29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Český fatalismus a léčba Chestertonem

Byl to Václav Havel, který se proslavil výrokem "Panuje dusno… veřejnost má blbou náladu (1997) a téhož roku na Nový rok dodal: "chovali jsme se (politicky) jako primusové, povyšovali a poučovali." O pár let později, dávno před hospodářskou stagnací, napadl mafiánský kapitalismus, který prorostl do politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 16.4.2014 0:02

Dobré poznámky.

Budu trošku přehánět. Ale začínám mít dojem, že největší problém dneška jsou:

netrpěliví budovatelé Švýcarska nad Vltavou a Moravou/Dyjí

ožebračený lid za třicet/politici slibující třicet

krasohledi/novokomunisté rovnější než pravda a láska

kabelka paní Nagyové (to je ale sranda)   .... a myslím to vážně, antikorupčně budovatelská nálada v Česku dosáhla hodnot nekonečna. Máme dobře nakročeno. Podle Babiše a Sobotky. Podle mě nikoliv.

M. Kosejk 15.4.2014 16:22

?

Jestli to náhodou není tak, že novináři mají blbou náladu, protože tiskovinám se neustále snižují náklady, televizím klesá sledovanost, rozhlasům klesá poslechovost a celkově klesají ceny za inzerci. A tak se novináři bojí o sebe - a tu svou blbou náladu přenášejí na společnost.

V. Vaclavik 15.4.2014 11:42

Zivotni energii nam nedava vira, ale

" I neverící by proto meli prestat nicit víru – je to jediná skutecná energie, kterou máme. "

Zivotni energie, ta prava energie, spociva v ziti zivota bez ochranneho preservativu dirigisticke, prerozdelovaci spolecnosti. Spociva v ziti zivota primo, ve schopnosti stat v zivote na svych nohach.

V nedavne minulosti, pred sto lety nebo jeste drive, zili nasi predkove stastnejsi zivoty, prese vsechny zivotni nesnaze, ktere low-tech zivot prinasel. Zivoty nasich predku byly svobodnejsi, protoze ze strany vrchnosti prichazel hlavne 'jen' utisk a vyber danovych davek, ale regulaci ovlivnujicich zivot lidi bylo oproti dnesku pomalu - Vrchnosti bylo ze srdce jedno, jak jste si ty davky vydobil, hlavne kdyz jste je odvedl. Zivot to byl tvrdy, ale oproti dnesku stastnejsi.

Dnes bychom mohli provozovat stejne prime a proto stastne zivoty v soukrome kapitalisticke spolecnosti, bez tech utisku minulosti - mohli bychom tedy mit to nejlepsi z obou svetu. Ale nase zbabelost a pomylenost nam neco takoveho nedovoli. Odhadl bych, ze vetsi dil odporu stastnejsimu zivotu tvori ta pomylenost.

Kdyz se dnes rekne hrdost, vybavi se nam spise nejaky obraz z hluboke minulosti nasich predku, nez neco z nasi soucasnych zivotu. Hrdost a z ni plynouci zivotni stesti naposledy kvetla v dobach sedlaku a jejich gruntu, v dobach pred cirka sto lety. Pak tvrdy socialismus vychodniho strihu a mekky socialismus zapadniho strihu tu hrdost a pocit zivotniho stesti nahradil pocitem malosti, bezmocnosti, ponizenosti, pocitem blbe nalady. V prvnich par letech po sametove revoluci blba nalada nebyla, protoze lidi meli pocit, a ten pocit mel realne zaklady, ze maji moznost svuj svet ovlivnovat, jak na urovni osobni, tak spolecenske, vcetne te politicke. Ale jak leta sla a kolektivisticke regulace zivota zacaly prorustat spolecnosti jako zhoubne rakovinne bujeni, zacal mezi lidem narustat i ten pocit blbe nalady - pocitu bezmocnosti neco zmenit, jak na osobni, tak spolecenske, vcetne te politicke, urovni.

F. Svoboda 15.4.2014 11:37

Hezky napsáno,

pouze bych doplnil dle bible větu "Nepokojné je srdce lidské, dokud nespočine v Bohu.

M. Urban 15.4.2014 11:10

Blbou náladu spoluutvářejí blbý novináři!

Výhružně zdvihají prst a poukazují i na nepodstatné věci. Ve své kanceláři s nohama na stole určují kdo je viník. Neschopní lidé jsou schopni čehokoliv.

J. Kanioková 15.4.2014 14:28

Přesně !

.

O. Zuckerová 15.4.2014 10:57

Dobrá bytová situace.

Vysoký počet soukromých bytů, domů a chat... Rozhodně ne v tom smyslu, že by jejich počet avizoval zároveň počet těch, kdo jsou jimi zabezpečeni, a v žádném případě to není měřítko ekonomické konsolidace společnosti. To je naivní pohled! PRÁVĚ NAOPAK! Tím měřítkem je prvořadě přístupné nájemní bydlení, o které pečuje např. Vídeň, ale i jiné metropole. A žádné "sociální" bydlení, které už svým názvem stigmatizuje!! Koupě bytu totiž není standardem pro občany s průměrnými a nižšími příjmy.  Městské části zběsile rozprodávají byty, jejichž určitý počet by měl zůstat zachován pro přidělování, tak, jak to bylo vždy a jak to v normálních systémech také funguje. Tyto prodeje se  konají velmi neprůhledně ("obálková metoda") a když už je půlka lidí jednou nohou na ulici, začne se velkohubě vykládat o "sociálním bydlení". (Pro příštích patnáct let - jak to tipuji - pouze vykládat.)Tak tohle, nezlobte se, za "zlepšení" nepokládám. Píšu tak obšírně proto, že bydlení je jednou ze základních a nenahraditelných potřeb, a postrádá-li je větší počet lidí, společnost se rozloží.

F. Svoboda 15.4.2014 11:33

Re: Dobrá bytová situace.

Je třeba rozčlenit občany, kteří potřebují pomoc při zajištění sociálním bydlením. Samozřejmě je třeba poskytnout přiměřené bydlení vdovám ( a ne ženám, které si nezodpovědně uklohní dítě a hrdě se nazývají samoživitelkami ), sirotkům a lidem nemocným, po úrazu nebo živelních pohromách. Ostatní, kteří kouří a chlastají, vedou nezodpovědný život a nepamatují na zadní kolečka je třeba doporučit nechť si žijí jak umí. Takovým nelze poskytovat pomoc , hrazenou z kapsy nás všech.

J. Jurax 16.4.2014 0:50

Re: Dobrá bytová situace.

Nesouhlas. Je celkem jedno, jaký typ bydlení je přístupný - zda vlastnický, družstevní či nájemný. Pletete dohromady přístupnost bydlení a sociálno.

Nájemní bydlení je - odráží-li skutečné náklady na bydlení - celkem drahé a v zásadě srovnatelné s bydlením vlastnickým. Je celkem jedno, platím-li celoživotně za 2+1 řekněme 5000 bez služeb a energií (ono se to pravda dost liší regionálně) nebo cca tutéž sumu 30 let za hypotéku na tentýž byt. Akorát že těsně před důchodem hypotéku splatím a bydlím ve svém mnohem levněji - což je při výši důchodu dnes a tuplem v budoucnu terno.

Pouze pro ty. kdož ne vlastní vinou nejsou schopni uhradit ze svých výdělků náklady na bydlení, má být to sociálno. Protože zde náklady na byt (tedy sociální byt) nebo bydlení (víceméně kdekoliv formou příspěvků na činži) jsou nějak dotovány z peněz někoho jiného. A specielně u nás - příspěvky na bydlení dává štědrou rukou stát, ale na sociální byty doplácí obec ze svého. Logicky se raději snaží bytů, na nichž tratí, zbavit buď prodejem pod cenou (protože nájemníci by na plnou cenu buď opravdu neměli nebo jen "neměli") nebo všelikými jinými metodami, mezi jiným i tou obálkovou. Co je na ní neprůhledného? A ponechá si sociálních bytů (startovacích, pro sociálně slabé, handicapované etc.) jen únosné minimum.

A ano, bydlení je jednou ze základních a nenahraditelných potřeb. Ovšem o uspokojování této potřeby se má v prvé řadě starat každý sám a bydlet úměrně své kapse a svým možnostem. A chovat se odpovědně (kupříkladu žena nasbíravší během doby tři děti každé s jiným, zejména když není schopen moc platit na děti, je sice samoživitelka a sociální případ hodný pomoci, ale je taky příkladem svrchovaně neodpovědného chování - ledaže by měla profesi, jež by dávala naději na uživení čtyřčlené rodiny, až děti trochu odrostou a bude moci pracovat - což bývá jen vyjímečně). Sociálno má nastoupit bud zpočátku (startovací byty na omezenou dobu) nebo když to vlastními silami přes veškerou snahu nezvládne.

T. Kočí 15.4.2014 10:17

Český

Citace:Lidé ještě nepochopili, že "každá vláda je jen odporná nezbytnost" (Chesterton) a měli by ji pokud možno ignorovat a postavit se na vlastní nohy.

Já to pochopil, ale jak zařídit ,aby vláda nelezla do bytu oknem, dveřmi.Namátkou: energetické štítky, kominíci,atd.

Š. Hašek 16.4.2014 0:05

Re: Český

Asi tak.

Jest to marné, marné, marné.

Budoucnost (nevím jak dlouhá) patří třicetikorunáčům a rovnoprávníkům za peníze občanů.

K. Janyška 15.4.2014 9:56

Diagnozou všech komentátorů, politiků a plkálistů je

až tragická nevzdělanost. Nevzdělanost o podstatě lidského světa, tedy spontánním řádu lidské interakce. Nikdo o ní neví nic. Zhola nic. Vím to, kvůli tomu se pohybuji na českých internetových diskuzích už 15 let... Dzp.

S. Ševeček 15.4.2014 9:51

V protektorátu

je to holt tak.

Z. Švrček 15.4.2014 8:57

To jste trefil

s tím ""každá vláda je jen odporná nezbytnost" (Chesterton) a měli by ji pokud možno ignorovat a postavit se na vlastní nohy." To je totiž snad jediný lék, jak se pozvednout a jak vyhrát bitvu s všeobecnou poraženeckou náladou a úpadkem mravů. Tím by se vzal vítr z plachet i novinářům, pro které je nakonec vždy jediným lékem "změnit, či vytvořit účinnější zákon" jakoby se ten zákon dal uchopit a jeho pomocí šlo domnělé viníky umlátit k smrti.

P. Maleček 15.4.2014 6:57

Problém degenerujícího Česka bude brzy vyřešen

Pane Tomský hezké, jen jste nešel k podstatě bytí. A v té bůh, pro něvěrce příroda jasně říká - slabý či zdegenrovaný bude sežrán silným. A z tohoto pohledu ta nejvyšší moc problém Česka a též celé Evropy zajisté vyřeší. Jedinou otázkou je, kdo že tu Evropu spolkne. Zda Rus či islám.

P. Kmoníček 15.4.2014 10:40

Re: Problém degenerujícího Česka bude brzy vyřešen

To,že se máme lépe než Polsko,Maďarsko,Řecko,Portugalsko a jiné státy Unie se bohužel dočte jen účastník této diskuze.Tento fakt s porovnáním pořadí před třceti lety se na Nově,ČT,ČR i v tisku neobjeví.A to není věc Bruselu,to je nezodpovědnost našich "novinářů".Brečet,naříkat a svádět problémy na někoho jiného.To je naše filosofie.

J. Kanioková 15.4.2014 14:31

Souhlas,

ONI, a "mělobyse" to jsou nejčastější argumenry v diskuzích..