28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dluhopisová bomba tiká

Zájem o řecké, španělské, italské i portugalské dluhopisy je veliký. Úrokové výnosy klesly na předkrizové hodnoty, jako by ani žádná krize nebyla. Přitom zadlužení neustále roste až strašidelným tempem. Dluhopisová bomba potichu tiká… ale nikdo to neslyší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 24.4.2014 20:05

Papírové zázraky:

Zázračné klesání úroků z dluhopisů zemí, které se potácejí v dluhové pasti lze vysvětlit tak že, poptávka po nich vzrostla, když část investorů uvěřila tomu, že někdo (z EU) jim (místo těch zadlužených států) ty dluhopisy i s úroky proplatí. Ty úroky jsou sice malé, ale v recesi se potácející EU, se jeví nyní daleko jistější než investice do podnikání (které jsou těmito penězi zhoubně vytěsňovány).

Většině realisticky uvažujících investorů je ale zřejmé, že dříve nebo později budou muset být dluhy "jihu EU" odepsány a že tedy dost bezpečné nejsou. Celá akce byla proto odstartována pomocí EU-hujerů, kteří do dluhopisů investovali státní peníze, v očekávání, že EU se jim osobně odvděčí a před trestem za jejich finanční "hazard" je ochrání.

Patřil mezi ně i "náš" ministr financí Babiš, který se snažil státní rezervy u ČNB investovat do těchto dluhopisů!

J. Vyhnalík 24.4.2014 1:58

Re: Investoři už slyšeli, neslyšel pouze Traxler

To smazání dluhů by znamenalo kolaps bankovního a penzijního systému, ale jinak o nic nejde, že?

J. Jurax 24.4.2014 0:32

Re: Žádná bomba netiká

Euro nebrat!

J. Jurax 24.4.2014 0:29

Re: Investoři už slyšeli, neslyšel pouze Traxler

Pravidla se musí změnit ... ale kdo to zaplatí? No my ...

A Vámi naznačené alternativy stojí obě za prd - ta první by stejně vedla k té druhé ...

K. Pavlik 23.4.2014 23:07

Re: My žádná eura platit nepotřebujeme, a povím Vám

To samozrejme ano ale nejdrive si ty Eura  muiste koupit.

P. Vaňura 23.4.2014 23:00

Re: Musi se investori bat? Ne. Ktere banky padly po krizi v ..

Tak, jako to Řecko udělalo v 19 století. Prostě se rozhodlo, že dluhy platit nebude a vydrželo mu to dost dlouho. Stejně se v první polovině 19 století zachovaly některé státy USA a prošlo jim to. A z Mexika nevymohl Napoleon III dluhy ani vojenskou silou a chudáka Maxmiliána to stálo krk!

P. Vaňura 23.4.2014 22:57

My žádná eura platit nepotřebujeme, a povím Vám

sladké tajemství, klidně můžeme fakticky platit eurem, aniž je budeme mít zavedeno jako oficiální měnu. Některé státy to tak dělají!

M. Pivoda 23.4.2014 18:19

Investoři už slyšeli, neslyšel pouze Traxler

Jan Traxler: "Bomba tiká a tiká, v mých uších stále hlasitěji. Ale podle vývoje na trzích to vypadá, že investoři nic neslyší. ..."

Já se domnívám,že jediný kdo neslyšel o plánované změně světových pravidel je Jan Traxler, a proto zde píše takové články. Samozřejmě, při dodržení stávajících stávajících pravidel se svět nachází v neřešitelné problému. A právě proto se ta pravidla musí změnit - a pravděpodobně už i bylo rozhodnuto kdy se tak stane.

A jak se změní? To nevím. Dovedu si ale představit krajní polohy takového řešení. Buďto se státní dluhy prostě smažou (to je ta lepší varianta). Nebo, a to je ten druhý extrém, už bylo rozhodnuto o datu třetí světové války, která zredukuje počet obyvatel asi tak na 5 -10 procent. Tak si vyberte. A do té doby vesele investute.

M. Pivoda 23.4.2014 18:08

My jsme neměli co jíst!

Na takové výroky obvykle reagoval herec Vladimír Menšík slovy: A my jsme neměli co číst!

J. Chaloupka 23.4.2014 17:45

Investoři jsou hlavně tzv. manažeři penzijních fondů.

Ti investují cizí peníze a z těch, jak známo krev neteče. Takže o peníze jednou přijdou zejména ti, co si myslí, že si spoří na stáří. Rozhodně nedoporučuji likvidovat kurníky a králíkárny, pomohly nám přežít socík, možná, že nás zachrání až přijde skutečná krize.

K. Pavlik 23.4.2014 15:22

Re: pan autor nám sděluje ...

Jednu dobrou radu jsem dostal od kamarada: Kdyz se bavis s bankeri tak s nimi jednej jako s dusevne postizenymi. Kdyz jsem pred lety zadal o pujcku tak jsem byl zahrnut mnoha dotazy. Na muj dotaz jestli se banka ptala stejne Reichmanu (na tom banka prodelala nekolik stovek milionu dolaru) pani odpovedela ze ona jim tu pujcku nedala - no ale na moji otazku neodpovedela.

V. Vaclavik 23.4.2014 15:03

Dokud se vyplati

investovat do dluhu, tak institucionalni investori musi do nich investovat, protoze kdyz do nich neinvestuji, budou nahrazeni jinymi figurkami, ktere na to budou mit zaludek. Tam bych zadny signal nebezpeci nehledal, ani neocekaval. A ani ty investory nelze z niceho vinit, protoze vina je v politice, ktera neco takoveho umoznuje.

Penize, ktere se tisknou horempadem a ktere kvuli inflaci musi byt nekde neustale investovane a kdyz ekonomika neroste a zadluzovani na produktivni aktivitu nemuze ty penize vsaknout (jak objemove, tak vysi uroku), tak ty penize skonci investovane do dluhopisu, ktere nejsou dluhy na produktivitu, ale dluhy na pokryti spotreby a pokryti splatek starych dluhu.

K. Pavlik 23.4.2014 14:10

Re: Žádná bomba netiká

Kde ta bomba bouchla? Jsou nejaci mrtvi?

Brusel chce aby Cesko za Eura ktere dostane zaplatilo - no to je tragedie. Maji to snad Cesku dat zadarmo?

J. Kanioková 23.4.2014 12:11

A proč se sanují banky ? Tedy Investoři?

Když blbě investuji, bude mě někdo zachraňovat?

Proč někdo nebojí vložit své investice do dluhopisů, když ví, že neprodělá? Že EU se "postará" (ve skutečnosti evropští daňoví poplatníci)

Vím, že Vám to vysvětlovat nemusím, ale už mě ten bludný kruh děsně vytáčí. A potácení se od bubliny k bublině. A další zadlužování. Krucipísek, já v životě neměla půjčku. Nikdy. Netvrdím, že je to jediné správné, ale tak jsem byla vychovaná. Můj otec byl šéfem berňáku do r. 48, kdy s ním bohovsky zametli.. U nás se každý desetník obracel ze všech stran, než byl využit. S otcem zametali po všech možných "zakládajících se JZD" na Jesenicku, nesměl ani pracovat v místě bydliště, ani v úřednické pozici. My kolikrát s mamkou neměly ani na snídani..

V. Mlich 23.4.2014 11:29

Žádná bomba netiká

Ta už dávno bouchla. Jen lidi si to nechtějí připustit. Zlom těch křivek je při vytvoření eurovalu. Pak investoři postupně zjišťovali, že to funguje, i Slovensko už si půjčilo na krytí jejich rizika, teď po zvolené vlády eurohujerů v Česku je perspektiva, že dostanou i našich 350 mld, čím se vykryje další den ztrát... Kdo by nekupoval, když zisk je jistý?

R. Hroza 23.4.2014 11:25

Merkel to zaridi

"To si vážně investoři myslí, že je na tom španělská ekonomika tak dobře jako v době snad největšího stavebního boomu v historii této země?"

Ne. Investori si mysli, ze Merkelova to nemeckym bankam zaplati z nasich (i vasich) penez jen co i mi pristoupime (ona nas pristoupi) na Euro.

K. Janyška 23.4.2014 10:20

To jsou jobovky.

Logické... Dzp.

M. Šejna 23.4.2014 8:25

pane Vintře

pro chytrého investora není důležitá výše zadlužení, ale schopnost dlužníka splácet závazky. Pokud zadlužené státy pravidelně splácejí své státní dluhopisy, není potřeba se nad zadlužením státu děsit.

M. Šejna 23.4.2014 8:21

pan autor nám sděluje ...

... že půjčovat těm, co potřebují půjčit, je nesmysl, a že půjčovat se má jen těm, co půjčku nepotřebují. Klasická představa českého "bankovního poradce" nebo "finančního experta". Upozorňuji, že tihle rychlokvašení manažeři pracují někdy i v českých bankách. Zažil jsem na lastní kůži situaci, kdy jsem nutně potřeboval na krátkou dobu půjčit asi 200 tisíc. Banka, ve které jsem měl svůj účet, a znala tedy moji finanční historii, mi odmítla půjčit s tím, že mě vhodnotila jako málo bonitního (rozuměj, vyhodnotili mě bankovní úřeníci autorova typu). Krizové období jsem nakonec přežil díky půjčkám od známých. Po asi třech měsících jsem obdržel konečně už dlouho očekávané peníze z dokončené zakázky. Vrátil jsem známým dluhy a zbytek ponechal na běžném účtu. V tu chvíli se mi ozvali ti dementní bankovní manažeři, že tedy už mi půjčit mohou, pokud bych chtěl investovat, nebo že s mými penězi by mi mohli pomoci vydělat velké prachy v různých fondech a akciích.

Poslal jsem je do prdele, protože o rady takových užitečných idiotů nestojím. A zdá se, že zájemci o řecké, španělské a italské akcie také nejspíš o rady těchto bankovních "expertů" nestojí. Nakonec vydělávat se dá vždy jen tam, kde hrozí i riziko prodělku. Jistý výdělek neexistuje.

K. Pavlik 23.4.2014 5:10

Co je spatne na tomto clanku?

Co je spatne na tomto clanku? Proste vse. Z clanku jasne vyplyva ze ti co koupili portugalske, italske, spanelske dluhopisy v 1912 na tom vydelali majland - momentalne je asi prodavaji a kupuji neco jineho. Krach Recka nebo Portugalska dnes nebude problem - no halt nebudou platit dluhy. Nekdo na tom vydela nekdo holt ne.

Moje banka (ING) to napriklad v minulosti nezvladla a prodelala kalhoty. Holt skoncila v Severrni Americe. Polozilo to Holansko nebio Severni Ameriku?

Krach nebo prodelek banky jeste neni krach systemu. Autor popisuje stare prusery a nejak zapomina ze nove budou jine a ti kteri vedi co bude investuji a nepisi svoje rozumy do Neviditelneho psa.

Toz tak.

J. Bruner 23.4.2014 4:09

Re: I bez odborných ekonomickych rozborů

žádný velký průšvih se konat nebude. Tedy jak pro koho.Dokud se bude vyrábět a většina lidí bude držena na nízké mzdě, tak se bude jen mírně snižovat cena peněz Špatný scénář už lidé prožili, Po válce, hlavně 1,světové, byla hyperinflace, protože nebyla výroba a jak ta stoupala, tak odcházela inflace. Ano, průšvih nastane s omezováním výroby, spojeném s nedostatkem ropy. Na ní nebo na její náhradě stojí naše civilizace.

J. Vintr 23.4.2014 1:58

I bez odborných ekonomickych rozborů

musí být každému soudnému člověku jasné, že trvalé zadlužování nemůže skončit jinak, než velkým průšvihem. Bohužel se asi mezi politiky (a ekonomy, kteří jim radí) žádní soudní lidé nevyskytují. A nebo jsou to jen darebáci, kterým je jedno, že ohrožují samotnou existenci naší civilizace.

J. Vyhnalík 23.4.2014 1:46

Re: Musi se investori bat? Ne. Ktere banky padly po krizi v ..

Řecká ekonomika se dlouhodobě zadlužovala, až už nedokázala dluhy splácet. Je tedy naprosto logické, že peníze, které EU do Řecka nalila, šly primárně na splacení těchto dluhů. Jak jinak byste si to představoval?

J. Kanioková 23.4.2014 0:44

Jistě,

a nejzoufalejší na tom všem je, že proč by se "investoři" měli bát, když vědí, že to socialistická EU zase nějak zalátá. Je to hnus !

J. Kanioková 23.4.2014 0:41

Souhlas, je to bída..

130 miliard eur úrokové sazby: dluhová služba paralyzuje jižní Evropu - http://jdem.cz/baxwe7

Fakta, údaje a analýzy - http://www.querschuesse.de/leseproben/

T. Pansky 23.4.2014 0:34

Musi se investori bat? Ne. Ktere banky padly po krizi v ..

Recku?  EU se postavila za Recko a pujcila mu penize.  Spise je treba videt, ze penize nesly do Recke ekonomiky, ale na umoreni reckych dluhu, tedy sly do kapes intestorum.  Takze Recko na tom nic nevydelalo.