19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Jak Putin může dobýt Evropu

Staré burzovní pořekadlo praví, že cenné papíry je nejlépe nakupovat, když na ulicích teče krev. Pořekadlo pochází z doby povstání Pařížské komuny a zřejmě na něm něco bude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 11.3.2014 11:03

Logické poučení

Základem hospodářského úspěchu těch národů a států, které "právě neslezli se stromů" je zachování surovinového bohatství ve vlastních rukou a optimální, vlastním tradicím (přednostem) vyhovující zapojení do "mezinárodní dělby práce" s převážně vlastními bankami a podniky, službami...

To je cesta, která přivedla k explozivnímu úspěchu především Čínu, odstartovala Indii, Brazilii...Cesta, kterou se po hrozném selhání Jelcynova oligarchického chaotického "západnictví" vydalo i Putinovo Rusko, pokouší se o ni Orbánovo Maďarsko...

To, že z naší, nesrovnatelně vyspělejší země, která byla před r. 1998 v zahraničním tisku a v mezinárodních institucích oprávněně považována za "středoevropského hospodářského tygra" udělali EU-hujeři (především ČSSD) v podstatě bezperspektivní "montovnu", vysávanou cizím "bankovním penězovodem" do zahraničí, spoutanou téměř neregulovanými podvodnými a naše výrobce diskriminujícími "řetězci", zemi které byla uloupena i její masmédia (čímž ztratila např. podle známého historika B. Čelovského svou "duši")...,je zločin srovnatelný jenom s vlastizradou komunistickou a s protektorátem nacistickým (neštěstím pobělohorským)!

J. Šejnoha 9.3.2014 18:36

proboha to je otázka

Putin jen dělá v menší míře  totéž co  USA poslední dekády.

Naštěstí to Putin dělá s minimem  krveprolití a jen na svých hranicích. 

Ač  jsem Amerikanofil, tak se  mi Putonova akce Krym jeví humanitárnější a rozumější než násilný vývoz demokracie do zemí jako  Irák, Libye, Afgán a Sýrie. Všude  to skončilo katastrofou. Zejména  pro obyčejné lidi.

A ta Majdanská ostuda, rádoby spontánní rebelie, se taky dvakrát nevyvedla. 

100 zbytečně mrtvých, výměna oligarchů u moci a  neuvěřitelný vzestum fašistů.  Nic  čím bychom se mohli chlubit !  Nevím jestli nám podpis asociační smlouvy  stojí za  tolik násilí.  Naše impérium má dost problémů i bez Ukrajiny.

M. Prokop 9.3.2014 22:02

Re: proboha to je otázka

Kdo "vyvážel demokracii" do Libye a Sýrie?

Vy, Amerikanofil? To jste tedy srandista.

M. Stuchlik 9.3.2014 23:47

Re: proboha to je otázka

... kdo vyvážel "národněosvobozenecký boj, který rozesral celou Afriku? Kdo podporoval arabské teroristy kaťušema, Irák technologiema na výrobu jaderných zbraní, čilské levicové teroristy (které naštěstí pro Chile zastavil Pinochet), ...

Kde je teror a vraždění tak jsou rusi.

M. Stuchlik 9.3.2014 23:42

Re: proboha to je otázka

Humánnější? Dovedete si představit co by udělal Putin kdyby jim někdo sundal Twins? Takový stát by byl vymazán z povrchu zemského. A vy byste byl první kdo by to obhajoval.

Putin je obyčejný fašoun, který terorizuje všechny okolní země. A žádné výmluvy na američany nebo Ukrajince neberu. Krym američané neobsadili, Ukrajinci obyvatelům Krymu nijak neubližovali. To co udělal Putin je stejně sprostá agrese jako okupace Československa v r. 1968.

J. Urban 9.3.2014 13:08

Ano, Putin není hlupák. On ani Hitler nebyl hlupák.

Tentýž přístup - jak od gaunera, tak od "civilisované" Evropy. A kam až to došlo (dojde)...???

V. Vaclavik 9.3.2014 12:13

"Legrační představa"

"Zkuste si predstavit Nemecko, jak na protest proti ruské politice prestává odebírat zemní plyn. Legracní predstava, že ano."

Zapad je jako pan Kohout - sankce ano, ale nesmi nas bolet, nas nesmi nic bolet... S takovym pristupem jen posvecujeme nasi naprostou zmekcilost, zkorumpovanost nejen tela ale hlavne ducha, v nicem si nezadavajici se starym Rimem a jeho postupnym upadkem.

J. Urban 9.3.2014 13:10

Re: "Legrační představa"

Pokud to ještě nakonec dobře dopadne, budeme muset (opět) Americe líbat (_._), že nás z toho vytáhne.

J. Šejnoha 9.3.2014 18:39

Re: "Legrační představa"

Prosím vás, z čeho nás má USA  tahat ?

To chcete  válčit kvůli Krymu, který byl poslední století  Ruský a kde  převažuje  Ruská populace ? 

Kvůli takovým bláznům začínají světové války !

J. Sládeček 9.3.2014 11:34

Krym není anektován, byl a je

ruský.

V. Vlach 9.3.2014 11:49

Re: Krym není anektován, byl a je

a kdo tvrdí opak?

J. Cerny 9.3.2014 0:57

Omyl

Konflikty nevyhravaji zeme se zdravejsimi financemi, ale zeme s vykonejsi ekonomikou.Pokud dojde ke konfliktu, kdy jde o vlastni byti chovaji se obcani racionalne a vedome souhlasi s "oddluzenim statu" treba inflaci. Ale to co rozhoduje je, kolik a jak kvalitne muze dana zeme vyrobit, jestli ma jidlo a obleceni pro sve vojaky..... A Rusko, byt nezadluzene , ale s hospodarstvim a financema zavislymi na exportu surovin by to mela sakra tezke.

V. Vaclavik 9.3.2014 12:05

Re: Omyl

"racionalne a vedome souhlasi s "oddluzenim statu" treba inflaci."

Oddluzovani inflaci rozhodne neni racionalni. Mel byste se naucit pozuivat slova jako racionalni ve svem puvodnim, pravem vyznamu. Racionalni neznamena slepy, ci pragmaticky!

J. Sládeček 8.3.2014 22:37

Rusko chce pouze své území.

Krym byl, je a bude ruský.

A. Aichou 9.3.2014 2:59

Re: Rusko chce pouze své území.

Opravdu? Tak to by taky měli rychle obsadit zbytek Ukrajiny, Bělorusko a vůbec ty státy okolo a Alijašku.

V. Vlach 9.3.2014 11:48

Re: Rusko chce pouze své území.

Obsadíme Lužici.

A co Chodsko? V referendu by asi klaplo osamostatnění....

J. Šejnoha 9.3.2014 18:40

Re: Rusko chce pouze své území.

Myslím, že kromě  Krymui by  to referendum nikde nedopadlo. Tak zachovejte  klid.

J. Schwarz 8.3.2014 20:55

Co to tak vzít

jako výzvu k opravdovému omezení energetické závislosti Evropy na Rusku? Pak by měly určitý smysl zvýšené náklady na energie, samozřejmě ne na podporu zeleného šílenství a spasitelského šílenství / boj proti klimatickým změnám / ale na snahu najít energetické zdroje zde v Evropě / břidlicový plyn, uhlí, jaderná energie / a zvýšení efektivity jejich využívání. Taky pokud jde o imigraci by si Evropa neměla  hrát na zachránce trpících a brát kohokoli kdo odněkud "prchá" ale jenom naše přátele prchající před našimi nepřáteli. Z idiotsky chápaného "milosrtenství" jsme si sem už natahali nepřátel dost..."Ochránci práv" a lidskoprávní aktivisté by se měli vykašlat  na apely na státy, aby páchaly dobro podle jejich představ ale měli by si založit nějaký ten "Řád milosrdných bratří" a páchat si "Dobro" za svoje. Takoví jimi živení "trpící" by mohli v Evropě pobývat, byli by však stále občany svých domovských zemí a nezatěžovali by zdejší rozpočty. Pokud by se projevili jako náboženští fanatici nebo nepřátelé, pak by museli zvednout kotvy...

P. Vítek 9.3.2014 15:14

Re: Co to tak vzít

Nebo pracovat na skladovani energie-kdyz uz je to obnovitelne silenstvi hotovo

J. Šejnoha 9.3.2014 18:42

Re: Co to tak vzít

Tak nějak.

Rozumného přístupu se  ale  od vedení EU nedočkáme. A od  našeho taky ne.

K. Krbálek 8.3.2014 19:50

vize

porazit Putina bude trvat dlouho a bude to stát hodně peněz, ale může se to obejít bez krve. Postavme konečně plynovod Nabucco, začněme těžit břidlicový plyn, vymysleme náhradu za ropu a ono se to vyrovnané hospodaření ruského státu zhroutí.

V. Vlach 9.3.2014 11:49

Re: vize

To ilumináti nehodlaj dopustit

I. Teren 8.3.2014 19:06

Cely konflikt pripomina spory Srbov a Chorvatov

Sledujuc rusku TV, na jednej strane Ukrajinci casto nesuci symboly UPA a na druhej Rusi mavajuci ruskymi a sovietskymi symbolmi. Samozrejme ide o propagandu, ale..

Na internete sa da dostat ruska aj ukrajinska TV, tiez TV z celeho sveta. Najlepsie z 31 kanalov ruskej TV funguje RUSSIA24. Starsia generacia este stale rozumie cosi rusky a svoj nazor si moze kazdy utvorit sam.

http://wwitv.com/

J. Šimek 8.3.2014 19:36

Re: Cely konflikt pripomina spory Srbov a Chorvatov

Jak, proboha, na základě Ruské propagandy čerpající z Hitlerovské argumentace před anexí našich Sudet ?

J. Sládeček 8.3.2014 22:38

Re: Cely konflikt pripomina spory Srbov a Chorvatov

Ty budeš asi blboň demokratický.

J. Šimek 8.3.2014 18:28

S autorovou teorijí by dnes na hranicích s Polskem

stála čínská armáda.

V. Stejskal 8.3.2014 17:15

buffer státy

Rusko i USA jsou velmoci, ktere jsou schopny nanest jeden druhemu "nenapravitelnou skodu" - znicit celou Moskvu, cely New York atp. Kdyby ale melo dojit ke konfliktu, tak to odnese nejdrive nektera ze zemi NATO, bude znicen Londyn, Pariz ci Berlin. Pak zacnou velmoci vyjednavat. Takze byt v NATO neni vyhodne, nebot NATO staty jsou buffer (naraznikove) staty. Tak tomu bylo i pred padem zelezne opony.

L. Orlita 8.3.2014 14:00

anebo bude západ muset začít jinak

přemýšlet a pak podle toho jednat. Tahle alternativa je bolestivá, pomalá, ale také možná. Z jihu nebezpečí Islámu, z východu nebezpečí Ruska. Nebo západ padne. Z pohledu tisíců let lidské historie nic překvapivého. Nás jednotlivce to může velmi bolet, chvílku můžeme nadávat na diskuzích, ale nakonec budeme muset situaci přijmout s pokorou. A hleda ti jistoty někde jinde. :)

J. Kostelanský 8.3.2014 12:46

Západ nevie a nechce pochopiť Rusko

Dlho (od polovice 80. rokov) som mal podobný názor, že Rusko (aj keď neskôr u nekomunistické) predstavuje pre USA a EÚ hrozbu, zatiaľ čo opačná hrozba pre Rusko neexistuje. V posledných rokoch to vidím trochu inak.

Západný svet (politici, novinári, občania) má voči Rusku na prvý pohľad veľmi logickú stratégiu. Na prvý pohľad. Ale pre Rusko samozrejme neprijateľnú. Tá stratégia je jednoduchá:

"Môžeme byť s vami (teda s Rusmi) tí najlepší kamaráti, stačí na to "maličkosť": budeme sa riadiť (Západ aj Rusko) rovnakými pravidlami. To znamená našimi pravidlami, tými západnými. Keď my na Západe povieme, že je niečo správne, vy v Rusku musíte povedať to isté. A naopak. Pretože my (na Západe) sme vždy boli a sme vyspelejší, my sme boli vždy vpredu a vy Rusi ste takí zaostalci, čo len nedávno prestali bývať v zemľankách. Navyše vy ste boli kedysi komunisti a my sme komunisti nikdy neboli-a preto jednoducho pravda VŽDY MUSÍ byť na našej strane."

Je to napísane trochu expresívne, ale podstatu vníma Rusko (a aj ja) asi takto. Predstava USA a EÚ je taká, že Rusko bude dodávateľom surovín a odberateľom západných sofistikovaných výrobkov a ruskí politici budú loutky na špagátikoch. Keď v Bruseli či vo Washingtone niečo povedia, tak ruskí politici by mali sklopiť uši a poslušne všetko vykonať. Keďže Rusko odmieta prijať tento model "vzájomne výhodnej spolupráce", tak sa proti nemu neustále vedia protiruská kampaň v médiách - stačí si spomenúť za Olympiádu v Soči, kde propaganda bola ako vystrihnutá z 80.rokov-tú dobu si veľmi dobre pamätám.

Najlepšie to asi vidieť na "rockerkách" Pussy Riot a kritike "homofóbnych" ruských zákonov. Západ používa na Rusko úplne iný meter ako na Čínu či amerických spojencov-Saudskú Arábiu či Katar. V týchto štátoch je za homosexuálny styk smrť, v Rusku je zakázaná akurát jeho propagácia. V Katare by ženy, ktoré by urobili v mešite čosi podobné ako Pussy Riot, namieste ukameňovali. Ale to vôbec nebráni tomu, aby v Katare boli v roku 2022 futbalové MS.

J. Kostelanský 8.3.2014 12:58

Re: Západ nevie a nechce pochopiť Rusko

Nemožno sa potom Rusku čudovať, že sa cíti ohrozené. Západný svet mu chce vnútiť svoju ideológiu a svoj pohľad na svet. Ak si Rusko chce zachovať svoju kultúrnu suverenitu, tak mu neostáva nič iné, len hľadať spôsoby na upevňovanie si svojho vplyvu. To isté robia EÚ či USA, ale napríklad v rámci EÚ aj Francúzsko. To doteraz považuje strednú Afriku za sféru svojho vplyvu. Keď sú tam nejaké konflikty alebo len ich náznak, okamžite tam vyšle svoje jednotky.

Dôvod pre obsadenie Krymu zo strany Ruska vidím asi takto: Keď Ukrajina prejde pod vplyv USA, EÚ a Medzinárodného menového fondu, bude musieť tancovať tak, ako tieto krajiny a inštitúcie budú pískať. Ukrajine dajú veľké pôžičky, ale stanovia si aj podmienky (žijeme už dosť dlho v kapitalizme, aby sme vedeli, že nikto nerobí nič len tak-zadarmo). Medzi prvými bude zrušenie zmluvy o ruskom prenájme námornej základne v Sevastopole. Následne si z tejto základne urobia Amíci svoju základňu. Jej poloha v tomto regióne nenahraditeľná. Rusi tak prídu o základňu aj o svoj vplyv na Kryme.

Čo teda urobí Rusko, aby sa tomuto scenáru vyhlo? Presne v duchu vojenskej doktríny USA, ktorú použili v Iraku - preventívny útok. Kto sa skôr zorientuje, ten bude mať lepšie vyjednávacie postavenie.

Pochopiť Rusko sa dá, aj keď to jednoduché nie je. Človek sa pritom vôbec nemusí stať rusofilom. Ale vcítenie sa do pozície iných ľudí nepatrí do mentálne výbavy individualistickej západnej filozofie. Tam je vždy na prvom mieste MOJE VLASTNÉ EGO.