18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Máme se kvůli Ukrajině stydět?

Ukrajinská tragédie, kterou ruská anexe Krymu pouze otevřela, hýbe západním světem i českou společností, z důvodů pochopitelných: jednak je ruská agrese z morálního hlediska zavrženíhodná, a jednak zatím spíš povědomě cítíme, že ohrožuje i nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 16.4.2014 0:08

v jednom má autor pravdu

O části rozkládajícího se státu mají  silní sousedi  zpravidla  zájem.

Pokud se máme za  něco stydět, tak za  to,  že  Západ, podporou násilného  Majdanu,

zatlouk Ukrajině  poslední hřebíček do rakve.

A  naši servilní politici se na tom podílejí.

J. Jurax 15.4.2014 22:27

Vida

"mám na mysli třeba řadu našich bližních v ČR, kteří v posledním roce a půl zůstali sedět např. na vysokých postech ve významných státních úřadech nebo v některých médiích, kde slušný člověk z povahy věci už nemá co pohledávat."

No, ne že bych nesouhlasil, ale říct naplno, že na vysokých postech ve významných státních úřadech nebo v některých médiích nemá slušný člověk už z principu co pohledávat, je pozoruhodně neotřelé.

Jinými slovy je tu řečeno, že kdo vezme takovýto post, je již z toho důvodu lump. To je neobvyklá otevřenost ...

Významné státní úřady jsou tu brány šmahem všechny bez výjimky, leč média jen některá. Kdyby tak ještě pan Doležel dotáhl tu otevřenost do konce a sdělil, kterážeto média to jsou ...

J. Lufinka 15.4.2014 19:14

Co trochu jiný pohled.

Není pro nás jako malý národ důležitější jakým způsobem bylo něčeho dosaženo, než čeho bylo dosaženo i když to čeho bylo dosaženo se nám jeví jako dobré (podepsaní asociační smlouvy s Ukrajinou, které bylo dosaženo revolucí a ne normální ústavní cestou)?

Může se nám totiž někdy udát , že nám jako malému státu bude někým v budoucnu vnuceno něco o čem si budou dotyční myslet, že je to pro nás dobré a to bez toho, že bude znám většinový názor v naší společnosti. Předpokládal jsem , že naše politická reprezentace, z pohledu reprezentace malého státu, bude trvat na dodržení podepsané dohody o řešení situace na Ukrajině z 21.2.2014 a že bude blokovat podpis asociační smlouvy a finanční pomoc Ukrajině pokud tato dohoda nebude dodržována. Abych nebyl napaden, že se stavím na něčí stranu chci zdůraznit, že situaci na Ukrajině si nejdříve musí vyřešit její obyvatelé a to bez vměšování z jedné nebo druhé strany. A opakuji, že k takovému řešení bylo dobře nakročeno podepsanou dohodou z 21.2.2014.

M. Prokop 15.4.2014 20:54

Re: Co trochu jiný pohled.

Pokud chcete, aby si Ukrajinci věci vyřešili sami (s čímž souhlasím), jak chcete zajistit, aby jim kromě Západu do toho řešení nezasahoval různými domobranami, jenž v místě nikdo nezná, Putin?

Bez toho je totiž vaše představa jen výkřik do prázdna, v horším vědomá podpora Ruska.

J. Jurax 15.4.2014 22:37

Re: Co trochu jiný pohled.

No, zasahuje-li Putin "domobranami" a EU pouze rozhořčeným žvaněním, je otázkou, nakolik budou si budou moci Ukrajinci vyřešit své spory sami.

Nebudiž tohle bráno jako podpora nějakého vojenského vměšování do věcí Ukrajiny z naší strany, ale jako vyslovení dotazu. Ono specielně z naší, míněno ze strany naší republiky, je při naší vojenské síle nějaké vměšování naprosto nereálné a výroky v tomto smyslu nejsou než směšné. EU je vojensky neakceschopné a NATO má jednak svou chartu (obrana členských států), jednak taky rozum.

Nedělám si iluze a účinnosti eventuálních sankcí proti Rusku. Na to je Rusko moc velké a svět moc provázaný.

J. Lufinka 16.4.2014 0:16

Re: Co trochu jiný pohled.

Takovým řešením bylo přece dodržet podepsanou dohodu z 21.2.2014 za účasti ukrajinské vlády, ukrajinských povstalců, zástupců EU a Ruska(zůstane v té době platná vláda a president, budou ukončeny protesty, nové presidentské volby do konce června , nové parlamentní volby do konce roku, o asociační dohodě bude rozhodnuto až po ukončení voleb, vše pod dohledem a kontrolou zúčastněných na dohodě). Podpora povstalcům ze strany EU, přestože nedodrželi tuto dohodu, dostala Ukrajinu do situace,v které je nyní. Když byly nepokoje na západě byl na východě klid, když je klid na západě jsou nepokoje na východě. Za západem Ukrajiny stojí EU, za východem Rusko. To skutečně nevěděli odpovědní z EU, že k čemu povedou jejich kroky po 21.2..Nyní může Putin uskutečňovat plány o kterých předtím mohl pouze snít ve svých zvrhlých snech. Pokud se má vyřešit nějaký problém nemohu se na něj přece dívat pod vlivem emocí a fandit jedné nebo druhé straně podle toho jak je mi kdo sympatický, ale musím přece problém věcně popsat. Situace se buď vyřeší diplomatickou cestou a to návratem k dohodě z 21.2., nebo občanskou válkou s faktickým koncem Ukrajiny v současných hranicích. Já žádnou jinou třetí cestu nevidím.

S. Donát 16.4.2014 13:13

Re: Co trochu jiný pohled.

Máte pravdu, Majdan byl poněkud v EUforii a naprosto zbytečně tlačil na pilu. Mysleli si, že v tu chvíli můžou všechno. Vymstilo se jim to nepěkně...

M. Krátký 15.4.2014 15:08

Kde by Ukrajina měla vzít peníze na ruský plyn a naftu

Rusové platili Ukrajině nájem svých vojenských základen na Krymu. Tak bych plochu celého Krymu podělil plochou těch základen a tímto číslem vynásobit nájemné za ně - AJETO. Ještě by na tom Ukrajina vydělala - hezký den.

J. Lufinka 16.4.2014 0:31

Re: Kde by Ukrajina měla vzít peníze na ruský plyn a

Teoreticky máte pravdu. Zádrhel je ovšem v tom, že s každou dohodou musí souhlasí všechny zúčastněné strany.

J. Kanioková 15.4.2014 14:23

Macek

"Putin - Dává mu to totiž velký prostor pro nátlak na EU a USA, aby byly na Ukrajinu vyslány mezinárodní jednotky a pod jejich patronací uspořádáno referendum o vnitřním uspořádání Ukrajiny." A s tím se dá jedině souhlasit.. Referendum by bylo opravdu nejférovější řešení..

http://jdem.cz/bappx7

P. Zeman 15.4.2014 14:49

Re: Macek

Ono takové poctivé referendum by mohlo dopadnout všelijak. Výsledek by se Putinovi taky nemusel líbit, takže asi reději ne ;-)

J. Šejnoha 15.4.2014 16:17

Re: Macek

Je to jnak: 

Referendum, které nedopadne podle  vaší představy prohlásíte za  nepoctivé.

Z. Sohorova 15.4.2014 15:46

Re: Macek

Jasne  pane Klausi  v masce apani J.Kaniokove   Presne slova Vaseho mudrce sveta

L. Brabencová 15.4.2014 18:07

Re: Macek

Vy jste p.Sochorová blázen.:D

Z. Sohorova 15.4.2014 22:36

Re: Macek

Pani Mravecova ja nejsem Sochorova,ale Sohorova  to za prve a za druhe jak Vam nekdo zacne otevirat oci co je Klaus za darebaka hned je blazen  zena krava a muz debil  to jsou Vase argumenty  netovej blbecku

J. Jurax 15.4.2014 22:40

Re: Macek

Ať jste kdo jste, soudě podle Vašich komentářů jste navíc k tomu ještě mešuge.

Z. Sohorova 16.4.2014 7:49

Re: Macek

J. Jurax  troubo pise se a rika misuge hlupaku

S. Donát 16.4.2014 9:12

Re: Macek

Že zrovna Vy někoho opravovujete a vysvětlujete, jak se co píše, to je opravdu zábavné :). Ale že se opět mýlíte, to je naopak příznačné, viz např. http://synonymus.cz/mesuge/

J. Schwarz 15.4.2014 18:02

Re: Macek

A co takhle vyslat mezinárodní jednotky do česka a uspořádat tu "referenda" o rozdělení na Moravu a Čechy, připojení Slezska k Polsku nebo Břeclavska k Rakousku... A co takhle poslat jednotky OSN do Irska, Španělska či na Korsiku? Taky tam by se mohlo  "hlasovat". A konečně proč nehlasovat i v Čečensku a Dagestánu, eventuelně na Sibiři? Třeba by tamní Čukčové taky rádi inkasovali sami, namísto ruských "oligarchů", zisky z těžby ropy a plynu. Konečně proč nezopakovat i referendum na Krymu pod "mezinárodním dohledem".

M. Prokop 15.4.2014 20:56

Re: Macek

Dá se s tím souhlasit, ale, k vyslání skutečně mezinárodních jednotek ke kontrole referenda nedojde, pokud ano, byly by nejspíš ruské.

Podněstří, Abcházie, Osetie ......

J. Jurax 15.4.2014 22:54

Re: Macek

No,

1) Celoukrajinské referendum bude by nepochybně vyznělo pro zachování statu quo - Rusů, co by chtěli k Putinovi, nebude dost. A problémy zůstanou.

2) Hlasování po regionech by stejně nepochybně vedlo k odtržení některých a připojení k Rusku - možná s krátkou mezihrou samostatnosti oněch regionů, aby to tak nedráždilo. A taky možná k transferům obyvatelstva podle hesla svůj k svému. Zbytek Ukrajiny by ovšem mohl zůstat životaschopný a bez národnostních rozporů relativně stabilní. Možná.

4) Hlasování, zda má být Ukrajina federalizována - pakliže by vyšlo ano, je nebezpečí vývoje podle bodu dvě. Vyšlo-li by ne, problémy zůstanou. A samozřejmě názory na to, jak by měla být federalizována konkrétně, referendum nevyřeší.

A závěrem dlužno říci. že ukrajinská krize je primárně o prohnilosti tamní vlády - staré i nové - a o mizerné ekonomické situaci dopadající na prostý lid. Ten pak nasrán je nakloněn radikálním řešením, dá se k nim lehčeji vyprovokovat, hledá viníka své nelehké situace a nalézá jej tam či onde.

J. Šejnoha 16.4.2014 0:14

Re: Macek

Referendum samozřejmě nevyřeší detaily, ale  o  zásadních krocích rozhodne demokraticky.

Deatily  pak musí  dopracovat  politici. Otázka  je, zda by to nakonec úmyslně nekazili.

J. Jurax 16.4.2014 1:01

Re: Macek

Referendum samozřejmě o zásadních krocích rozhodne demokraticky.

Problém je, jak se demokraticky dohodnout, jaké to referendum konkrétně bude. Protože záleží na tom, zda bude jednotně celostátní nebo za určité správní celky odděleně, na formulaci otázky, na způsobu zajištění bezpečnosti a regulérnosti a tak dál a podobně - protože tohle vše zásadně ovlivní výsledek referenda.

R. Brzák 15.4.2014 13:48

Můj stud

Stydím se za nás, to je za EU, neboť svou ochranitelskou regulační politikou se spolupodílíme na udržování zemí, jako je Ukrajina, v ekonomicky nevýhodném postavení - využíváme svou moc (stejně jako Rusko) k tomu, abychom si udrželi privilegované postavení ve vzájemném obchodu.

Stydím se za nás (EU), že když vstupujeme do jednání s Ukrajinou o příklonu k nám (a tím nutně provokujeme medvěda s jeho záměrem na Celní unii), nenabízíme reálné výhody a pokračujeme v udržování svého výhodnějšího postavení vůči Ukrajině i do budoucnosti, čímž ponecháváme medvědovi iniciativu s jeho ekonomicky zajímavější nabídkou.

Stydím se z naše EU politiky, že vystupují (zjevně v zájmu vlastní propagace) s mnoha slovy na protivládních demonstracích na Ukrajině, bez odsouzení násilí na obou stranách, bez ochoty pomoci otevřeně vyjednávat (zato v zákulisí dohadovat, kdo že podle našich zájmů bude nejlepší vládce Ukrajiny), případně garantovat výsledky otevřeného jednání. Stydím se za ně zároveň, protože když už "kují pikle", činí tak hloupě, přes sledovatelnou telekomunikaci a dávají tak svým protivníkům do ruky argumenty pro ovlivnění veřejného mínění.

Stydím se za nás, země sdružené v NATO, že v okamžiku zjevného porušování mezinárodních pravidel na Krymu nebyla vyhlášena mobilizace s přesunem armád k východním hranicím členských zemí (to znamená například naše cca 1 divize na Slovenské hranice s Ukrajinou atd.)

Stydím se za nás, Českou republiku, že nemáme zaveden například Švýcarský model obranných jednotek, které by už teď měly mobilizovat (a dávat tak najevo připravenost občanů této země hájit naše spojence například v Pobaltí), stydím se za to, že zjevně naše široká CZ generalita nemá vůbec vypracovány plány pro případ ohrožení Slovenska konfliktem či přímým útokem na východě.

R. Brzák 15.4.2014 13:49

Re: Můj stud

Stydím se za celou EU, že hraje s Putinem jeho hru. Je to hra na mnoho gest a žádné činy, které by mohly ohrozit náš obchodní zájem - je to hra, ve které se lže vlastnímu obyvatelstvu, ve které má KGB proškolený šéf Ruska před námi obrovskou výhodu. Oboustranná propaganda, které se přitom spolu s ním dopouštíme, jde spíše proti našemu zájmu - jímž je pochopení obyčejného růskovo čelovjéka, že na západě, na rozdíl od tvrzení jeho vládce Putina, není nikdo se zájmem Rusko pokořit, obrat, či ohrozit. Hra, kterou hrajeme teď, jen pomáhá Putinovi v jeho manipulaci s vlastním obyvatelstvem.

Stydím se za celou naši západní civilizaci, že pro jednání mezi zeměmi stále používáme prolhanou diplomacii namísto uplatňování toho jediného, co nás skutečně jako civilizaci úspěšnou formovalo, co nás také jako jediné skutečně spojuje a to i s našimi východoevropskými oponenty - tedy křesťanský étos lásky a k němu patřících spojitých nádob svobody a odpovědnosti (který by se uplatňoval zhruba v podobě výroku - "miluji Tě, bližní můj, jako sebe sama, a proto jako sám sobě nedovolím jít proti lásce a životu ve svobodě a odpovědnosti, nedovolím to ani Tobě a to za žádnou cenu").

Stydím se za sebe, že jsem v době referenda o vstupu do EU neměl jasno a nezúčastnil se na straně odpůrců vstupu. EU svou sebedestruktivní regulační politikou ničí ekonomické možnosti států a jednotlivců, čímž podvazuje schopnost investovat přebytky do obranných složek rozpočtů, svou politkorektní rétorikou a sociální politikou rozvrací základy stability své společnosti i samotných rodin - a tím odcizuje svou populaci státům, v nichž žije. Toto vše jde našim oponentům na ruku v jejich cílech - tím vším i na Ukrajině napomáháme tamním Rusům tendovat k velké Rusi.

Pane Doležale, důvodů ke studu se najde vždy dost - ale stud je zbytečný, pokud na jeho základě neučiním změnu.

K. Luboš 15.4.2014 14:33

Slovo stud bych nepoužil.

Já se třeba stydím jenom za to, co jsem sám vykonal. A jestli někdo jiný něco nevhodného vykonal, tak to ať se zase stydí on sám. Takže je se nestydím za EU, NATO anebo CZ, já se pouze někdy nad jejich skutky „podivuji“. Na druhou stranu chápu, že žádný systém není a nebude dokonalý.

R. Brzák 15.4.2014 14:37

Re: Slovo stud bych nepoužil.

V principu souhlasím. Jenže pro nás, posedlé megalomanským komplexem, není nic, co bychom nemohli udělat - a tudíž nejsme nikdy bez viny...(sem patří znak úsměvu).

J. Jurax 15.4.2014 23:08

Re: Můj stud

K tomu stydění se za NATO dlužno připodotknout, že NATO není evropský četník - a taky bez USA je nepříliš akceschopné (viz válka Jugoslávie a Kosovo). A je obrannou organizací na obranu zemí v ni sdružených před vnějším napadením. Ukrajina není členem.

A ve věci stydění se za ČR - švýcarský model domobrany je v našich podmínkách stěží myslitelný. Důvody byly již mnohokrát na Psu vypsány. A naše čacká armáda může mít vypracovány plány na cokoliv, ale její početnost a zastaralá výzbroj (armáda je chronicky podfinancována), jakož i skladba té výzbroje její možnosti výrazně omezuje. Celá naše armáda má sílu tak jedné ruské motostřelecké divize. A protože není ZVS, nemá vycvičené zálohy - podstatná část záložáků je starší čtyřiceti let.

M. Urban 15.4.2014 12:23

Stydět?

Problém s ruskými teroristy si musí vyřešit Ukrajina sama! Zajímavé, že se nedozvíme o místních policistech a jejich činech při obraně úřadů.

S. Donát 15.4.2014 12:13

Dnes a denně si paní Sohorová může přečíst

co si o ní myslí většina zdejších diskutérů a ona si dnes a denně znovu a znovu nabíhá na vidle :-). Je to jen hloupost, nebo i nějaká forma masochismu? Vy nutně potřebujete k životu, aby Vás denně někdo poslal do (_!_), nebo označil za krávu? Nebo proč to děláte?