19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Proč být na světě rád

"Co člověk nechápe rozumem, toho se může zmocnit vírou," napsal tu v pátek jeden evangelický farář. Jako by navazoval na slova Tertullianova o tom, jak věří právě proto, že je to protismyslné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.4.2014 16:17

Re: každý si to musí uspořádat v sobě sám za sebe

Souhlasím s Vámi. Máme (doufejme) aspoň pár milionů let na to, abychom zodpověděli otázky položené stále ještě velmi nedokonalou vědou stejně jako na otázky transcendentní, vědou z principu nikdy úplně nezodpověditelné, (svoboda, náhoda, determinismus, smysl existence člověka i lidstva, "kosmická inteligence"..) které byly položeny a tehdy tak nedokonale zodpovězeny různými náboženstvími, jejichž přínosem zatím bylo hlavně to, že jsme se navzájem "nesežrali"!

L. Orlita 20.4.2014 9:38

Re: Tedy kdybych mohl rozhodnout,

no, vy si zrovna musíte vzpomenout na muslimy :). Ti jsou samozřejmě problém - ti co se hlásí k fanatismu a k terorismu. Já jsem myslel hlavně prostor ČR a názorové napadání lidí, kteří se třeba hlasí ke křesťanství nebo podobně. Nevím o tom, že by u nás náboženské či filosofické skupiny (myslím křesťanské, buddhistické atd.) páchaly násilí, natož násilí ve velkém (to už ti fotbaloví magoři jsou vidět víc o agresivních řidičích nemluvě :)).

A rozdíl mezi tvůrčím a netvůřčím diskutérem je snad jasný. Pokud se diskutér snaží o určitou názorovou věcnost, poctivou argumentaci a nenadává sprostě ostatním, a hlavně netrčí na diskuzích den co den od rána do večera, tak se dá předpokládat, že má dost věcí jidne a tvoří.

Největší nadávači a spamovači jsou zpravidla největší frustrovanci, kteří zřejmě nemají jiné tvůrčí možnosti uvolňování energií. :) Je to obyčejná psychologie.

J. David 20.4.2014 5:08

Re: každý si to musí uspořádat v sobě sám za sebe

Jsem agnostik, který nepotřebuje jakékoliv církve k výkladu "nepoznanosti Boha". Církve lze vnímat analogicky třeba se svazem včelařů, kdy tápající včelař ve svém konání hledá "berličku" v lůně svazu včelařů, kvůli "nepoznanosti tisícročnej včely".

Srovnání fotbalového fanouška a náboženského pomatence je irelevantní. Fotbalový fanoušek je sektář lokálního charakteru, težko se dostane do věrchušky fotbalového svazu či mezinárodní fotbalové federace. Náboženský pomatenec, který se snadno dostane do ranku kurie, či dokonce na papežský stolec, tam pak nastává "výživná" situace, historie dává řadu poučných případů (třeba papež Řehoř VII., papežské schisma, Alexander VI., etc.). Nu nevím, kterak je to možné srovnávat, třeba ŘKC má na svých rukou více krve, než fotbaloví fanoušci. Ale asi budu označen za heretika, jenž by měl být svázán hozen do vody. Když se utopím, budu očištěn, když vyplavu, budu jako heretik konkreminován (nadsázka - Jaroušek Duka to obé bude celebrovat). Pěšky, jako za vozem.

Jinak přeji příjemné prožití Velikonoc.

P. Dvořák 20.4.2014 3:50

Tedy kdybych mohl rozhodnout,

zda na každém stadionu mít dvě stě fotbalových fanoušků, co rozbíjejí jiným hubu a velmi sprostě nadávají, nebo v Evropě dvě stě miliónů muslimských náboženských pomatenců, tak bych neváhal ani desetinu vteřiny. Kdyby si každý z fanoušků jen tak z radosti pro sebe zničil jednu sedačku a vždy dva si vzájemně rozbili hubu, tak mně to, na rozdíl od vás, připadá mnohem méně zatěžující pro společnost, než když si každý muslim jen tak pro Alláha uřízne jednu hlavu nevěřícího psa. Asi máme každý jiné priority.

Prosím, můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi netvůrčím a tvůrčím diskutérem?

L. Orlita 19.4.2014 8:25

každý si to musí uspořádat v sobě sám za sebe

Pomatení lidé jsou všude. Jak v náboženských skupinách tak i mimo tyto skupiny, tak i u "ateistů", kteří stejně věří v jiné bohy taky, jen to neví. Kdo je poctivý a snaží se dopracovat k jádru skrze Sokratovskou, Buddhistickou i Ježíšovskou metodu sebepoznání, ten nakonec zjístí, že si každý zaslouží úctu, že je zbytečně zuřivě debatovat (častá slabost netvůrčích diskutérů), a že je zbytečně spekulovat, protože hodně věcí není až tak podstatných.

Zmrtvýchvstání má archetypální psychologický rozměr. Život je nekonečný koloběh změny a člověk by měl neustále živě reagovat, snažit se přizpůsobit novým podmínkám, v podstatě znovu a znovu se zrozovat. Kdo to nedělá, ten zahnívá a nejspíš není okolím ani příliš milován.

A nakonec se stejně musíme se smrtí vyrovnat a určitě je lepší odejít důstojně a dát tím tak hezký vzor pro příbuzné neboť i oni budou smrti nakonec čelit. 

Takže pokud se nábožensky zaměřený člověk, jogín atd. při některých otázkách složitě zamotává do argumentací a dokazování, je to daň za určitou nezralost a i tu je třeba tolerovat.Oni takoví fotbaloví fanoušci, co rozbíjejí jiným i hubu a velmi sprostě nadávají, jsou mnohem horší zátěž pro společnost než nějaký náboženský pomatenec. :)