25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: Ideologie, jež není půvabná

Pavel Kolář a Michal Pullmann předvedli v titulním článku Orientace z 22. února, nazvaném Nenápadný půvab ideologie, pohled, v němž v podstatě polemizují s označováním komunistického režimu v Československu jako režimu totalitního. Je na místě předložit zásadně odlišný výklad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 13.4.2014 14:35

Totalita

Lidově "demogratický" stát ovládal všechny složky veřejného života, včetně vědy, kultury a samozřejmě i veškeré stranické i spolkové aktivity občanů, které hlídal (zastrašoval) od narození až do smrti, byl bezpochyby státem totalitním (na čemž nic nemění to, že se to jeho neschopné "elitě" úplně nepodařilo).

To, jak rychle a jak hluboce se současná politicko-korektní neo-socialistická postdemokracie v EU tomuto stavu dlouhodobě sofistikovaně přibližuje, je otázka do jiné diskuze.

V. Vaclavik 12.4.2014 9:56

Re: Clanek podnetny k zamysleni

Mate naprostou pravdu, ze nekteri emigranti hani domovskou zemi naprosto neobjektivne a ze svych domacich pomeru zase vynasi jen ty dobre, o tech horsich az spatnych mlci.. jako pan Schwarz a pani Kulhankova, jako dva pripady, ktere me prichazi na mysl prvni. A nerikam, ze to cloveka nenakrkne.

Ale napriklad nas pan Klaus kdyz mluvil o Cesich emigrantech, jak nam v devadesatych letech nabizeli rady, nebo pomoc, tak rikal, ze neptrebuje(me) jejich moudra... to byl a je zarny priklad toho o cem je tu rec. Klaus si krome toho nenechal radit ani od Cechu zijicich zde, a ti zahranicni ho tuplem vylozene popuzovali, udajne dle neho vubec nevedeli, jaka je u nas doopravdy situace.

V. Vaclavik 12.4.2014 9:39

Re: Souhlas,

Polaky dle meho nazoru naucila nouze housti, tedy emigrovali za praci, protoze doma byla bida. Vsak taky kdyz jsem koncem sedmdesatych let navstivil Polsko, videl jsem tam na venkove veci, ktere jsem myslel, ze u nas odesly s mladim me babicky, jako snopy na polich a konske a kravi povozy atd. Polsko byvalo za casu otcu dnesnich Polaku jeste chudsi a tak tam ta tradice byla uz po generace, dobre stoleti, ne-li dele. Podobne ekonomicky (e)migrovali a dodnes tak cini obcane z oblasti byvale Jugoslavie, ti jsou po svete podobne proslaveni jako Polaci.

V. Vaclavik 12.4.2014 9:35

Re: Clanek podnetny k zamysleni

Ono to totiz funguje stejne, ne-li vice u tech emigrantu. Ti taky brani svou zemi kam emigrovali a neprijimaji kritiku pomeru v te zemi objektivne.

Ty jmena ktere uvadite, je mozne, ze to neni penezi, ale ze tito lide ziskali jisty intelektualni nadhled a dokazi prijmout kritiku a na druhou stranu neplivat na rodnou vlast.

J. Kanioková 11.4.2014 16:43

Souhlas,

a s těmi Poláky, nevím, ale já tam vidím jako hlavní příčinu jejich snadného pohybu po světě to, že měli vždycky jedno úžasné plus, odchod po moři. I informace odjinud.

E. Sevrát 11.4.2014 12:50

Re: Clanek podnetny k zamysleni

Včera psali,že jenom 17 % Poláků je pevně přesvědčeno,že zůstanou v Polsku,až do konce života. Zbytek je ve větší či menší míře ochoten se odstěhovat. Polsko prožilo podobný osud jako ČR,ale Poláci byli vždy kočovný národ (v dobrém slova smyslu),ale Češi zdaleka ne.A tak je tomu i dnes.Takže je to spíše o národní povaze,pokud se to tak dá nazývat. A co se týká kritiky emigrantů tak pokud je ta kritika plodná a pravdivá proč ne.Ale,ne vždy je tomu tak - zažil jsem řadu emigrantů v USA u kterých jsem bydlel,kteří si tou kritikou stále zdůvodňovali,že udělali tenkrát když odešli dobře,jak je to tady i dnes špatné a proto se nevrátí.Po pár skleničkách se jim rozvázal jazyk a vyplynulo,že toho v podstatě litují.Pravda je,že u emigrantů v evropských zemích jsem toto nepozoroval,zřejmě je to tím, že si mohou do bývalé domoviny kdykoliv bezproblémově odskočit i tady podnikat atd. Ono je to taky i movitosti,bohatší a vzdělanější emigranti i z USA jako např. M.Forman,J.Tříska,I.Lendl,T.Vrzáňová,M.Navrátilová svou bývalou vlast velmi rádi navštěvují a nikdy jsem neslyšel od nich nějákou ostrou kritiku dnešního ČR.

V. Vaclavik 11.4.2014 12:06

Clanek podnetny k zamysleni

Jeden psychologicky dopad na lidi zijici v totalitnim rezimu je ten, ze je lidskou vlastnosti si vzdy nalezt nejakou vymluvu pro rezim, ve kterem se nachazeji. Je to dane pudem sebezachovy vlastniho psychologickeho zdravi cloveka. Clovek si namluvi, ze rezim ve kterem zije neni az tak spatny, protoze kdyby si mel pripustit jeho opravdovou spatnost, jeho vedomi by zkolabovalo, nebo by u neho doslo k nejake tezke depresi. Proto lide zijici v totalitnich rezimech nachazeji pro tento vymluvy, budou jej paradoxne i branit pred udajnymi jeho pomlouvaci, kritiky. Je to podobne tomu stockholmskemu syndromu, kdy obet prilne ke svemu pachateli a nevidi ho tak zleho, jaky ve skutecnosti je. To aby si obet nemusela pripustit, jak spatne na tom je, v jak spatne situaci se nachazi - protoze pripustit si to by znamenalo velkou ranu vlastni psychice.

Kdyz dnes Cesi z emigrace kritizuji pomery v Cechach, jezi se domacim Cechum chlupy na hrbetu prave z duvodu teto psychologie. Maji totiz potrebu malovat si vlastni situaci naruzovo, potrebu se ujistit, ze to tu prece neni tak spatne -  a to i kdyz dnes by mohli odsud lehce odejit... ale jsou tu a tak sve zdejsi podminky budou branit, nedaji si na ne sahnout, protoze v nich ziji. Jde o ten samy psychologicky sebeobranny jev, jaky fungoval za totality, ale funguje i v rezimech netotalitnich.

I. Schlägel 11.4.2014 9:50

Re: Totalita

V totalitě platí "Co není povoleno, je zakázáno". Ve svobodné společnosti platí "Co není zakázáno, je povoleno." :-)

L. Machala 11.4.2014 7:58

Svatá prostoto

to Vám to ale pane Bednáři trvalo, když Vám teprve koncem sedmdesátých let došlo, že komunistická diktatura je totalitním režimem.

B. Hudzieczek 11.4.2014 7:54

Totalita

je společenské uspořádání, ve kterém co není zakázáno,  je povinné - tak jsme si za dob komunismu vykládali tento termí. Pamětníci nechť tedy posoudí míru totality v dobách předlistopadových.

Nejděsivější je, když se s takovým uvažováním setkávám ještě nyní. A je to bohužel realita.

Z. Jaromír 11.4.2014 3:54

...

Ano! Pro nás pamětníky, řekněme pro zjednodušení bezpartijní (už jen to, že se lze takto pojmenovat, svědčí o té době dostatečně výmluvně), to byla totalita jak vyšitá. Nakonec šlo opravdu o tu transformaci lidské přirozenosti, a protože tento nárok mocných byl očividný, musí se mluvit o komun. režimu jako o totalitním po celou dobu, kdy v ČSSR působil.

Výklad oněch mladých autorů o volbách za socialismu je ve světle zkušenosti tehdejších voličů až komický.  Volby do institucí, jež jsou ve všem všudy podřízeny orgánům nevoleným, měli lidé za cynické divadýlko, v němž opovážlivcovo vypadnutí z role se trestalo nejen vykázáním jak z hlediště, tak z jeviště, nýbrž rovnou vystavením na pranýř...

O. Roldán 11.4.2014 2:30

Komunismus

má na svědomí více obětí než nacismus. Není, co dodat.

Severní Korea, Kambodža, Kuba. Není, co dodat.