26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLITIKA: Těžce zkoušený kraj Moravskoslezský

On to dneska nikdo nechce říci nahlas, ale praxe ukázala, že systém řízení země formou krajských uspořádání byl cestou do pekel. Byť to na první pohled není zcela viditelné. Naši maličkou zemičku jsme rozdělili na 14 krajů, jejichž aparáty bobtnají ze dne na den.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šula 22.4.2014 10:24

Chyby se musí napravovat

Ano, vznik krajů byl chybou, vzpomínám si, jak jsme byli rádi, když se ze dne na den rušily molochy komunistických krajských výborů a tehdy byla přenesená působnost na okresních výborech, pak okresních úřadech. A ty měly zůstat z logiky věci, byly blíže občanům. Dnešní krajské úřady se občanům vzdalují a nedej Bože, aby v přenesené působnosti působily rozdílně v rámci Česka. Už žádné nové kompetence pro krajské úřady, zvláště NE v sociální oblasti.

V. Plocek 21.4.2014 0:24

Re: Dobrá otázka:

Půlmilion nezaměstnaných nemůže nebo nechce pracovat právě kvůli těm tisícům úředníkům, kteří v případě nepřizpůsobivých ale setsakramazaných  dokáží úředníky a konečně i politiky dostat do stavu, kdy jim rádi uvolní finance pro bezpracné žití, než by je, což by bylo jistě daleko náročnější, donutili pracovat. A argument, že to nejde musím odmítnout, protože bolševik ať byl jakýkoliv, tak je pracovat donutil (nebo alespoň v zaměstnání práci markýrovat). A to jako v případě Amazonu ještě navíc svoji neschopností úspěšně sabotují možnost nových zdrojů práce.

J. Jurax 18.4.2014 23:53

Re: Kořeny zla

Přesně tak.

A pak že v pozadí kdekteré hovadiny není EU. Je!

J. Jurax 18.4.2014 23:49

Re: Dej ouřadovi stůl a židli, "práci" už si najde !

Všeliké kvaltování a vody pití toliko pro hovada dobré jest - napsal kdysi učitel národů J.A.Komenský.

A Ouřad samozřejmě není žádné hovado, aby pil vodu. Natož aby kvaltoval!

No a taky je možné, že jste patřičné ouředníky nedostatečně motivoval. Nebo dokonce vůbec nemotivoval. Pak se ovšem nemůžete divit - čtvrté patro je čtvrté patro a kam by ouředník přišel, kdyby furt pendloval po schodech. Mají tam výtah?

J. Jurax 18.4.2014 23:37

Země, ne kraje

Kdysi dávno to po vitězství pracujícího lidu zkurwili bolševici - rozděl na malé kousky a panuj - a ani po sametu, tím méně dnes už není politická vůle k nápravě.

Osvědčené členění bylo zemské - Země česká a Země moravskoslezská. A pod nimi už jenom okresy.

Jenže to by byly jen dvě sady velkých koryt místo čtrnácti - a na to politikové nikdy nepřistoupí. Okresní korýtka jsou malá a je na ně moc vidět - přece jenom jsou to blíž prostému lidu. A navíc je čtrnáctero úřednických aparátů na krajích - a ty okresní i po zrušení okresů de fakto zůstaly, akorát se ouředníci přelili jinam.

A taky centrum by to mělo se zeměmi těžké - muselo by víc dbát jejich hlasů a hlavně jim přiznat víc pravomocí. Ono to po bolševicích a tvrdě centralizovaném státu zděděné divide et impera šmakuje demokratickým papalášům i dnes.

Prostě - lze-li něco udělat špatně, čačtí politikové to tak, ba ještě hůř, zaručeně udělají. To je jeden z Murphyho zákonů.

J. Jurax 18.4.2014 23:27

Re: Vite pane Andrle

První odstavec - pán je příznivcem gründerského kapitalismu devatenáctého století? Třeba hygienické předpisy, předpisy o bezpečnosti práce nebo třeba zákaz zaměstnávání dětí jsou nepřípustnou regulací státu? Zjevně umíte myslet svou hlavou, ale diplomaticky řečeno jaksi alternativně.

"Dokud nebude rozhodovani o lidech delegovano na vlastni hlavy a ruce kazdeho jednotliveho obcana, nebude to dobre." Jen mne tak napadá, jak byste si konkrétně představoval realizaci tohoto pfilozóficky znějícího sloganu v praxi?

Ad vygumované pravičácké hlavičky - kraje vznikly 1. ledna 2000, samosprávné kompetence získaly na základě zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení). Tedy za vlády socanů, jmenovitě Miloše Zemana, který bačoval od 22. 7. 1998. Předtím byla Tošovského úřednická vláda od 2. 1. 1998. Ergo ODS byla už dva roky odstavena od koryt - ovšem je fakt, že se socany kolaborovala skrze opoziční smlouvu (a od té doby to taky s ní šlo s kopce, byť se ještě dvakrát dostala k lizu).

J. Svoboda 18.4.2014 15:10

Re: Diky Bohu za Brusel

Pane Pavliku, úplně všechny blbosti se na Brusel svádět nedají. Že však je Grusel vinen mnoha blbostmi, je naprosto jasné. Je třeba si uvědomit, mohutně korumpuje hlavně hlupáky a z některých dokonce dělá vychytralé zloděje. Píšete, že za Vašeho mládí byli za špatný stav chodníků ve vašem městě odpovědní komunisté. Opravdu si myslíte, že teď je tomu jinak? Za komunisty v tomto smyslu považuji nejen Filipovy lidi, ale všechny, jimž, ať to přiznají, nebo nikoliv, komunizmus uvíznul hluboko pod kůží.

A že je jich tu dost, je vidět i na tom, kolik se tady nachází tolik eurofilů, jako jste parvděpodobně i Vy. Počítačové rekvalifikační kurzy nemuseli vymýšlet v Bruselu. Stačí úplně, že bruselský způsob myšlení je bohužel velmi nakažlivý.

V. Ondys 18.4.2014 14:53

Re: :)))))) Sociální podnikání?

Aspoň vidíte, jak je úžasnej kšeft to sociální podnikání, vysokou školu Vám zaplatí daňovej poplatník, režii v nezištným boji za odboráře - státní zaměstnance taky a pár stovek :))))))) tisíc v bruseli za měsíc a sociálně citlivej důchod až do smrti zase každej :))))))))))) daňovej poplatník! :)))))))))))) Kdo z Vás to má, pánové?

K. Pavlik 18.4.2014 14:36

Diky Bohu za Brusel

Diky Bohu za Brusel -na koho jineho by se ty mistni blbosti jinak svadely. Za meho mladi za rozbity chodnik v mem rodnem meste mohli komuniste v Praze. Jo tenkrat se jeste nevedelo ze by bylo lepsi to svest na Moskvu.

Snad si vazne nekdo nemysli ze kurs na pocitace si vymysleli v Bruselu? Pokud ano tak k tomu neni opravdu co dodat.

B. Rybák 18.4.2014 12:07

Návrat k neosvědčenému systému krajů byla zásadní chyba!

Je ale dobré si uvědomit, že k němu došlo po nátlaku "Bruselu", pro jehož úředníky byly okresy "příliš malé". Vznikl jako kompromis proti požadavku vzniku ještě větších celků. Tyto tlaky na vznik těchto, občanům i centru příliš vzdálených "monster" baly a jsou důsledkem záměrné snahy "Bruselu" oslabit národní stát a vytvořit základnu pro svou korumpující (dotační) politiku.

Všichni ti (obvykle z bohaté mafie (post)komunistických parazitů pocházející) t.zv. "kmotři" se v politických stranách začali prosazovat až po vzniku krajů (v ČSSD dřív a víc než v ODS)!

I. Lyčka 18.4.2014 11:20

Re: No a tihle dostanou definitivu! To už nehnou prstem.

No, já kdysi na katastru nemovitosí nadiktoval svoje údaje paní za přepážkou, ta si to poznamenala na papírek a pak do počítače, načež ten papírek předala kolegyni u vedlejšího stolu a ta si to rovněž naťukala do počítače. Pravda, je to už pár let, takže doufám, že je to tam lepší :o)

P. Švejnoch 18.4.2014 11:06

Re: :)))))) Sociální podnikání?

Miliardář Špidla? Máte na mysli Vladimíra Špidlu - bývalého premiéra ČR? On je miliardář? Vážně?

V. Vaclavik 18.4.2014 10:34

Vite pane Andrle

Myslit umi kazdy jen svou hlavou, stejne jako hybat svymi koncetinami dle toho, co vymyslel. Proto ma byt ekonomika ciste soukroma vec, do ktere nema stat svymi regulacemi co zasahovat, tedy lide maji byt svobodni, aby podnikali jak mysli.

Kraje, nebo drivejsi okresy, ktere byly blize lidem, vse stejne. Dokud nebude rozhodovani o lidech delegovano na vlastni hlavy a ruce kazdeho jednotliveho obcana, nebude to dobre. Ale tomu vy pane Andrle nikdy rozumet nebudete, protoze tomu rozumet nechcete. Tak dal mlatte slova jako prazdnou slamu, dobry den.

Apropo, kdo si pamatuje Dlouheho, kdyz rikal, ze zrizeni kraju povede k narustu urednickeho aparatu, nikoli jeho zmenseni, jak si pomylene predstavovali pravicaci z ODS , v tech jejich vygumovanych pravicackych hlavickach??

J. Chaloupka 18.4.2014 10:16

No a tihle dostanou definitivu! To už nehnou prstem.

Měli jsme problém na místním úřadě odevzdat potvrzení o likvidaci škodlivého odpadu, za který jsme zaplatili 1000 Kč. Jen s tím potvrzením jsme lítali z přízemí do patra a zpět několikrát. Pak se nějaký pán smiloval a to potvrzení si vzal. A takových zkušeností je ....

L. David 18.4.2014 9:52

Dej ouřadovi stůl a židli, "práci" už si najde !

Před několika roky jsem na jednu stavební zakázku, která spěchala, potřeboval co nejdříve získat rozhodnutí takzvané EIA. Vymyšleno Bruselí a uděluje je Krajský úřad, odbor životního prostředí.

Stále jsem to uháněl, vše už se po mnoha týdnech blížilo k získání kladného rozhodnutí, ale ve finiši jsem narazil na P R O B L É M ! Ten spočíval v tom, že část ouřadů odboru životního prostředí sedí v přízemí Krajského úřadu a druhá část ve čtvrtém patře. V přízemí už byla žádost o EIA kladně vyřízena a zbývalo ž jen to, aby došlo ke konečnému potvrzení ve 4. patře.

Takže volám úřednici v přízemí prosbu, aby to co nejdříve předali do 4. patra. Odpověď zněla: "To N E J D E ! Já to dám do vnitřní pošty a ono J I M to dojde." Ptám se tedy: "Za jak dlouho J I M to dojde?" Odpověď: "Určitě do tří dnů!"

Takže jsem sednul do auta, zajel z Opavy do Ostravy, v přízemí Krajského úřadu vyzvednul složku schválené EIA, přenesl ji do 4. patra ke konečnému schválení a jel zpět do Opavy. Pochopitelně, že to N E Š L O, abych ve 4. patře chtěl konečné schválení hned. Pro podepsané rozhodnutí EIA jsem si mohl zajet až následující den.

Ale i tak jsem se radoval z toho, že mi bylo D O V O L E N O urychlit získání rozhodnutí EIA o tři dny. (To pochopí jen ten, kdo zodpovídal za realizaci stavební zakázky s našlapanými termíny.)

Z. Švrček 18.4.2014 9:10

Re: Dobrá otázka:

Orbán v Maďarsku zavedl něco jako nucené práce, když se má vyplácet státní podpora, snížil daně lidem i podnikům, a ejhle, zpívat se smí. Už s tím vyhrál další volby. A že troch brnká na nacionalismus a vlastenectví? Inu, zvolil správnou od všeho míru, dobrý "mix".

T. Kočí 18.4.2014 9:06

Re: Kraje - úlitba druhořadým politikům

V podstatě souhlas.

Z. Švrček 18.4.2014 9:04

Re: Původní myšlenka

Ano, když už tehdy měly vzniknout regiony, tak přeměnu okresů ve VUSC tehdy, když bylo vidno, že není zbytí a VUSC vzniknou, navrhovala tehdy ODS a Klaus. Konstrukce státní správy měla být dvouvrstvá - vláda a přímo okresy (tedy nově VUSC). Tak to mohlo i fungovat, protože sby se jen navazovalo na existující strukturu a mělo to i výhodu, že okresy měly jak přiměřený stav zkušeného úřednictva, tak i podrobný přehled o svém území, včetně vypracovaných postupů pro jakoukoliv situaci (i krizových). To však nevyhovovalo požadavkům EU na "tvar, velikost a zalidnění novýchg regionů", ani podporujícím politikům, kterým se okresy zdály příliš malé a jejich mocenské postavení slabé. Zemské uspořádání by však bylo jen další "řídící vrstvou", dalším mocenským "levelem", takže obava z odstředivosti Moravanů nebyla jediným a ani nejsilnějším protiargumentem. Proto bylo zemské uspořádání odmítnuto.

J. Schwarz 18.4.2014 9:00

Re: Dobrá otázka:

nebyl by. A když , tak leda hladem. Stejně, jako by byl v africké savaně pokud by se namísto lovu věnoval povalování.

L. Šarina 18.4.2014 8:47

A

hergot, kdo chtěl znovu zavést kraje občané? Kolik úředníků a politiků živí a dobře, tato "organizační" díra kasy!

Z. Švrček 18.4.2014 8:46

Kořeny zla

Pamatuji si na situaci kolem vzniku krajů ještě dosti jasně. Vyrukovala s tím původně EU, která propagovala a dodnes propaguje "Evropu regionů" a nikoliv evropu států. Je to přesně dle plánu, kdy státy jsou překážkou konečné integrace a unifikace, ale vzniknou-li regiony, je jejich hlas slabší a závislost na dotacích se vytvoří lépe a rachleji. Tento záměr je podporován i dotační politikou EU, cílící právě na regiony. Dotace podporují jak nesoudržnost v rámci státu, tak řevnivost mezi regiony. Evropští sociální inženýři samozřejmě počítali i s tím, že se najde dost politiků, kterým toto uspořádání bude vyhovovat, protože v nově vzniklých regionech uvidí příležitost k uchopení, nebo zesílení jejich osobní, či stranické moci, zájmů a ambicí, případně v únikovou zónu. Vždyť čím více se tehdy schylovalo k hlasování o vzniku tzv. "Vyšších územně správních celků", tim více se tito lidé průřezově ve všech stranách profilovali a byli hlasitější. Skutečně potom mnohé z nich bylo vidět, jak se jejich rétorika a zapálení postupem času pomalu proměňuje v hejtmanský řetěz . Samozřejmě se vědělo, že budou bobtnat krajské úřady, vytvoří se nová mocenská centra, rozmělní se finanční prostředky a přibude zaměstnanců na regionálních úřadech, radách, parlamentech i všech těch regionálních centrech pro podporu čehokoliv, aniž by byly kraje schopny jakkoliv účinněji popořit zaměstnanost. Té toužící a kraje prosazující většině to ale přirozeně nevadilo. Tudíž kraje vznikly, neslouží jak mají, zatěžují republiku finančně i byrokraticky, aniž by přiměřeně vracely zpět, nebo alespoň výrazněji plnily nějakou funkci z balíku služeb zdůrazňovaných kolem toho tolik propagovaného hesla "Blíž k lidem, Praha je daleko". Jsou na houby a většina to ví, ale úplně stejné houby proti tomu naděláme, alespoň co EU potrvá..

I. Lyčka 18.4.2014 8:35

Re: Dobrá otázka:

Protože podle listiny práv a svobod nesmí být nikdo nucen k práci.

A. Bocek 18.4.2014 7:15

Koheze = vyrovnání .

Kohezní fondy by měly sloužit k vyrovnání úrovní zanedbaných regiónů. Pokud chce kraj něco udělat pro zanedbané regióny nechť jim opraví cesty. Stav silnic v regiónech Vítkovska, Bruntálska , Vrbenska a Osoblažska je opravdu tristní . Nejde jen o opravu silnic na trase "Via Palas" ale všech silnic druhých a třetích tříd.

B. Hudzieczek 18.4.2014 7:11

Původní myšlenka

zemského uspořádání byla Prahou  zavržena z obavy před odstředivými tendencemi Moravanů. Proto tenhle paskvil. Z Brna nebo Olomouce by se bývalé okresní úřady řídily daleko snáze než z Prahy.. Okresní úřady měly navíc jednu přednost - byla to čistá státní správa; nebyli žádní volení okresní zastupitelé. Souběh samosprávy a státní správy v jednom úřadě není ku prospěchu ani jedné straně. Dnes už je to údajně známo i na ministerstvech, ale prý chybí prostředky k navrácení do původního stavu.

P. Maleček 18.4.2014 5:09

Kraje - úlitba druhořadým politikům

Kraje vznikly z jediného důvodu. Funkcemi a s nimi souvisejícími úplatky nakrmit místní druhořadé politiky. A to proto, aby dali pokoj těm "prvořadým" politikům z parlamentu. A necpali se na jejich místa a s nimi spojené poživatiny vydojené ze státního.

Avšak ti prvořadí své druhořadé těžce podcenili. Protože ti dole začali z veřejného - krajského krást takovým tempem, že těm prvořadým se začalo nedostávat. A tak si pomohli zvýšením daní - prý z důvodů péče o sociálno.

Ale ti druhořadí ve své nenažranosti využili své finanční moci a servali se s těmi nahoře i o tohle navýšení. Což vedlo k zhroucení mocné ODS a sosani to přežili jen s odřenýma ušima. A to jen proto, že byli až druzí u státního koryta.

Ale o to víc se cpali na krajském. No a tak se nelze divit, že tam kde mají největší moc je i největší bída. Tj. na Ostravsku a Ústecku. A k tomu musí krmit i zde mocné a 25. lety půstu vyhládlé komunisty. I díky tomu se hroutí už i Karlovarsko a začínají se potácet i jižní Čechy.

A pak se divte, že je v těchto krajích nejvíc chudoby a nezaměstnaných. To není jen díky úpadku těžkého průmyslu a hornictví. Za to mohou nenažraní a hospodářsky neschopní sosani s komouši. Tj. ti, které si tamní chudina volí, když opakovaně skáče na jejich už tolikrát profláklé lži.

V. Ondys 18.4.2014 3:45

:)))))) Sociální podnikání?

U nás se mu daří skvěle, což by třeba mohl potvrdit miliardář Špidla a státní zaměstnanci včetně našich novodobých :))))))))))))) úderníků - dárců zákonů, ale je fakt, že úžasný dojem kazí parazité :))))))))))))))))))))) ze soukromého sektoru!

P. Dvořák 18.4.2014 1:55

Re: Dobrá otázka:

"co by dělaly ti tisíce úředníků na krajích a dalších zbytných organizacích?"

Mně by také zajímalo, kdo jim dá práci a jakou? Že bychom u nás nechali postavit třicet balíren - Amazonů a ti zbývající by šli kopat baťovo-zemanův kanál? Tak proč to ten půlmilion nezaměstnaných nedělá už dnes?

V. Plocek 18.4.2014 0:54

Těžce zkoušený kraj Moravskoslezský

To není pouze Moravskoslezský kraj ale snad všechny. Když se připravovala nová struktura republiky, nepochopil jsem, proč nestačily původní okresy , možná trochu upravené dle místních potřeb. V době výpočetní techniky není problém "kočírovat"  stovku okresů. Problém je v tom, že by tyto okresy musely mít velkou samostatnost a to se v českých zemích nenosí. Kraj je typickým byrokratickým nástrojem a navíc zdrojem pracovních míst s umělou pracovní náplní. Stejné je to jako s finálními státními orgány.  Proč útvar o 10 milionech obyvatel nemůže mít jeden parlament s předsedou s počtem poslanců, odpovídajících 2 - 3 na okres? Proč musíme mít předsedu vlády a prezidenta. Atd. atd. Ale českým lidem vadí více vrtule elektráren, které přinášejí alespoň nějaký užitek než nabobtnalý systém, který takřka každý den blokuje sám sebe četnými předpisy jdoucími proti sobě. Ale co by dělaly ti tísíce úřaedníků na krajích a dalších zbytných organizacích?