24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Krymské výzvy

Zatímco ruská armáda dokončovala svůj ozbrojený zábor Krymu, regionální parlament na Krymu hlasoval pro začlenění Krymu do Ruské federace a naplánoval referendum k ratifikaci tohoto kroku. Nikdo by neměl pochybovat o tom, jak referendum dopadne. Výsledek bude konfrontovat Moskvu, Kyjev a Západ s nesnadnými a osudovými rozhodnutími.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mach 16.3.2014 22:12

Re: Manipulace s historií

Blábolíte nesmysly, ze kterých opravdu nezbohatnete. Za prvé, Timošenková se nikam nedere, a politici co nahradili Janukovyče byť zcela určitě nejsou čistí jsou o řád lepší než bývalý gangster jakým byl janukovyč. Za druhé, tady teď nejde o to zda lidé v čele Ukrajiny jsou nebo nejsou zkorumpovaní. Jde o to, že putinova loutka ztratila moc a tak se putin rozhodl pro vyvolávání násilností na Krymu a východě Ukrajiny,  invazi a okupaci, kterou chce následně zlegalizovat podvodným referendem. Za třetí určitě mi jedno není, že se rusko opět chová jako agresor a nemělo by to být jedno žádnému občanu této země pokud je při smyslech, vzhledem k tomu,  že na ruský imperiální vliv a okupaci tato země již jednou zle doplatila.

P. Kalina 16.3.2014 20:53

Re: Manipulace s historií

Není to jednoduchý. Člověk by se chtěl postavit na nějakou stranu, ale není to možné. Propaganda přichází z obou stran, z obou stran se dělají nedemokratické kroky. Putin využívá situace a chce dostat Krym do svého vlivu. Ukrajinci se chtějí zbavit zkorumpovaného prezidenta a potažmo i zkorumpovaného parlamentu, a místo toho se jim tam derou jiní zkorumpovaní politici - viz Timošenko, která teď ovládá polovinu vlády a prezidenta. Zákony na Ukrajině schvaluje polovina parlamentu a druhá se kdesi schovává. A to už vůbec nemluvím o ultrapravici, kterou na Ukrajině podle výzkumů téměř nikdo nepodporuje, nicméně ve vládě má více jak třetinové zastoupení. Jestli se vám takový stav líbí, pak tedy nevím. Modleme se spíš, aby vše dobře dopadlo, jestli bude Krym ruský nebo ukrajinský je celkem jedno. My dva z toho nezbohatnem. Není ale jedno, jestli se velmoci nebudou schopni domluvit. To pak bude průšvih a budeme rádi, když jen ekonomický.

B. Hamáček 16.3.2014 20:38

Re: Šejno lejno

Ono se nesmíte na soudruha Šejnu zlobit , jeho jediné vzdělání je , kromě ZŠ už jen VUML a tam nic jiného neučili , než že co dělá SSSR , nyní Rusko je svaté.

J. Sládeček 16.3.2014 19:58

Re: Dobry a zajimanej clanek

Tak co Kááárl, vykakán?

J. Sládeček 16.3.2014 19:57

Re: Co když...

Slovo Rusi zaměň za slovo Američané či demokraté.

J. Brunner 16.3.2014 19:41

Re: Čekal jsem bombu, byla to prskavka.

Hloupému připadá i Einstein jako dvoudeková hmotnost.

J. Brunner 16.3.2014 19:36

Re: Milý demokrate, Krym byl ruský, žijí tam Rusové

Jste dost přehnaně nenávistný, není to zdravé.

P. Mach 16.3.2014 19:14

Re: Manipulace s historií

Když už mluvíte o principu, tak v principu to co se momentálně děje na Krymu je propagandistická fraška, která se odehrává pod namířenými hlavněmi a v putinově režii.  Jen naprostý naiva nebo hlupák se může domnívat, že to bude probíhat regulérně. Ostatně, je zajímavé, že 20 let rusy na Krymu ani nenapadlo usilovat o nějaké referendum o samostatnosti nebo dokonce o přičlenění k rusku a v klidu vycházeli s ukrajinci či krymskými tatary (což je s podivem, když si uvědomíme co se odehrávalo a stále odehrává na nedalekém Kavkaze). A najednou, když se ukrajinci zbaví extrémně zkorumpovaného vládce se zločineckou minulostí, který byl zjevně dosazen putinem, tak to vypadá jako by krymští rusové za referendum celé léta prolévali svou krev. V principu lze s referendem souhlasit pouze tehdy, když se stáhnou ruské jednotky z krymu, přestane masivní rusácká propaganda, všechny národnosti obývající Krym budou mít stejnou šanci vyjádřit se, a vše se bude odehrávat za účasti mezinárodních pozorovatelů.

M. Bomar 16.3.2014 17:26

Re: Co když../ postsoveti.

pane stuchliku a ostatni: prosim, nezatracujte rusy. jsou to casto obcane podobni ceskym, kteri touzili po svobode pred prevratem v roce 1989. vzdyt i v moskve probihaji demontrace, protiputinske demonstrace - a to za podminek verejneho utlaku.

P. Mach 16.3.2014 17:15

Šejno lejno

Do jisté míry máš lejno pravdu. Současná situace na Krymu se situaci na Podkarpatské Rusi podobá v tom, že k odtržení od Československa a přičlenění k sssr došlo v okamžiku kdy bylo území okupováno rusáky. Samozřejmě k žádnému referendu tam tehdy nedošlo. Sjezd národních výborů se opravdu ale opravdu referendem nazvat nedá. Na druhou stranu, výsledek toho sjezdu byl formální a předem dán, o tom bylo dávno rozhodnuto v Moskvě, stejně jako o referendu na Krymu. Ty jsi ovšem lejno nepochopil, že já jsem měl na mysli něco zcela jiného. To je ovšem zcela pochopitelné, vzhledem k tomu jak hluboko jsi se zavrtal do putinova tlustého střeva. Tehdejší Sudety stejně jako dnešní Krym byly etnicky různorodé. Přesto tehdy v Sudetech i donedávna na Krymu žili obyvatelé různých národností vedle sebe v poklidu. A to trvalo potud pokud si hajzlík od vedle neusmyslel, že by se mu ty Sudety potažmo Krym velice hodily. Začalo to brutální propagandou a zničehonic tam kde byl léta klid vypukly  etnické rozmíšky a provokace. A najednou ten hajzlík od vedle tvrdí, že nemá jinou možnost zajistit bezpečnost pronásledovaných obyvatel německé/ruské národnosti. (Nehodící se škrtněte.:-)) Už chápeš bIbečku?

P. Kalina 16.3.2014 15:51

Re: Manipulace s historií

Já reaguji na to, co je v příspěvku, nepíši zde disertační práci ohledně Ruska a Ukrajiny. To, co jste vyjmenoval, jsou známé skutečnosti, takže nevím, proč bych je zatajoval. Ano, Rusko vybojovalo Krym s Osmánskou říší před cca 200 lety. Za Stalina probíhaly etnické čistky na Ukrajině i na Krymu i v Rusku. Stalin byl totiž Gruzínec a Slovany upřímně nenáviděl. Co vše mám ještě z historie SSSR připomenout, abyste byl spokojen? Já se nezastávám invaze Ruska na Krym, protože s ní nesouhlasím, nicméně v principu s referendem na Krymu souhlasím. Je to právo obyvatel této autonomní republiky. Jestli si tím polepší, to nevím, to nejsem schopen posoudit, protože pro to není dost informací. Např. - jaký bude statut Krymu po vstupu do Ruské federace. Ale to si musí Krymčané zvážit sami, do toho nám nic není.

M. Stuchlik 16.3.2014 15:34

Re: Co když...

Zfalšovali by výsledky. Lhát, krást a vraždit umí Rusi dokonale.

M. Stuchlik 16.3.2014 15:32

Re: Milý demokrate, Krym byl ruský, žijí tam Rusové

Krym byl Tatarský, rusi jsou tam jen OKUPANTI

M. Stuchlik 16.3.2014 15:32

Re: Manipulace s historií

Vy zas zatajujete, že Krym dobyli Rusi v r 178x, tj. nepatřil jim ani 200 let, že původní obyvatelstvo vyvraždil nebo odsunul a nacpal si tak ruskou pátou kolonu. To samé udělali Rusi  Ukrajině, kde vyvraždili a nechali vychcípat hlady 8M obyvatel a nacpali tam zas svoje lidi, aby to tam mohli ovládat, mít tam pátou kolonu. Když fakta tak všechny, soudružko. Rusko je v současnosti nejagresivnější stát, který se neštítí žádné špinavosti ani milionů mrtvých.

J. Svoboda 16.3.2014 15:04

Co když...

Čistě teoreticky si představme, že Krym v referendu připojení k Rusku odmítne. Co udělá Putin a jeho vojska na Krymu? Stahne se, nebo bude v agresi pokračovat? Pochybuji, že by nepokračoval, protože je dědicem těch nejlepších ruských tradic.

P. Kalina 16.3.2014 12:31

Manipulace s historií

Je zajímavé, jak si každý s fakty (i těmi historickými) manipuluje po svém. Něco zamlčí, něco vysvětlí jinak, hlavně aby vše zapadlo do celkového vyznění článku - referendum je nezákonné a Krym na něj nemá právo. Chruščev byl diktátor, za jeho éry byla vybudovaná berlínská zeď a nastala tzv. karibská krize. Přesto celá západní Evropa a USA nezpochybňuje jeho jednostranný akt přičlenění Krymu k Ukrajině. Proč taky, teď se to hodí. Není rovněž pravda, že obě otázky referenda jsou stejné. Krym vstupoval v roce 1991 do svazku s Ukrajinou jako autonomní republika s rozšířenými právy, měl vlastního prezidenta i zahraniční politiku. Ústava z roku 1992 mu tyto práva zaručila (proto se na ní referendum odvolává). V roce 1995 však Ukrajinská nejvyšší rada jednostranně, bez demokratického dialogu, tyto práva výrazným způsobem omezila. Proto druhá otázka zní - volně řečeno - jestli chce Krym zůstat součastí Ukrajiny, ale za podmínek ústavy z roku 1992. Čili návrat k původnímu stavu, díky kterému Krym svolil stát se součástí Ukrajiny. Pisatel článku totiž záměrně zatajil skutečnost, že po rozpadu SSSR byl Krym několik měsíců samostatný, podpořil pak Ukrajinu v jejích snahách o suverenitu a stal se součástí této země za určitých podmínek. Ty ovšem, jak jsem zmínil, nebyly dodrženy. Ukrajina doplácí na svůj nacionalistický způsob vládnutí a menšiny (např ona ruskojazyčná) nejsou spokojeny s tím, že jsou potlačovány jejich práva. Zajímavým paradoxem Ukrajiny je skutečnost, že rusky mluví téměř každý Ukrajinec, naopak Ukrajinsky nemluví velmi vysoké procento Ukrajinců. Ona ruská menšina představuje na Ukrajině téměř 10 mil lidí, což je skoro tolik jako je obyvatel v našem Česku. Jednostranná podpora EU a USA současné vlády v Kyjevě povede k etnickým nepokojům a vysoce nestabilnímu prostředí v celé Ukrajině. Je nejvyšší čas, aby se velmoci dohodly, přestaly řešit věci silově a vrátily se k diplomatickým jednáním.

M. Šejna 16.3.2014 12:20

řiťolítale Machu

v roce 1938 neproběhlo v Sudetech žádné referendum. Proběhl pouze mejdan čtyř mocností v Mnichově, kde se tyto mocnosti "o nás bez nás" dohodly na tom, že musíme odstoupit Sudety Německu. Takže na Krymu to stejné jako se Sudety není ani náhodou.

Referendum ohledně odtržení území proběhlo v Československu jen jednou, a to ohledně odtržení Podkarpatské Rusi a jejímu přípojení k Ukrajině. Jestli máte problém s připojením Krymu k Rusku, jistě máte stejný problém i s připojením československého Zakarpatska k Ukrajině.

P. Mach 16.3.2014 10:19

Milý rusořiťolezče,

Krym rusáci etnicky vyčistili od původního obyvatelstva. Jestli se připojí k rusku, tak to  bude stejné jako v roce  s odtržením pohraničí od Československa v roce 1938.

Z. Sohorova 16.3.2014 8:35

Re: Čekal jsem bombu, byla to prskavka.

Jo tak 2 deka

Z. Sohorova 16.3.2014 8:33

Dobry a zajimanej clanek

Z. Sohorova 16.3.2014 8:33

Ten Vas profil je chytrejsi jako Vy

J. Sládečeku 703

J. Sládeček 15.3.2014 22:33

Milý demokrate, Krym byl ruský, žijí tam Rusové

a pokud si odhlasují připojení k Rusku, tak je to legální a legitimní.

J. Matuška 15.3.2014 19:55

Re: Čekal jsem bombu, byla to prskavka.

Pane Vyhnalíku, potěšil jste mě. Vaše názory mají váhu...

J. Vyhnalík 15.3.2014 19:28

Re: Čekal jsem bombu, byla to prskavka.

No,ten článek je opravdu příšerný. Celou dobu jsem si říkal, že je to škoda místo ho dávat na NP. Ovšem ten podpis, včetně seznamu funkcí celou věc obrací. Takovíto lidé jsou považováni za experty a výrazně ovlivňují zahraniční politiku USA.

J. Novak 15.3.2014 15:04

Co je územní integrita....

Co je územní integrita u uměle vytvořeného slepence?

V. Venc 15.3.2014 11:57

Re: Pane Lenci - příčina a následek ad Šejna

Určitě správné, jenom bych doplnil, někde mezi bod 4 - 5, že tam patří ještě ono silné a výstižně americké "Fuck EU"! Ale jakkoliv, p. Lenc to vidí svýma očima a srdcem jinak.

J. Matuška 15.3.2014 11:24

Čekal jsem bombu, byla to prskavka.

Něco tak slabého jsem od bývalého velvyslance na Ukrajině nečekal. Nedivím se, když dělal poradce Clintonovi, že došlo k válce proti Srbsku. Spousta blogerů napsala hodnotnější články na téma Ukrajiny a Krymu než tento "postarší kamarád". Ve světové politice schází H.Kissinger. On zřejmě rozhodl o ukončení US angažování ve Vietnamu, asi umí hrát dobře šachy. Za zdánlivou "oběť figury", si Američané s Číňany podali ruce!

Kdo bude mít zisk z obnovené studené válce, ke které radí pan exvelvyslanec? To si představuje, že Rusko si nechá líbit roli poníženého fackovacího panáka?

J. Slanina 15.3.2014 11:16

Re: a legitimita vlády v Kyjevě ?

Nu, pařáte, zkus raději číst (pokud to vůbec ovládáš) poněkud pomaleji. Třeba ti dojde jak to s tím Goblinem vlastně je a kde že je to vlastně předsedou parlamentu.

"Veden předsedou vlády, který byl údajně kdysi znám v místních kruzích organizovaného zločinu pod přezdívkou "Goblin", KRYMSKÝ parlament dne 6. března hlasoval poměrem 78-0 pro připojení k Rusku, přičemž se osm poslanců hlasování zdrželo."

M. Šejna 15.3.2014 11:01

Pane Lenci - příčina a následek

mě narodíl od Vás vadí i události na Krymu. To jen Vy máte selektivní vidění světa a nevnímáte příčinu a následek. Proto Vám přípomenu běh událostí:

1) Janukovyč odmítl podepsat smlouvu s EU, 2) propukají protivládní demonstrace, 3) Janukovyč se za spoluúčasti tři ministrů zahraničí EU dohodl s opozicí na nových volbách, 4) opozice hned druhý den smlouvu odmítla a nasledně vystupňovala tlak na ulici, 5) jsou hlášeni první oběti záhadných střelců na demonstranty a policisty, 6) demonstranti okupují vládní budovy a parlament a Janukovyč prchá, 7) vzniká pučistická vláda, která odvolává Janukovyče a ruší jazykový zákon, 8) EU rychle uznává pučistickou vládu a začíná s ní jednat o smlouvě s EU, 9) teprve v této situaci se začíná bouřit Krym proti pučistické vládě v Kyjevě.

P. Mach 15.3.2014 10:30

Re: a legitimita vlády v Kyjevě ?

Ano,  EU je spolek kývalů a žvanilů, kteří odkývají každou antiamerickou a proruskou hovadinu, které se před ně předloží. Goblini se vyskytují ve vládních kruzích na Krymu nikoli v Kyjevě, jak je zřejmé každému kdo je sto pochopit psaný text. Ostatně není se čemu divit. Rasputin rád dosazuje jako své loutky do vládních postů rusákama okupovaných nebo ovlivňovaných zemí bývalé gangstery. Viz janukovyč, viz kadyrov.