16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Maďarsko má problém

Šéfredaktor Babišových Lidových novin István Léko píše v LN, že legitimita, s níž bude v Maďarsku i další čtyři roky vládnout FIDESZ, je v Evropě unikátní. Unikátnost maďarské situace má ovšem i své stinné stránky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Mikita 14.4.2014 8:50

Re: Poznámka na okraj

Omyl, pán Hašek. Ona totižto žiadna maďarsko-poľská hranica nikdy nejestvovala. Bola tu len uhorsko-poľská hranica. A to je sakra rozdiel. Uhorsko nebolo nikdy (iba) Maďarsko. Okrem samotných Maďarov, ktorí si to nechcú priznať a chceli by si privlastniť celú uhorskú štátnosť, to vieme všetci, ktorí žijeme tu v tomto stredoeurópskom priestore.

Inak, O Maďaroch je notoricky známe, že radi vykrádali dejiny svojim susedom a privlastňovali si ich. Nihil novi sub sole. :-)

A. Reček 13.4.2014 18:27

Je na tom dost pravdy.

Ale trochu upravený volební systém nemění nic na demokratickém charakteru Maďarska. Pokud bude Orbán se svou vládou pracovat tak, jak pracoval dosud, tedy v prospěch občanů, pak nemusí mít obavu z příštího blbého volebního výsledku.  Už volby minulé ukázaly, že řízení země levicí s liberály bylo destruktivní a vedlo ke kolapsu nejen hospodářského. Krátce řečeno, byli to právě socialisti a liberálové, kteří obrátili přízeň občanů k Fideszu a u nás téměř všechny média to dodnes nemohou pochopit.  I konzervativně lze řídit rozumně svou zem.

V. Venc 13.4.2014 13:03

Jedni z mála

Maďarsko je jednou z mála po převratových zemí, která má a chrání svůj národní zájem.

V. Vlach 13.4.2014 8:43

Maďarsko má možná méně problémů než celej Brusel!

To je přesně ten typ článků, které mají za úkol drobně dehonestovat ty země, které se dokáží postavit vyšší moci, tedy v tomto prípadku diktátu Bruselu a korporací(nebo-li USA).

Možná by stálo za úvahu přimět autora článku k sepsání podobného elaborátu(ale s opačným znaménkem)o menšinách a "přistěhovalectví" v Maďarsku. To by bylo přínosnější než toto jeho dosavadní rigidní blekotání...!

J. Kostelanský 13.4.2014 8:00

Maďarsko sa správa len trochu viac samostatne

Medzi Maďarskom a ostatnými krajinami vidím rozdiel v tomto: zatiaľ čo ostatné krajiny už de facto chápu EÚ ako federálny štát a považujú si za svoju povinnosť chrániť chrbát (záda) Bruselu (bez ohľadu na to, či je to pre nich výhodné alebo nie), Maďarsko tento pocit nemá. Správa sa naďalej ako samostatný a suverénny štát, a nie ako súčasť nadnárodnej federatívnej EÚ.

V praxi to potom vyzerá tak, že Maďari zvažujú, čo je pre nich výhodnejšie - západná, ruská alebo nejaká iná alternatíva. Ak sa im zdá, že ruská ponuka je zaujímavejšia, tak ju ako suverénny štát bez problémov akceptujú. Čo na to povedia v Bruseli, je im akurát tak ukradnuté.

Na príklade Maďarska je vidieť, že nielen členské štáty, ale aj médiá a obyčajní ľudia už EÚ v podstate chápu ako federálny štát. Preto sa im zdá podozrivé, že Maďarsko často nedodržuje jednotnú európsku líniu. Ale Maďarsko, Slovensko či Poľsko zatiaľ (bohudík) nemajú rovnaké právne postavenie ako Florida či Texas v rámci USA...

P. Vaňura 12.4.2014 20:06

Jen bych si troufal připomenout, že poměrný volební

systém ve Francii byl jednou z příčin její porážky r. 1940 ale podepsal se i na Mnichovské dohodě.

A četl jsem článek jednoho Američana, který toto r. 1937 PŘEDPOVĚDĚL, totiž to, že v důsledku poměrného volebního systému se Francie nedokáže rychle rozhodovat v čase krize.

Systém poměrného zastoupení zrušil ve Francii až generál de Gaulle.

V. Plocek 12.4.2014 18:59

Re: Poznámka na okraj

Takže za 1.   pokud mě někdo mimo rodinu nazve bratrem, tak zpozorním, protože bratrstva jsem zažil za svůj život dost a vždy to nebylo zcela příjemné. Takže ne bratia Češi, ale sousedi. Což neznamená nic špatného, protože Slovensko je pro mě druhá nejbližší země, kam jezdím velmi často  jako domů. Ale  jako host, tj. člověk který plně respektuje pravidla navštívené země.

Za 2. Slováci mají s Maďarském stejný problém jako my Češi s Německem. Totiž malost. A nyní prosím, aby se p. Mikita neurazil, protože to není cílem tohoto vyjádření.  Oba státy  se chovají jako velké státy, které mají  svoji politiku, kterou dokáží prosazovat  nevěnují se alespoň navenek tolik vnitřním  sporům, v čem jsou Slováci a Češi supermistři.  Následně nám  utíkají "velké věci" a potom jen ču.íme (promiňte mi to slovo). V Čechách je nový fenomen - Euvropská unie, která Čechy utiskuje (Němci jsou trochu mimo, protože jsou finančně silní a ovládají část českého hospodářství). A Slováci asi mají Maďarsko s podobnými pocity. Jak z toho ven?  Méně se dohadovat o pitomostech, být jednotní navenek a prosazovat logické věci - potřeby.

V. Plocek 12.4.2014 18:36

Maďarsko má problém

Maďarsko má problémy  jako my a řada dalších států. P. Doležal vidí problém  v jednodušším volebním systému, který odstaví různé politické příživníky a jejich strany (ODA a další), které státu nic nepřinesou mimo komplikací.  Vidím to trochu jinak. Pokud má stát trochu štěstí, tak dovede do čela autoritavního politika, jako je maďarský president, kterého zástupci "demokratičtějšíhoL např. našeho systému nemají rádi. Říkejme maďarskému prezidentovi populista a další podobná jména, ale že v Maďarsku usměrnil život a dokonce i částečně ulevil (regulovaná cena energií),to snad nepopře ani autor článku. A snížení počtu poslanců. Nechápu, proč by porovnání nemohlo být obrácené, tj. snížení počtu v ČR a odstranění Senátu, který jak jsme se již přesvědčili za posledních 10 let nic významného nepřinesl a jeho přehlasování parlamentem ukazuje jeho sílu, která je nulová. Lituji, ale na rozdíl od p. Doležala vidím situaci zcela obráceně, a nevěřím že výsledek maďarského systému bude o hodně horší, než v rozkradeném a rozbitým systémem vládnutí  díky našemu parlamentarismu v Česku.

A když nemůže tak alespoň trochu pesimistických vizí.

Š. Hašek 12.4.2014 16:41

Re: Poznámka na okraj

Viktor Orbán řekl holou pravdu,  na které je založena třeba česká státnost. Úplně na rovinu: 1000 let je víc než 90 let. Tak co? No, dá se ohnout jak jest třeba. Ale roky nejdou vymazat.

Š. Hašek 12.4.2014 16:38

Re: Poznámka na okraj

Z hlediska tísiciletí naprosto přesné. Slovensko je vskutku vteřinová událost.

Každý kdo na Slovensku reaguje podrážděně na výraz Horní Uhry, by to měl prokonzultovat s historií dle Konrada Henleina. Tož tak.

Š. Hašek 12.4.2014 16:35

Re: Rozhodně lepší volební systém, než u nás

Asi tak.

V Uhrách si poradí.

P. Khail 12.4.2014 8:59

Re: je naprosto neblahé, když má v nějaké zemi

Pokud platí vaše 3. věta tak výměna voličů nic neřeší.

P. Khail 12.4.2014 8:58

Re: Poznámka na okraj

Není mi jasné proč jste to napsal? Kde tu vidíte obdiv k Maďarům a Orbánovi?

J. Gogo 12.4.2014 7:29

je naprosto neblahé, když má v nějaké zemi

déle než jedno období ústavní většinu jedno uskupení. Pro koho je to neblahé? U nás se uskupení střídají a kradou všichni. Takže co navrhuje Doležal? Vyměnit voliče?

A. Mikita 12.4.2014 7:11

Re: Poznámka na okraj

"Nem tudom, a magyar szlovák határon, egyetlen ismert magyar lengyel határ."

"Nepoznám maďarsko-slovenské hranice. Poznám len maďarsko-poľské hranice."

Viktor Orbán v roku 1995 na sneme vtedy ešte opozičného FIDESZ-u.

Takže klídek bratia Češi. A zhlboka dýchať.

A. Mikita 12.4.2014 6:57

Poznámka na okraj

V posledných dvoch parlamentných voľbách na Slovensku sa  nacionalistická Slovenská národná strana (SNS, pán Slota) nedostala vôbec do parlamentu. Jej maďarská obdoba, Orbánov Fidesz má v maďarskom parlamente ústavnú väčšinu.

Tzv. "Slovenská pospolitosť" Mariana Kotlebu, teraz  "Ľudová strana", kryptofašistická strana, získala vo voľbách zanedbateľné promile hlasov. Jej maďarská obdoba, otvorene fašistická, antisemitská strana - Jobbik, získala 21 (slovom - dvadsaťjeden) precent hlasov maďarských voličov.

Takže s tým obdivom ku Maďarom a k Viktorovi Orbánovi trošku opatrnejšie, bratia Češi.

p.s. Ja som z Košíc a do Maďarska to mám tak 30 minút cesty autom. Takže vidím podrobnejšie tamojšie pomery než vy z druhého brehu Moravy.  ;-)

Ozaj, a Komunistická strana Slovenska (KSS)  má už dlhodobo na Slovensku asi tak 1 - 2 % podporu. Kdepak slovenšťí  soudruzi, kam se hrabete na KSČM. :-DDD

J. Vyhnalík 12.4.2014 2:47

Rozhodně lepší volební systém, než u nás

je pravděpodobné, že bude FIDESZ někdy v budoucnu nahrazeno třeba levicí, a pak zase naopak. Jenže pro voliče je to srozumitelný systém a jasně vidí, co vítěz voleb se svým volebním vítězstvím dělá. Odpadají tak, pro voliče nepochopitelné, nepřehledné koalice. Je tak větší šance, že volič ví koho a proč si vybírá a omezuje se prostor pro protisystémové strany, které fakticky ovládly politiku u nás.