21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Mediální válka opět zahájenaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 12.2. 2014 16:20, přehled diskusí

Re: Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: P. Rada Datum: 12.2.2014 16:20

Pane Han odpovím alespon Vám když už rejpete jen zřídka a stydíte se přitom asi optat.

To, že jsme nadstavbou biologického systému založeného na fotosyntéze a dalších metabolických procesech platí stále - nikoli omezeně časově, jak si někdo jen představuje, nečte ani text a plácá....

Jojo, ono by se snad mohlo udělat referendum:
Autor: J. Jurax Datum: 11.2.2014 23:18

jestli má přednost neporušená příroda nebo lidi. Hlas lidu by se vyjádřil, kam má naše konání směřovat, protože jinak se protivné tábory nikdy nedohodnou. A hlas lidu je v demokracii to nejvyšší božstvo, jak zde velmi často pravívá pan Čech  :-)

K Šumavě se nevyjadřuju, nerozumím tomu ...

Re: Udělená:
Autor: J. Jurax Datum: 11.2.2014 23:10

Ale je to pfilozóf, umí všecho okecat - o svém vstupu do KSČ pravil

"Řeknu vám to otevřeně: Prostě jsem se tehdy choval pravicově, hájil jsem svůj osobní zájem, Jestliže člověk pracoval v oblasti společenských věd, tak předpokladem byl vstup do komunistické strany." .

No vida ho, soudruha, takhle se hájil leckdo, ale udělat ze sebe přitom pravičáka, na to musí být jeden pfilozóf ... ale komu čest, tomu čest, na islám má názory politicky sice nekorektní, avšak rozumné

Viz http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Profesor-Keller-otevrene-o-svem-clenstvi-v-KSC-pristehovalcich-a-islamu-302574

Re: Udělená:
Autor: J. Jurax Datum: 11.2.2014 23:00

No, on ten Keller je levicový sociolog, filozof, publicista a environmentalista. Byl v KSČ. Kandidoval neúspěšně do EP za zelené, teď to zkouší skrze socany. Bude tam jistě hájit zájmy republiky do roztrhání těla, neboť je eurohujer a levičák.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Keller

A je humanitní evironmentalista - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Humanitn%C3%AD_environmentalistika

Udělená:
Autor: P. Papež Datum: 11.2.2014 22:08

Udělená profesura ještě neznamená, že její nositel je chytrý člověk. V poslední době je takových více, jako soudruh Keller, hvězda ČSSD do EU.

Re: Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: P. Han Datum: 11.2.2014 21:24

Hlavně že na to nemusíte odpovídat vy, že?

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 21:01

http://llp.cz/2013/12/soud-policie-mela-ucastniky-blokady-na-sumave-chranit/

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 20:56

Můžete zde uvést zdroj? Nemáte náhodou na mysli konflikty těžařů s blokádníky?

Divím se Vám každopádně, že by jste tam očekával fyzický konflikt s nějakým developerem. To jsou lidé nenápadní, skrytí za prostředníky, učesaní, oblečení... - a krajně nebezpeční finančním potenciálem který ovládají. Měl jsem tu čest. Za ně vás nejspíš odrovná někdo docela jiný - najatý. I ti policisté co tam zasahovali nejednali ze své vůle, přesvědčení a litery zákona. Dostali prostě příkaz co mají konkrétně udělat - jednali jak najatí....

Re: Vliv legislativy na kůrovce.:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 20:45

Pane Prokopeto co předvádíte je právě o té nekompetentnosti kterou paradoxně kritizujete jinde.

1. Na ptačím potoce se totiž kácelo ilegálně, cemie používala nezákonně a zbytečně. Toto potvrdil i soud a následný vývoj situace.

2. To co se stalo v Anglii těžko komentovat jen na základě vyjádření sice ve známém týdeníků ale nerecenzovaném od jakéhokoli vodohospodáře, meteorologa atd. Tedy neaekvátně neprofesionálně vyhodnoceno.

To co se ale stále více bude s vývojem klimatu k celkovému oteplení pravděpodobně projevovat budou stále častěji se vyskytující extrémy počasí. Proti tomu se zatim v lidstvu nenaše konsensus vzdorovat. Na pomalé narůstání nebezpečí prostě nejsme od přírody vybaveni i kdyby bylo smrtelné.

My nyní máme neobvykle chladnou zimu - pochvalujem si, Východ USA postihly neobvyklé mrazy, západ požáry, Angli povodně... a nedivil bych se, že kůrovec si při nejbližší vychřici  + polomu + oteplení zas vybere třeba na Šumavě svou dan a zejména tam, kde předci netušící co jednou za změny přijde, vysázeli monokuturní porosty.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 20:25

V obecnosti máte paní Brousková pravdu o dlouhodobém vlivu horských rašeliništ ale v jednotlivostech mám informace jiné. 

Pstruh potoční žil v černém jezeře do roku 1962 a siven americký od roku 1890 do roku 1972.

V roce 1950 bylo pH jezera ještě 6.2 dále 1960/6.0 ... 70/5.2 ... 80/4.5!!! .... 90/4.6 ... 2000/4.8 ... 2010/5.0

Kyselé depozice poklesly od roku 1980 žel jen 4x a to proto, že spolu s odsýřením došlo i k odpopílkování a ten je zásadotvorný. Navíc depozice oxydů dusíku nyní ještě rostou.

Více: http://kbe.prf.jcu.cz/sumava

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 19:46

Pane Seibte ten názor, že místní lidé nemají žádné právo... jste vyslovil s otazníkem Vy. Já výše uvedl, že různost nespecifikujete, nerozlišujete... Podle toho co vím, jsou totiž mezi místními tací, kteří se přiklánějí k postojům duhovým a naopak. Šumavská oblast není jen NP navíc i s mezinárodním významem a zejména v okrajových částech je vliv místních obyvatel třeba zohlednovat. Jinou váhu ale přisuzuji místním potřebám/vlivům na vrcholové partiíe prvých zon NP a právě tam ke konfliktu zájmů nejčastěji nedochází.

Podotýkám, že ty jsou na kilometry často pěší cesty do kopců vzdálené od nejbližší civilizace. Jak velký vliv a zájem má asi podle Vás běžný občan v těchto zonách kam se sotva kdy podívá? Zajímá ho víc jejich biologie - nebo dění v jeho obci? Já o stejné míře zájmu u "místních" pochybuji. Nepochybuji ale o tom, že ten, kdo až tam chce vést lanovku, postavit sjezdovku, hotel... má zájmy krajně odlišné od ochrany přírody - ale i od řady "místních".

Pan Jirsa je jeden extrém a to už proto, že jednání vědců považuje za počátek mediální války. Třeba ji očekává a to proto, že kontoverznost oblasti a zájmů a dopadů si uvědomuje.

Celá oblast Šumavy je v Čechách specifická už tím, že tamní stavební pozemky mají cenu podobnou jak v okolí Prahy a to o ledačems ze zájmů "také-místních" napovídá.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: B. Brousková Datum: 11.2.2014 18:16

"Žili pstruzi?".. Pstruzi v šumavských jezerech nežili nikdy. Na vině  je kyselá voda , která do nich přitéká ze šumavských rašelinišť. Nejlepším důkazem jsou prastaré místní pověsti o čertech , kteří prý mají jezerní "mrtvou vodu" na svědomí. Koncem devatenáctého století byli do Černého jezera pokusně vysazení siveni američtí, kteří jsou proti kyselé vodě odolnější. Poslední živořící jedinci tam byli zahlédnuti ještě v šedesátých letech našeho století. Tehdy probíhala známá aféra s údajně nacistickými tajnými dokumenty ležícími na dně. Kyselou vodu siveni sice přežili, ale chyběla jim potrava. V sedmdesátých letech už tam potápěči nezahlédli ani ploutvičku. Na kyselosti se jistě podepsaly i kyselé deště jako jinde, ale hlavním důvodem je beze vší pochyby kyselá rašelina. Proto tam se tam také nikdy nevyskytovali jiné rostliny, než šídlatka jezerní v Černém jezeře a šídlatka ostrovýtrusná v Plešném. Jsou to kapradiny odolávajíci tak kyselé vodě, která jiné rostliny spolehlivě zahubí.

Nazory mistnich lidi:
Autor: D. Seibt Datum: 11.2.2014 15:37

Vite ja si treba vsiml, ze mistni lide se snazili vyhnat ty blokadniky. Nevsiml jsem si, ze by to byli developeri a kdo vi co jeste. Prislo mi, ze to jsou normalni lide. Dokonce to dopadlo tak, ze vetsina blokadniku se citila mistnimi lidmi tak nenavidena, ze radeji zacali demonstrovat v Praze. Tam to bylo pro ne bezpecnejsi :-)

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: D. Seibt Datum: 11.2.2014 15:27

Popravde nevim co si o tom mam myslet. To znamena, ze mistni lide nemaji mit zadne pravo se vyjadrovat k deni ve svem okoli a vse bude narizeno vedci? To snad nemyslite vazne.  Kazdy clovek tedy i mistni se snazi nejak zit, chteji mit moznost se nejak rozume zivit. Pokud jim vsechno zakazete a bude vse jen podle vedcu, radite se k necemu co se mi nechce ani vyslovovat.

Re: Ešlivá kůrovce zdecimovala ta...:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 14:36

V případě, že se naplní ty horší scénáře:

http://www.novinky.cz/zahranicni/304457-svet-ma-nakroceno-k-otepleni-az-o-pet-stupnu-hrozi-extremni-klimaticke-vykyvy.html

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/308140-cia-zajima-moznost-kontrolovat-klima-investovala-do-analyzy.html

http://ac.blog.sme.sk/c/340613/Ako-vyzera-skutocna-klimaticka-hokejka.html

Přestanou mít peníze svou dosavadní moc i cenu.

Re: Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 14:27

Pane Langere předně nevím proč si s Vámi po všech průběžně předváděných urážkách tykat.

Každopádně navrhuji naučit se rozlišovat mezi pojmy s výše uvedeného textu a "krajinou" použitou Vámi ve vstažnosti časové. Pak si třeba na svou otázku vázanou právě na vlastní představy, odpovíte sám.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 11.2.2014 12:56

Najděte mi v příspěvku, kde tvrdím, že všichni vědci.

Nikde nic, že? Takže přestaňte používat obvyklou demagogickou taktiku, že strháte to, co jsem nikdy netvrdil.

A teď bych prosil nějaký link, který podpoří Vaši teorii o pár fanaticích. Pokud ho nemáte, pak jste jen obyčejný ideologický a nenávistný tlachal.

Re: Ešlivá kůrovce zdecimovala ta...:
Autor: R. Langer Datum: 11.2.2014 11:57

Vy za ty lži jednou těžce zaplatíte, uvidíte...

Re: Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: R. Langer Datum: 11.2.2014 11:52

A za původní považuješ krajinu ze kterého století, zelený experte?

Re: Ešlivá kůrovce zdecimovala ta...:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 11:06

Ano pane Kovář to se právě stalo. Dokonce to bylo tak, že ještě probíhalo kácení ale kůrovec bylv těchto stromech už prakticky mrtvý - neschopný zakuklení a tak dalšího šíření - kácelo se tedy právě na ptačím potoce zcela zbytečně - tedy s ohledu na stav porostu - nikoli s pohledu zájmu těžby dřeva. Byly takto plošně odstraněny i ty stromy, které byly nejodolnější a vzali tak sebou do hrobu i svůj genetický potenciál. Za toto už ale nikdo odpovědný postižen nebyl a nebude - jen porost.

Odkaz sem ale pro elektronickou autocenzuru portálu NP dát nelze. Můžete si to ale vygooglovat v dokumentárních pořadech ČT.

Re: Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 10:48

Po problému pana Kováře možná. Já stojím o zachování alespon malého procenta původní krajiny s celého urbanizovaného regionu Evropy. To proto, že se cítím nadstavbou biologických systémů a nikoli jeho podstatou jak asi pan Kovář.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 10:45

Pane Prokope "mimichodem" slovo vždycky je zavádějící pro svou mnohovýznačnost. Asi jste také neměl na mysli období před osídlením Čech lidmi.

Vrcholové partie Šumavy se přitom prakticky nevyužívaly až do dnešní doby -"vždy". To pro svou deleko horší dostupnost a velmi malou míru přírůstku dřevin v této oblasti. Tam vydržel jen původní smrk - klimaxový původní porost. Právě zde pak proto byly vyhlášeny tzv prvé bezzásahové zony a už při jejich vyhlašování se počítalo s tím, že postupně budou zcelovány.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 10:33

Pane Seibt lidé žijí už na celé planetě a souhlasím s Vámi, že by chtěli všude žít po svém a často až narcisticky bez ohledu na širší okolí i místní douhodobé důsledky. Těch lidí už je na planetě 7 miliard a navíc roste jejich měrná spotřeba. To, že existují limity růstu se nelíbí naprosté většině lidstva a v tomto smyslu s Vámi souhlasím. To že jde o neudržitelný stav k jehož zmírnění mohou napomoci dohodnutá zákonná opatření je přitom doufám bezrosporně zřejmé. Diskutovat lze míru.

Když už jmenujete hnutí Duha a právě jemu dal soud ohledně legitimnosti blokády zapravdu a to, že v něm jsou soustředěni lidé, kteří se na řadu aspektů dívají s větším nadhledem než ona naprostá většina lidstva "duháky" už s tohoto pohledu odlišuje od průměru "místních".

Osobně si postojů třeba pana Koteckého který nevyhledává konflikty a naznačuje společná pozitivní východiska vážím. Mám dokonce za to, že běžní obyvatelé Šumavy jsou s jeho postoji daleko konzistentnější než tamní developři. To kterou o podskupinu "místních lidí" a o který zájem jde jste ale neupřesnil a to je škoda. Docela věřím, že třeba v otázce návratu celé Šumavy do stavu míry okyselení půdního podloží a měrné depozice s ovzduší by se všichni nejraději vrátily před rok např 1950,  kdy v tamních vodách Černého jezera ještě žili pstruzi....

Ešlivá kůrovce zdecimovala ta...:
Autor: K. Luboš Datum: 11.2.2014 10:30

... „patogenní houba“ anebo kácení a odkorňování, jest otázka. Ale každý si věci vykládá tak, aby byly v souladu s jeho teoriemi. Prostě když  něčemu chci věřit, tak tomu věřím... Ale pokud vědátoři shromáždili mrtvolky všech kůrovců z celého parku a u 99 % z nich určili jako důvod smrti napadení patogenní houbou, tak samozřejmě nemám námitek.

Zrušit NP Šumava a je...:
Autor: K. Luboš Datum: 11.2.2014 10:22

...po problému!

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2014 10:08

Všichni vědci?

Nebo jen pár fanatiků?

Může, ale spoléhám spíše na ty místní.

Mimochodem, Šumava byla hospodářsky využívána vždy.

Re: Vliv legislativy na kůrovce.:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2014 10:06

Jak funguje? Asi takhle: K moci se dostanou nekompetentní lidé, pod vlivem své extrémní ideologie zabrání nutným opatřením a už se to vše veze. Asi jako tady: http://1url.cz/HlKY

Nebo jako na Ptačím potoce.

Re: Nazory mistnich lidi:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 11.2.2014 9:24

Myslíte sjezdovky, hotelové komplexy, víkendové chaty pro pražáky, ...

Jste alespoň ochoten pripustit, že vědci z oboru se asi šmahem nezbláznili a že názor sice mnoha místních lidí, ale amatérů, může být velice chybný?

Nazory mistnich lidi:
Autor: D. Seibt Datum: 11.2.2014 9:15

Jste alespon ochoten pripustit, ze lide kteri tam ziji by do toho co tam bude mohli nejakym zpusobem promlouvat?  Mozna chteji neco jineho nez Duha a ze by se k tomu mohlo take prihlizet?

Vliv legislativy na kůrovce.:
Autor: P. Rada Datum: 11.2.2014 1:55

Zajímalo by mě, jak to podle pana Jirsy v přírodě asi funguje když tvrdí:

..." Že by takové rozšíření vedlo k okamžitému vzniku další kůrovcové kalamity a následně k masivnímu kácení, to dopis nezmiňuje"...

Jak si tak vzpomínám, tak poslední kůrovcovou kalamitu zastavilo na Šumavě nikoliv kácení, nikoliv aktivisté, nikoli chemie... - ale namnožení pro kůrovce patogenní houby, která se rozšířila v důsledku tehdejšího chladného a deštivého letního počasí.

Jinak řečeno, pokud přijde naopak neobvykle dlouhé teplé a suché počasí, čemuž mírná zima zatím nahrává, pak kůrovec všude tam začne pracovat naplno - bude se množit vícegeneračně. Je totiž v lesích přítomen latentně celoplošně. Pokud se tyto počáteční ostrůvky rychle odstraní lze mu takto intenzivním zásahem čelit. Poku nebude zásah velmi intenzivní a vzláště vzniknouli polomy - odstraní za nás kůrovec druh dřeviny určený svým založením pro chladnější a vlhčí klimatické podmínky. Ty panovaly doposud pravidelně právě jen ve vrcholových partiích Šumavy - tzv klimaxový les. Nemusí to tak ale s historického hlediska už dlouho vytrvat. Klima je celosvětově na postupu. Nejmarkantněji a velkoplošně na to doplácí lesy v Kanadě.

To aby si člověk neusmyslel pěstovat smrk tam kde nebyl původní dřevinou lze legislativně ovlivnit. Pokud už ale smrky vyrostou nad 40leté porosty a kima jim nebude svědčit, nemají bez intenzivních zásahů velkou šanci dorůst do staletého lesa.  Nejen ve vrcholových partiích Šumavy se proto udrží bez intezivních zásahů právě takové složení lesa které bude odpovídat klimatu, půdním podmínkám a pod. Legislativa lidská týkající se velikosti bezzásahové zony s tím sotva co změní. Kůrovec má se smrkem tuto dohodu platnou už 65 mil let. Leda, že by ona legislativa vedla ke změně klimatu, míry kyselých deštů a pod. O takové právní úpravě se ale autor nikde ani nezminuje.