26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ: Budoucnost Česka

Česko patří k nejvyprahlejším zemím Evropské unie. Podle průzkumu celosvětově působící organizace Aquastat mají nižší zásoby podzemní vody na jednoho obyvatele jen Litva, Belgie, Kypr, Lucembursko a Malta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 23.3.2014 20:58

Re: Vlastně slátanina?

Pane Hašeku ta údajná poučka o vodě jako základním přírodním zdroji jemuž vděčíme za život se s hlavy leckomu skutečně vytratí - ale nejspíše jen do chvíle, než dostane žízen.

Všechnu moc má v rukou de facto ekonomika - ale háček je v tom - že ekoslužby které její chod podminují (zaprší když je potřeba, vítr přinese čistý vzduch, mnohé externality příroda zrecykluje ...) přesahují hodnotou celosvětové HDP. Pokud dojde k rozvratu v ekosystémech, nepřežije to ani lidská ekonomika.

http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/anatomie/ZS2012/natr/laudatio.pdf

P. Rada 23.3.2014 20:44

Re: Myslel jste?

Pane Machu když už pohrdáte mou mentalitou tak alespon pro ostatní co to zde event. čtou doložte kde a kdy jsem byl pro ..."dotování gigantických monokultur na biopaliva"..??? Pokud to neuděláte jste LHÁŘ.!

Pak bych také rád věděl, kde jste se mě tázal na stanovisko k článeku pana Wágnera? Na něj jsem se skutečně nepokouše ani odpovědět prostě proto že na něj nebyl dán odkaz. Pokud Vás uspokojí k jeho rozsahu alespon nyní pár vět - tak V ČR už zásoby HNĚDÉHO ENERGETICKÉHO uhlí docházejí,  kdežto Německo si po vodě může dovést kvalitní povrchově těžené ČERNÉ americké uhlí na které staví své elektrárny s účiností kolem 50% oproti 30% dosud běžným u nás. To americké je v Hamburku navíc levnější jak třeba polské. Množství externatit při spalování těchto různých typů v různých elektrárnách/teplárnách se podstatně liší a hlavně do takovéto výrobní ceny nejsou započítávány dlouhodobé dopady externalit vedoucí mimo jiné k oteplování planety - o tom je ale právě článek výše.

A jestli Vás event. zajímá reakce k panu Wágnerovi za SZ pak ji máte o řádek níže od  ŠIMONÍKA: . ...http://technet.idnes.cz/nemecka-a-ceska-energetika-09q-/veda.aspx?c=A130403_112801_veda_vsev tech

Š. Hašek 23.3.2014 20:04

Vlastně slátanina.

Kde občas je zrnko pravdy.

Poslední odstavec, kde autor řeší vodu jako základní lidské právo, jest vskutku kolosální.

Každý majitel studny, či sedlák řešící vodní strouhy na svém pozemku, měl sichr poučku o základním lidském právu nad stolem.

Ach jo.

Všechnu moc sovětům. Třeba EU.

P. Mach 23.3.2014 18:52

Re: Myslel jse, že i na vaši povážlivě

Vaše blábolení na téma "ekonomické výhodnosti" tzv. oze, ač jsem se na ni neptal, je úsměvné. Dotování tzv. oze je extrémně nevýhodné, a pro německo to platí tuplem, viz: http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-potize-plynovych-premiantu-d7g-/p_ekonomika.aspx?c=A130520_110453_p_ekonomika_wag, http://atominfo.cz/2013/12/transformace-nemecke-energetiky-ohrozuje-zamestnanost-v-prumyslu/, http://atominfo.cz/2014/01/ct-nemecky-ministr-zelena-energie-privedla-nasi-ekonomiku-na-pokraj-sil/, http://www.prumysl.cz/experti-nemecko-by-melo-zcela-zrusit-stavajici-podporu-zelene-energie/, http://www.scienceworld.cz/aktuality/negativni-dopady-podpory-obnovitelnych-zdroju-energie-5512/, atd. Tak fosilní paliva docházejí jo? :-) Situace v německu jasně dokazuje, že čím více oze tím více se pálí fosilní paliva.

P. Mach 23.3.2014 18:52

Myslel jse, že i na vaši povážlivě

narušenou mentální kapacitu bude uvedený dotaz (viz výše) dostatečně konkrétní? Abych řekl pravdu, tak nevím jak ji ještě více konkretizovat, tak abyste ji byl sto pochopit. Zkusím ji alespoň zopakovat a trochu rozvést, třeba se chytnete. Proč  vy a vám podobní prosazujete řešení, které výrazně přispívají k erozi a odnosu půdy (tj. dotování gigantických lánů monokultur na tzv. biopaliva)? Proč  vy a vám podobní prosazujete řešení, které výrazně přispívají  přispívají k emisím skleníkových plynů viz: http://technet.idnes.cz/obnovitelne-zdroje-cesko-nemecko-dq4-/veda.aspx?c=A131103_182539_veda_mla#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=sph, přesto, že deklarujete opak? Na tyto otázky jste se ani nepokusil odpovědět.

V. Braun 23.3.2014 17:24

Čerpání vody z Dunaje

Pokud jsem pochopil autora článku, tak jednou z hlavních předností kanálu DOL má být čerpání a redistribuce vody z Dunaje. Snažil jsem si to představit v praxi a aby to fungovalo muselo by být položeno potrubí o značném průměru od Dunaje až do nejvyššího bodu kanálu, a to včetně řady čerpacích stanic. Případně by musel být kanál soustavou na sebe navazujícíh nádrží s čerpáním z jedné do druhé. Docela rád bych viděl výpočet návratnosti, nemohl by autor na něj vložit odkaz?

J. Farda 23.3.2014 16:49

Re: Marně hledám, kde jsem psal něco o idiocii a demenci,

Věcné zdůvodnění pro kanál si ctěný pane račte znovu přečíst v článku autora výše, a jestli Vám jeho argumenty nestačí, Bůh s Vámi. Děkuji za velkorysost hodnocení mého charakteru, leč velmi prosím, byste mne nedával dokopy s bolšány, nikdy jsem jí nebyl. Tečka!

P. Rada 23.3.2014 16:36

Re: Voda bude pravděpodobně chybět.

Mane Machu vysvětlit bych mohl ledacos konkrétního - rád bych to tedy zkusil - ale musíte se alespon pokusit konkrétně zeptat. Vždyt OZE je široký obor od vodních elektráten přes přílivové, příbojové... až třeba ke geoermálu. Bez konkretizace případu to pochopitelně zde nelze. Proto to u Vás vypadá na subjektivitu. Jestli ale máte zájem o program SZ - tedy lidově "zelených" tak ten je třeba zde, není můj osobní a je uvrden s důrazem na úspory:... http://www.zeleni.cz/program-oziveni-ekonomiky/

Do OZE je dnes investovat nutné, protože fosilních zdrojů ubývá milionkrát větším tempem jak vznikaly. Někde je to dokonce velmi výhodné (větrné parky s Severním moři u Nemecka , Dánska..) ale situace kolem např české fotovoltaiky ukázala, že i zneužitelné - viz aktivity kolem oddalování změn v dotační politice zvláště kolem FV. Ty největší FV parky vlastní ČEZ - tam tedy hledejte konkrétní vysvětlení. Hledala ho už OPAKOVANĚ i policie.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/266879-podezrele-toky-penez-v-cezu-benes-celi-trestnimu-oznameni/

Dotační politiku skrze různé typy uzákonění provádí celý svět od Číny (dnes nejdynamičtější v OZE) přes EU až po USA. Některé technologie OZE jsou po počáteční podpoře totiž na vhodných okalitách už srovnatelné s těžbou fosilních zdrojů ba i lepší a to i bez započítávání externalit - viz tabulky ERoEI..... http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

P. Mach 23.3.2014 15:12

Re: Voda bude pravděpodobně chybět.

Takže nemůžete vysvětlit nic. Z toho usuzuji, že zelení podporují devastaci životního prostředí a ekonomické životaschopnosti této země prostřednictví dotací do tzv. oze a tzv. biopaliv na základě halucinací, které byly vyvolány nadužíváním psychotropních látek.

P. Papež 23.3.2014 14:19

Re: Marně hledám, kde jsem psal něco o idiocii a demenci,

To už jsem slyšel před dvacetipěti lety. Kdo má jiný názor než vy, je zaťatý. Žádné zdůvodnění, vyvracení námitek, jen hodnocení té zaťatosti. Lepší jste v tom, že oni za to deptali celé rodiny, popřípadě popravili za vlastizradu.

P. Rada 23.3.2014 12:59

Re: Voda bude pravděpodobně chybět.

Rád vysvětlím pane Machu - pletete si mě s někým ve své fantazii.

Rád bych si od Vás naopak přečet nějaký odkaz který vaši fantazii podnítil.

P. Mach 23.3.2014 11:39

Re: Voda bude pravděpodobně chybět.

V tom případě mi není jasné, proč tedy vy a vám podobní prosazujete řešení, které výrazně přispívají k erozi a odnosu půdy (tj. dotování gigantických lánů monokultur na tzv. biopaliva) nebo přispívají k emisím skleníkových plynů (dotování nefunkčních oze parodií na elektrárny). Můžete mi to vysvětlit?

P. Rada 23.3.2014 5:48

Voda bude pravděpodobně chybět.

Zásoby spodní vody se tenčí s tím jak se mění globální klima. Na každý stupen roste u nás celoroční odpar asi o 100mm a to při srážkách v nížinách cca 400mm už nyní znamená hodně. Se změnou klimatu se navíc mění i větrná růžice. Dosud převládající západní, nesoucí pozvolné dávkování vláhy ve své četnosti poklesne kdežto severojižních a východních situací přibude. Severojižní situace bývají přitom spojovány s přívalovými srážkami co snadno stekou a berou sebou i úrodnou půdu... a východní jsou vyloženě suché. Toto ovlivnuje pokles gradientu teplot mezi polárními oblastmi - které se oteplují podstatně rychleji - a rovníkem. To co je nejkritičtější je zpomalení posuvu synoptických útvarů. Za situace, kdy se např v létě udrží u nás tlaková výše jen o něco málo totiž násobně rostou rizika požárů a v zimě naopak smogových situací. Důvody rozebírá na svém blogu např klimatolog Pecho:

http://climatemap.blogspot.cz/2014/03/rok-kedy-neprisla-zima.html

Oblast kde leží pomyslná čára oddělující pozivní celoroční srážkovou bilanci od odparu leží dnes jižně od nás ale severněji od Jadranu a pomalu se posouvá k severu. Kdyby Středozemní moře nemělo přítok Gibraltarem, tak by postupně vyschlo. To se v historii planety už stalo. Naděje, že veškerou potřebnou vodu mohou zajistit přehradní nádrže je proto zcela lichá. Ty mají význam lokální, mohou dodat nezbytnou pitnou vodu ale nemohou celoplošně krýt potřebu vysychající krajiny s vážnými dopady zejména na zemědělskou ale i  lesní produkci.

P. Rada 23.3.2014 5:14

Voda bude pravděpodobně chybět

M. Krátký 23.3.2014 4:02

Zanesená koryta našich řek nejsou čistěna

již více jak 60-70 let. Konkrétně - velmi dobře znám historii řeky Sázavy mezi Nespekami a Týncem nad Sázavou - bagrování písků ze dna nad Brodeckým jezem skončilo koncem 50tých let.. K tomu se přidalo působení vodní nádrže Želivka - vyrovnané průtoky v létě a v zimě, skoro žádné "dřenice" ( jarní - divoký odchod ledů ), které čistily břehy i koryto. A výsledek : profil - průřez vodního toku je snížen na slabou polovinu - co naprší ihned odteče. A zelení magoři jásají nad touto nedotčenou nádherou. A Povodí Vltavy dělá mrtvého brouka - na naše protesty ani neodpovídá. Přeji hezký den.

J. Farda 22.3.2014 20:59

Re: Marně hledám, kde jsem psal něco o idiocii a demenci,

Faulujete, ctěný pane, nikde jsem Vás neobvinil z výroků o idiocii a megalomanii, to je jen má formulace dojmu z logiky Vašich výroků. Jste evidentně zaťatý, tož žijte i nadále blaze.

L. Krajíček 22.3.2014 19:54

Marně hledám, kde jsem psal něco o idiocii a demenci,

ovšem když to vaši konstrukci podpoří, dobrá, asi nemáte na víc. Hlavní je, že to chtěl nejen Baťa, ale i středověký král, což jsem nevěděl. Králův sen zcela mění situaci a je nutno kanál vybudovat.

Nejvíc jasno v tom máte vy, takže se divím, že vůbec stavíme jakési komise, místo abychom pod vašim vedením rovnou začali kutat járek.

J. Farda 22.3.2014 18:15

Re: Megalomanské dílo D-O-L bude něco jako lužní lesy?

Obávám se, že mícháte hrušky s jablky, ale z vodařské branže evidentně nejste, také baštíte dálničněbetonářské lobby její demagogii. Když Vás tak čtu, docházím k názoru, že Baťa byl cvok megaloman a jím provedená první část tohoto projektu známá dnes jako Baťův kanál je idiocie. A že o tomto projektu snil už Otec vlasti Karel IV. i autor projektu Suezského kanálu Negrelli svědčí, alespoň dle Vašeho hodnocení, o jejich totální demenci. Tak se mějte ve své nevědomosti blaze, přeji Vám štěstí nikdy neskončit někde na české dálnici pod kamionem. A ať Vám vždy teče voda z kohoutku!

P. Mach 22.3.2014 16:52

Re: O tom, že voda bude v ČR strategickou surovinou

O kolik se zvýšila rychlost odtoku vody z krajiny a potažmo z celé republiky po té co komouši  z každého potoka a řeky udělali betonový kanál a mokřady a louky vysušili?

L. Krajíček 22.3.2014 16:41

Re: Megalomanské dílo D-O-L bude něco jako lužní lesy?

To byl taky jeden, který se rozhodl změnit toky dvou řek a využít jejich vodu na bohulibý projekt, dokazující vítězství člověka nad přírodou. Dokonce o tom napsal i knihu. Kniha (spíš brožurka) se jmenuje Celina.

Jen malý dotaz: kolik dnů bude na těch bárkách cestovat případný náklad přes naše území? Kamionem je to několik hodin, vlakem o pár hodin víc. A že by se v kanálu D-O-L za peníze cachtali rekreanti, no nevím, nevím.

A. Hrbek 22.3.2014 16:28

Re: O tom, že voda bude v ČR strategickou surovinou

Kolik zadržovacích děl bylo postaveno po roce 1989?

J. Farda 22.3.2014 16:07

Re: Megalomanské dílo D-O-L bude něco jako lužní lesy?

Viděl jste snad projekt? Jak tedy víte, že kanál má být v celém průběhu vybetonován? Nesplývá Vám pojem kanál jen s městskou kanalizací? Nejste z té sorty lidí, co by Štěpánka Netolického a Krčína z Jelčan kdysi hnala vidlemi, ale dnes vzdychá blahem nad "umělou" krásou jimi odkanalizovaných močálů Jižních Čech? D-O-L vylepší bilanci nejen spodních vod rozhodně více než vybetonované

dálnice, o jiných autorem zmiňovaných zastavěných plochách nemluvě! P.T. čtenářstvu doporučuji shlédnout připojený dokument o tom, co výše zmiňovaný kanál Rýn-Mohan-Dunaj prakticky umožnil. http://www.youtube.com/embed/tuBfV4aTd-A

P. Mach 22.3.2014 8:56

Re: O tom, že voda bude v ČR strategickou surovinou

"... zejména v posledních dvaceti pěti letech..." Tváříte se jako by ta "řešení" z  doby před 25 lety byla pro ČR přínosná. Naopak, jestli něco ochudilo tento stát o vodu tak to bylo právě komunisty masivně aplikované napřimování vodních toků a meliorace.

A. Hrbek 22.3.2014 7:01

Re: O tom, že voda bude v ČR strategickou surovinou

tragedií je struktura půdy, zejména obsah organického uhlíku, množství mikroorganismů a kořenové systémy. Bývalé extensivní hospodaření se v zájmu zisku ještě více prohloubilo a do půdy se vrací minimálně organického materiálu. Kde že jsou doby, kdy bylo nutností mít jednu krávu na hektar, aby bylo dostatek hnoje. Kde že jsou doby, kdy se pěstovalo převážně obilí a vysoké strnisko se zaorávalo. Nyní se organická hmota odváží do biostanic a uhlík vypouští do vzduchu. Tady ekologická blbost sehrála špatnou roli.

Relativně nejlépe jsou na tom lesy, zejména státní, Tam se upustilo od spalování nevytěžené hmoty, což má ovšem jiné negativní důsledky. Zničení lesní půdy těžkými těžebními stroji je v některých oblastech již těžko napravitelné.

Populární úvahy o "šetření" s vodou s z hlediska celkové bilance příliš nepřinášejí, snad jedině pokud jde o zemědělské závlahy a elektrárny. Jinak průmyslová voda příliš nemizí.

Negativní vliv sehrála i komercializace pitné vody, která výrazně snižuje nenahraditelné zásoby podzemní vody.

Je jen na nás, zda naši potomci nebudou odkázáni na pití vody z dovozu.

A. Hrbek 22.3.2014 6:42

O tom, že voda bude v ČR strategickou surovinou

vědí odborníci již skoro třicet let. Jenže řešení jsou dlouhodobá a tudíž nejsou, zejména v posledních dvaceti pěti letech, zájmem politiků. Ti často prosazují záměry, které Českou republiku o vodu ochuzují.

Základním faktorem je retenční schopnost krajiny, tj. její schopnost zadržet vodu. Cesty mohou být různé, ale nejdůležitější jsou dvě - vodní nádrže a množství i struktura půdy. Na velké vodní nádrže již mnoho rezerv není, Obnova malých nádrží ztroskotává na soukromém vlastnictví, jehož zájmem je zisk a ne zadržená voda. Takže jedině až bude možno vodu z malých nádrží draze prodávat.

Celkem pozitivním jevem byla výstavba čistíren za peníze EU, které sice vodu příliš nezadrží, ale zvýší její kvalitu a tím i užitnost.

Dlouhodobou tr

I. Pujman 22.3.2014 6:07

mít dost vody nebo nemít

toť otázka. Ale takto to dnes v Česku jednoduché není. Ono také se může stát, že vody může být zatím dost, ale její kvalita ji posouvá do kategorie "nepoužitelná".  Přestává být například tajemstvím, navzdory utajování MŽP, že vrty, odkud se čerpá pitná voda pro celou ostravskou pánev, jsou kontaminovány "za kopcem" ležící skládkou. Co je lidem z Ostravska platné, že majitelé a provozovatelé skládky, kteří za to mohou, mají obstaven majetek. Jen sanace a ochrana těchto ostravských nenahraditelných zdrojů pitné vody bude stát ročně desítky milionů korun po příštích několik desítek let. Ty se ale stát zdráhá vynaložit, ví, že je z těch, co to zavinili, nedostane. Tak to raději tají a zatím nic nedělá. Zdroje se dál znečišťují. Jak to dlouho mohou lidé na Ostravsku vydržet?

 Stejný, ba řekl bych ještě větší průšvih čeká i Prahu. Pro ni jsou nové zdroje podzemní vody v oblasti Českého krasu, v katastru obce Srbsko. Jenže už nejméně 40 let jsou prokazatelně ničeny obrovskou nelegální skládkou uprostřed CHKO, největší černou skládkou v republice. Jde vpodstatě o dlouhou a hlubokou rokli ústící do údolí Berounky, kterou od počátku 60.let zaváželo město Beroun a místní podniky vším možným odpadem, aniž by někdo někdy třeba provedl nějakou izolaci. Všichni o ní dobře vědí, a všichni se dodnes tváří, že neexistuje. Půl milionu tun odpadů, z toho cca 40.000 tun azbestových kalů, smíchaných s těžkými kovy, ropnými odpady, chemickými odpady z gramofonky a s řadou dalších jedovatých látek, jsou promývány už víc jak 40 let dešti a hlavně potokem, který celou skládkou protéká a vše končí v krasovém podzemí. Cca kilometr od obce Srbsko. Chudáci lidi, co tam bydlí a berou vodu ze studní. A až bude Praha potřebovat nové kapacity zdrojů vody, bude mít asi tady smůlu.

Jestli to takhle v Česku vypadá i jinde, pak potěš pánbu. Čističky povrchových vod nás nezachrání. Koneckonců, ta skládka u Berouna vytéká částečně i přímo do Berounky...

L. Krajíček 22.3.2014 3:46

Megalomanské dílo D-O-L bude něco jako lužní lesy?

Pokud ne, tak mi není jasné, jak může vybetonované koryto jakéhosi uměle vydlabaného kanálu zlepšit naši vodohospodářskou bilanci. Nepochybně pomocí dotací vylepší bilanci kont i počet našich dosud nízkých stavů dolarových milionářů.