19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Svátek Anzac Day

25. dubna se v Austrálii slaví tzv. Anzac Day. Nejprve raději vysvětlím, odkud vlastně pochází slovo Anzac. Sám jsem se tohle dozvěděl až poté, kdy jsem emigroval do Austrálie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Drobková 29.4.2014 18:19

Re: hm

https://www.facebook.com/photo.php?v=625784344157940&set=vb.139188202817559&type=2&theater

V. Koreis 28.4.2014 2:51

Re: Thank you boys!!!

Máš pravdu, tu osobní pacifistickou úvahu jsem si mohl nechat pro sebe.

Problém je v tom, že se nemohu zbavit obrazu otce, který skutečně a poctivě nasazoval život za vlast, kterou jen krátce po vítězné válce ovládla jiná země. Kdyby byl nezemřel v r. 1950 (jako generální konzul v Berlíně, za velmi podezřelých okolností), jako většina vojáků v západní armádě by skoro určitě byl brzy nato skončil buď na popravišti nebo v uranových dolech, to poslední kdyby měl štěstí.

Za takovýchto okolností je pro mne těžké být velikým vlastencem, i když jsem se i o to pokoušel. Nějak mi to moc dobře nešlo...

R. Szewczyk 27.4.2014 13:25

Re: Thank you boys!!!

to ,bojovali za ně,tedy za astralany,je vyjádření pětiletého dítěte,jste pětileté dítě?

R. Szewczyk 27.4.2014 9:12

Re: hm

ahoj český švejku a pepíku,švejkem jsi byl,jsi,a zajisté budeš,zradou jsi vytvořil československo,zradou jsi ho opustil,zradou jsi vytvořil protektorát,zradou ho opustil,zradou uvrhl československo do bolševických náručí,zradou je odkopl,kupodivu ještě moralizuješ,prostě pepík u piva jest tím pravým českým národním hrdinou,hi hi hi

P. Dvořák 27.4.2014 8:42

Re: . . . přehled o průběhu bojů.

Lze-li to vůbec nazvat bojem.

Protože hnát další a další vlny vojáků ze zákopů, když je absolutně jisté, že je po pár metrech nekrytého běhu Turci znovu a znovu postřílí snadněji než ony pověstné králíky . . . No jak vidím, z vojenské strategie bych asi dostal pětku.

S. Moc 27.4.2014 4:51

Re: Thank you boys!!!

Článek jsi napsal dobře i když ten konec se mi zdá trochu mimo tou osobní pacifistickou úvahou. Také : on je rozdíl bojovat v regulerní armádě která ctí dohody a odpalovat se mezi nevinnými civilisty. Byť se ti obojí může zdát poněkud zbytečné a tedy stejné. A na Australanech si vážím toho, že si těch, kteří za ně bojovali, dokáží cenit. Tak jako v Austrálii existují pomníčky padlým hrdinů z první světové války I v mnoha českým městech a hlavně vesnicích. Kdo však na ně vzpomene, ba je hrdý? Vždyť bojovali za Rakousko ... za svou vlast!

R. Szewczyk 26.4.2014 20:43

hm

v roce 1916 to bylo naše,to jest i české vítězství,ale chápu,že to po stu letech vymývání mozků je velmi,až nemožné,pochopit,ale nevadí,

P. Vaňura 26.4.2014 19:46

Re: . . . spojenci nakonec vyhrali, a to i diky jim.

Nemáte vůbec přehled o průběhu bojů, viz výše.

P. Vaňura 26.4.2014 19:44

Humanismus a pacifismus?

Někteří se z něj probrali až v plynové komoře, což bylo jaksi pozdě!

To nic nemění na idiotismu politiků, kteří nejpozději r. 1916 měli bezvýchodné boje WW1 ukončit kompromisním mírem.

P. Vaňura 26.4.2014 19:41

Málokdo ví, že v bojích o Galipoli byly ztráty na obou

stranách přibližně stejné, není pravdou, že by Turci, zakopaní ve skalách s malými vlastními ztrátami odstřelovali dohodové jednotky pod nimi. Zpackání operace nebylo dílem Winstona Churchilla a poslední vylodění nevedlo k úspěchu jen díky nedůraznosti britského velitele a okamžiré reakci Kemala Ataturka, který jeho zaváhání využil.

Vojáci byli nakonec staženi v důsledku toho, že na straně Centrálních mocností vstoupilo do války Bulharsko, což vedlo k pádu Srbska. Byli převezeni na balkánskou frontu, která r. 1918 zpečetila pád Centrálních mocností.

J. Farda 26.4.2014 18:37

Re: hm

Vy, Szcewczyku, intelektuální a lidská nulo, prostě nikdy nevynecháte příležitost prokázat své exhibované hovadství. Vředem jste zde Vy svými výblitky!

J. Dvořák 26.4.2014 8:17

Dík za zajímavý příspěvek pane Korejs !

Neubere mu na zajímavosti ani přehršle odborných blábolilů !

R. Szewczyk 26.4.2014 7:46

hm

zajímavé ,jak i po sto letech lezete nepříteli do řiti,je správné oslavovat smetení koloniální armády Kemalem do moře,tam agresor patří,ti padlí naštěstí nebojovali za své kolonialní utlačovatele,ale za jejich žold,konkrétně 5šilinků,pro chudé,to jest,ekonomicky devastované australáky,to bylo malé bohatství,servilita poločeských pisálků je hnusným vředem na středoevropském prostoru

P. Dvořák 26.4.2014 3:36

Re: . . . spojenci nakonec vyhrali, a to i diky jim.

Opravdu jste přesvědčen, že ty chvíle, kdy Turci vojáky marně a zbytečně běžící proti nim stříleli rychleji, než stačíte dupat po mravencích, že tato vojenská akce přispěla jakýmkoliv dílem k vítězství Dohody?

Takže je vlastně škoda, že Turci nepostříleli těch australských a novozélandských "běžců" tisíckrát tolik. Válka mohla skončit vítězstvím Dohody hned na místě samém.

V. Koreis 26.4.2014 1:46

Re: Thank you boys!!!

Ještě upřesňuji, ano, užil jsem výrazu "často zbytečné". To je trochu jiné.

Jak jinak bychom se například měli dívat na "oběti" těch, kteří pro svou víru obětují životy tím, že se výbušninou odpálí uprostřed davu lidí?

V. Koreis 26.4.2014 1:35

Re: Thank you boys!!!

Závěr je spíš o mém vlastním přístupu k věci a o vnitřním boji, který si musím nějak vyřešit. Protože, co by mělo dostat přednost, vlastenectví a synovská solidarita, či humanismus a pacifismus?

Zdůrazním ale, že nikde nepíši, že oběti těchto lidí byly zbytečné. Už jen to, že se lidé nad nimi dnes zamýšlejí, dokazuje, že opak je spíš pravdou.

P. Majer 26.4.2014 0:35

Thank you boys!!!

Zajimavy clanek, zajemcum doporucuju film "Galipolli". Se zaverem ale nesouhlasim. Obetivojaku ANZAC nebyly zbytecne. Operace byla spatne provedena a neuspesna. To ale vime my dnes, po valce je kazdy general.... Oni bojovali ve valce, kterou spojenci nakonec vyhrali, a to i diky jim.