrajině má cca 1/3 ruskojazyčných obyvatel, kteří budou tíhnout k Rusku tím více, čím více budou jejich práva a svobody omezovány.

EU a USA tvrdohlavě vytlačují Rusko z řešení problému a z vlastních chyb obviňují Rusko. Přitom Rusko je historicky a kulturně nejbližším spojencem, kterého EU a USA mají k dispozici. Je jenom na nás, jestli dokážeme z Ruska udělat spojence nebo nepřítele.

J. Vintr 26.4.2014 1:27

Re: bu bu bu bu bu

Pokud docházelo k násilnému zabírání území jiného státu, vždycky za tím stála především megalomanie nějakého panovnika, čili zcela iracionální motivace. V dřívějších dobách snad měl větší stát opodstatnění právě jen proto, že se snáze ubránil dobyvačným choutkám sousedů. Pokud se to udrželo dost dlouho, někde si lidé zvykli. Ale ani tak není vyloučené, že se to nerozpadne později. Viz třeba Velká Británie, Španělsko, Belgie. V dnešní době už velikost státu nemá absolutně žádný praktický význam (a pokud ano, tak čím menší stát, tím je na tom lépe), takže pokud někdo usiluje o zvětšení státu, tak je to blázen, posedlý megalomanií. A pokud do toho tahá nacionalismus a armádu, tak je to blázen velice nebezpečný.

J. Brunner 26.4.2014 0:53

Re: bu bu bu bu bu

Dá se to takto morálně, z hlediska jednotlivého člověka, posuzovat. Má to ale háček. Jak vysvětlíte existenci velkých států, podle Vás iracionálně vytvořených?

J. Vintr 26.4.2014 0:40

Re: bu bu bu bu bu

Když šlo Rakousko ztrestat zlobivé Srby za vraždu následníka trůnu, určitě nikoho ani ve snu nenapadlo, kolik milionů lidí to nakonec odskáče. Když Hitler "vyhověl přání" německé menšiny v Československu připojit se k Německu, taky nikoho nenapadlo, jaké to bude mít pokračování. Anexe cizího území je zcela iracionální počin a kdo se chová iracionálně, od toho se dá čekat cokoliv ...

I. Gellner 26.4.2014 0:16

bu bu bu bu bu

to se teď žádá, to se teď dobře platí.