25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Útěk před politikou

V diskusi o překvapivé volbě nového slovenského presidenta znělo mnoho hlasů. Většinou zdůrazňovaly, že šlo o protestní volbu proti Robertu Ficovi, jehož politiku Slováci už dobře znají, a proto jej v čele státu nechtějí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 16.4.2014 13:30

?

Ten, kdo se opováží postavit "politicko-korektní" inkvizici, zapochybovat o spáse, kterou lidstvu přináší "zelené náboženství", či dokonce zaútočit na multikuturní, genderová, feministická...dogmata, rychle na vlastní "kůži" (kariéře, vláčení mediálním bahnem,..a dokonce už i vystavení útokům beztrestných eko-násilníků) pozná, že v EU má ideologie drtivou moc.

Vláda pragmatických "odborníků" je jenom jedním z triků, jímž se "nová levice" pokouší zničit demokratický kapitalizmus!

P. Čech 14.4.2014 11:23

Re: Prd politikou se ale utect neda

Konečně jsem přišel na to, odkud kape voda na Váš mlýn. Od socanů.Nejvíce lze lidem pomoci, když jim někdo dá produktivní práci. Tady to je! Produktivní práce je kolem nás plno. Jde jen o to, vykonávat ji. Tuto možnost má ovšem každý, k tomu nemusí být zrovna zaměstnán. Zabývat se hledáním práce pro lidi a dávat jim ji je ideologií socanů, ti na tom mají postaven svůj program. Existuje však i jiná ideologie. Ta, která prosazuje svobodu konání občanů, tedy i tu svobodu hledat si a posléze vykonávat potřebnou práci. K tomu ovšem nemusí být zrovna zaměstnáni. K tomu potřebují právě nezasahování státu a státních institucí do jejich volby. K tomu však lidé nesmí být líní. Je tedy zákonité, že zvyšující se mírou lenosti stoupá i důležitost socanských ideologií. Nejen socanských, ale i komoušských. Konat bez ohledu na ideologii lze mnohé. Jakákoliv ideologie, pokud se stane vládnoucí, stává se rovněž tím momentem omezující určitý počet lidí. V demokracii jde o to, aby tato ideologie neovládala většinu občanů

V. Vaclavik 14.4.2014 11:03

Prd politikou se ale utect neda

Pragmatici a nepoliticti politici si sice mysli, ze budou konat to co je prakticke, bez ohledu na ideologii. Jenze co kdo nahlizi jako prakticke je urcene jeho politicko-ideologickym zbarvenim. A kazda akce se da ohodnotit, nebo priradit k nejakemu druhu ideologie.

Ti kteri odmitaji ideje, ideologii, politiku na nich zalozenou, jen rikaji, ze se budou delat co chteji, dle sve vnitrni nepriznane ideologie. A cim je tato kolektivistictejsi, tim vice rada je nepriznana, skryta.

Toho Kiska, nebo jak se jmenuje, jsem chvili sledoval v tom Krausovo poradu a musel jsem po chvili prepnout jinam, delalo se me z toho pana spatne. Ten porad kecal o pomahani lidem a nikdo mu nerekl, ze nejvic lidem pomuze, kdyz jim da produktivni praci jako podnikatel, nebo kdyz jim jako politik uvolni pouta aby mohli byt produktivni, k cemuz zadnou politickou pomoc nepotrebuji, tedy nikoli ve smyslu nejakych podpor, ktere jeste vice pokrivi trh, ekonomiku prace a ucini ji jeste vice neproduktivni, nez doposavad byla.

P. Čech 14.4.2014 10:26

Re: Nepolitická politika

Nepolitická politika je naprosto nesmyslné slovní spojení, postrádající jakýkoliv vnitřní význam. Politiku, jakožto způsob prosazování moci politických stran nad občany zemí, je nutno nahradit přímou mocí občanů. Tito mohou tuto svou moc vykonávat také tak, že část z ní přesunou na své, opravdu svobodně a demokraticky (není to totéž) zvolené zástupce - fyzické osoby. Nikoliv na politické strany. Stejně a nebo velmi podobně tomu, jak je systém nastaven ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku.

P. Čech 14.4.2014 10:19

Není to porážka politiky.

Je to drtivá porážka politických stran. A to jen proto, že politické strany na Slovensku, ale i u nás a ve většině evropských zemí nezastávají funkci, kterou v demokratické společnosti zastávat mají. Naopak zastávají funkci mocenského subjektu, který tu více tam méně ovládá všechny demokratické moci (zákonodárnou, výkonnou, soudní). Že je to systém špatný a nedemokratický, kdy naprostá menšina občanů ovládá většinu ostatních, již občané poznávají a od systému politických stran se stále více odvracejí. Projevuje se to stále se zmenšujícím podílem volících voličů ve volbách, ev. příklonem voličů k politickým hnutím. S přihlédnutím k dění ve světě je možno říci, že se jedná o jev obený, kdy občané států stále více požadují odstranění moci politických stran, odmítají roli politických stran jako prostředníka k prosazování své moci. O tom je v podstatě veškeré dění a kecy politiků, jakož i žvanění různých t.zv. politologů na tom nic nezmění.

K. Janyška 14.4.2014 9:45

Politika byla vždy metodou, jak uspokojit zájmy

zájmových skupin a život lidí přímo neovládá. Ten je řízen pravidly spontánního řádu lidské interakce, tedy soukromým právem. Politika je zdrojem zlodějiny právě pro vítězné voličské skupiny ve volbách... Dzp.

J. Schwarz 14.4.2014 8:39

nepolitická politika

by mohla fungovat jen jako systém dobrovolných spolků s právem "člena" z takového společenství kdykoli vystoupit. Takové právo by zaručovalo "vnitrospolkovou spravedlnost", neboť kdokoli, kdo by se cítil svými "Genossen" poškozován by ze spolku vystoupil a měl by od nich pokoj. Jednotlivec  by mohl být členem jednoho i více spolků jejich členové by se vzájemně podporovali nebo taky žádného a s ostatními by jednal jako rovný s rovným dle pravidel trhu - něco za něco. Povinné systémy uskutečňující údajné "Dobro" jsou náchylné ke zneužívání a vyvolávají vztek těch co si myslí že na ně doplácejí. Nakonec i ti co z nich profitují se dají demagogy snadno přesvědčit o tom, že by měli ve "správné společnosti" dostávat víc a nejsou těm co je živí nijak vděční.

V. Němec 14.4.2014 8:26

Nepolitická politika

Nepolitická politika je hloupé moudro z toho výroku trčí povýšenost pachatelů dobra oni přece vědí lépe než nějaký občan co je pro něj nejlepší. Ostatně jako tvůrci dobra začínali všichni diktátoři.