25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: O bílých pruzích a demokracii

Když jsem se v létě roku 1978 ocitl v exilu, jeden známý, který se zrovna vrátil z Československa, mi řekl: "Totalitní režim se dá u vás poznat už cestou z letiště. Nemáte označené krajnice silnic bílými pruhy: Občan neví, kde jsou hranice území, za které ručí stát a odkud na sebe přebírá za vše odpovědnost řidič. To je ve fungující demokracii nepřípustné."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 24.4.2014 20:11

Re: Další nepřijatelná definice demokracie.

Jde o to, co se považuje za tyranii.  Každé společenství lidí tedy i demokracie, nezávisle na tom zda přímá či nepřímá je svým způsobem diktaturou.. Tedy prosazováním vůle někoho vůči někomu jinému. V případě demokracie to je vláda a moc většiny občanů vůči menšině. s vyjmenováním konkrétních věcí, u nichž  většina svou moc uplatńovat nesmí. Demokracie navíc znamená, že menšina se    d  o  b  r  o  v  o  l  n  ě    podřizuje vůli většiny. Musí však mít legální možnost se samo touto většinou stát. Demokracie musí být jednoznačně a přesně definována, aby všichni lidé věděli, co ve skutečnosti obnáší a mohli se k tomu svobodně vyjádřit. Tedy , nejlépe v referendu obecně sdělit, zda demokracii chtějí či nikoliv při znalosti výše uvedeného.  Je zde nutno si uvědomit, že vyšší míru svobody než demokracie může přinést již jen anarchie. Tato však znamená obecný a všeobecný rozvrat všeho a právě proto zatím nikde ve světě nezakotvila.

B. Rybák 24.4.2014 13:31

Chybičky se zase vloudily

Pravdou je to, že demokracie má v různých zemích značně odlišnou tvář, což je ovšem v příkrém rozporu s jím uváděnou "definicí" Evropy, jako prostoru v němž kolují stejné myšlenky (ty myšlenky jsou očividně tak odlišné, že vylučují úspěšnost jednotné EU-říše).

Už mě ani nepřekvapí, že pan Hvížďala opomene připomenout vznik demokracie americké (ta francouzská revoluce byla jeho pouhou tragickou imitací), nicméně jeho amnézie díky níž zapomněl na to, že my jsme si na rozdíl od našich středoevropských sousedů demokracii (jim navzdory) zvolili už r. 1918, zřejmě vyžaduje rychlé léčení.

To, že nám "Bruselem" vnucenou a jeho žoldnéřskou "zelenou" kolonou pod záminkou "ochrany naší(!) přírody proti zájmu drtivé většiny našich(!) občanů prosazovanou sabotáž našeho státu, považuje za úspěch demokracie(!!!), je možno vysvětlit jenom úpadkem jeho rozumových schopností, nebo tím, že je za lhaní placený.

Jisté je, že demokracii nezničí žádné "čáry", pokud ji dokážeme uchránit působením amorálních elitářských "zelených", politicko-"korektních (pravdo-láskových) "spasitelů" lidstva!

B. Rybák 24.4.2014 10:45

Re: Další nepřijatelná definice demokracie.

Základy aténské demokracie vytvořil svou ústavou Solón (cca 600 p.n.l.), prosadil ji pomocí přízně chudiny tyran (aristokrat) Peisistratos (cca 550 p.n.l), střepinkový soud vytvořil (a jeho obětí se patrně stal) aristokrat Kleishenés (cca 510 p.n.l). I na aristokratu Perikleovi je jasně vidět, jak tenká je hranice mezi tyranií (diktaturou) a přímou demokracií.

http://spqr.cz/node/547

J. Gogo 23.4.2014 18:28

Pane Hvížďalo,

osobně myslím si, že máte nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc  někde v sanatoriu duševního zdraví. A když jste studoval politické vědy v Moskvě, tak tam ty pruhy měli nebo ne?

P. Košíček 23.4.2014 16:43

Re: Vždy mě pobaví ...

Spíš mozek. I když u těhle závorkářů nejde o zasekávání, ale o trvalý stav. Na druhou stranu se tím ale zklidní, a díky následnému pocitu, jak to těm ostatním natřeli, šetří státu peníze, které by pro ně jinak musel vynakládat za prášky.

E. Sevrát 23.4.2014 13:24

Hlavně,že autor trefí na Pražské Ruzyňské letiště

mezinárodní zkratka PRG,ovšem právdoláskaři mu říkají Letiště V.Havla,naštěstí svět na změnu tradičního mezinárodního označení nepřistoupil a tak všichni z ciziny letí na Pražské letiště.

P. Čech 23.4.2014 10:37

Re: Autorovi

Vážený pane Hinzi, co je to totalita?Totalita podle slovníku je systém, prosazující úplné ovládnutí všech oblastí společenského života prostřednictvím byrokratického aparátu a policejní moci, vedoucí k deformování individua (rozuměj zde občana) až k jeho úplnému podrobení, popř. umlčení. Z této definice plyne, že nejen v oblastech, které jsou propojeny komunikacemi  III. třídy, ale v celém státě panuje totalita. Téměř absolutní moc politických stran nad občany a nad mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní.  Absolutní moc nad vším děním ve státě, kterou si ony politické strany volně vysoutěžily podle čl. 5 ústavy. Systém, který pomocí zákonů (volební zákony, zákon o Ústavním soudu, zákon o přímé volbě prezidenta, ústava a jiné) dává politickým stranám téměř absolutní moc nad veškerým děním ve státě. Toto vše sebou nese systém, kdy politické střrany nepřipouští jakýkoliv demokratický institut (obecné referendum) v rukou občanů proto, aby je mohly zcela ovládat. V tomto systému mají občané právo jediné. Jednou za 4 roky volit politické strany a legalizovat  a legitimizovat tím jejich nedemokratickou moc nad nimi samými.

J. Hejna 23.4.2014 10:01

Vždy mě pobaví ...

Nezasekává se vám pravá závorka?

K. Hinz 23.4.2014 9:16

Autorovi

Vážený pane,

z Vašeho článku usuzuji, že v oblastech naší země, které jsou propojeny komunikacemi III. třídy, panuje totalita. Tyto komunikace nejsou označeny bílými pruhy u krajnic a při opravách povrchu bílé pruhy nejsou obnoveny. Jízda v noci nebo v dešti a tuplem v noci za deště je hazardem. Kdo si toho všímá ? Při havárii je zodpovědný řidič, protože nepřizpůsobil ... ! Hlavně, že stavíme dálnice a na venkov se kálí.

V. Ondys 23.4.2014 8:28

:)))))) Vždy mne pobaví, když dává lekce z demokracie někdo

kdo údajně studoval politické vědy v Moskvě (1967 – 1968) a jenom snad čirou náhodou utekl před mocnějšími soudruhy po prohraném boji o moc nad ostatními paradoxně na :))))))) Západ místo do :)))))))))))))))))) Číny, Albánie nebo Severní Koreje...

P. Čech 23.4.2014 8:03

Další nepřijatelná definice demokracie.

Nikdy nekončící proces, závislý na tradici? Takto nelze definovat nic. Pokud by toto tvrzení bylo pravdou, potom bychom museli přiznat, že demokracií je tolik, kolik je tradic jednotlivých společenství. To je však úplný nesmysl. Pokud není možno přijmout jednu jedinou, obecnou definici společenského zřízení "demokracie", je nutno a možno vyjít z názvu a slovního spojení  "demos krates" ze staré řečtiny, z doby 5. století př.n.l., kdy demokracie obecně vznikla a kdy ji jistý člověk, jménem Périklés zavedl v Athénách. Toto slovní spojení znamená "vláda občanů". Občanů, nikoliv lidu. mezi lid totiž patřili i otroci a cizinci v Athénách tehdy žijící. Jich se však demokracie netýkala. Tato demokracie tehdy nezanikla na své nedostatky, jak nás dnes obelhávají příznivci nějaké, opět nedefinovatelné, demokracie parlamentní, nýbrž na následky tyfové epidemie a vojenského vpádu Sparty, jíž se tento systém nehodil do krámu, stejně jako většině dnešních politiků. Ani Périklés neunikl oné tyfové epidemii a zemřel.Ani hnutí Úsvit nepřichází s ničím novým. Odvolatelnost politiků byla známa již tehdy a uplatňovala se. Říkalo se tomu "ostrakismus", tedy odvolávání pomocí střepů, na které byla psána jména nežádoucích. Mám za to, že chceme-li před pojem demokracie (vláda občanů) dávat nějaké přívlastky (jakékoliv), je to možné. Ovšem pouze za předpokladu, že obecně musí platit , že daný systém musí   v ž d y   být demokracií skutečnou. Teprve potom můžeme onu demokracii dělit na přímou či nepřímou, zastupitelskou, parlamentní, liberální, sociální, socialistickou, lidovou či nějakou jinou. Takovýchto různých "demokracií" je ve světě přehršel. Všechny tyto však mají bohužel jedno společné. Nejsou skutečnými demokraciemi.

E. Heusinger 23.4.2014 3:10

nepoškodila České středohoří s dominantou Milešovky.

D8 mohla vést mimo Středohoří. Ale komunisti ji naplánovali zcela bezohledně. A ještě použili "salámovou metodu".

Najednou komunistický zločin nevadí!