19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kritické materiály

Dramatický rozvoj techniky, jaký se začal odehrávat především ve druhé polovině minulého století, vedl, nejednou oprávněně, přinejmenším ke zneklidnění odborníků. Vypadalo to tak, že některé suroviny ubývá příliš rychle a její nová ložiska se neobjevují, případně v souvislosti s politickou situací jsou pro některou stranu hůře dostupná, či zcela nedostupná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 24.2.2014 9:42

To je úžasné, jak ty USA hodlají nezištně jednat o těžbě

"všeholidských" surovin jen a jen v zájmu chudých zemí a jejich obyvatel.

Pochoptelně jen o těch surovinách, které nemají USA pod palcem...

T. Kočí 24.2.2014 10:20

Re: To je úžasné, jak ty USA hodlají nezištně jednat o těžbě

Váš antiamerikanismus vyžaduje léčbu.

V. Novák 24.2.2014 15:58

Re: To je úžasné, jak ty USA hodlají nezištně jednat o těžbě

Něco k věci by nebylo?

P. Rada 24.2.2014 9:01

Technologická past

Jakoli s autorem článku souhlasím dodávám podstatné důsledky. Všeobecně se stěžuje dostupnost surovin a právě i naše dnešní Evropa je na nich dovozu dominantně závislá:

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

Všeobecně roste i jejich cena a přitom všechny sofistikované technologie se právě o takovéto suroviny opírají a proto se dostáváme do stavu tzv. "technologické pasti" která je zapříčiněna rychlejším tempem spotřeby než dokáží technologie i surovinové zdroje krýt. Se skončením studené války a rozvojem geologie i informatiky jsme se už dostali do období kdy je řada limitů prakticky známá. Padlo totiž kdejaké státní tajemství o jejich vydatnosti. Tímto mechanismem se zákonitě vytrácí optimismus, že najdeme nová vydatná a snáze dostupná ložiska či novou dostatečně efektivní technologii za ty dosluhující a to umožní další extenzivní růst ekonomik. Zábranou proto zdaleka není jen politika i když rovnoměrnější dostupnost by momentální úlevu rozhodně přinesla.

Celosvětová stagnace těch technologicky nejvyspělejších zemí je už víc jak desetiletým mementem a zásadním omylem bylo přisuzovat její příčinu jen tzv "hypoteční krizi" a jen chování bank.

Paradoxně však o změně chování a bytostném rozvoji druhu homo, který na růstu spotřeby založil svou prosperitu, se chce jen málokomu uvažovat, ačkoli pravděpodobně v tom tktví ten největší rozvojový potenciál přemýšlivých.

L. Krajíček 24.2.2014 3:29

Nositel Nobelovy ceny je zárukou,

že alespoň ze strany USA o dalším vývoji budou rozhodovat pouze taková hlediska, jako je ohled k chudým zemím.