16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ASTRO: Dopady ukrajinských událostí

Dnes něco malinko o světové politice a jejím vlivu na kosmický výzkum. V posledních dnech mezi zaměstnanci NASA koluje interní oběžník, který jim zakazuje kontakty s Ruskem kvůli situaci na Ukrajině a oficiálnímu postoji americké vlády k ní. Jedinou výjimkou budiž zajištění provozu Mezinárodní kosmické stanice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.4.2014 1:16

Re: Bez ISS se může nějakýion rovnou zamáznout.

No, lze testovat (skoro) všechno na Zemi a taky se to dělá - a pak se to ještě testuje ve vesmíru.

Ono ani nepoměrně jednodušší malé dopravní letadlo se netestuje jenom na zemi v laboratořích - vždy se pak ještě dlouho a důkladně zalétává, než dostane certifikát.  A i potom lze čekat určité počáteční potíže - viz třeba Dreamliner a jeho baterie. Porucha obdobné závažnosti při letu třeba k Marsu byly podstatně nebezpečnější než u letadla, které do pár hodin přistane na zemi. 

A to jsou podmínky letu v zemské atmosféře nepoměrně lépe teoreticky prozkoumané stejně jako stavba klasických letadel.

J. Jurax 8.4.2014 1:06

Re: To samozřejmě půjde pokud se vám povede vytvořit na Zemi

No, ono ESA na víc než automatické sondy nemá - peníze ani vývojovou kapacitu.

Ono orbitální stanice a kosmické pilotované lety vůbec jsou investice do budoucnosti. Jejich omezování je krátkozraké a populistické - jenže politikové přemýšlejí s jedinou perspektivou, totiž aby byli znovu zvoleni. Nelze od nich čekat uvažování nad perspektivou přesahující jedno, nanejvýš dvě volební období - tím se mimochodem liší politik od státníka - a lze-li si za peníze na kosmický výzkum nakoupit hlasy stejně krátkozrakých voličů, je volba jasná.

O. Horák 7.4.2014 20:53

Kéž by USA bylo tak kritické i ke svým milcům

jako je Saudská Arábie (kde homosexuály rovnou popravují, ateisté jsou rovnou souzeni jako teroristé a většina významných teroristů je z rodu Saudů...), nebo Čína (Tibet, popravy, komunismus ...). Také svoji politiku šíření míru a demokracie, která v důsledku pouze šíří extrémní islám (od Jugoslávie, skrze Irák /zde bývalo povoleno i křesťanství, ale dnes vám vypálí kostel a zabijí vás/ a Arabské jaro).

Ale pokaždé když si Rusko prdne, tak USA řve, že jejich prd smrdí nejvíce

J. Kuka 7.4.2014 18:02

Re: reakce Ruska:

Takze je to z hlediska Obamy chytry krok . Zalateril zbranemi a sankcemi , ale realne je to jen par nedulezitych konferenci .

J. Kuka 7.4.2014 18:00

No..

Ono je to slozite . Bud se na orbitalni stanici vyda nasobne vice penez , nebo ji zrusit . Coz bohuzel plati obecne o vesmirnem programu . Podle meho k tomu paradoxne nejlepe pristoupila ESA s jejim zamerenim na automaticke sondy a druzice . Tusim , ze na vysledek rosetty ceka o rad vetsi mnozstvi odborne verejnosti , nez na nejake "bezvyznamne" cinske vozitko na mesici .

J. Kuka 7.4.2014 18:00

Re: To samozřejmě půjde pokud se vám povede vytvořit na Zemi

Ono je to slozite . Bud se na orbitalni stanici vyda nasobne vice penez , nebo ji zrusit . Coz bohuzel plati obecne o vesmirnem programu . Podle meho k tomu paradoxne nejlepe pristoupila ESA s jejim zamerenim na automaticke sondy a druzice . Tusim , ze na vysledek rosetty ceka o rad vetsi mnozstvi odborne verejnosti , nez na nejake "bezvyznamne" cinske vozitko na mesici .

J. Lepka 7.4.2014 15:10

Re: reakce Ruska:

To je pravda. Od metalurgie, přes biotechnologie, po nanotechnologie, všechny pokusy na orbitě provozují, platí a také využívají jiné, než ruské univerzity a výzkumné ústavy. Holt k pumpování ropy a plynu to není potřeba.

V. Novák 7.4.2014 15:06

Re: Bez ISS se může nějaký Orion rovnou zamáznout.

Projekt STS byl drahý - zbytečně drahý. Koneckonců, byl to vojenský projekt, tam se nešetří. Ano, máte pravdu, Hubble mohl být vynesen jinak a pokud by byl projektován bez STS, halt by musel mít stykovací uzel pro připjení kosmické lodi místo manipulace ramenem.

ISS je tak laciná, jak může být. Rusové dodali, to, co z ISS dělá obyvatelnou stanici, zásobují ji lidmi i většinou materiálu. A bez zkušenstí s dlouhými lety někde poblž Země nemáte šanci vypravit se dál. Leda jako ten kamikaze na cestu bez návratu.

UK předvedlo své schopnosti na modulu Beagle 2 - to je ten, který měl přistát na Marsu, ale nikdo neví jak skončil. ESA se tenkrát zařekla, že "nevermore", že už se nenechá ukecat na připojení čehosi britského jen tak mírnyx dírnyx k evropské sondě. zbytek Mars Expressu fungoval jak z praku, ale samozřejmě se psalo jen o Beaglu 2. Až do havárie to byla britská sonda - od té chvíle "evropská"...

V. Novák 7.4.2014 14:57

To samozřejmě půjde pokud se vám povede vytvořit na Zemi

beztíži na dobu několika měsíců. O tu totiž právě jde.

Na Měsíc "se" letělo tři dny, tři dny zpátky. To se dá vydržet bez vody, potravin i bez fungujícího záchodu. Klimatizaci nepotřebujete, stačí chemická kapsle na absorpci CO2 a dost kyslíku na doplnění atmosféry. Když vám selže záchod poté, co jste nabral kurs na Mars, jste... v hnoji. Doslova. vyhazovat do prostoru nemůžete - přišel byste postupně o veškerou atmosféru, místo na uložení nemáte, vrátit se hned nemůžete, nemáte na to dost paliva. Když selže kyslíkové hospodářství, udusíte se. Když selže dodávka energie, zmrznete.

ISS dodává testování té nejdůležitekěší "součástky" každého pilotovaného letu - člověka. Dokud nebude člověk po třičtvrtěroce na ISS schopen okamžitě po přistání fungovat bez vnější pomoci, a to zatím není, může na Mars zapomenout.

V. Vaclavik 7.4.2014 11:50

Re: Bez ISS se může nějaký Orion rovnou zamáznout.

Kdyby nebylo ISS, mohl space shuttle program skoncit mnohem drive nez skoncil a ty finance usetrene na dvou frontach mohly byt vrhnute na vyvoj toho Orionu.

Taky se vyzdvihuje, ze shutle vynesl na orbit Hubble teleskop a hlavne ze k nemu mohl udelat tu opravarskou cestu... jenze za penize z programu shuttle Hubble teleskop mohl byt vyneseny nahoru raketou a namisto te servisni vypravy po letech sluzby uz mohl byt nahrazeny tim JamesWeb space teleskopem, popripade svou kopii, nebo za ty penize klidne i nekolika svymi kopiemi.

K tomu je dluzno dodat, ze kdyby ty penize nebyly utracene na tech projektech shuttle a ISS, tak by mozna spadly do cerne diry socialniho prerozdelovani, ale to uz je jina vec. Me porad v hlave strasi ta vec, kterou nekdo vypichnul na nejakem foru, ze UK by klidne mohla dovolit financovat svoji obdobu 'NASA', za penize, ktere nyni rok co rok utraci na nejakou podporu bydleni, nebo nejaky takovy socialni prerozdelovaci program v UK. To je primo udesne.

V. Vaclavik 7.4.2014 11:27

Re: Bez ISS se může nějakýion rovnou zamáznout.

To vse lze testovat na zemi, v izolovanych kosmickych kapsulich, pripadne v testovacich letech na orbit (jednorazovych, pomerne dlouhotrvajicich byt ne tak jako ISS). Kdyz se letalo na Mesic, taky se testovalo vse na zemi a co potom pri vlastnich letech selhalo, neselhalo proto, ze se to netestovalo v kosmu.

ISS vam na testovani doda jen tu dlouhodobou beztizi, jinak vakuum v dostatecne mire si vyrobime i v laboratorich. Nic jineho ISS nepridava, krome velkych obtizi mit cokoli testovaneho, prekonani kterych stoji obrovske financni prostredky.

V. Novák 7.4.2014 11:14

místo "nějakýion" mělo být "nějaký Oriion"

...

V. Novák 7.4.2014 11:11

Bez ISS se může nějakýion rovnou zamáznout.

Orion má sloužit k letů dál než na LEO a delším než dva týdny, jak byl omezen STS.

Co chcete dělat v kosmu aniž byste měli řádně otestované všechny technologie . od klimatizace, kyslíkového hospodářství, odvlhčování a recyklace vody po záchody? A to samozřejmě musí spolehlivě fungovat po dobu několika let. Kde to chcete testovat?

Bez spolehlivě otestovaných takových technologií poletí na Mars jen kamikaze. A skončí velmi pravděpodobně ve vlastním hnoji...

V. Vaclavik 7.4.2014 10:15

Re: Zavislost narodnich casti ISS

Melo byt: 'jeste vetsim zroutem penez nez ten shuttle program'

V. Vaclavik 7.4.2014 10:14

Zavislost narodnich casti ISS

muzou Rusove lehce vyresit jejim zabranim, byt to by mohlo vest k ukonceni provozu stanice. Neni to nic nemyslitelneho, pokud by se ty pozemni trenice dale zvysovaly, jako kdyby se ted Rusko jeste vic namocilo do toho ukrajinskeho marastu. 

Ta kosmicka stanice je snad jeste vetsim zroutem penez, v pomeru k jejimu prinosu k vede, ze mela byt zrusena uz davno. Jediny prinos je ze udrzuje jistou cast kvalifikovane vyvojarske sily na zemi v praxi a pohromade, jenze toho by se jeste lepe dosahlo zrusenim ISS a vrhnutim tech prostredku do vyvoje toho Orionu, nebo kosmickych sond.

A. Novák 7.4.2014 9:35

reakce Ruska:

kromě spolupráce na ISS žádný kosmický program s USA nemáme, takže informace o "sankcích" je komická :o)