19.12.2018 | Svátek má EsterDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Pošta přináší civilizaciŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 31, poslední: 19.4.2014 14:41, přehled diskusí

Proč ta nostalgie?:
Autor: J. Rechnovský Datum: 18.4.2014 17:27

S autorem naprosto nesouhlasím. Pošta již dávno ztratila svou roli viditelného a starostlivého reprezentanta státní moci. Dnes je to firma, která je díky technologiím plně nahraditelná a evidentně neumí přežít v tržních podmínkách. Není žádný důvod krmit jí státními zakázkami za předražené ceny.

Mudrování o její sociální roli je absurdní. Firma je v první řadě od toho aby vydělávala peníze. Na sociální služby jsou tu spolky, charita, neziskovky atp.

Takže prodat a ponechat svému osudu.

Re: Proč ta nostalgie?:
Autor: J. Jurax Datum: 19.4.2014 14:20

I dnes je to firma, která není plně nahraditelná moderními technologiemi. Balík ani doporučené psaní mailem nepošlete. A soukromými firmami ji nahradíte stěží - ty musí vydělávat, kdežto pošta musí obsluhovat i ztrátové pobočky z důvodů jaksi netržních.

Jak kvalitní služby poskytuje je ovšem jiná otázka.

Pošta - nezbrojme na minulou válku.:
Autor: A. Bocek Datum: 18.4.2014 13:26

Místo dopisu babička raději pokecá s vnoučkem přes skype, a kdyby mermomocí chtěla poslat dopis tak jeho naskenování a poslání zařídí jakýkoliv obecní úřad. Utajené psaní lze poslati datovou schránkou a tolik omílané důchody mohly již loni chodit na účet . Místo poukázek a SIPA internetové bankovnictví .Výběrový bankomat lze provozovat s menší ztrátou na každé obci.Balíky pak rychleji a pružněji zajistí jakákoliv PPL.

Re: Pošta - nezbrojme na minulou válku.:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 18.4.2014 17:09

Vykládejte to těm chytrákům, kteří dodnes nejsou schopni pochopit, že doručení jednoho důchodu za cca 40 Kč nákladů jenom za poštu je vyhazování peněz.

Kvalifikovanost a inteligenci projevili dostatečně v boji proti Skartám.

Re: Pošta - nezbrojme na minulou válku.:
Autor: J. Jurax Datum: 19.4.2014 14:36

Bankomat lze možná provozovat v každé obci s menší ztrátou než pobočku pošty, nicméně ztrátový provoz bankomatů stát na rozdíl od pošty nedotuje. Takže zdaleka nejsou v každé obci. Navíc u mnohých bank je vybírat peníze v bankomatu jiné banky zatíženo poplatkem. Což byl a dosud je taky jeden z argumentů proti S-kartám, byť soukromě S-karty - přesněji něco jako S-karty, tedy elektronické zasílání důchodů a dávek - považuju za dobrou věc pozoruhodně blbě realizovanou; je až s podivem, jak dokáže být užitečná věc zkurwena, dá-li se její realizace do rukou politikům a státním úředníkům. U soukromé firmy by po takovém krachu byli všichni odpovědní vyhozeni, pokud by firma byla dost silná, aby to přežila. U státu se samozřejmě nestalo nic - politik nenese nikdy za nic odpovědnost jinou než politickou, tedy samozřejmě vlastně žádnou, no a ouředník nejspíš dělá to, co mu politikové nařídí ... a když si přitom trošku pomůže ...

A představa, že babička půjde se soukromým dopisem na obecní úřad, kde jí ho naskenují a pošlou mailem, je diplomaticky řečeno úsměvná.

Balíky jakákoliv PPL rychleji a pružněji nezajistí, o ceně nemluvě.

Podíl důchodců, kteří si nechávají důchod zasílat na účet:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 18.4.2014 13:22

je známý autore. Podle ČSSZ činí 60%. No a jak to řeší jiné země je také známo. Místo dotací neekonomickému systému jsou základní poštovní služby poskytovány místním obchodníkem. Kdo byl na dovolené třeba v Chorvatsku mohl si toho všimnout.

Podíl důchodců, kteří si nechávají sd:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 18.4.2014 13:19

Problem s nahradou posty:
Autor: V. Vaclavik Datum: 18.4.2014 11:29

Dneska to vypada, ze soukromi podnikatele by funkci posty, vice mene tak jak ji zname, nenahradili. Jenze zkuste si dnes zacit v nejake obci podnikat tak, ze byste nahrazoval funkci statni posty - je to nezakonne!

Ono vubec zacit podnikat sebou vseobecne prinasi tolik regulaci, ze nejaky venkovsky padesatnik, padesatnice, kteri jsou nezamestnani kvuli veku a malym pracovnim prilezitostem v takovych malomestskych az vesnickych a osadnickych oblastech, ktery by jinak mohl pre duchodem neco takoveho provozovat, se do toho proste nepusti a stejne by ani nemel narok. Na vsechno jsou dnes regulace, jak domaci, tak unijni.

Ale hlavne posta se sveho monopolu na dorucovani dopisu a dalsich takovych veci nevzda, i kdyz se udrzovani pobocek leckde vzda, tak ten monopol si udrzi, dokud nebude zrusena uplne.

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: V. Vaclavik Datum: 18.4.2014 11:37

Posta je setrvacnost hluboke minulosti a soucasnost kolem ni beha kolecka, tedy pokud to nema zakazane.

Ovsem je treba rici, ze co se zmeny pomeru k lepsimu tyka, tak postovni urady jsou to, co nas pali az druhorade. Jsou mnohem dulezitejsi veci, ktere nam skodi vic, jsou horsi studny a cerne diry na penize, jako treba statni drahy apod. Takze klidne bych z nostalgickeho duvodu ty posty nechal zit, aspon dokud nevymrou ti z obcanu, kteri jeste pamatuji jejich slavu, kdy treba prace za prepazkou na poste na malem meste byla vazena pozice, podobne jako nekdejsi statut ucitelu.

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: M. Kosejk Datum: 18.4.2014 12:28

Monopol České pošty existuje jen v hlavách lidí - díky konzervativnosti majoritní společnosti. Už vše zle řešit  jinak než pres ČP.

Snad jen pro potvrzení doručování listin, které budete potřebovat pro případný právní spor, je lépe využít České pošty (když například potřebujete mít potvrzen pokus o doručení nějakého právního oznámení).  Ale toho důchodci stejně nevyžívají tak často, aby kvůli tomu museli mít pobočku ČP v každé prdeli. A pracovně aktivnímu člověku nedělá problém to podat v nejbližším větším městečku.

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: V. Vaclavik Datum: 18.4.2014 13:01

Nevim to jiste, ale nema ceska posta monopol na dorucovani dopisu, nebo nejakeho jejich druhu, a nejen na ne? Mimochodem, napriklad za morem v Kanade a myslim i v Americe resi stejne problemy se statni postou, v Ontariu a mozna po cele zemi uz davno zrusili plno pobocek a ted postu provozuji v licenci uvnitr vselijakych obchodu, kde je uvnitr zvlast prepazka posty. Tam taky lidi zpocatku remcali, ale sluzby v techto obchodech jsou mnohem lepsi, ne jako tlusti odborovi kocouri ve statnich pobockach posty, kteri tu praci meli jako definitivu a se zlatym duchodovym padakem...

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: M. Kosejk Datum: 18.4.2014 17:49

Lidi by si zvykli i u nás. Ale ono to s těmi plány České pošty nebylo tak žhavé, jak někteří presentují. Opravdu mělo dojít jen k rušení kamenných poboček - ale dál by se na ty vesnice doručovalo a dál by tam byly poštovní schránky pro obyčejné dopisy. A ty kamenné pobočky měly být nahrazeny tím, že v určitých dnech by v těch vesnicích ti pošťáci i přijímali zásilky (za určitý poplatek).

U nás totiž jedni pošťáci poštu rozvážejí a další ji přijímají (ze schránek nebo na pobočce). A to, aby se to spojilo, by byla dobrá cesta.

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: E. Pavel Datum: 18.4.2014 12:57

Není náhodou už poštovní výhrada (tzv. monopol) na zásilky do 50 gramů od loňska zrušena?

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: V. Vaclavik Datum: 18.4.2014 13:04

Nevim, jak rikam, posta neni to co nas jako zemi pali nejvic a tyhle veci nesleduji, i kdyz automaticky predpokladam to horsi, a skoro nikdy nejsem necim prijemne prekvapeny.

Re: Problem s nahradou posty:
Autor: J. Jurax Datum: 19.4.2014 14:41

Když to nesledujete, tak co do toho mluvíte :-)

Jestli někdo ví:
Autor: J. Schwarz Datum: 18.4.2014 11:13

o místě kam už nejezdí autobus, vlak a navíc tam  není pošta hoďte to na net! Hned si tam  koupím nějakej plácek a odstěhuju se tam!

hm...:
Autor: M. Kosejk Datum: 18.4.2014 8:31

No, soukromé zásilkové firmy dokážou provádět svoje služby i bez kamenných zákaznických míst - a to lépe než Česká pošta s.p.

Re: hm...:
Autor: J. Novak Datum: 18.4.2014 9:04

Nějak jsem si toho nevšiml a přímo "miluji" se nahánět se zásilkovou službou, která mi sděli, že někdy odpoledne mezi 10 a 17 hodinou mi doručí balíček. Na poštu jsem si pro něj došel tehdy, když to vyhovovalo mně.

Re: hm...:
Autor: M. Kosejk Datum: 18.4.2014 10:43

Jak nahánět? Prostě mi brnknou na mobil - a já se s nimi dohodnu, kde a kdy to přeberu. Česká pošta mi za posledních pár let nikdy nic do vlastních rukou nedoručila (jen oznámení, že si to musím vyzvednout u nich).

Re: hm...:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 18.4.2014 17:05

ČP, která vám hodí výzvu k vyzvednutí balíčku v pondělí antedatovanou na pátek, kdy jste byl doma celý den a marně čekal na jejich zazvonění? Děkuji, nechci!

ČP, která nutí klienty datových služeb podávat data v Latin 2 a zformátovaná na pevné pozice podle děrných štítků (kdo ještě víte, jak děrný štítek vypadal?). Děkuji, nechci!

ČP, kde stojíte frontu na každou hloupost a pokud chcete více prázdných složenek, musíte si zavolat vedoucího a půl hodiny mu vysvětlovat, k čemu je potřebujete (Přitom za jednu podanou složenku si ČP účtuje cca 40 Kč!). Děkuji, nechci!

Nejsem si jist, jestli do díry, kam nejezdí ani autobus,:
Autor: P. Čulík Datum: 18.4.2014 7:57

má zrovna klasická pošta přinášet civilizaci a nahrazovat kulturní centrum.

ve stredu ...:
Autor: J. Kuka Datum: 18.4.2014 7:07

Ve stredu mi mel dorazit balik , v utery prisla SMS ze se pocita s dodanim ve stredu v odpolednich hodinach . Tak jsem predpokladal telefonat jako u normalni dorucovaci firmy . A .... NIC . V 15:00 dorazim domu , ve schrance listek z 12:30 nezastizen . Co to ma sakra byt ? Ta firma by potrebovala reorganizaci a pevnou ruku jako sul . Postkomunisticky skanzen . A na vesnicich se to ma delat jako v nemecku , pripadne severskych zemich , nechavat postu v mistnim obchode .

Včera jsem byla mile překvapena:
Autor: J. Vavrochová Datum: 18.4.2014 6:59

po delší době jsem zašla něco vyřídit na poštu a ejhle, pošta vypadala opět jako poštovní úřad a ne jako tržiště. Zmizela nabídka nesmyslů, byly instalovány pulty k vyplňování tiskopisů, dokonce se vešel i stůl a čtyři židle, kdyby si někdo při vyplňování složenky potřeboval sednout. Okénka nebyla zakryta nabídkou různých hloupostí, ale na obsluhující úřednice bylo vidět! Hurá!!! Dokonce to vypadalo, že v případě potřeby by mohla fungovat všechna čtyři okénka, aby se nevytvářely dvě velké fronty. Úžasné! Neskutečné! Nebyl to jen přelud?

Re: Včera jsem byla mile překvapena:
Autor: R. Langer Datum: 18.4.2014 10:56

Bylo to určitě v ČR? ;-)

Trosku to pletete. :
Autor: P. Sulc Datum: 18.4.2014 3:54

V Americe posta stale funguje i v sobotu a predstavte si, ze dostanete domu i balicek, misto listku, ze si pro nej mate sam prijit. Pred sto lety se roznasela posta, alespon  V Londyne, 3x denne. Muj kamarad, Anglican, pamatuje jeste 2x denne, i v sobotu. Ted uz davno ne, v sobotu je posta  v Anglii zavrena . Jinak se postovnictvi v Americe resi sveraznym spusobem. Na vesnici byva takovy ten kseft se vsim , co proste potrebuji farmari a jejich zeny. A cast obchodu je i "posta" a federalove za tuto sluzbu plati. A v Americe na poste. byt ne ovsem  kazde, zadate i o passport.. S timto artiklem nema policie co delat. Policie a pasy, to je zlozvyk z dob nevolnictvi, kdy o vsem rozhodovala policie. Ani ridicak nevydava v USA policie. God bless America.

Re: Trosku to pletete. :
Autor: J. Novak Datum: 18.4.2014 9:08

Balíček v USA dostanu do schránky nebo na práh domu, pokud jsem nezastižen také proto, že tam, na rozdíl od ČR vydrží a nezmizí. A když je cennější, tak mám ve schránce lístek, že si ho mám vyzvednout na poště obdobně jako v ČR. To, že USPOST doručuje i v sobotu souvisí s tím, že zde nejsou ve všech profesích volné soboty jako v Evropě.

Re: Trosku to pletete. :
Autor: E. Pavel Datum: 18.4.2014 11:26

Franšíza poštovních služeb je dobrý nápad, jenže u nás asi nerealizovatelný. Spoustu těch vesnických "Jednot" provozují Vietnamci (švagrová měla jednu tu kostku z Akce Z v pronájmu asi 3 roky, pomáhal jsem jí s papírama a k uživení to není, na rozdíl od Vietnamců, kteří si upraví za krámem jednu místnost, ona holt měla starší domek a rodinu k živení)  a přestava, že provozjí poštovní služby je poněkud děsivá.

Frančízy:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 18.4.2014 3:53

I ministr Chovanec mluvil o frančízování pošt. Jestli vesnici dělá rybník, hospoda, kostel a pošta, není od věci některé s těchto institucí spojit. Nabízejí se právě ty hospody.

Osobně považuji Českou poštu za neuvěřitelný relikt socialismu a pokud můžu, tak se jejím službám vyhnu.

Re: Frančízy:
Autor: J. Kombercová Datum: 18.4.2014 13:31

Proč socialismu... pošta byla "vynalezena" daleko dřív.

Je jiná doba a tudíž i služby musí jít jinou cestou.

Re: Frančízy:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 18.4.2014 17:07

Nepsal jsem o poště, ale o ČP. Pokud se člověku dostane té "výsady", aby s ní musel spolupracovat dýchne na něj duch reálného socialismu jak vyšitý.