23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

HISTORIE: Ulice Hromádky z Jistebnice

Když procházím Chotěboří, naším svérázným městečkem na Vysočině, městem s bohatou historií, často si kladu otázku, proč máme dosud ulici Hromádky z Jistebnice. Není jiné město v naší republice, které by svou ulici pojmenovalo stejně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Urbanová 18.3.2014 13:07

Re: Kdo Vás učil historii a zeměpis??

Vážení,

nebylo lehké sebrat odvahu a otevřít tuto otázku. Svou úlohu sehrála katolická církev, bez jejíž dominantní moci by pravděpodobně husitská revoluce nezažehla plamínek. Příchod husitské revoluce znamenal konec stavebního rozmachu i rozvoje gotického umění v Čechách. Stavební činnost upadala, často ustaly i práce na rozestavěných objektech. To se stalo také s katedrálou sv. Víta na Pražském hradě. Husité vyplenili početné kláštery a kostely a během obrazoboreckých bouří zničili mnoho vynikajících uměleckých a literárních děl.

Fr.Palacký chápal husitství jako vrchol národních dějin. V tomto ho podpořil Masaryk bezprostředně po vzniku První republiky. Po prosazení marxismu-leninismu byl husitský odkaz zpolitizován. A nyní, když nastal prostor pro otevření diskuze na toto téma, považuji za rozumné tuto diskuzi uvítat. K tomu je dobré znát pravdu o své historii.

Děkuji všem za vaše názory.

K. Drobková 23.2.2014 11:34

Re: Budiž též vzpomenuto dílo o zrádci národa v Chotěboři !

http://www.youtube.com/watch?v=WgW0imKs8vo

K. Drobková 23.2.2014 10:46

Re: Budiž též vzpomenuto dílo o zrádci národa v Chotěboři !

http://www.youtube.com/watch?v=58-atNakMWw

J. Dvořák 21.2.2014 11:30

Budiž též vzpomenuto dílo o zrádci národa v Chotěboři !

Světoznámý námi milovaný všemi oplakávaný znalec lidu pivapitel i národní hrdina a předseda strany mírného pokroku v mezích zákona velectěný pan Jaroslav Hašek nám vše ozřejmil v rozsáhlém díle s názvem : Zrádce národa v Chotěboři !

J. Lepka 21.2.2014 10:42

Re: Kdo Vás učil historii a zeměpis??

Já se obávám, že již desítky let jsme masírováni obrozeneckou verzí husitství, hlavně pak Jiráskem. To, si myslím, je ten hlavní prvek falšování husitských dějin. Navíc, pokud zůstaly nějaké písemné důkazy, patrně byly z řad katolického kléru / on totiž tehdy skoro nikdo jiný nebyl gramotný !/ a o jejich objektivitě asi nemá smysl spekulovat.

A. Hrbek 21.2.2014 7:41

Kdo Vás učil historii a zeměpis??

1. Sudoměř rozhodně není na cestě od Sezimova Ústí do Tábora. A dokonce na této cestě nejsou ani Sudoměřice.Bitva u Sudoměře se konala při přesunu Husitů z Plzně na Tábor.

2. Husité každému "mírumilovnému" městu dávali na vybranou - povolit přijímání pod obojí nebo ne. Pokud se mírumilovné město postavilo na odpor, tak je obsadili. Veselá je historka, že 300 Táboritů ve stodolách, patrně "dobrovolně" uhořelo. Že se za "dobrovolné" uhoření tří sta spolubojovníků Táborité Chotěboři pomstili, bylo tehdy zcela obvyklé.

3. Článek je typickým příkladem snahy přepisovat dějiny, přejmenovávat ulice, bourat pomníky, případně je po nějaké době znovu obnovovat.

4. Žižkova a Husova ulice autorce nevadí?? Nebo Československé armády, když žádná československá armáda není? A co Dukelská nebo dokonce Odborářská? Nebydlí autorka náhodou ve Slepé ulici?

5. Jinak si dovoluji upozornit, že deska v Jistebnici byla odhalena 1.5.1921 skutečně k pětsetletému výročí, a ne v "témže roce" (1928).