16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

GLOSA: Jen 5 % Evropanů pokládá oteplování za problém

Evropská komise chce do roku 2020 věnovat 20 % svého rozpočtu na boj proti globálnímu oteplování. Označuje změnu klimatu za největší hrozbu naší doby. Obyvatelé EU si ale myslí něco jiného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kavalír 24.3.2014 16:10

Není se čemu divit

Pro průměrného Evropana  je je globální oteplování mimo jeho zorné pole. Jistě ho víc trápí nezaměstnanost, ekonomická krize a snižování životní úrovně nebo bezpečnostní rizika (např. Ukrajina). Ti informovanější si ještě přidají ropný zlom, který jistě nastane dříve, než se následky klimatických změn projeví v plné síle. A to jsme na tom v Evropě ještě relativně dobře. Pouhé oteplení o pár stupňů by jistě uvítali skoro všichni kromě provozovatelů lyžařských areálů, ale málo kdo si s tím spojí i možné následky, které budou statisticky četnější - povodně, sucha, bouře... Zajímavé by bylo zjistit, zda se změnil názor obyvatel postižených letošním extrémním průběhem zimy např. v Anglii (bouře a povodně).

P. Rada 24.3.2014 21:54

Re: Není se čemu divit

Dávám Vám za pravdu. Vývoj klimatu je běh na příliš dlouhou trat a to je disciplína které uspěchaná doba nepřeje. Málo kdo s lidí totiž spolehlivě vnímá rozdíly v chodu počasí které přicházejí s odstupem 30let a více. Tak mámm za to, že by muselo dojít k něčemu velice drastickému, aby se změna klimatu do mysli průměrného člověka obtiskla.

Připadá mi to jak s kouřením a rakovinou plic. Tato vazba je sice také zřejmá ale změnit životní zlozvyk se jen tak někomu nepodaří i když statistiky i experimenty hovoří jasně. Až když rak sejme někoho blízkého nebo dokonce zaklepe na dveře... ale to bývá už příznačně pozdě.

M. Dvořák 25.3.2014 6:32

Re: Není se čemu divit

... Málo kdo s lidí totiž spolehlivě vnímá rozdíly v chodu počasí které přicházejí s odstupem 30let a více.... a co taklhe 1500 let to je dobrá perioda nebo ne (Bond 2001)? Klima se měnilo vždy, akorát že vy dva s panem Kavalírem potřebujete katastrofy. Vy by jste bez toho nemohli být. A to že záplavy či hurikány byly taky vždycky, jenom že dneska je víc lidí a více materiálních škod vlivem většího množství techniky a majetku to vy prostě neberete. Hlavně co je potřeba tak je alarmismus ve jménu nádherného hesla -- "PŘEDBĚŽNÉ OPATRNOSTI".... a samořejmě člověk za to může.... Důležité je předvídat scénáře na sto let dopředu, to už tady nebudem a nikdo nás nebude trestat za to, že to nevyšlo a ty miliardy už nikomu taky nebudeme muset vracet.

J. Skotnica 24.3.2014 14:38

...no prosím,

pane Kremlíku, život a dílo pana Kremlíka - sláva je na dosah. A to stačil jen malý informativní článeček.

J. Skotnica 24.3.2014 14:40

Re: ...no prosím,

Omyl - to patřilo k panu Šejnovi - tedy k jeho příspěvku.

J. Kadeřábek 24.3.2014 13:42

Doufám, že to s tím oteplováním

není humbuk, ale dočkám se, že nebudu potřebovat Putinův plyn. Takže jen ať se otepluje. Budeme pěstovat pomeranče.

P. Rada 24.3.2014 17:22

Re: Humbuk je spíše to jak si dopady GW představujete.

Pomeranče můžeme a vždy budeme v ČR pěstovat tak akorát ve sklenících či v bytech. I pokud se naplní i ty nejextrémější scénáře tak slunce zůstane v zimě stejně nízko nad obzorem a proto vpád studeného kontinentálního vzduchu s cenrálního Ruska bude pro tyto citrusy náchylné na vymrzání, vždy eliminující na jiné oblasti.

Zkuste se podívat na globus a klima ma 50stupen jako je Praha ale JŠ. Např Port -aux ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Port-aux-Fran%C3%A7ais 

Nám zde v ČR oproti těmto stabilně chladným ostrovům ač s podobným oslunněním, vydatně přitápí po většinu roku Golfský proud (o cca 5C). Může nás ale ovivnit i Asijský či Saharský kontinentální vzduch....  a tak extrémnost velmi záleží na tom odkud, kdy a jaké počasí k nám proudění přinese. Právě toto proudění se ale už nyní nejvíce mění. Tak si i klimaskeptici ještě dlouho užijí spousty nadějí na satisfakci v podobě protikladně se střídajícího počasí.

M. Šejna 24.3.2014 8:16

je to tak

Pan Kremlík konečně pochopil, o co jde. A tak zatímco ještě donedávna lživě tvrdil, že globální oteplování je podvod století, dnes už pochopil, že realita se okecat nedá. Takže konečně začal řešit, zda to globální oteplování je opravdu tak nebezpečné, jak nám někteří politikové napojeni na ekologické dotace tvrdí. A přessně tady je jádro celého problému.

Oteplování totiž opravdu není problém, který by lidstvo trápil. Jsou mnhem větší globální hrozby, než očekávané globální oteplení o 2°C do konce století.

M. Prokop 24.3.2014 10:19

Re: je to tak

Líbí se mi, jak zarputile bojujete se svou představou o Kremlíkovi.

Na zteč, soudruhu Semínko!

M. Šejna 24.3.2014 14:28

soudruhu Prokope

zabrouzdejte na klimaskeptik.cz. Tam je dost důkazů o tom, jak si pan Kremlík představoval, že globální oteplování je podvod.

Já, soudruhu Prokope, proto chválím pana Kremlíka, že dostal rozum a AGW uznal jako realitu. Pokud jde o jeho boj proti alarmistickým magorům, tak tam jsem s ním vždy souhlasil. Jen mi vadilo to jeho popírání AGW. Ale zdá se, že pan Kremlík už dostal rozum.

A jinak se mi líbí Váš zarputilý boj s Vaší představou o mě. Na zteč, soudruhu Prokope.

S. Donát 24.3.2014 15:32

Re: soudruhu Prokope

Vy jste ještě pořád tak zapálený komunista, že jiné titulujete "soudruhu"?

Kromě toho nikde nevidím, že by pan Kremlík v článku něco uznával, pouze se vyjadřuje k tomu, co lidé považují za problém. Jestli je to problém reálný nebo ne, o tom nikde není ani slovo. Pokud jste jiného názoru, uveďte prosím citaci, ze které to uznání oteplování vyplývá. Děkuji.

P. Rada 24.3.2014 10:53

Re: Je to tak?

Pane Šejno začal jste zjednodušovat podobně jakpan K. - uznávám ale, že kultivovaněji. Přesto mám výhrady.

1. Předně tvrdíte, že o GW jako o nebezpečí píší politici aniž je uvádíte. Osobně ale znám daleko více vzdělaných lidí kteří o tomto hovoří, píší ale navíc to dokládají. Příkladem u nás je pan Cílek, nebo klimatolog Pecho: ... http://climatemap.blogspot.cz/

2. Skoro jako zástupce lidstva píšete ... "Oteplování totiž opravdu není problém ..... 2°C do konce stoletíl" ... To má ale háčky. Uvádíte to na platformě kam mají největší přístup našinci které ale přímo neživí půda, ale služby a průmysl. Tací lidé sotva vnímají počasí natož změny klimatu. Pokud by jste toto tvrdil mezi vzdělanými zemědělci či lesáky - odezva v četnosti by asi byla jiná. Hůře by dopadlo tvrzení o dlouhodobé negativní změně počasí mezi nejchudšími a na půdě bytostně závislými.  Na těch nejchudších Vám zřejmě nesejde ale troufáte si za ně zde hovořit a to je mi odporný postoj. Věcný problém je, že 2C je spodní hranice očekávaného oteplení v konci století v globálním průměru. Kontinentálně u nás to ale znamená prakticky dvojnásobek. 4C ale způsobí odpar stejný jaká je na dnes nejůrodnějších místech místech srážkovost. To jak se změní proudění , chod srážek, intenzity atd je však problém násobně naléhavější ovlivnující dynamiku klimatu v projevech extrémnosti. Toto dopadne na další generaci která však pro celosvětovou recesi v důsledku technologické pasti a surovinových limitů, bude mít podstatně méně šancí.

Ano máte oba s Kremlíkem v něčem pravdu. Tedy, že dnes to zajímá málo lidí. Je to ale podobný postoj jako když se málo kdo stará o své zdraví a přednější jsou mu momentální požitky ... Když posléze zjistí, že mu zdraví nevratně hapruje, bývá pozdě to řešit.

Všechna historicky úspěšná společenská uspořádání však měla své náčelníky, kteří vedli celek s větším nadhledem než jaký měla většina populace a tak mi vzláště v případu vzdělanců přijde opírání se o masovost jako projev pokrytectví.

J. Hejna 24.3.2014 11:26

Re: Je to tak?

Jistěě, náčelníku!

R. Langer 24.3.2014 12:03

Re: Je to tak?

Jo, ale kdyby se většina populace třásla před globálním oteplováním strachy, jak by sis ve skutečnosti přál, tak by ses telelil blahem, co, pokrytče, to by žádné pochybnosti o většině populace nepanovaly... :-P

Jsi jenom ubohý Zelený sedmilhlář.

M. Dvořák 24.3.2014 12:20

Re: Je to tak?

Pane Rada kde berete jistotu, že se opravdu oteplí? Kde berete jistotu, že hrozí vetší nestálosti klimatu? Kdy bylo klima stálé???? Teploty lezou nahoru už 360 let od vrcholu Mauderova minima kolem roku 1650. Před tím zase letěly dolů od konce 12 století. Zemědelci si budou stěžovat pořád. Je to vše jen o přístupu k hospodaření a to jak s půdou tak vodou...

P. Rada 24.3.2014 13:51

Re: Je to tak?

Pane Dvořáku s čeho usuzujete, že hovořím o jistotách? Dynamika systémů s teplotou pravidelně roste - je to však vždy o pravděpodonostech a ty se dají vyhodnocovat - viz příspěvek doc Kalvové:

http://www.stuz.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1112:zaznam-a-dalsi-materialy-z-besedy-stuz-ze-dne-4-12-2013-na-tema-klima-a-lide&catid=12&Itemid=93

To co je prakticky jisté je jen fyzikální závislost skleníkového efektu a míra nejistoty v doposavad naměřených hodnotách.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

To další máte uvedeno v odkazech. Račte se obtěžovat s POSLECHEM, pročtením event prostudováním I podkladů tam uváděných. Můžete tak získat větší míru přehledu - chceteli pak i své větší "jistoty".

M. Dvořák 24.3.2014 14:48

Re: Je to tak?

Vy to tak píšete prakticky vždycky. Prakticky vždycky jste si jistý o svých jistotách. a hlavně vždycky se odvoláváte na jistý zdroj Wikipedii.... A pokud chcete jistoty o skleníkových plynech tak zase vy prostudujte O.Humlum 2012.

P. Rada 24.3.2014 21:43

Re: Je to tak?

Děkuji za typ. Prošel jsem si práci toho geologa... a cituji s recenzí:

... "So there is nothing new in Humlun et al.’s paper. They are just another bunch of sceptics that don’t understand system science".

Více:http://www.realclimate.org/index.php/archives/2012/09/el-ninos-effect-onco2-causes-confusion/

M. Dvořák 25.3.2014 6:42

Re: Je to tak?

Typická arogance alarmistů jenž věří ve svou víru skleníkových plynů. Opět jste se ukázal jako dokonalý zpátečník. V planetě opic se modlili k nevybuchlé atomovce, jaký máte oltář vy? CO2 a místo svatých obrázků obrázek Al Gore a Pachaurího?

K. Luboš 24.3.2014 12:29

Pane Šejno,...

... ve své horlivosti vyvozujete z článku něco, co z něho vůbec nevyplývá.  Pan autor v tom textíku totiž nenapsal jedinou vlastní myšlenku, žádný svůj názor na globální (ne)oteplování, takže není nic, z čeho by bylo možno usuzovat, zda něco pochopil anebo nepochopil. Pan autor nám pouze oznamuje výsledky jistého statistického šetřní provedeného v EU... Nic víc, nic míň.

Ale s bodem 2 souhlas!

M. Šejna 24.3.2014 14:30

pane Luboši

až dostatečně prostudujete "život a dílo" V.Kremlíka, pochopíte, o čem píšu.

M. Gavlák 24.3.2014 8:04

Já pokládám za problém to,

co se s lidstvem a s tím, co lidstvo na Zemi provádí, za velký problém. Jenže mi to není nic platné, protože lidstvo je nepoučitelné, to je vidět dnes a denně...

R. Langer 24.3.2014 12:05

Re: Já pokládám za problém to,

No hlavně že umíte problém přesně definovat - můžou za to lidi, co? ;-)

J. Šimek 24.3.2014 7:39

"klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

Tak s takovou podporou se Temelín bude těžko dostavovat :o)

R. Langer 24.3.2014 12:05

Re: "klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

Ona se ta podpora zvýší, až zase dojde roční vyúčtování za elektřinu...

J. Šimek 24.3.2014 12:27

Re: "klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

Váš přehnaný optimismus mě děsí. Padly by Kremlíkovi téze a to se nestane :o)

J. Kadeřábek 24.3.2014 13:41

Re: "klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

To už soudruzi vyřešili zastropováním plateb ve faktuře. Dáte to z vyšších daní a to není zas tak vidět.

R. Langer 24.3.2014 15:15

Re: "klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

Aha! Tak nic, tak to prostě bude muset zkolabovat úplně... :-(

J. Šimek 24.3.2014 19:54

Re: "klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí."

Když se dají opakovaně volby vyhrát na slevu 30Kč u doktora, tak i Vaše předpovědi nelze brát vážně.