16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Mzda slabosti

Nová verze historie nabírá na síle. Jde asi o toto: Krize na Ukrajině je v drtivé míře chybou Západu. Ponižovali jsme a provokovali Rusko bezhlavým a bezohledným rozšiřováním NATO a Evropské unie. Pokud tento proces zastavíme, nebo – ještě lépe – úplně zvrátíme, bude vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 26.4.2014 11:24

Re: To jsou kolikrát velice zajímavé vývody

Ten Irák, to je zatím asi  vyvrcholení USA hitparády:  agrese provedena  na základě  vylhané záminky, po násilném nastolení "demokratického" režimu  milion mrtvých civilistů, bída a nekončící klanové války. To jsme Iráčanům fakt pomohli.

J. Šejnoha 26.4.2014 11:20

Re: Zajímavé...

Jak se pozná Rusák ?

Že je schopem samostatného kritického myšlení ?

Tak to vy tedy  Rusák nejste určitě.

V. Venc 26.4.2014 11:17

Re: To jsou kolikrát velice zajímavé vývody

Naprosto správný komentář!

Mnoho euroatlantických občanů zavírá oči a nechce vidět pravdivost biblického: "Po ovoci poznáte je!"

Ovoce vývozu, či dovozu "demokrácie" je všude kolem dobře vidět.

J. Láníček 26.4.2014 11:17

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

A proč by si Rusové měli pustit Američany na Krym, když je to navíc historické území Ruska, které Ukrajině věnoval Nikita za předpokladu, že Sovětský svaz bude na věky a nikdy jinak? Nebo si myslíte, že by poskok Jaceńuk neumožnil Američanům nainstalovat vojáky na území Ukrajiny (včetně Krymu)? A jaký dělali Američani kravál, když chtěl Nikita nainstalovat rakety na Kubu. O tom si také něco přečtěte. Málem z toho byla III. světová válka.

V. Kusý 26.4.2014 11:15

Re: Expanze NATO na východ

Minimálně u Vás se nemýlil.

V. Kusý 26.4.2014 11:15

Re: Naprosto vyčerpávající popis reality.Kdo tohle

Vás by to opravdu v krytu zajímalo ? Nevím jak Vy, ale po zkušenostech s Rusy, mnohaletých, bych vsadil na ně.

J. Láníček 26.4.2014 11:11

To jsou kolikrát velice zajímavé vývody

Nacismus a komunismus jsou nebezpečné ideologie a ohrožují nás, kdežto Amerika řádí posledních patnáct roků po světě jako černá ruka v rámci těch nejdemokratičtějších principů, což určitě ohrožuje jen ty špatné. Vidíme to dnes a denně. Dnes ráno jsem si přečetl, že v Iráku dalších 31 mrtvých. Tož takovou demokracii a svobodu jim tam Američani a NATO zařídili. A Putin představuje co, nacismus nebo komunismus, ať v tom máme úplně jasno? Nejspíš z obou to úplně nejhorší, bych si dovolil odhadnout.

P. Mach 26.4.2014 11:11

Takže rozesrání původně stabilního regionu,

následná invaze a z prstu vycucané referendum je vlastně jen zajištění bezpečnosti na ruský způsob? Že by se to zas tak zásadně od jednání o spolupráci mezi zeměmi na zajištění společné bezpečnostní politiky, případně drahých pronájmů území pro základny, což praktikuje západ, zas tak moc nelišilo?

P. Mach 26.4.2014 11:03

Klíčové heslo je: Heusinger je ožralý v sobotu dopoledne.

Jaké sliby? Existují nějaké smlouvy, ve kterém se státy NATO zavázaly, že budou poskakovat jak bude tehdejší rozkládající se sssr pískat? Případně existují nějaké smlouvy, ve kterém se státy bývalého východního bloku, které zrovna utekly zpod devastující nadvlády ruského komunistického impéria,  zavázaly že nebudou provádět samostatnou zahraniční politiku, a všechna svá zahraničně politická rozhodnutí budou konzultovat s ruskem? Pokud ano tak jistě budeš schopen, uvést čísla a názvy těchto smluv a kde je možno je dohledat. Pokud ne, tak bys po ránu neměl tolik chlastat.

J. Láníček 26.4.2014 11:01

Re: Expanze NATO na východ

Tak si musí Rusko pomoct samo, to je přece logické. Nebo národní zájmy a zajištění vlastní bezpečnosti mohou požadovat jenom USA a Západ obecně?

J. Šejnoha 26.4.2014 11:01

Re: Zajímavé...

Taky to tak vidím.

J. Šejnoha 26.4.2014 10:59

Re: Expanze NATO na východ

Já si vypomínám, že ji Rusko ji mělo a Západ  tlačil na její zrušení.

Dokonce  se uvažovalo o zrušení NATO, že po rozpuštění  Varšavské smlouvy  není potřeba.

Myslím že  by  jste  křičel, že nás Rusko ohrožuje, kdyby  vytvářelo nějakou alianci.

J. Láníček 26.4.2014 10:58

Re: Naprosto vyčerpávající popis reality.Kdo tohle

A ještě by mě zajímalo, kdo ty atomovky bude házet - a kde?

J. Láníček 26.4.2014 10:57

Re: Naprosto vyčerpávající popis reality.Kdo tohle

Též jsem z toho popisu vyčerpaný. Ale celý problém Ukrajiny a NATO chápu trochu jinak. V první řadě to chápu tak, že Američani chtěli využít nespokojenosti občanů Ukrajiny k oslabení Ruska a zrovna dvakrát jim to nevyšlo. Že by jim záleželo na ubohém ukrajinském lidu, o tom dvakrát přesvědčen nejsem.

J. Šejnoha 26.4.2014 10:56

Re: Slova věčně živá

Záslužné šíření myšlenek VK.

Jestli si myslíte, že nás Rusko nějak ovlivňuje nebo řídí, tak uveďte  alespoň jeden zákon či předpis, který nám Rusko vnutilo. Myslím samozřejmě  součanost.

Ať nežiji v nevědomosti.

P. Mach 26.4.2014 10:49

Nesmysly

Hitler se sice oháněl Versailleským mírem jako rudým hadrem ale dostal se k moci díky nespokojnosti obyvatel, která byla způsobená krizí. Krize neměla s válečnými reparacemi nic společného. Naopak hyperinflace ve 20. letech, kterou reparace přímo vyvolaly k nástupu diktátora vůbec nevedly.  Krize 30. let stejně těžce jako Německo postihla i Francii, Británii, USA nebo Československo a Němci nebyli o nic chudší než obyvatelé uvedených zemí. Přesto se v žádné z těchto zemí nedostal k moci diktátor. Takže vaše úvahy jsou naprosto mimo mísu. 1. světová válka nevznikla kvůli nestabilitě Evropy nebo pouze v menší míře. Hlavní příčina spočívala především v růstu napětí mezi velmocemi, což bylo způsobeno přetahováním se o území o kolonie a vliv v zámoří. Nebýt tohoto faktoru, celá záležitost by skončila jako další lokální konflikt na Balkáně. Tedy rozpoutání 1. světové války bylo způsobena chováním stejným, jaké dnes předvádí rusko. EU a USA nikoho nevytlačují pouze se usilují o to, aby rusko přestalo konflikt vyvolávat. To dokazuje i situace v jaké byla Ukrajina ještě před pár měsíci. Donedávna byla Ukrajina stabilní byť chudý stát, což bylo způsobeno hlavně zkorumpovanými vládci převážně dosazenými kremlem. Desetiletí žili Ukrajinci, Rusové Krymští Tataři a další národy vedle sebe na Ukrajině, Krymu naprosto v klidu. Nikdo žádná práva menšinám na Ukrajině neupíral. Názor, že tam byla situace obdobná jako v Jugoslávii je nesmyslný. Ano Ukrajina si zasloužila více demokracie a méně mafiánských zlodějských vlád. Ovšem když se o to její občané pokusili, tak putin došel k názoru, že nikoli občané Ukrajiny mají právo rozhodovat  o její budoucnosti nýbrž pouze on. A najednou tam kde byl 20 let klid, ze dne na den hrozí občanská válka.

B. Rudolf 26.4.2014 10:41

Re: Expanze NATO na východ

A kdo asi tak Rusům bránil založit si svoji "Ruskou obrannou alianci", do které by mohly vstupovat okolní země?

Problém je v tom, že se do takové aliance s Ruskem nikomu soudnému dobrovolně nechce.

E. Heusinger 26.4.2014 10:39

Klíčové heslo

Porušení slibů amerických prezidentů.

V. Kusý 26.4.2014 10:36

Naprosto vyčerpávající popis reality.Kdo tohle

nepochopí, nepochopí ani až začnou dopadat bomby.A možná (bohužel) i atomové.

J. Šejnoha 26.4.2014 10:15

Expanze NATO na východ

Kdo nevidí mohutný  postup na  východ, které provedlo NATO v posledních  25-ti letech, s tím nemá cenu polemizovat. Pravda je, že umístění  základem NATO na Ukrajinu se nyní dost komplikuje. Určitě Sevastopol je pro NATO na dlohou dobu ztracen. Označit to ale za agresi Ruska,  to může jen hodně  velký demagog. Rusko jen projevilo reflex  sebezáchovy.

Představme si, čistě hypoteticky, co by  vyváděly  USA, kdyby  je obkličovalo Rusko svými základnami ?  To ba  šla  národní suverenita a  územní celistvost Mexika rychle stranou ! 

Autor si myslí, že čtenáři jsou úplní idioti.

J. Tolman 26.4.2014 9:46

Slova věčně živá

Klaus: Rusko není nebezpečné

Václav Klaus zcela kategoricky rozlišuje mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem, a ještě více mezi Sovětským svazem a ruským lidem. Václav Klaus necítí ze strany Ruska žádné nebezpečí. "Ano, Rusko je jiné než my. Máme jiný politický systém, jinou míru politického pluralismu, jiný stupeň demokracie. V žádném případě bych neměnil, ale bát se Ruska je něco úplně jiného," řekl Klaus v rozhovoru pro časopis Kommersant.

22. září 2009 Bojme se Ruska méně než EU, prohlásil prezident Klaus

Česko se nyní může obávat mnohem méně Kremlu než nadměrně řízené Evropské unie, řekl v rozhovoru pro The Washington Times Václav Klaus.

P. Mach 26.4.2014 9:41

Jaksi vám uniká zásadní okolnost.

Aby bylo možno nějaký problém řešit společně, je nutno aby ke (smírnému) řešení byly ochotny obě strany. O společné řešení problémů s ruskem se západ pokoušel přes 20 let, většinou marně. Pokud si rusko to společné řešení představuje tak, že bude okupovat půlku Ukrajiny, Podněstří, části Gruzie nebo tak, že bude u moci udržovat masového vraha, který nemá problém s nasazením ZHN jen aby si udrželo vliv v regionu a západ stále nebude dělat nic jiného než se pokoušet o "společné řešení" tak je klidně možné že za pár let budeme řešit další "společný problém" například  územní nároky ruska vůči pobaltským zemím.

F. Svoboda 26.4.2014 9:18

Pane Vyhnalíku

Vaše příspěvky jsou uvážlivé a vyjadřují většinou podstatu dnešní situace na východě. Dovoluji si však oponovat k vašemu názoru " Je jenom na nás, jestli dokážeme z Ruska udělat spojence nebo nepřítele." Především je nutné zdůraznit, že ruské myšlení a přístup k " přátelství " je diametrálně odlišný od západního, kde demokracie uchytila své kořeny před desítkami let. Proto abychom byli rovnoprávnými spojenci Rusů nezáleží vůbec na nás. Z naší strany je totiž, přes negativní historické zkušenosti, vstřícnost více než dostatečná. Je nutné se pouze snažit, abychom byli obezřetnými partnery, zejména obchodními.

F. Svoboda 26.4.2014 9:00

Re: Zajímavé...

Bohužel omyly v americké zahraniční politice se stále opakují. Před několika dny uváděla ČT cyklus o vojevůdcích a 4. díl pojednával o vztahu Roosvelt versus Stalin. Tehdy americký president si koncem války pochvaloval jaký dobrý vztah si začal budovat se Stalinem a očekával jaký to bude mít vliv na demokratisaci jeho politiky. Bohužel se těžce mýlil, neboˇjiž při postupu Rudé armády Polskem se ukázal opět pravý charakter bolševismu, který je opakem západního demokratického přístupu. Bohužel i politika nebudovat dostatečně armádu se vymstila Americe i ve vztahu s Japonskem. Tyto omyly a chyby americké zahraniční politiky nakonec " hasí " v poslední chvíli hrdinní američtí vojáci včetně následné hospodářské pomoci ( v záp. Evropě i u nás známá UNRRA ). Dnes jsme svědky, jak se stejná chyba v hodnocení Ruska a jeho expansivních záměrů opakuje. Bohužel na konci nepředvídatelných důsledků zřejmě hrdinství vojáků již nebude moci být využito jako dříve ( bylo to nejen ve II. svět. válce, ale i v té první a nakonec i ve válce v "zálivu" ) a také by to bylo již zřejmě zbytečné.

M. Frank 26.4.2014 8:59

Re: Zajímavé...

Nereagujte na něj, je to rusák.

J. Lepka 26.4.2014 8:43

Nač ty silné výroky ?

Vladimir Vladimirovič jistě chtěl jen adekvátně oslavit sté výročí vypuknutí první světové války ! A jak to udělat lépe, než další válkou, že, ohňostroj jako ohňostroj !

J. Vintr 26.4.2014 8:41

Re: Souhlasím.

To je opravdu stupidní nazor. Evropa a ani USA nikdy neměly ani v nejmenším choutky na Rusko útočit. Což se opačném směru v žádném případě říct nedá.

P. Lenc 26.4.2014 8:39

Re: Zajímavé...

Ještě dodatek.Ano, EU, ale především USA udělaly obrovskou chybu. Do poslední chvíle se snažily považovat Rusko a Putina za  demokratické partnery, i když, jak autor podotýká, byly varovány.A ukrajinské události je zaskočily naprosto nepřipravené.Zatím co Evropa , včetně nás masivně odzbrojovala, Rusko, za naše peníze, peníze za plyn a ropu naopak masívně zbrojilo.Napadlo vás proč asi, když jim ze strany Evropy ani USA žádné opravdu reálné nebezpečí nehrozilo?

J. Vintr 26.4.2014 8:36

Re: bu bu bu bu bu

Tady vůbec nejde o Ukrajinu, ale o mocenské choutky ruského samoděržaví. Putin kalkuluje s tím, že Západu se nebude chtít jít do otevřeného konfliktu a tak mu nebude fakticky bránit při zabírání území sousednich států. Salámovou metodou by se mu tak mohlo klidně podařit obnovit bývalé sovětské impérium včetně států bývalé Varšavské smlouvy. Problém je v tom, že ten konflikt se Západem přece jen může vzniknout a jakmile se jednou vystřelí, nikdo nemůže tušit, jak to skončí ...

P. Lenc 26.4.2014 8:30

Re: Zajímavé...

No, po prohlášeních Lavrova a Putina v posledních dnech může jen člověk naprosto zaslepený, případně komunista -rusofil,napsat něco takového jako vy.To, že je Putin usvědčený lhář vám a mnoha jiným nevadí.A pokud vám a mnoha jiným nevadí flagrantní porušení Budapešťské smlouvy z r.1994, pokud vám nevadí zábor území suverenního státu, tak předpokládám, že vám nevadí, ale naopak vyhovuje Mnichovská dohoda a Hitlerovo rozbití ČSR.A když čtu ty neuvěřitelné bláboly o nikoliv Ukrajině, ale o "nefunkčním" slepenci, o Kyjevské "fašistické vládě" a hodných Rusech, o zlé EU, ale především o takřka ďábelských USA, tak nevím jestli jsem se neocitl v r.1968-70.