25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLEMIKA: Chceme v Česku Jaklův čas?

Předminulou neděli bylo krásně; co víc, byl to první letošní den s letním časem. Ti nejaktivnější vyrazili už ráno, většina však až pěkně po obědě: odpoledne se lesy a luka zaplnily houfy turistů, zahrádkáři sadili a okopávali, silnice skrápěli potem staří i mladí cyklisté, alespoň na procházku do parku vyrazily celé rodinky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Řehák 10.4.2014 21:42

Re: No, konečně rozumný článek

Bohužel se kromě astronomického času (Slunce v  zenitu ve :12:00 hod.) se rozmohl zvyk posouvat i pravdu (např. iluse, že Česko je ČR a ne Čechy). Vypadá to tak, že letní čas  a posunutá pravda jsou jen vloženým šémem do hlavy golemovy.

P. Gabriel st. 10.4.2014 8:13

Re: Letní čas a blbé argumenty.

To je ale snůška nesmyslů pane Dvořáku. Drtivá většina jízdních řádů v režimech IDS začíná naplno od 04:00 a končí ve 24:00, k tomu v každé trochu větší obci fungují jak večerky, tak obchody s celodenním provozem a zbytek otevírá v 07:00 a zavírá ve 22:00. Vše ostatní je věcí individuálního nastavení si denního režimu. Ten je na každém osobně a je zbytečné uplatňování totalitní praktiky spočívající v tom, že se nějaký mudřec usnese, že bude polepšovat přirozený řád věcí a všem ostatním to z pozice své dějinné role nadiktuje. Jinak pro vaše drobné poučení (asi jste zrovna nebyl, když se to probíralo ve vlastivědě 5. postupné třídy ZŠ), astronomické poledne je okamžik, kdy je slunce na jih od daného místa a z toho se odvíjí místní čas. Těchto několik drobností si dovoluji vám sdělit ne, jako fňukálek s traumatem, ale jako člověk denně vstávající v 5 h, málokdy uléhající před půlnocí, Velmi mnoho pracující právě venku, velmi často cestující do končin vzdálených časově o 5 a více hodin... Troufám si tedy mít dostatek zkušeností s tím, že biologickým hodinám a metabolizmu lze jenom velmi obtížně poroučet a úplné přizpůsobení se změnám netrvá hodiny a dny, ale spíše týdny, s přibývajícím věkem je stále obtížnější a není bez následků, které se s léty nasčítají.

Inženýři lidských duší, nechť si své experimenty zkouší na sobě samých a neobtěžují s nimi ostatní. Já jsem konzervativně přítelem přirozeného řádu věcí.

O. Zuckerová 9.4.2014 22:17

Nevím, proč "zimnímu" času říkáte Jaklův.

Stejným právem je pak možno "letní čas" nazvat Hitlerovým: u nás nebyl zaveden v 70. letech, ale za protektorátu. Tehdy to taky bylo "ohromně racionální"!!  Ve skutečnosti nejde ani o šetření (neexistuje), ani o to, aby "pracující" mohl v pátek vypadnout už ve dvě z montovny nebo kanclu, ale jen o zálibné manipulování s poslušnými ovcemi: tak, a teď budete vstávat ve čtyři, a za půl roku vám dovolíme v pět!! Nic než jedna ze zkoušek trpělivosti poddaných.  Je zajímavé, že "nedotknutelní" mohou vyspávat jak chtějí (dokonce i na pracovišti), nemusí být včas ve sněmovně, ba nemusí tam být vůbec, protože pracují "v terénu s lidmi", případně doma v posteli, ale o tom, kdy má někdo vstávat, rádi rozhodují!

P. Papež 9.4.2014 19:44

Re: Opět

Myslím, že diskuze s vámi není pro mne přínosná. Howgh.

P. Papež 9.4.2014 19:42

Re: Opět

Souhlasím s vámi. "Chytrých" manipulátorů bude vždy dost, rádi ostatním nařizují.

Š. Hašek 9.4.2014 18:06

Re: Opět

Čtyřicet let vstávám dosti nepravidelně kvůli službě.

Dovoluji si tedy tvrdit, že vo "šoupání s časem" něco vím. Rozhodně víc, než  "ouřada vod osmi do dvou". Nechci nikoho urazit.

Chci jen říci: Vo co by život byl snažší, kdyby " furt do toho někdo nešťoural". Starostí dost.

Vopravdu si myslíte, že "zvítězíte nad životem", když si na pokyn pošoupnete hodinky?

P. Dvořák 9.4.2014 18:01

Re: Mňo...

Doporučuji si občas zasouložit nebo se oddat jiným sexuálním radostem. Erekce odpadnou.

Š. Hašek 9.4.2014 18:00

Re: To snad není možné.

Pane Langere,

teď jde  o to, která hodina je pro vševesmír důležitější.

Zůstal bych u toho Sluncem určovaného času. Nějak se mi jeví určité "starodávné věci" lepčejší než mudra pána z brusele, který ani nezná kupecké počty (to nejde okecat!)..

Ale budoucnost asi patří vyhláškám "dle potřeby". Ale dle potřeby koho? Tak jsem to myslel.

P. Dvořák 9.4.2014 17:51

Re: Letní čas má smysl.

Je zvláštní, že otázku úspor energie (vlastně neúspor) vždycky vytáhnou odpůrci letního času. Blbý argument, v obou směrech naprosto nefunkční, zoufalý a demagogický. A potom ještě fňukálci, kteří prý mají psychické trauma ze změny času. Obhájci letního času oproti tomu naprosto logicky argumentují lepším rozvržením dne s ohledem na využití světelných podmínek. Při troše logiky je zřejmé, že nejde o natažení dne, ale o jeho rozvržení. V kolik hodin co kde začíná a končí a za jakého světelného režimu. Nepomůže mi vstávat o hodinu dřív než ostatní, protože obchody jsou zavřené, autobus ani vlak nejede, přesčas se neuznává. A večer je rozdíl, jestli v 20 hodin v létě ještě můžu v pohodě být na zahradě, v lese, na hřišti a pod., a je u toho světlo, nebo mě ve 20 hodin zažene tma dovnitř. Ale upřímně řečeno, nevěřím, že by to někdo nechápal. Spíš je pecivál, který musí vstávat "o hodinu dřív". Pokud s kamarády o sebe večer třískáte půllitry, je to jedno.

Proto říkám: nechme tento čas a nezavádějme na podzim ten obludný, kdy od listopadu do února ve čtyři nebo v pět hodin odpoledne(!!) je tma a všichni se zdraví "Dobrý večer." A další často užívaný argument, že „poledne je v poledne“, mi připadá hodně nedonošený.

J. Pospíšil 9.4.2014 17:41

absolutní souhlas

Sláva!! KONEČNĚ se zas letos  dožíváme té šťastné doby , že se dostaneme večer do postele o hodinu dřív.O hodinu dřív skončí TV zprávy, o hodinu dřív i ty pořady, kterým jsme ochotni věnovat v TV večer pozornost, o hodinu víc budeme mít nočního spánku, protože ranní světlo už proniká skrze závěsy do ložnice o hodně dřív než v ziomě. Tu jednu hodinu,o kterou jsme jednou za rok na jaře ošizeni, nejen za tu cenu rádi obětujeme, ale na podzim si ji zase vybereme, když bude noc o hodinu delší při změně na původní čas.A co je nejdůležitější, budeme trochu déle vystavení vlivu světla,kterého máme v našem zeměpásu málo-  a jeho vliv je prospěšný psychice,celkovému zdravotnímu stavu osobnosti. 

Kdysi dávno tyhle časové změny zavedeny nebyly a zemědělci museli přesto vstávat stejně  časněji než v zimě,jinak by se těžko stihly denní práce, no a příroda  sama, ta si i bez ciferníku posunula čas ráno o víc než o hodinu: příroda ví, zná, umí, zeptejte se živočistva

P. Gabriel st. 9.4.2014 16:07

Není pochyb, že letní čas je nesmysl.

Původní myšlenka dosažení jakési energetické úspory není naplněna. Zjara se skokem ponoříme zpět do tmy a svítíme. Večer sice začínáme svítit později, zato na podzim to doženeme. Vliv na zdraví, zvláště u těch, kteří jsou dva týdny po přechodu na/z LČ, jako vyoraná myš, zřejmě nic moc. Argumentovat lepším využitím volna, no takovou hloupost jsem již dávno neslyšel! Jakoby v dobách stálého STEČ někdo bránil komukoliv si přivstat za světla. Vskutku originální hloupost, kterou autor vymyslel. Je to argument podobné kvality, jako ty Jaklovy.

J. Aspirin 9.4.2014 15:58

Re: To snad není možné.

... mě by zajímalo, jak si té hodiny světla navíc při tom letním čase užijete.

R. Langer 9.4.2014 14:51

Re: plky?

No jo, to by si ale chudáci nemohli stěžovat na nic, takhle mají dvakrát do roka ublíženecký orgasmus a náležitě si ho užívají... :-D

R. Langer 9.4.2014 14:47

Re: Opět

Nedej Matko Přírodo, co by se stalo, kdyby tak museli nepravidelně vstávat kvůli práci, to by asi do roka umřeli... :-D

R. Langer 9.4.2014 14:21

Re: Opět

No to víte, je to protipól tech "chytráků", co jim hodinový posun při vstávání rozhodí metabolismus na dalšího příštího půl roku... :-D

R. Langer 9.4.2014 14:19

Re: To snad není možné.

Ne hodiny navíc, ale hodiny světla večer navíc, místo hodiny světla od 4 do 5. :-P

R. Langer 9.4.2014 14:18

No, konečně rozumný článek

o posouvání času. Napsal bych to úplně stejně, ale pan autor to už udělal za mě. Děkuji.

Š. Hašek 9.4.2014 14:13

Re: Předlouhý článek, pane autore,

Asi tak.

V. Kolman 9.4.2014 13:52

Re: plky?

Dodatek. Trochu jsem se ztratil v námětu diskuse - letní čas a jeho vnímání.

       Proto ještě dodávám, že tehdy (v letech, kdy se psal letopočet 1955 - 1959 byl jenom jeden čas, neplete-li mě paměť.

V. Kolman 9.4.2014 13:47

Re: plky?

Jsou lidé, kteří berou každou záminku coby důvod k permanentní na$ranosti. A pak jsou tu ti ostatní, kterým je celkem fuk, jestli je letní, nebo zimní čas - třeba já. A ti, kteří nadávají, že musí pracovat už od 6ti, už nedodávají, že jako bonus zase mají dříve "padla". Vím o čem píšu - sám jsem léta pracoval od 6ti.  Abych byl v práci včas (kvůli píchačkám), musel jsem vstávat brzy ráno ve 3:45 hod. Zvláště v zimě to bylo kruté. A to se pracovalo i v sobotu a hezky "natvrdo" celých 8 hodin :-((

P. Lenc 9.4.2014 13:44

Re: Předlouhý článek, pane autore,

Máte paní Sedláčková pravdu, něco tak "fundovaného" co se týče letního času tady 25 roků nebylo.Aspoň nám blbcům autor osvěžil paměť.Ten článek jsem ženě radši nedával číst, protože se stále není schopná biologicky srovnat a byla by opravdu vulgární.

V. Vovák 9.4.2014 13:39

Re: :-))) dobrý

V autobuse si nesedám a nenápadným přešlapováním se to snažím rozchodit...

I. Lyčka 9.4.2014 13:37

Re: :-))) dobrý

No, teď byl na netu článek, jak se někdo uspokojoval na veřejnosti. Ale to nebylo po ránu, ani v autobusu, takže se určitě nejednalo o pisatele :o)

K. Frauknecht 9.4.2014 13:17

:-))) dobrý

Co s tim v létě děláte?

Š. Hašek 9.4.2014 12:45

To snad není možné.

Přeji panu Jaklovi, aby se docela obyčejný astronomický čas jmenoval klidně po něm. Pan Dřevojánek nám nějak chyběl ve škole. Taky bych si přál (jako zatrvzelý, natvrdlý příznivec astronomického neměnného času), aby moje jméno figurovalo v nadpisech NP.

A přeji všem, kteří tomu věří, šťastné a nerušené užití té hodiny navíc, kterou jim milostivá vrchnost ráčila poskytnout. A nad kterou se pan Dřevojánek tak rozplývá.

V. Vovák 9.4.2014 12:20

Mňo...

v zimě mám ranní erekci doma, v létě v autobuse.

P. Papež 9.4.2014 12:16

Re: plky

Dokážete pochopit, že vaše "poho" nemusí být pro všechny? Jak vidíte v diskuzi, hodně lidem manipulace s časem velice vadí.

P. Papež 9.4.2014 12:13

Opět

Opět jeden z "chytráků". Kdo má jiný názor než on,  je líný a žije nezdravě. Čas je daný polohou Slunce, ne polohou rádoby pracovitých lidských inženýrů. Kytky budou růst také podle přírody, ne podle nařízení úřadů. Proto, i když Jakl není "můj šálek kafe", plně s ním souhlasím.

Š. Hašek 9.4.2014 12:12

Re: Jsem rozhodně pro

A to vlastně proč, pane Váňo?

Já zas doufám, že se dožiji toho, že se lidstvo uklidní a vrátí se ke staré domluvě - kouknou nahoru, a řeknou si, no tak je polodne. Nemyslím, že by to škodilo. Viz moje poznámky výše.

Nepřipadá Vám přímo fantastické, že  z těch 24 hodin, co se "to mele", platilo hodně dlouho, že půlden je vyznačen naší hvězdou - nejvýše na obloze. Proti tomu se mi zdá současné komandování dosti bídné.

Š. Hašek 9.4.2014 12:02

Re: Předlouhý článek, pane autore,

No já bych to vylepšil. Budem ten čas štelovat lépe

Pracovní den (to aby se nemuselo vstávat tak brzo).

Volné dny (aby bylo víc času večer grilovat).

Dal bych to do mašiny, sešla by se komise, a to by  v tom čert (brusel) byl, aby z toho nevyšlo něco geniálního.