25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ASTRO: První Zemi podobná planeta v obyvatelné zóně

Vesmírný Keplerův dalekohled NASA objevil dosud nejpodobnější planetu naší Zemi, která obíhá svoji hvězdu v obyvatelné zóně. Je pouze o 10 procent větší než Země a na jejím povrchu by se mohla vyskytovat kapalná voda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 23.4.2014 21:23

Myslím, že je na čase, aby lidstvo pochopilo, že...

je žádná exo-planeta nespasí. Z pohledu vesmírného létání je lidstvo vlastně v pravěku a obávám se, že není moc důvodu se domnívat , že tomu bude jinak. Pokud vezmeme v potaz tvrdá fakta, tak lidstvo při prvních nesmělých krůčcích do hlubin vesmíru se za 37 let (!) dostalo necelých 18 světelných hodin daleko...což tedy věru není mnoho, že? Když se tento údaj převede do nějakého porovnatelného stavu...tak představíme-li si jeden světelný rok  (což je v reálu cca 9,46 biliónu km) dlouhý jako jeden metr... pak lidstvo za 37 let urazilo cca 1,8mm  .. Tedy co z toho plyne? Za současné úrovně techniky lidstvo není schopno urazit za smysluplný čas vzdálenost ani 1 světelný rok..tedy představa, že budeme osídlovat světy vzdálené více než 10 světelných let je úplně mimo...a pokud má nějaká exoplaneta vzdálenost 490 svět. let tak to bych raději ani nezmiňoval...taková planeta i kdyby byla zlatá platinová , nebo planá úrodných plání...je nám naprosto k ničemu. K takové planetě se nikdy nedostaneme...tedy alespoň ne za současné úrovně vědy, matematiky, fyziky, chemie a pod... Je možné, že se lidstvu podaří otevřít nějaké tajné komnaty vědy a , že mu podaří objevit i zcela nové principy cestování ve vesmíru.. pak by to asi možné bylo....ovšem za současné situace opravdu nikoliv a myslím, že nebudu špatným prognostikem, když si zavěštím, že to bude platit i na dalších ..dejme tomu 100..200let...

V. Vaclavik 24.4.2014 11:57

Re: Myslím, že je na čase, aby lidstvo pochopilo, že...

Tohle hledani se dela, protoze se delat da a nejaky prinos pro nase vedeni o vesmiru to taky mit bude, takze jestli tam nekdy muzeme doletet je jina vec - a tam mam nazor podobny vasemu.

Je docela dobre mozne, ze existuje zivot i jinde, je to vlastne jiste, ale je taky mozne, ze i nejaka ta nejvyspelejsi civilizace nebude schopna ty vesmirne propasti prekonavat. Jedine jestli se najde nejaka ta komnata, jak rikate. V ty dnesni napady cervich der apod. jsou zcela jiste uplne mimo, ale nechme to byt, kdyz se tim lide bavi a kdyz jsou za ty nesmysly i placeni.

V. Fiala 23.4.2014 11:33

Bohužel, je to tak.

http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/kepler-186-f-proc-nema-smysl-jasat-nad-obyvatelnou-planetou/

P. Rada 23.4.2014 10:39

Podobnost Zemi a voda.

Děkuji za článek ale mám několik připomínek ke zmínění "podobnosti" která je pro naši planetu osazenou životem zřejmě velmi specifická.

Země totiž v ranné fázi prošla zvláštním typem kolize s jiným tělesem. Ta zvláštnost byla ve velmi malé vzájemné rychlosti i velké hmotnosti oněch protoplanet, která možnila vznik našeho dnešního Měsíce. Ten posléze slapově zastabilizoval osu její rotace a to umožnilo dlouhoddobě stabilní klima, efekty přílivové atd.

Podobně hmotné měsíce jsou tedy u terestrických planet zřejmě vzácností a tato vzácnost omezuje i onu "podobnost".

Další anomálií je existence druhé masivní ale nezářivé složky v systému našeho Slunce - Jupiteru. Většina hvězdných systémů je totiž vícesložková. Jupiter byl ale oním dominantním dodavatelem vody do oblasti terestrických planet. Pokud by byl cca 10x a více hmotnější, vzplanul by jako druhá hvězda a v takovémto systému by vznik života na Zemi jak ho známe byl nemožný. Pokud by byl podoběkrát méně hmotný zas by naopak nemohl fungovat jako dostatečně výkonný gravitační prak a voda by na Zemi naopak chyběla.

Když tedy hovoříme o podobnosti mějme na paměti i mimořádnou shodu okolností která vodu a posléze stabilitu pro život na naší planetě podmínila.