29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Protektorát a fakta

Mezi roky 1939 a 1944 se počet průmyslových dělníků v protektorátu zvýšil ze 730 tisíc na 880 tisíc. V roce 1944 byl podíl protektorátních továren na zbrojním průmyslu Říše podstatně vyšší, než kdykoliv předtím. Nikdy předtím se netočilo tolik filmů – sto čtrnáct za dobu protektorátu, a vedle padesáti šesti komedií se mezi díly českých tvůrců objevily i otevřeně propagandistické a antisemitské snímky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 30.3.2014 22:48

Jen hlupáci svalují vše

na Mnichov a tehdejší velmoci. Z velké části jsme si ten prů§er 1938-39 budovali v čele s E. Benešem ve 30. letech sami. Válce se z 99 procent zabránit nedalo. Ale potupě, kapitulaci, kolaboraci určitě ano.

J. Urban 30.3.2014 22:43

Re: No, jmenovče, vy to od hrdinných

ááá, poznaly se, potrefené husy :-)))

M. Vogel 30.3.2014 10:02

:-(

Pane Urban,větší žvást jsem dosud nečetl.... :-(.Jinak to trefně,výstižně a pravdivě popsal pan Vaňura níže.

M. Mýval 30.3.2014 9:52

co mě děsí

Je, že jaksi začínáme být masírováni, že diktatura není tak špatná. Zavede se nový pořádek, národ si zajde zahajlovat na Václavák, děti tam dostanou cukrovou vatu, milicionáři tvrdé sparty, samozřejmě poté co udělají prezenci.

P. Sulc 29.3.2014 23:20

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Pred lety jsem potreboval, buhvi uz proc, rodny list. Ve vodickove ulici v P. Nemohu si stezovat, zadna fronta, dama prijemna. A ze pry jaky, za 100K pro CR, za 150k pro cizinu. Cstka byla smesna, nechal jsem si udelat oba, jeste je snad nekde mam. Rozdil: jedenbyl tisteny na jedne strane, druhy na dvou, oba, tusim, cesky. Jo, uz vim, chtel jsem si zazadat o ceskou pensi, ale podminka byla delat 15 let, ja mel jen 14.. Tedy od skoly do 29 let, kdy jsem se presoupl do Vidne.

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:41

Re: Diky za vyborny clanek, ale

No já si potřeboval udělat nové doklady. Ty báby u občanek mne seřvaly na doby, že mají moc práce (přes půl hodiny si dělaly kafe a zalévaly kytky) a chtěly po mně rodný list, VŠ diplom a kdoví co ještě. Přitom to všechno jsem jim ukazoval už dřív, takže to musely mít u mne potvrzené z minula.

Práskl jsem dveřma a šel si nechat dělat nový pas. Sympatická slečna si mne vyfotila, dala vybrat, dokud jsem nebyl spokojený, pak mi vzala otisky prstů (kvůli USA) a poděkovala mi za trpělivost (sic!). Oboje v jednom baráku, jenom ob patro od sebe. Tu občanku jsem si pak nechal udělat na jiném úřadě, kde byli také celkem slušní a vstřícní.

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:30

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Já si myslím, že minimálně do roku 1950 by neměli přiznané volební právo.

P. Sulc 29.3.2014 22:23

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Aby se ti zradni emigranti nedivali na Cechy "svrchu", bylo by nejlepe je uriznou od ceskeho internetu, hlavne od tech "hanlivych" clanku na Psu a podobnych blogu. Tech pochvalnych moc neni, jsou-li vubec. A nepisi je emigranti, ale mistni lide, se spatnymi zkusenostmi. A pak to jso zkusenosti "tu" a "tam". Kdyz jem byl , 2x, v CSR za rudych, potreboval jsem jednak visa a pak , prihlasit se jako cizinec u cizinecke policie, na Olsanske v Praze, vite-li kde to je.,Nemam na ne vubec zadne stiznosti, ale cizaku nas bylo par, a pak, mluvil jsem cesky. Pred casem ale byl clanek na Psu, jak hnusne a sproste se cizinecka policie chova dnes, za "demokratu":. Takze, kde vzit ty pekne, ruzove bryle ?

J. Vyhnalík 29.3.2014 14:51

Re: Diky za vyborny clanek, ale

JJ Vídeň pro mne vždycky měla až magickou atmosféru, jako bych se nějakou časovou smyčkou ocitl v jiné Praze, v Praze, která nezažila vládu komunistů a mohla se vyvíjet přirozeně. Opakovaně jsem tam jezdil na firemní porady v době adventu a připadal jsem si jako v Kafkově románu. Úzké uličky hotel přestavěný z asi pěti nebo šesti domů, kde se člověk pohyboval klikatými chodbami, které každou chvíli klesly nebo vystoupaly o čtvrt patra. Nakonec i jednání s Vídeňáky byla taková Kafkovská, značná nepružnost a nedůvěra ke změnám, pokud ovšem změny nepřicházejí z Německa, nebo dokonce USA, to je pak sežrali i s chlupama.

Pokud jde o češství, tak je mi protivné budování idolů, mohu si vážit Zátopka, Jágra, Masaryka, Holého, Wichterleho, Skácela a dalších a dalších (úmyslně jsem vynechal všechny jména, která by sváděla k polemikám), ale vážím si jich za to, co udělali a nijak to nespojuji s češstvím, podobně si vážím spousty jiných výjimečných osobností. Nakonec to, že si někoho vážím neznamená, že nevidím jeho chyby, nebo je dokonce zakrývám. Nikdy jsem neskákal, jen proto, že hokejisté vyhráli. Jenže u mnohých emigrantů mám pocit, že to otočili. Tam, kde si někteří Češi budují chybějící sebevědomí oslavou úspěchů Čechů, tam si někteří emigranti budují sebevědomí tím, že se na svůj národ dívají svrchu. Přitom jde vlastně o to samé, o dvě strany téže mince.

Mohu se snažit pochopit národní rysy a srovnávat je s jinými národy, ale to neznamená, že je musím nadřazovat nebo podřazovat. Není to jako známkování ve škole, ale spíš jako porovnávání barev. Jedna barva není lepší než druhá sama o sobě, preference je subjektivní a pokud se vám, líbí jeden odstín zelené víc než druhý, tak to vypovídá o Vás a ne o té barvě.

Také pěkný víkend (tak se to píše v Čechách ;-) )

I. Skolin 29.3.2014 7:33

Re: No, jmenovče, vy to od hrdinných

Jestli čecháček nevím, hlavně je to hrozný vůl.

I. Skolin 29.3.2014 7:31

Re: Takže podle disidenta se tady opravdu tak moc nedělo.

Diskuze s emigrantem? "Že jste tady nebojoval proti komunismu, ale zbaběle zdrhnul za lepším? "

A Vy jste bojoval jak ?

J. Jurax 29.3.2014 2:58

Re: Moc nechápu, proč to vůbec srovnáváte?

Až na ten občasný češtin dobře napsáno ...

J. Jurax 29.3.2014 2:54

Re: souhlas

Jo, a sirky byly ze Sušic. To Urban zapomněl zdůraznit.

J. Jurax 29.3.2014 2:51

Re: Propaganda

Nízká intenzita - po Mnichovu to bylo těžké, Háchova vláda stěží mohla připravovat podmínky pro ozbrojený odboj a Němci sledovali pragmatické hledisko - v protektorátu musí být klid, aby jely zbrojovky, takže cukr a bič - s těmi perfidními Čechy si to vyřídíme až po konečném vítězství ... v Polsku byl teror od počátku ...

Co si tak autor představuje pod odbojem dostatečně intenzívním? Partyzánské hnutí jako v Bělorusku v české kotlině?

Autor se holt zamýšlí - ale bez znalostí k tomu nezbytných. Koneckonců byl disident - ale taky nezdvihl ozbrojený odboj proti sovětským okupantům. Že byla jiná doba - inu byla, ale to byla za protektorátu taky.

J. Jurax 29.3.2014 2:41

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Ale zvítězila - koho myslíte, že by volili byvší němečtí nadlidé, zvyklí na kázeň a vyděšení, co s nimi bude - stačilo by jim jenom ukázat a už by ukázněně místo hajlování zdvíhali pravici se zaťatou pěstí a volili KSČ - stačilo by jen, aby jim ukázala východisko v proletářském internacionalismu ...

J. Jurax 29.3.2014 2:36

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Souhlas - a kdybychom se cukali a chtěli si bránit celistvost republiky, možná i nějaká humanitární bomba by na nás spadla ...

Odsun německých nadlidí bylo po válce jediné možné řešení německého problému. Ne dobré, protože ssebou neslo značné národohospodářské škody, ale nejméně špatné.

Ono si stačí pustit http://www.youtube.com/watch?v=OKIPOM2M7Cs nebo http://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

P. Sulc 29.3.2014 2:27

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Inu, slysel jsem nejednou, ze Cesi jsou cesky mluvici Nemci a vice versa. A kdyz jsem bydlel ve Vidni, bylo to jako v Praze, i jidlo celkem to same, i ta Havelkova kavarna na Kertnerce , s Hundretwasserem byla fajn. Ale ta hruza, v praci se doopravdy pracovalo. Pomalu, ne vzdy efektivne, ale stale, ne jako v Praze, rychle to udelame, at mame pokoj a pak si odpocineme. A navic, na ty ilusorni hranice jste tisic let zadny pas nepotreboval. Remeslnici chodili na vandr bez pasu temer vsude Ale zase ta podobnost konci u smyslu pro poradek a organisovanost, rekl bych, konec koncu, Cech neni zrcadlovym odrazem Germana, ten cesky bordel a skorumpovanost , tu urcite v Rakousku ci bavorsku nemaji, a jak ja pamatuji pri jednani s rakouskymi urady  //take jsem se tam zenil a potreboval to, cemu se rikavalo nansenuv pas // zchazela tam to tradicni ceske hulvatstvi a panska vzpupnost. I urednici byli laskavi a napomocni blbovy, ktery neumi nemecky. A totez plati o urednicich v USA.  A co se tyce ceskeho urednickeho hulvatstvi, a nejen toho urednickeho, byl o tom asi pred rokem ci dvema   pekny clanek na Psu; to jen abyste me neosocoval ze jsem odporny a nenapravitelny Cechozrout.  Prima weekend preju, i pejskum.

J. Jurax 29.3.2014 2:12

Re: Pane Urbane,

Odskáče si to, ale proto, že napsal obmyslnou nepravdu ...

J. Jurax 29.3.2014 2:11

Re: pár statistik

Taky jeden chytrej jak z Jerevanu ...

Ono neexistovalo třeba ani Polsko - a zkuste říct někde v Polsku, že tudíž  polské válečné ztráty za ww2 jsou nulové ...

J. Jurax 29.3.2014 2:08

Re: Velmi krásný a pravdivý článek

No, Vy jste zjevně čecháček nepokrytecký, ovšem máte.li tento článek za krásný a navíc pravdivý, pak jste čecháček neznající nic o historii a navíc diplomaticky řečeno alternativně inteligentní.

Nebo alternativně inteligentní.provokatérka ...

J. Jurax 29.3.2014 2:05

Re: No, jmenovče, vy to od hrdinných

No, hrdino, podle plynné češtiny jste též čecháček, ovšem nikoliv hrdinný, nýbrž s prominutím blbý - diplomatičtěji se to říct nedá ...

J. Jurax 29.3.2014 2:03

No, zase jeden, co

má sebemrskačské sklony a dokonce se nerozpakuje bránit výrok ministryně Heleny Válkové  ... a tohle učí na New York University v Praze - doufám, že ne historii ... a o úctě k pravdě bych být autorem tohoto pamfletu raději nemluvil ... obratně užívá polopravd k zamýšlenému účelu - inu, novinář se nezapře ...

A s těmi zbraněmi je to kouzelné - Mnichov byl o nás bez nás, což autor pominul, protože se mu to nehodilo.

A podíl průmyslu a počet natočených filmů - mohl by to autor srovnat třeba s okupovanou částí Francie?

Jinak to už výtečně napsal pan Vaňura níže ...

J. Sládeček 28.3.2014 23:56

Re: No, jmenovče, vy to od hrdinných

Ti Češi, to musí být hrozní lumpové, co?

J. Sládeček 28.3.2014 23:55

Urban, je přece jenom havlovské, protislovanské

prasátko, nic víc.

J. Vyhnalík 28.3.2014 23:35

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

To je otázka. Každopádně na volbách už tehdy nejspíš ve skutečnosti nezáleželo.

J. Václavíková 28.3.2014 23:14

Re: Ano, odsun byla blbost, která se nám vzápětí vymstila

Bez odsunu by nezvítězila ve volbách KSČ.

J. Vyhnalík 28.3.2014 23:03

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Na Letné jsem už nebyl, já se šaškárnám vyhýbám. Pokud jde o ty další země, tak jsem to snad vysvětlil jasně. My bychom se naopak mohli tvářit ukřivděně za to, že ti Poláci si to "roztlačování vozu" trénovali v roce 68 u nás. To uvádím jako ukázku scestného myšlení. Naopak, my jsme se s Poláky bavili, kamarádi jezdili na protirežimní poutě do Čenstochové, ale to mne nelákalo.

Kryl byl rebel z povahy, on by byl proti každému režimu. Zrovna u něho mne docela štve, jak z něho dneska někteří lidé dělají arbitra.

Pokud jde o národní povahu, tak jsem dělal celou sérii výzkumů, které se tím zabývaly a opakovaně vycházelo, že Češi jsou nejblíže Rakušanům a Bavorům. Pouze mluvíme česky a ne německy. Slováci, nebo Poláci jsou nám dál, než Sasové.

P. Sulc 28.3.2014 22:47

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Tu pendrekovou babu hral i muj kamarad v Praze. Bylo jich jen asi 5000, v lete 89. Jenze v tom Polsku ci Nemcku se na babu hralo uz dva roky, a ne po peti tisicich, ale statisicich.  Proste, Polaci i dalsi roztlacili vuz, Cesi si naskocili a dnes krici "my taky, my taky". Sesli se jich asi 200 000 na Letne, v listopadu 89, to se to uz smelo, to pendreky nesvistely Jen zvonily klice. Nebyl to Kryl, kdo byl zklaman, prave Cechy, a kdo rekl ze pri revoluci zvoni hilsny a ne klice ?  Mam tu jeho nedavno vydanou knizku, dosti pesimistickou, Emigranta, navic znameho , stvala ta neschopnost odporu, ta podajnost a apatie Cechu, coz, jak jsem vam vejs vysvetlil, stve i me. A ty diktatury nechte diktaturama, V RU se Uhri bourili stale, zrejme to patrilo k dobremu tonu, byt ovsem RU byl raj proti "lidovym republikam", kde si lid "vladnul sam"

J. Vyhnalík 28.3.2014 22:21

Re: Diky za vyborny clanek, ale

Nemáte pravdu a není to jednoduché. Já jsem si policajty pravidelně hrál tu jejich jednostrannou pendrekovou "babu". Vývoj komunistických diktaturách se odehrával podle hodin odměřujících výměnu generací po cca 30 letech. U nás výměna vyšla na rok 68, ale v Rusku to po Stalinově smrti vycházelo na 80. léta. To, že dojde k pozitivním změnám v SSSR bylo jasné už po Brežněvově smrti, kdy na nejvyšších postech zbyli ze staré gardy předválečných dinosaurů jen těžce nemocní Andropov a Černěnko, a za nimi čekal na svůj čas liberální Gorbačov, který dospíval po válce a ve formativním věku zažil mírnou oblevu v polovině 50. let a Chruščovova odhalení Stalinova kultu. Proto odmítl pokračování staré velmocenské bolševické politiky. Poláci byli v té době nejdál a kdyby Jaruzelski výjimečným stavem nezastavil přípravy na okupaci, mohli klidně posledními být oni. Ve chvíli, kdy se změnila situace v Moskvě, tak bylo Polsko nejpřipravenější na změnu. Maďaři prodělali light reformu podobnou tomu, co u nás plánovali komunisté v roce 68 a NDR se zhroutilo, protože stárnoucí garnitura byla právě na konci cyklu.

Vysmívat se "sametové revoluci" je laciné. Ten název je blbý, ale jak říkali V+W, "je to blbý, to se bude líbit". Ovšem podobný průběh měla změna režimu všude. Nejkrvavější byl převrat v Rumunsku (až o vánocích 1989), ovšem tam zastřelili manžele Ceaušescu a tím to prakticky skončilo.

Každý národ má své hrdiny a své padouchy. Nějaké oslavování hrdinů mi bylo vždycky protivné, ale na druhou stranu životopisy silných a úspěšných osobností považuji za inspirující bez ohledu na národnost.

P. Vaňura 28.3.2014 21:35

Ještě bych upozornil na to, že na "divokém odsunu"

Němců se přímo podílela Stalinova Rudá armáda. Speciálně to mám potvrzeno u odsunu Němců z Brna. Nizozemci, kteří utrpěli ve WW2 srovnatelné ztráty (včetně hladomoru) též zahájili "divoký odsun," ale spojenečtí vojáci jim v tom zabránili.