25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Demokratizace, kultura a knihy

Psát o kolabujícím knižním trhu je záležitost neveselá, protože na kultuře a především knihách závisí budoucnost společnosti a to jak její ekonomika, tak i její soudržnost. Společnost nevzdělaná, nesečtělá nemůže být inovativní, čili nápaditá, podnikavá, a tudíž ani ekonomicky vyspělá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Szewczyk 22.4.2014 14:12

hm

pseudo ichtelektualní žvásty,,,,,průměrnej votrok,montující chujdaje tak za třináct v čistým,nekoupí svému otročátku knihu blábolů za 300 až 500 kaček,co má vosumdesát stránek jen proto,že tam je na dvaceti reklama,proto je to nedemokratický neinteligentní antikulturní blb,na rozdíl od intelygenta vydavatele,zachránce demokracie a kultůry,kterému v této situaci nezbývá než zlevnit knihy o dvě stovky na 700 kaček,,,,

V. Vaclavik 22.4.2014 13:13

Re: Samozrejme to mozne je

"Je možné nejak ustanovit morální a kulturní normy bez ohledu na volice? Je vubec možné nevzdelanost potlacovat a vzdelanost ve spolecnosti zvýhodnovat?"

K te druhe casti, samozrejme je to mozne - ve svobodne spolecnosti jak jsem o ni prave psal. V takove spolecnosti si napriklad muze kdokoli, i jedinec bez akademickych titulu, zalozit svoji skolu a zavest si tam jakekoli osnovy vyuky a jakakoli kriteria prijimani zaku, vcetne nejaych narocnych, a kdyz ziska potrebne zaky, muze si svobodne vzdelavat a zvyhodnovat sve zaky oproti ostatnim vzdelavacim institucim narocnosti studijniho programu, jak libo. To same plati i o jinych institucich, nez tech vzdelavacich.

K te prvni casti -  "Je možné nejak ustanovit morální a kulturní normy bez ohledu na volice? - vam pane Tomsky mohu jen rici, svobodna spolecnost je prave takova spolecnost, ve ktere vam volici do techto veci nemaji co zasahovat!! Moralni a kulturni normy jsou ve svobodne spolecnosti plne soukromou zalezitosti toho ktereho obcana, popripade obcanskych uskupeni ci trid, ke kterym se tento hlasi. Cili nejsou otevrene nejakemu hlasovani. O soukromych vecech obcanu se ve svobodne spolecnosti nehlasuje! Jedine jak obcana svobodna spolecnost omezuje, je zakaz objektivne zlocinneho chovani vuci svym spoluobcanum. Vse ostatni je ciste jen a jen jeho soukromou zalezitosti.

V. Vaclavik 22.4.2014 13:10

Samozrejme to mozne je

ale ne za dnesnich podminek neomezene demokracie, tedy demokracie neomezene pravy cloveka, jeho svobodou - protoze dnesni demokracie muze tyto odhlasovat, jak libo, a take tak cini.

" ... jestliže demokracie, ten jediný sice nedokonalý, ale svobodný svet, který známe, nicí kulturu a vede k tyranii vetšiny a primitivismu, co delat?"

Reknu vam to pane Tomsky polopaticky - zakladni funkci svobodne spolecnosti, proc tuto je zahodne ustanovit, je presne ten, aby jedinci spolecnosti nelaborovali pod "tyranii vetšiny a primitivismu" svych spoluobcanu - protoze to presne je definice svobody cloveka definovana Ayn Randovou. Svobodu cloveka urcila primarne jako svobodu od spoluobcanu, aby temto spolecnost nedavala do rukou sedla, kterym mohou ostatni obcany osedlat a prinutit je, aby se ubirali smerem, kterym oni chteji jit, nikoli kam by si ti kteri jedinci sami prali svobodne se ubirat, po zvazeni svym rozumem... Jenze Vy pane Tomsky, kvuli sve zidovske vire, nemuzete Randovou jako myslitele uznat. A tak si dal diskutujte o nejakem reseni na nejakych svych pseudointelektualskych sedankach.

J. Sova 22.4.2014 11:54

Re: :))))))) Obávám se, že za to nemůže demokracie

Kolektivisti jsou m. j. i křesťané.

Individulaismus se míjí s křesťanstvím. Jak říkal blahé paměti kardinál Vlk, "křesťanství není individuální cesta".

J. Berger 22.4.2014 11:21

Názory na článek mohou být samozřejmě různé,

situace ve velkých městech je asi horší než na venkově,

ale případ gymnazia v Nymburku mne fascinoval: jak může existovat v současné době student gymnazia, který o Hrabalovi "v životě neslyšel" (zejména, když studoval ausgerechnet tady), zač asi stojí profesoři češtiny??? To už budeme jako jistý nejmenovaný stát, kde 80% má VŠ vzdělání (když na skutečnou VŠ má tak asi 10%), tedy každý bude mít maturitu, byť i s IQ 80?

V. Ondys 22.4.2014 10:20

:)))))) Na četbě slátanin není nic hrozného,

průšvih je, když čtenáři začnou nadřazovat jejich autory třeba Franzi Kafkovi!

Z. Švrček 22.4.2014 10:18

JIž jsem to někde psal

že na tom gymplu v Nymburku by především zasluhovali nakopat zadel učitelé v čele s panem ředitelem, kteří možná učili už i rodiče těch dětí, které o Hrabalovi nic nevědí. A k panu Vérostovi bych přičinil podobnou poznámku za jeho sdělení, že demokracie nemá s kulturou nic společného...

P. Vítek 22.4.2014 8:36

Re: :))))))) Obávám se, že za to nemůže demokracie

Bohuzel individualista musi dnes mnohem vic pracovat,protoze to musi po kolektivistovi dat vsechno zase doporadku a nema cas ani silu na kvalitni a tezkou kulturu.Cisti hlavu v polospanku u komercni tv-hlavne chvili nechat odpocinout hlave znicene byrokratickymi klacky.Take ten organizovany boj proti krestanskym hodnotam pomaha nekulturnosti.A v komunismu se premnozil lepe ziveny plebs.Opravujeme neprirozenou dobu 40 let

V. Vérosta 22.4.2014 8:09

Typický článek

psaný ve větru kavárenských ventilátorů. Čili dost o ničem, i když pana jinak Tomského rád čtu a občas se mu i něco povede, dneska to není ten případ.... DPH ani demokracie nemají s kulturou mnoho společného, sorry.

P. Čulík 22.4.2014 7:57

Asi jsem autora špatně pochopil,

ale o tom, co má a nemá číst, nemůže rozhodovat nějaká komise, byť bychom tam dosadili znalce dle nejlepšího svědomí. To si musí rozhodnout čtenáři a my se musíme smířit s tím, že kulturnost našeho národa nijak nevybočuje z průměru jiných evropských národů. A jestli chce většina diváků číst nějaké slátaniny, s tím žádná komise nepohne. A nejsem si jist, jestli dvacetikoruna opravdu odradí tolik lidí od koupi knihy za 300 korun. A názor na knihovny mám rovněž odlišný, považuji je za vynikající službu a klidně bych platil i více. Už jenom proto, že nevím, co s knihami, které jsem přečetl a nemám je kam dávat. Pokud jde o knihu, jde mi o obsah a nepotřebuji ji mít vázanou v kůži. Raději si ji přečtu ve čtečce, než abych ji vystavoval na odiv v knihovně.

V. Ondys 22.4.2014 5:24

:))))))) Obávám se, že za to nemůže demokracie

asi to je jen o životním stylu, kdy individualista bojuje o místo na slunci a kolektivista klesá do lůna spodiny, aby se jednou díky většině všichni cítili jako ve společensky příkladné :)))) žumpě!