19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Mendělejev a jeho doba

Ta schůze - podle mého - nemohla trvat dlouho, protože začátkem března bývá v Petrohradu ještě dosti drsné chladno a zasedací sál Ruské chemické společnosti nebyl dobře vytápěný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 10.3.2014 16:35

Meyer a ti další

Mendělejev měl své předchůdce: historické prameny uvádějí např. J.A.R. Newlandse (1864), který sestavil prvky také podle rostoucí atomové "váhy", L Meyera (1868), který zjišťoval atomové objemy prvků ( = atomová "váha" / hustota prvku) a odkryl v sestavené řadě prvků periodocitu atomových objemů. L. Meyer se také domáhal v tomto smyslu vědeckého uznání, ale neuvědomoval si při svých objevech jejich souvislosti a důsledky, kritizoval Mendělejevovy předpovědi jako nepatřičné a tak dále.

Smutné pro mne je to, že ve shora uvedeném fejetonu se mi asi nepodařilo Vás upozornit na porovnání poměrů sociálních, politických a vědeckotechnických v Rusku, které bylo tehdy tak paradoxní  a zůstává paradoxní i dnes.

J. Pancíř 10.3.2014 16:10

Jaksi mi v tom článku chybí zmínka,

že 5 let před Mendělejevem periodickou soustavu prvků objevil prof. Julius Lothar Meyer. No jo, ovšem on byl hnusný Němec, kdežto Mendělejev veliký Rus. Jinak si to nedovedu vysvětlit.