19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ZÁKLADY EKONOMIE (1): Obětované příležitosti

V sérii krátkých článků představíme jednoduchou formou několik základních poznatků ekonomie. V tomto prvním díle vysvětlíme podstatu nákladů obětované příležitosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 26.3.2014 18:15

Re: Nejde jen o vajíčka, jde i o ostatní souvislosti

Zapomněl jste napsat, že i ta "výroba cukru" u nás musela být dotována, aby byla schopna prodávat cukr za konkurenceschopné ceny. V té době byl světový trh nasycen levnějším cukrem z pěstitelských oblastí s mnohem vyšším slunečním svitem a tedy i vyššími výnosy cukru na polích.

Za komunisické totality se na jihu Slovenska pěstovalo kiwi ve fóliovnících ... a v obchodech stálo kolem 8 Kčs / ks. Kdyby se kiwi dovezlo, bylo by mnohem levnější a odpadly by nesmyslné výdaje na domácí produkci v nevyhovujících podnebných podmínkách.

B. Hudzieczek 24.3.2014 22:16

Nejde jen o vajíčka, jde i o ostatní souvislosti

zemědělské produkce. Polští zemědělci a potravinářský sektor jsou významnou politickou silou. Jako takoví si dokázali mnohé prosadit. Jsou významně dotováni, mají řadu úlev a taky levnější pracovní sílu. Dokázali si v přístupových smlouvách k EU sjednat řadu výhod. Fungují tam skryté dotace.

Naproti tomu politika ODS v počátku 90. let se na zemědělce dívala jako na ekonomický sektor, který by se měl prosadit ve volné soutěži s průmyslovými obory. Došlo k tomu, že jsme se zbavili výroby cukrové řepy, na jejíž produkci bylo závislé nejen významné odvěví našeho potravinářského průmyslu, ale i pěstování sladovnického ječmene, pro který je cukrová řepa předplodinou. Zaniklo obrovské množství prosperujících zemědělských podniků, další se dostaly na hranici ekonomického přežití, bez šance na smysuplné investice. Spousta pracovních míst na vesnicích zanikla. Výsledkem toho je, že vlastníci půdy velmi ochotně poskytují nejkvalitnější bonitní pozemky pro výstavbu zábavních parků (Znojemsko), fotovoltaických experimentů nebo pěstování řepky a kukuřice bez dodržení zemědělsky opodstatněných osevních postupů.

P. Vítek 24.3.2014 15:37

Re: No a pan autor nám tady pěkně vyjádřil...

Pokud by za lidmi nestal stat s ruznymi sitemi(socialnimi),tak by se vetsina chovala sakra racionalne.Lidi nejsou blbi(pokud je neovlivnuje podplacena statni televize)

K. Luboš 24.3.2014 15:15

No a pan autor nám tady pěkně vyjádřil...

...klasický omyl ekonomů, kteří si stále myslí, že lidé se chovají racionálně, resp. obvykle racionálně. No to ať se pak ekonomové nediví, že se pořád jenom diví!

H. Grúbr 24.3.2014 5:04

Pane vy jste realizoval maximální užitek vaší volbou

takže jste se choval ekonomicky, buďte v klidu. Oportunitní náklady jsou v tomto případě nižší, nežli užitek, který jste dosáhl volbou svíčkové.

L. Krajíček 24.3.2014 1:57

Možná to bude vysvětleno v dalších lekcích,

ale můj příspěvek se vztahuje k této.

Když jdu na oběd, nepostupuji podle teorie nákladů obětované příležitosti, ale v prvé řadě jdu na oběd s tím, že si dám svíčkovou, nebude-li, potom guláš atd. Je mi úplně jedno, jaká další jídla obětuji kvůli mé chuti na svíčkovou. Tedy, i kdyby měli biftek za poloviční cenu svíčkové, nedám si ho a ani nebudu vědět, že to bylo na jídelníčku. Zda jsem obětoval příležitost ve smyslu výše popsané teorie, si nejsem jist, protože snězením svíčkové jsem dosáhl svého cíle, kterým bylo nejen se najíst, ale i naplnění mé chuti.

Je velice pravděpodobné, že takto postupuje i naše vláda. Vůbec nehodlá omezovat dotaci solárních panelů proto, abychom u nás měli levná vajíčka. Vajíčka za jakoukoliv cenu a v jakémkoliv množství vládu nezajímají. Naopak dotacemi solárních panelů totiž dosáhne svého cíle, kterým je především naplnění vlastní peněženky.