19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč a jak volíme (4)

Předposlední díl seriálu bude poněkud depresivní. Podrobnější úvaha nad smyslem parlamentní demokracie nás totiž vede k pocitu podobnému tomu, když zjišťujeme, že v nějaké organizaci tráví řada lidí čas vytvářením podkladů pro rozhodování komise, která už byla dávno zrušena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 28.3.2014 20:38

Pravdou opravdu je, že

Útok na politické strany je útokem na demokracii!

J. Jurax 29.3.2014 0:45

Re: Pravdou opravdu je, že

A naopak :-)

V. Vlach 27.3.2014 20:34

Jediná šance:

Kodifikovat, že i nevolba je volba. Pokud nechci volit, obrazně řečeno, mezi fackou z leva a fackou z prava a volba(která mě byla předložena takto), tak volím třetí alternativu. Že v kvízu není bod C? Zahodit kvíz, vyměnit zcela, napsat si svůj?

Nejubožejší je argument: tak jdi a založ si svoji stranu! Ale k tomu mě přece nemůže nikdo nutit! Obzvláště, když politiku kodifikuji pouze jako koníček! Koníček po práci. Stejně jako je akvaristika.....

R. Langer 27.3.2014 12:50

"Jak by fungoval parlament,

v němž by bylo zastoupeno 200 stran o jednom poslanci (ničím jiným by parlament osobností nebyl? Kolik rozhodnutí by bylo možné přijmout?"

Nevím, ale myslím, že kdyby nepřijal rozhodnutí vůbec žádné, nestalo by se vůbec nic, ba právě naopak... :-P

P. Čech 27.3.2014 18:26

Re: "Jak by fungoval parlament,

O rozhodnutí se hlasuje. Demokraticky. Ono totiž vůbec nezáleží na počtu politických stran, zastoupených ve sněmovně. Zásadně mají být ve sněmovně zastoupeni zástupci občanů. To je důležité. Jestli je tam 200 nebo 150 politických stran je jenom důsledek nedemokratického článku 5 ústavy, který vyžaduje nějakou vždy menšinovou volnou soutěž, výsledkem níž je vždy nějaká nikdy většinová pollitická strana a její moc nad demokracií. Konkrétně ovládnutí demokratických mocí touto politickou stranou.  Diktatura, nic jiného. A navíc diktatura menšinová, čili nedemokratická. A o tom to všechno je.

B. Rybák 28.3.2014 20:55

Re: "Jak by fungoval parlament,

Článek 5

Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.

Myslíte tím opravdu tento článek naší ústavy, nebo studujete nějakou jinou ústavu?

Opravdu si myslíte, že že u nás může vzniknout vláda zcela ovládaná menšinovou stranou?

J. Jurax 29.3.2014 0:52

Re: "Jak by fungoval parlament,

Ale ve sněmovně jsou zástupci občanů - každý ctihodný zastupič zastupuje přinejmenším sebe, pak kmotry co ho platí, své přátele, s nimiž přesměrovává - a to jsou přece všechno občané!

Jinak - kdo hledá diktaturu, vždy ji najde, pane Čechu - diktuje většina menšině - demokracie, že - menšina většině - to aby ta většina nebyla osočena z hříchu utlačování menšin - silní slabým, chytří hloupým a tak dál a podobně.

V. Vaclavik 27.3.2014 12:31

Dokud jsou obcane, i ti lepsi mezi nimi, pomyleni a maji

vuci spoluobcanum nasilnicke sklony, zadne instituci nebudou duverovat.

Takova spolecnost je pak jako zlocinecka tlupa a vsichni vime, jak to v takovych chodi a ze to nemuze byt jinak - kazdy nakonec muze duverovat jen sobe a svym blizkym, nebo jen sve rodine (pokrevni svazky mafie).

Tak to bylo odedavna v casech pred staletimi, kdy vladli kralove, kralovny, tedy kdy nejaky klan znasilnoval populaci ke sve vyhode, a tak je to dnes, kdy tu roli panovnickeho klanu jen prevzala obcanska skupina tyjici z prerozdelovani a demokracie je jen zasterkou toho znasilnovani spoluobcanu.

Jediny narod se z toho dedictvi minulosti dokazal vymanit - byly to USA s jejich deklaraci nezavislosti, ktera nastolila svrchovanost obcanu, nikoli obcanu jako spolecenske skupiny, ale jednotlive - rozpoznanim individualnim prav kazdeho jednotliveho cloveka spolecnosti a vlade byl dan ukol tato individualni prava kazdeho obcana ochranovat. Ukolem vlady tak byla ochrana kazdeho obcana jednotlive pred nasilnickou zvuli jeho spoluobcanu, byt by ta zvule byla posvecena nejakymi zakony (jako v dnesnim bezbrehem demokratickem systemu, ve kterem je povoleno temer vse, na cem se nejaka vetsina usnese).

Z historie vsichni dobre zname pomery vladnouci uvnitr vladnich klik - je to historie klanu nasilnicky soutezicich o moc, o moc nad lidmi a jejich majetkem. Pred staletimi se v boji o moc vrazdilo, dnes se o moc uchazime ve volbach. V obou pripadech ale jde o moc nad lidmi a jejich majetkem, v tom se historicky vubec nic nezmenilo. Pan Hampl se v te sve serii clanku jen snazi o znovuobjeveni Ameriky, ovsem jde na to tak pomylene jak to jen jde, hadal bych ze jestli nakonec neco objevi, bude to spis nejaka Afrika, nez Amerika.

K. Janyška 27.3.2014 9:22

Potřebujeme demarchii, jak říká

mistr Hayek... Dzp.

P. Čech 27.3.2014 8:55

Proč občané obecně nedůvěřují parlamentům?

Odpověď je jednoduchá. Poněvadž je k tomu vede systém. Protože parlament není parlamentem v pravém slova smyslu, protože parlamentní demokracie není (mohla by být, ale není) skutečnou demokracií- vládou občanů. Protože parlament, u nás zejména poslanecká sněmovna, je sice voleným, ale přece jen pouhým spolkem nadlidí, jichž se netýkají obecné zákony (imunita), kteří mají specifická práva, která nelze nazvat ani právy lidskými ani občanskými. Protože parlament je složen ze zástupců politických stran a nikoliv občanů, protože členové parlamentu se odpovídají ze svých politických činů nikoliv občanům přímo, ale svým politickým stranám. Protože toto vše vyplývá z naší velmi špatné ústavy - právního paskvilu, jejíž jednotlivé články si odporují a jiné nelze plnit, aby okamžitě tímto nebyly porušeny další. Občané nejsou hloupí, jak si to myslí zejména ODS, TOP 09 a ČSSD či KSČM, všechno toto vidí a proto nejen že nedůvěřují parlamentům, ale nedůvěřují obecně politickým stranám. A o tom to je.

V. Kain 27.3.2014 12:06

Re: Proč občané obecně nedůvěřují parlamentům?

Jenomže těm nadlidem jak je nazýváte je naprosto jedno co si o nich lidé myslí v podzámčí.Oni mají ta svá privilegia která si odhlasovali a nikdo jim je nevezme.V naprostém klidu si tu svou kuličku před sebou valí dál.Že se nemusí ničeho od občanů obávat dokazuje to,že někteří poslanci jsou volení opakovaně a sedí v poslaneckých seslích dvě desetiletí.Za tu dobu,ale kratší jsou tak profláklí,že by se vůbec do těchto funkcí neměli dostat.Ovšem voliči jsou nepoučitelní.Hlavně,že nebudou platit u lékaře 30 kaček.Že je stát odrbe několikanásobně více z druhé strany jim nedojde.

P. Čech 27.3.2014 12:51

Re: Proč občané obecně nedůvěřují parlamentům?

Nikoliv voliči jsou nepoučitelní. Je to vidět na volební účasti, kdy při krajských a obecních volbách byla účast 30%. To znamená, že 70%voličů se již poučilo a ty kreatury, které jsou na kandidátkách politických stran odmítají volit. Nic jiného totiž dělat nemohou, protože jim v tom brání systém, politiky drze nazývaný parlamentní demokracií. S demokracií ovšem tento systém má společnou pouze a jeddině určitou míru svobody. Nic jiného. Pouhá existence parlamentu totiž ze systému ještě zdaleka nedělá parlamentní demokracii. Žijeme v totální a totalitní diktatuře politických stran a jejich politiků, nic jiného. V systému, který nemá s demokracií pranic společného.