28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: O těch švýcarských patáliích

"Elsalébn, občánek hloupý, ale jeho politik móc chytrý!" mohla by znít obměna známého výroku z Osudů dobrého vojáka Švejka. Přihodiloť se v zemi švýcarské, že občanstvo, znepokojené neustále se zvyšujícím podílem cizího živlu ve své zemi, užilo práva tzv. lidové iniciativy (kdy návrh ústavní změny nepodávají politická gremia, nýbrž sami občané po předložení předepsaného počtu podpisů) a vyslovilo se těsnou většinou pro omezení nekontrolovaného přistěhovalectví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 25.4.2014 18:46

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Pane Kostelanský, myslím, že jsme prakticky ve všem ve shodě. V tom, v čem nejsme, není důležité a historie bohužel není docela moje parketa. Řekl bych, na základě několika krátkých návštěv Švýcarska, že přes některé rozdíly ty rozdíly nyní jsou opačné. Švýcaři sice jako nikdo před několika staletími nebyli géniové, ale teď jsou k tomuto ideálnímu stavu podstatně blíže, než my Češi.

P. Jansky 25.4.2014 17:26

pane fryborte forma zastinuje obsah

z vaseho krasopsani se stava nudne cteni

V. Mlich 25.4.2014 17:13

Krym do toho nepleťte, jde o lidové veto.

To mě napadlo jen jako aktuální příklad, že i samotná hrozba lidového veta může fungovat, aniž by někdy k němu došlo. Nikdo neví, podle čeho se kdo na Krymu rozhodoval ve skutečnosti, ale teoretická možnost ovlivnění těmi nabitými samopaly tam byla, a výsledek byl pro ty samopaly příznivý, tak nebyl důvod tu hrozbu potvrzovat ztrestáním buřičů. Rozebírat coby-kdyby nemá smysl.

Pokud by poslanci schvalovali zákony podle představ voličů, taky by nikdy nemuselo dojít k jejich odvolávání lidovým vetem. Stejně, jako na tom Krymu nakonec nebylo potřeba nikoho perzekuovat. Ale možnost tam byla. A takovou možnost by to chtělo i v naši ústavě, myslím, že na to jsou naši občané uvědomělí a zodpovědni dost. Na ta švýcarská referenda podle mě taky, ale nechci se o tom hádat s těmi, co si to nemyslí.

P. Kmoníček 25.4.2014 14:47

Re: Vira je take ideologie!

Václavíkovi to nevysvětlíte.

J. Kostelanský 25.4.2014 14:34

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Dovolím si s Vami nesúhlasiť. Inak sa človek správa, keď za svoje rozhodnutie necíti priamu zodpovednosť, a inak, keď rozhodnutie v nejakej konkrétnej veci je v jeho rukách.

V klasických parlamentných voľbách volič dáva politickým stranám bianco šek, do ktorého si oni potom po voľbách vpíšu, čo im vyhovuje. Volič to tuší či dokonca vie, ale čo s tým môže robiť? Iba ak na tých politikov, ktorých si zvolil, nadávať.

Ak sa rozhoduje v jednej či dvoch konkrétnych otázkach, tak každý veľmi dobre bude rozmýšľať, ako sa rozhodne. Postupne sa bude ale vytvárať aj historická pamäť národa. Ak si národ rozhodne tak a tak a neskôr sa to ukáže ako nie moc šťastné riešenie, tak si to národ, resp. občania štátu uložia do svojej historickej pamäte.

Uviedol by som 2 príklady: 1. Slováci si zvyknú zvoliť do čela hlupákov. Ale keď miera hlupáctva presiahne rozumné medze, tak tých hlupákov vyženú - v roku 1998 to bol Mečiar, v roku 2014 Fico. Toho zatiaľ vyhnali len z prezidentského kresla.

2. Pri výchove detí je veľmi dobre vidieť, ktorí rodičia na deti postupne prenášajú zodpovednosť (za seba, za svojich mladších súrodencov), a ktorí sa snažia všetko riešiť za nich. Z rovnakého dieťaťa môže vzniknúť človek veľmi zodpovedný, ale aj človek veľmi nezodpovedný. Záleží len na tom, či má jedinec vôbec nejakú príležitosť si k tej zodpovednosti "pričuchnúť". Nakoniec Švajčiari neboli vždy majstri rozumu. Kým v ČR vládol husitsko-osvietencký duch, v niektorých švajčiarskych oblastiach rodičia z vlastnej iniciatívy zabíjali svoje deti, lebo boli presvedčení, že sú posadnutí diablom. Bolo to síce už pred pár storočiami, ale názorne to ukazuje, že ani Švajčiari vždy neboli "géniovia".

V. Novák 25.4.2014 13:18

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Chcete-li zlepšit úroveň českého elektorátu, je snadná pomoc.

Prostě nechoďte volit...

V. Novák 25.4.2014 13:16

Re: Vira je take ideologie!

Pokud vám vadí nízká úroveň diskuze, proč ji snižujete?

V. Novák 25.4.2014 13:15

Re: A odkudpak berete tu jistotu, že lidé na Krymu

Ale samozřejmě obsahovalo, pane Svobodo! Druhá otázka byla zda chtějí zachovat Krym jako autonomní součást Ukrajiny při návratu k Ústavě ze začátku 90. let. Tedy k té ústavě, jíž se řídila Ukrajina podpisující Budapešťské memorandum, s nímž dnes kdekdo hauzíruje. Krymané správně usoudili, že Kyjevu není co věřit a i kdyby dnes pod tlakem uznal návrat k této ústavě (návrat před rok 2004 schválil očesaný parlament během jedné noci), stejně by ji posléze ořezal a naoktrojoval Krymu omezení pravomocí. Jak už učinil jednou.

Takže možnost zachování Krymu jako součásti Ukrajiny byla - ale skoro nikdo ji nechtěl.

Ptám se i vás - vy víte o nějakém nátlaku, o perzekuci lidí, kteří se k referendu nedostavili (skoro 20% - mnoho Tatarů třeba) nebo hlasovali jinak než většinově? Sem s konkrétnímy (a ověřitelnými) případy!

BTW - že špek neumí diskutovat, vím dávno. Vy se učíte od něj? Nebo máte svou neschopnost slušného chování od přirození?

O. Horák 25.4.2014 12:46

Každý by měl mít právo rozhodnout

koho si pozve na svůj pozemek domu či bytu.

A pokud za něj jeho volený zástupce rozhodne proti jeho zájmu, měl by mít možnost opravného prostředku - odvolání zastupitele, zrušení rozhodnutí. Nemáme ani jedno.

Byl jsem proti vstupu do EU, ale podřídil jsem se většině, dnes ale věřím, že mnozí pochybují o moudrosti tohoto kroku. Zvláště když nebyli informováni o jejích záměrech a čím dál vyššímu dirigismu a nadřazenosti rozhodnutí.

Kam s přistěhovaleckou politikou došlo Německo, Itálie, Francie či Anglie již začínají vidět i politici, ale už je skoro pozdě něco změnit. Nečekejme, až bude úplně pozdě. Nenechme si od pseudohumanistů lít do hlavy jed sebevraždy a to jak ekonomické, tak kulturní.

B. Rybák 25.4.2014 12:46

Souhlasím s autorem

Proces vzniku byrokratické "rudo-zelené" EU-říše probíhá záměrně "za zády" občanů, kteří ho očividně nemohou zastavit ani ve volbách ani v povolených referendech (prý nemohou rušit zahraniční smlouvy svých států, a bojkotovat "lidská" práva") a dokud hospodářský pokles nepostihne i z EU-"protektorátů" zatím bohatnoucí "jádro" EU, se bohužel nekrvavě zastavit nedá. Někdo (např. Maďarsko) bude patrně na tento okamžik připraven lépe než ostatní menší a chudší státy!

R. Brzák 25.4.2014 12:40

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

ale kde ho vzít a nekrást...

"položte se na otázku" - chci-li mít občana svobodného odpovědného, referendem dobře vládnout schopného - mohu ho tomu naučit používáním metody jiné, než referendové?

J. Slanina 25.4.2014 12:37

Re: A odkudpak berete tu jistotu, že lidé na Krymu

Inu, těžko po soudruhovi podpraporčíkovi chtít něco jiného než rusovětský vlezdoprdelismus. I když mu rasputin, jak správně říkáte, nic nedá, těžko by přenesl přes své rudé srdce, kdyby se zpronevěřil svým "zásadám", nabytým při dlouhých hodinách PŠM.

J. Svoboda 25.4.2014 12:34

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Pane Kostelanský, máte podle mne pravdu. Jen je třeba mít na zřeteli, že referendová demokracie vyžaduje trochu jiný elektorát, než který existuje v ČR.

J. Svoboda 25.4.2014 12:27

Re: Vira je take ideologie!

Pane Václavíku, o ne-anonymitě autor píše v souvislosti s politickou korektností a rozhodně ne s touto diskusí, která buhužel, ač neanonymní, je často na velmi, velmi nízké úrovni.

J. Svoboda 25.4.2014 12:24

Re: A odkudpak berete tu jistotu, že lidé na Krymu

Pane Nováku, Putin Vám za vaši nákolnnost asi nic nedá. Pokud nechcete respektovat to, za jakých podmínek referendum probíhalo, dále to, že otázku o zachování Ukrajiny referendum vůbec neobsahovalo, vypadá Váš text jako když kálí kráva do louže.

R. Brzák 25.4.2014 11:54

Re: Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Velmi přesné!

Jenom dodám - jak jinak se stát demokratickými, odpovědnými a svobodnými (tedy "Švýcary"), než se ubírat jejich cestou - rozhodováním na základě referend se učit tomu, že naše volba má přímý dopad na naše životy a nikdo za ně nenese odpovědnost, krom nás, občanů. Oproti tomu dnes máme vždy výmluvu - "to zase ti politici, socani či naopak pravičáci špatně rozhodli, co s tím naděláme..." a vlastní odpovědnosti se tak nedobereme. Protože cesta poučení se z vlastních chyb je sice nepříjemná, ale jediná funkční.

Čekat na to, až se z nás v systému zastupitelské demokracie stanou svobodní a odpovědní občané je ve skutečnosti čekání na revoluci.

V. Novák 25.4.2014 10:47

A odkudpak berete tu jistotu, že lidé na Krymu

hlasovali "poslušně" a pod účinnosu hrozbou - a ne podle svého přesvědčení a nadějí?

Dělo se něco těm, kteř hlasovat nepřišli? Bylo jich skoro 20% - což naše zglajchšaltované "zpravodajské" prostředky nikterak nezdůrazňují. Dělo či děje se jim něco? Nebo že by se dělo a u nás to bylo tajeno? I Karasem?

Máte takové zprávy?

L. David 25.4.2014 10:30

A proč k švýcarskému referendu mlčí prevoschoditělstvo

v Bruseli? Měli by soudruzi s těmi drzými Švýcary pěkně zatočit - co že si to dovolili? Když my ostatní korektníci v Evropě se necháme poslušně pohltit muslimy!

Š. Hašek 25.4.2014 10:03

Re: Výborný příspěvek, ale

Již je vymalováno.

Minimálně třetina voličů již má zaručeno pohodlí života (hlavně) pomocí peněžních přesunů. Tyto přesuny zaručí pouze politici určitého druhu.

Od uvažování třeba B. Franklina (jako příkladu té do dnes funkční demokracie), který (mj) řekl, že volič je pouze tehdy občanem, když se souhlasem s vládními výdaji (tehdy byly vskutku nepatrné) suše předpokládá, že si je také sám zaplatí. A ne soused.

Jsme někde jinde, mnoho otroků za státní prachy, málo občanů za svoje.

V. Vaclavik 25.4.2014 9:41

Vira je take ideologie!

"nejaký vše obsahující a vše vysvetlující princip lidé asi potrebují. Po odvržení náboženské víry se jím stala její chatrnejší náhražka, ideologie."

Ideologie je souhrn ideji postavenych na nejake centralni tezi, kterou obhajuji a sireji rozvadi jeji implementaci. Ideologie jako takova neni nic spatneho, ale ani nic dobreho, to zalezi jaka je to ideologie. Muzeme mit ideologii svobody - ideologii dobrovolnych mezilidskych vztahu, i ideologii nasili - ideologii nasilne vynucenych mezilidskych vztahu. Krestanstvi je jeden typ ideologie viry - je to ideologie, tedy souhrn myslenek zalozenych na tezi, ze existuje Buh, ktery stvoril svet... 

Taky je me divne to volani po ne-anonymite, kdyz autor ty sve clanky pise zrejme pro NP a v diskuzich tu pouzivame sva civilni jmena.

V. Mlich 25.4.2014 8:37

Lidové veto

Nemusíme zavádět hned takovou referendovou demokracii, jako mají Švýcaři. I zastupitelská demokracie má své výhody: ne všichni lidi mají zájem zabývat se polikou, v malé skupince zástupců mohou být lepší odborníci a rychleji se domluví.

Je zde ovšem riziko, že se nechají uplatit, nebo se domluví ve svůj vlastní prospěch. A pro takový případ stačí do ústavy dát pojistku: Lidi by měli mít možnost kdykoliv v referendu zamítnout jakýkoliv (ve smyslu "bez výjimky") zákon a znamenalo by to současně nové volby. Nemyslím, že by k tomu někdy došlo, na Krymu taky nepadl jediný výstřel, a jak lidi poslušně hlasovali, účinná hrozba holt umí zázraky.

Odvolávání jednotlivých poslanců podle Okamury nebo Cibulky je jen taková úlitba lynčovacím choutkám davu. Veliké tyjátro a výsledek žádný, tohle ať si řeší daná strana se svými voliči.

J. Kostelanský 25.4.2014 8:10

Máme dobré technické podmienky vrátiť sa k priamej demokraci

Prečo vlastne vznikla zastupiteľská demokracia? Pretože v čase, keď vznikal demokratický systém, technicky nebolo možné, aby každý o všetkom vedel a všetkého sa zúčastňoval.Dnešné technológie (hlavne internet a video) umožňujú, aby sa každý mohol vedieť o všetkom - ak bude chcieť.

Najhoršie klišé (alebo skôr vtip), ktoré proti priamej demokracii počúvam je to, že 150 či 200 zákonodarcov si lepšie naštuduje nejaký zákon ako niekoľko miliónov občanov. Ja to hovorím opačne - je ľahšie podplatiť (nielen peniazmi) 150 či 200 zákonodarcov (resp. len polovicu z nich) ako podplatiť polovicu národa.

O tom, ako sú poslanci o jednotlivých zákonoch v obraze, sa ukazuje pri hlasovaní. Na Slovensku (ale mám taký dojem že aj v ČR) má každý poslanecký klub na "hlavnej tribúne" svojho "ukazovača", ktorý ostatným členom klubu svojím palcom ukazuje, ako pri tom-ktorom bode majú hlasovať - podobne ako pri gladiátorskych zápasoch. Podľa mňa takúto prácu by po krátkom výcviku zvládol aj cvičený šimpanz. Pozrieť sa na svojho cvičiteľa a stlačiť modrý alebo červený gombík... To je aj pre šimpanza príliš ľahká úloha.

Druhým nezmyslom proti priamej demokracii je to, že vraj plebs by sa pri hlasovaní mohol pomýliť. No a čo! Politici schvaľujú len samé geniálne zákony a na prvý šup? Mám skôr opačný dojem: že väčšinou ani nevedia čo schvaľujú. A ak by si pospolitý ľud v referende náhodou odhlasoval niečo, čo sa ukáže ako nesprávne, čo mu bráni, aby po určitom čase svoj "omyl" napravil?

Filozofia európskych politikov je až príliš podobná čínskym komunistickým pohlavárom - aj tí majú obrovský strach, aby väčšia demokracia Číňanom náhodou nezačala chutnať. Číňania to riešia tak, že nedovoľujú on-line hlasovanie v súťažiach typu "Česko hľadá superstar". Európski politici to riešia hádzaním hnoja na Švajčiarov... Myšlienka (priamej) demokracie je totiž veľmi "nákazlivá" a obyvateľov treba pred "nákazou" chrániť.

E. Tocháček 25.4.2014 7:59

Tak to bylo příjemné počtení.

Mluvíte mi z duše ( ta by to ale určitě neřekla tak květnatě ). Podle mne velmi potřebné myšlenky. Nic se tady nezmění k lepšímu, dokud my voliči neopustíme postoj obětí politiků ( které jsme si mnohdy opakovaně volili ).

J. Novak 25.4.2014 7:54

Re: Psát do internetových novin je nesmírně odvážné

Už si nic nemusí zapisovat. Na to mají systém Echoleon a podobné... a občané jim do nich data ochotně a rádi poskytují.

P. Lenc 25.4.2014 7:53

Re: škoda..

A že těch blbů je.

P. Lenc 25.4.2014 7:52

Re: Výborný příspěvek, ale

Ano, máte pravdu.A když se k tomu přidá občanská připosranost, tak je vymalováno.Dík za článek.

Z. Lapil 25.4.2014 6:42

"Tohle vím už dávno"

Ale dát to - aspoň sám pro sebe - na takhle urovnanou hromádku...  A především vřelé díky za myšlenku, co s tím.

Musím se pochlubit - nějaký čas na tom sám pro sebe pracuju. Takové to Vážit si sám sebe a nestydět se za nesmysly. Nic velkého. Například bych se nerad považoval za barbara, přinejmenším mám doma příbory a umím je používat a poslouchám i provozuju klasickou hudbu, ale ano - víno piju nejraději po barbarském zvyku neředěné. Koneckonců, od patriciů antického Říma mě dělí několik set kilometrů a nějaká ta generace rolníků a obchodníků.

E. Vašátko 25.4.2014 5:25

Výborný příspěvek, ale

žijete přece jenom v trochu jiném světě. Tady v Česku někteří "politici" naopak velmi pečlivě naslouchají, o čem se lidi v hospodách baví a potom to jdou veřejně vyřvávat na ulici či do TV. A jak jsou oblíbení. Jak patrno - při volbách na naše inteligentní voličstvo stačí úderné heslo - např. "pryč s poplatky u doktora", "referendum všude" nebo "církevní restituce", někdy i pár koblih nebo párek a pivo a hned máte většinu. Ovšem zapomněl jste, že vedle politiků, kterých máme až moc, existují i státníci a bohužel - těch je u nás zatraceně málo.

S. Moc 25.4.2014 4:11

škoda..

Skoda, že si autor nemůže vybírat čtenáře.Přečíst si jeho dílko na internetu mohou nejen vrazi z volstrýtu, ale I kdejaký blb.A pak vyblít svou rádoby ironickou urážku...

P. Brodský 25.4.2014 3:09

Psát do internetových novin je nesmírně odvážné

Vrahové z volstrýtu si každého autora zapisují.