28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Architekti sobě

Po prohlédnutí Reflexu číslo 15/2014, článku "Architekti sami sobě" a barevné přílohy, jsem jen stačil zaúpět: "A co to ti architekti tak strašnýho udělali, že se sami tak trestají? Když si postavili tyhle obytné hrůzy a ještě to veřejně presentují?"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 23.4.2014 23:50

Pane Vlk

s vaším hodnocením manýrů pánů architektů vřele souhlasím, ale do hodnocení technických parametrů staveb se nepouštějte. Evidentně tomu vůbec nerozumíte. Zkušenosti se správou bytového fondu za bolševika jsou k hodnocení technických vlastností soudobých staveb veskrze k ničemu.

J. Chaloupka 23.4.2014 17:26

Arch. Aulík má sklep a jaký! Když to stavěli, bylo tam

tolik betonu, že jsme mysleli, že tam staví atomový kryt. A ten jeho plecháč není nic proti těm ostatním plecháčům, které postavili v celé lokalitě na Lhotách. Viděli jsme i kvalitu stavby, bydlíme bohužel v blízkosti. To jsou domy za trest. Ovšem kdo je schopen koupit si tak pitomý dům, např. 3+1 se zahrádkou 20m2 za 9 mil. Kč, si nic lepšího nezaslouží.

V. Vaclavik 23.4.2014 12:11

Modni bydleni

coz jsou domy od modnich architektu, jsou uplne stejne jako modni saty - taky si nemyslete, ze se nosi dobre... ale co by zejmena zena neudeala pro ten patricny dojem, ze ano.

Sklep jak uz tu napsali jini, je drahy skladovaci prostor, protoze musi byt dobre udelany, jinak trpi vlhkosti stejne jako ta plocha strecha - ta kdyz (jak pisete) je udelana dobre a tedy draze, tak nezateka a vydrzi dlouho, ale takovych strech je malo.

Sedlova strecha, kdyz pod ni ma byt obytny prostor, je draha a ten prostor nic moc (nechtel bych vyrust pod temi snizenymi a svazujicimi se stropy okolo vnejsich zdi, nebo pod nimi i jen spat). A kdyz to ma byt skladovaci prostor pod strechou, tak je to taky drahe, i kdyz jinak drahe. Pokud stavite na vetsim pozemku, je nesmysl stavet patro, jakkoli se na to divate - z hlediska ceny, nebo z hlediska starnuti kolen. Strecha pak muze byt sikma sedlova a otevrena do nekterych mistnosti, ne nutne do obyvaku. Videl jsem napriklad mistnost ve tvaru oktagonu otevrenou do oktagonove kuzelovite strechy, ktera byla cela oblozena drevem, ostatni mistnosti mely normalni strop, krome jeste vstupni haly.

Mluvim o jednopodlazni stavbe typu bungalov, ktera muze mit suterenni mistnost, tedy ne sklep, ktera muze slouzit jako klidny a temperovany druhy obyvak - tam muze byt treba kulecnikovy stul, muzete tam hrat sipky a mit tam domaci kino a muzete tam brat navstevy zatimco nahore se pripravuje jidlo... Kuchyne by dnes definitivne mela byt jistou soucasti obyvaku, a zalezi jen jak moc ma byt oddelena. Kdo ma prostor a penize, tak obyvakova kuchyn by mela byt vybavena jen pro jednodussi pripravu a do-pripravu jidel a na peceni a velke smazeni a vareni by mela byt druha, plne oddelena kuchyne.

Chodby bych nedelal, nebo jen naprosto minimalne, je to dnes naprosty prezitek. Namisto chodeb muzete postavit extra tluste zdi, ktere se postaraji o hluk a jeste vam po tom vsem zbyde v baraku prostor navic a penize v kapse.

V. Vaclavik 23.4.2014 12:21

Re: Modni bydleni

Takovy bungalov kdyz je postaveny na rovnem pozemku do tvaru pismene U, kde v prostoru uvnitr je zahrada, treba i s venkovnim bazenem, je paradni.

 V jedne casti ucka jsou loznice pristupne 'chodbou' na vnitrni prosklene strane toho ucka, dole v ohybu toho U je vstupni hala, v druhe casti pak je obyvak s kuchyni a treba s tim druhym oktagonovym obyvakem na konci toho ucka a k tomu se po strane postavi garaze pobliz toho vchodu kde se ucko zataci... idealni domek pro jakykoli vek.

V. Vovák 23.4.2014 14:18

Re: Modni bydleni

Kuchyne by dnes definitivne mela byt jistou soucasti obyvaku, a zalezi jen jak moc ma byt oddelena....

Podle mě by měla být oddělena zdí. Když dělám kysané zelí, obalované olomoucké syrečky, peču kachnu, cukroví, vůbec nevidím žádný bonus v tom, že si zasmradím půlku kvartýru. Samozřejmě lidi, co si k večeři vaří rohlík s máslem, nebo toust se šunkou, mohou mít kuchyň hned vedle kanapete...

V. Vaclavik 23.4.2014 15:17

Re: Modni bydleni

Proto pisu 'jak moc ma byt od obyvaku oddelena'. A jak pisu dale, idealne budete mit druhou kuchyn, uplne od obyvacich prostor oddelenou, kde se bude delat vsechno vetsi vareni. V te kuchyni pak treba muze kralovat vas kuchar, kdyz si ho muzete dovolit, a v te kuchyni v obyvaku pak muzete pripravovat jednodussi jidlo vy...

Ty dnesni modni byty jsou stavene a navrhovane pro lidi, kteri je maji jen docasne, nez budou mit deti, nez zestarnou, atd. Ty nestavi lidi na cely zivot a stavi je ti, kteri maji penize na pripadne pozdejsi postaveni jineho bytu, domu, nebo na prestaveni stavajiciho, tak aby to pro ne bylo vhodne na stara kolena. Jenze pan Vlk tu pise z perspektivy bezneho obcana, ktery nema penez nazbyt a ktery kdyz stavi, nebo zarizuje, dela to na cely zivot. Lidi s temi modnimi byty je nejspis statisticky hodne malo, jsou jen nejvic videt a bezny clovek se nad tim pochopitelne rozciluje.

Myslim ze je mozne aby slo stavet zaroven moderne a rozume, tedy pro zivot. Ale to dneska malokdo umi, architekti jsou dnes snad vsichni v tahu modnich trendu, ktere jsou jako moda v osaceni, musite mit penize bydleni predelat, az se zmeni modni styl bydleni na nejaky dalsi jiny.

V. Vaclavik 23.4.2014 15:21

Re: Modni bydleni

Ohledne vareni, malokdo dnes jeste vari jako nase babicky, z primarnich prisad, za mohutnych vyparu a vuni. Stejne jako dnes uz mozna jen hipie maminka bude doma vyvarovat pliny...

V. Vlk 23.4.2014 19:40

Re: Modni bydleni

Vážený pane Václavíku, předpokládám že to píšete odněkud ze zámoří. Asi jste zapomněl,. že Češi se nestěhují, rozhodně si nestaví bungalovy a představa, že by se Evropan, tedy středoevropan , včetně Němců, Rakušáků, Maďarů atd. stěhoval několikrát za život je z říše snů. Mimochodem, hypotéka na dům se tady splácí tak 20 let a taky  nelze  jen tak nedoplacený barák prodat a koupit jiný.  Schválně? Kdy jste odjel? Rok 1968? Je mi líto,ale všechno je jinak. Přijel sem kamarád o Kanady a když viděl, jaké tu mají lidé baráky a jak se ve skutečnosti žije, tak z toho byl tak zničený, že mi ho až bylo líto. Chtěl nám ukázat v jakém nóbl domě žije v Kanadě a pak si to rozmysle. Jeli jsme ke spoluučni, který má barák 2x 3+1  a na zahradě bazén. A takových domů je tam celá čtvrť,  postaveným za posledních 40 let. Předtím tam bylo pole, bordel a skládka odpadu. Vybodněte se na čtení českých novin a přijeďte se podívat.

V. Vaclavik 24.4.2014 12:17

Re: Modni bydleni

Tihle mladsi a zamoznejsi lide, kteri si najimaji architeky aby jim postavili stylove bydleni, v tom nejspis na dozivoti nebudou, anebo budou mit prostredky na uplne preorani interieru, popripade prestavbu, az si to zivot vyzada. Jinak ve svete jsem sveho casu nejaky cas byl, ale Cechy znam tez jako boty a bydlim tady. Nerikam stavet jako nekde jinde, ale zase nejde stavet jako by staveli nasi rodice, kteri staveli jako jejich rodice - napriklad v zajeti, ze barak musi mit nudlove chodby, jejichz ucel ale vubec neznaji, nebo se nad nim nezamysli.

Ale i ti, kteri na tohle nemaji (a nejspis by o modni architekturu ani nestali), i ti by meli jit do sebe a prehodnotit jak si postavi bydleni. Prumerny clovek zije v zajeti jak staveli nasi predci, jenze doba a styl jak se bydli se dost radikalne zmenily od dob nasich rodicu a dozajista nasich prarodicu. Vidim baraky postavene po revoluci a mezi svymi znamymi a v okoli a je to bida, lide postradaji fantazii.

Nedoplaceny barak se aspon v zahranici prodat da, dela se to naprosto bezne a i kdyz v Cechach bydlim, nemovitosti nekupuji a tak nevim, jestli to tu jde, mozna ze ne.

J. Jurax 23.4.2014 22:59

Re: Modni bydleni

No, hippie maminka ani ne, stačí aby dítě melo vrozenou luxaci kyčelních kloubů - lehčí forma se řeší mnoha plínami; taky některé formy ekzémů se pamperskami nesnášejí a musíte vyvářet nejen plinky, ale i oblečení ... a leckdo dnes vaří za mohutných výparů a vůní - je to nejen zdravější, ale taky i levnější než nějaké mraženiny a hotovky.

A to co popisujete - dvě linky - je celkem dost drahé. Tady znamená skromný domeček 4 až 5+1 bez pozemku, podsklepení a garáže - jen stavba - s užitnou plochou cca 110 až 160 m2 nejmíň dva miliony, spíš tři i víc - a to je na dvacetiletou hypotéku, když minimálně půl milionu dáte cash měsíčně cca přes deset až třináct tisíc měsíčně. což při tuzemské úrovni platů není tak úplně pro každého.

A tvar U je nic moc pro vytápění - velké tepelné ztráty (nebo potřeba hodně izolace).

A kuchyň v obýváku je celkem hovadina. Nikde není klid, pachy a čurbes z vaření jsou všude. A i když je pravda, že mladí lidé možná někteří nevaří, tak až přijdou děti, vařit budou. Děti nelze krmit hamburgery, čínou a pizzou.

V. Vaclavik 24.4.2014 12:37

Re: Modni bydleni

Samozrejme dve kuchyne jsou drazsi a vytapeni baraku tvaru u je taky narocnejsi, ale piseme tu o lidech, kteri si najimaji architekta a stavi nejake bydleni, ktere nemusi byt levne, protoze takovi lide nejake penize maji.

'Normalni clovek' si samozrejme vyskakovat nemuze, ale i on by mel, kdyz stavi nebo prestavuje, mit o techto vecech povedomi. Dobry architekti by lidem to povedomi meli dodavat.

Ten clanek byl o architektonickych 'skvostech' a jak by barak nemel vypadat, neni to o bezne rodine, ktera na nejake vyskakovani nema. Ovsem jak rikam, i takovi by meli prehodnotit jiste zazite mysleni o bydleni.

E. Sevrát 23.4.2014 15:50

Re: Modni bydleni

Kuchyně by měla být hlavně tak velká,aby se tam vešel otoman.Tedy ,aby pospávající tatík měl  kontakt s rodinou a obráceně, jako tomu bylo za první republiky. Spojení kuchyně s obývákem je totální nesmysl,který sem dorazil z USA-viděl jsem to tam při první návštěvě v roce 1990. Nikdo neměl klid na nic, a i to je příčinou dnešního stresu lidí.Ale,máte pravdu dnešní mladí lidé,kteří žijí na pizze,jídelních krabičkách a dalších  s..čkách v podstatě kuchyň nepotřebují,stačí mikrovlnka nebo podobná "vymoženost".

J. Jílek 23.4.2014 8:38

pan Vlk má zkušenost se správou bytového fondu....

...asi tak...

jen taková drobnůstka. V Gaudího domech se bydlí... :-)

M. Šejna 23.4.2014 7:58

pan Vlk vylil s vaničkou i dítě

pan Vlk neumí rozlišit mezi vnější architekturou a funkcí domu. Navíc do toho zapletl druh materiálu použitého pro nosnou konstrukci domu.

Většina lidí dnes není schopna na první pohled poznat, zda je dům dřevostavbou, betonovým monolitem, nebo klasickou zděnou konstrukcí. U většiny domů totiž nosnou konstrukci zakrývá izolace a fasáda. Pokud jde o vnitřní dispozici domu, tak u ní je celkem jedno, z jakého materiálu je dům postaven. Pokud máte vnitří dispozici navrženou blbě, nepomůže vám ani klasická cihlová stavba.

Stavět sklep nebo šikmou střechu jen proto, abychom si měli kam odložit lyže, může jen idiot. Mnohem jednodušší je počítát při výstavbě domu s místností zvanou "sklad", "dílna" apod.  

Každopádně bych budoucím stavitelům svého bydlení doporučoval tyto zásady: 1) sklep je drahá a zbytečná věc, 2) mezi obytným prostorem a ostatními pokoji by měla být chodba nebo hala, 3) nebudujte si koupelnu a záchod se vstupem z ložnice, 4) balkón nemá co dělat na domě se zahradou.

J. Černoch 23.4.2014 6:30

Doplnění

Pane Vlku,

s Vaším článkem na základě zkušeností s architekty i dřevostavbami zcela souhlasím. K těm skeletovým dřevostavbám bych dodal ještě dvě velké nevýhody:

- Aby se zabránilo pronikání vzdušné vlhkosti z vnitřních prostor do konstrukce (a izolace), musí být dům zevnitř vyložen ochrannou fólií - takže žijete v krabici vyložené lepším igelitem. Díky tomu silně kolísá vlhkost vzduchu, protože stěny nejsou schopny tuto vlhkost absorbovat nebo vydávat.

- Stěny vyplněné velmi lehkou izolací sice izolují, ale v létě se díky vysokým vnějším teplotám izolace po poměrně krátké době prohřeje a uvnitř domu je nesnesitelné vedro. Doba, za kterou se stěny prohřejí, se nazývá fázové zpoždění a u skeletových dřevostaveb je několik málo hodin. Správná skladba stěny má fázové zpoždění cca 8 hodin, takže se stěna prohřeje dovnitř až ve chvíli, kdy začnou vnější teploty klesat. Obecně je fázové zpoždění hlavně závislé na měrné hmotnosti použitého materiálu, čemuž vyhovují klasické zdící materiály nebo masivní dřevěné stěny (oboje s přidanou prodyšnou izolační vrstvou - viz první bod).

J. Vintr 23.4.2014 23:48

Re: Doplnění

Plácáte nesmysly. Dřevostavba může být i bez vnitřní parozábrany, pokud je skladba vnější stěny dostatečně difuzně otevřená. Pokud je na vnitřní straně obvodových stěn parozábrana, je až pod sádrokartonovým vnitřním obložením a sádrokarton reguluje vnitřní vlhkost mnohem lépe než omítnutá cihlová zeď.

S tím "fázovým zpožděním" jste si asi spletl obor. Ve stavebnictví se používá pojem tepelně akumulační vlastnosti. Lehká dřevostavba má pochopitelně mnohem menší akumulační schopnost než zděná stavba. To ovšem nemusí být vůbec nevýhoda. Stačí totiž vytápět nebo chladit jen vzduch, protože stěny pojmou, ale i vydají mnohem méně tepla než u zděné stavby. Jinak tepelná izolace se neprohřeje, protože izoluje proti prostupu tepla v obou směrech.

M. Krátký 23.4.2014 5:42

Pane Vlku, zase dobrý

a děkuji

P. Lenc 23.4.2014 7:54

Re: Pane Vlku, zase dobrý

Připojuji se, dík.

P. Sulc 23.4.2014 4:34

Nekonali se Nemci, takze opet

jeden dobry clanek, pane Vlku, diky.

J. Brunner 23.4.2014 0:53

Píšete mi z duše

Já bych do těch krabic nevyhnal ani psa.

J. Jurax 23.4.2014 0:52

No, ono to nebude tak horké

ty domy, co si architekti navrhují sami pro sebe (autorovy odkazy na plecháče a dřevostavbu), bych až tak neodsuzoval. Bydlet v tom budou oni a snad si je postavili k obrazu svému.

A ty body - bod o sklepě - no, on i tak dnes je barák šíleně drahý a sklep jej slušně prodraží. Sedlová střecha holt není moderní, asi ... nekonvenční uspořádání - každému, co mu vyhovuje, osobně členité óbrprstory bez soukromí nemiluji, stejně tak skleník, kde je dovnitř vidět i za dne ...

Dnes mi nejvíc vadí móda +KK. Je fakt, že 4+KK vypadá opticky líp než banální 3+1, ovšem znamená to holt tři malé kamrlíčky a velkou kuchyň, která má být zároveň obývacím pokojem ... hm ...

P. Dvořák 23.4.2014 1:16

Re: Jakou velkou kuchyň?

Spíš bych řekl žádnou kuchyň, ale jenom jakýsi kuchyňský kout u jedné zdi obýváku. To znamená, že v obýváku vařím, jím, současně vlastně v kuchyni sedím s návštěvami, nádobí odnesu z obýváku do obýváku, jen na jiné místo, odpadkový koš mám v obýváku, misku s vodou pro psa mám v obýváku atd.

Tedy zjednodušeně, sedací soupravu, návštěvu a hi-fi soupravu máte v kuchyni a současně sporák se dřezem plným špinavého nádobí od oběda v obýváku.

Bezva finta to +kk :-))

E. Pavel 23.4.2014 10:52

Re: Jakou velkou kuchyň?

Ha, ve 2+kk v paneláku z roku 1969 jsem bydlel asi 5 let. Doufám, že architekta bodají ještě teď čerti v pekle žhavýma vidlema do zadele. 2 cimry vedle sebe (okna na JV, celý den hic, neuděláte průvan) a 2 zhruba stejně velké místnosti. Takže buď je 2/3 linka a sporák v obýváku (výhoda, z gauče dosáhnete na sporák, lze míchat pokrm, aniž bych se zvedal), nebo v ložnici a totéž lze dosíci z postele.

E. Pavel 23.4.2014 11:02

Re: Jakou velkou kuchyň?

Jo, mimochodem, v 70. a 80. letech tam bydlela paní se dvěma dětmi. Což naprosto nechápu, bo já měl pocit, že se tam cestou z a do koupelny sám potkávám v chodbě.

J. Jurax 24.4.2014 21:20

Re: Jakou velkou kuchyň?

No, 2+KK je vlastně 1+1 ... pro osamělého gentlemana i dámu to stačit může. Pro dva bez dětí jako nouzák, paní se dvěma dětmi ... no, ani jako nouzák ... ale za komančů nebyly byty a jeden byl rád za to, co dostal, pokud si nepostavil sám, ale byly dotované a tudíž levné ... teď sice byty jsou, jen si vybrat, jenže nedotované a tudíž nákladné ... přítomnost je sice po mém soudu lepší, ovšem názory se mohou různit ...