19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLITIKA: Jiný pohled na Ukrajinu

Když máte zemi, která má za sebou století plné válek, drancování, okupací, špatného hospodaření a totality, jak by měl vypadat její politický systém?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 10.2.2014 12:39

Ukrajinské zrcadlo

Demokracie může fungovat jenom tam, kde jsou politické síly ochotny akceptovat svou volební porážku. Pokud tomu tak (jako na např. Ukrajině) není, pak k její realizaci určitě nepřispěje podpora sil, které se chopily násilí proti zvolené vládě, obzvláště když nynější vládní síly na svou předchozí volební porážku násilně nereagovaly, a představu, že by takovou situaci mohla řešit demokracie přímá snad není ani potřeba vyvracet. Postoj současného ve vlastních morálních, politických i hospodářských krizích se potácejícího západu, který nemá politickou vůli, peníze ani suroviny na to, aby mohl Ukrajině účinně pomoci (15 miliard dolarů o nichž se mluví je částka nezbytná k tomu aby Ukrajina nezbankrotovala a je to tedy nepatrný zlomek skutečně potřebné pomoci). Už jenom při plnění předvstupních podmínek EU, by zbankrotovalo cca 85% ukrajinských na ruský odbyt napojených, konkurence v EU neschopných podniků). Momentální úsilí "západu" přímo neprospěje vůbec nikomu. Jeho cílem je na účet (možná i krvavý) zubožené Ukrajiny dočasně poškodit Ruské zájmy. Ukrajina (podobně jako před tím Srbsko) je zrcadlo nastavené upadajícímu "západu"

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/mudzahedini-ukrajina-aneb-revoluce-zdviha-ode-dna-kal

http://finmag.penize.cz/ekonomika/280873-vrata-do-evropy

A co takhle vyslechnout i druhou stranu: http://gloria.tv/?media=540709

http://rus.ruvr.ru/2014_01_23/Zachem-Moldavii-ruminskie-zhandarmi-7752/

J. Kanioková 7.2.2014 21:29

Pokud se Ukrajina nerozpadne,

nebude tam nikdy klid. Nikdy!

Vždycky budou tací, kteří toho budou rádi zneužívat a podpichovat.

M. Kosejk 7.2.2014 18:45

Re: Mnoho pravdy.

:))) Pan Kosejk hlavně má pocit, že jste jako autista, co ničemu neporozumí a furt se točí v tom svém bizarním světě. A pan Kosejk vás opakovaně prosil, ať ho ignorujete.

F. Žůrek 7.2.2014 17:07

Nasílí nikam nevede

Souhlasím s autorem. Násilí skutečně nikam nevede, pouze jedna špatnost je nahrazena druhou.

Otázkou je, jak se naučit demokracii, když oprsklí darebáci se dokáží dodrat k moci.

Tady je každá rada drahá.

T. Kohout 7.2.2014 17:02

Ukrajina je v podstatě novotvar

vzniklý z popela 1. svět. války. Předtím se ta území tam jmenovala různě a šíbovala se sem a tam. Knížectví Velkolitevské, Polsko /též šíbující se sem a tam/ a všeliké hybridy. A toto prostě pokračuje i nyní. Různé oblasti se chtějí připojit tam či onam či si zachovat tu "flexibilitu" a lavírovat sem a tam. Jenom tohle prosím nenazívejte nějakou "revolucí" či demokracií. Je to obvyklá, tisiciletá forma života a vývoje této oblasti a proč by měla nyní nějak skončit? To by opravdu musel přijít nějaký král, velkokníže či diktátor, ale ani oni nežijí věčně a pak by ten koloběh zase začal. Možná nějakým samovývojem lidi tam, za třeba 500 let je lepší nešidit své sousedy, dodržovat pravidla (např demokracie) atd, ale zatím tato doba není.

I. Gellner 7.2.2014 16:10

Ha ha ha ha hááá -))

Taková by to byla legrace, kdyby se nějakým referendem, či jinak podařilo odvolat pana Janukovyče a vypsat (jak jinak) svobodné a demokratické volby, v kterých by opět zvítězil pan Janukovyč! -)).

Pravděpodobné je to dost, takže - do toho! -)

P. Čech 7.2.2014 16:04

Re: Mnoho pravdy.

Pane Brzáku, je zbytečné s panem Kosejkem diskutovat o demokracii.  On totiž na jedné straně tvrdí, že u nás máme zastupitelskou demokracii a potom, že jediným zřízením, které funguje je zastupitelská demokracie. Jaksi si neráčí všimnout, že u nás to nikde a vůbec nefunguje . Z toho ovšem logicky vyplývá, že nemáme zastupitelskou demokracii. To jen proto, že u nás nefunguje téměř nic. On pan Kosejk ani neví, že ve Švýcarsku není přímá, ale ta skutečná zastupitelská demokracie a že jedině tam funguje.   A že funguje jen proto, že tam politické strany nemají žádnou moc a že zástupci občanů jsou voleni přímo, bez prostředníka - politické strany. Také nehodlá akceptovat skutečnost, že ve Švýcarsku všechny významné  politické strany již více než 50 let tvoří něco jako velkou koalici a to v zájmu onoho fungování státu. Pokud by totiž jejich politické strany ,tak jako u nás, volně soutěžily, celé jejich fungování by se rychle zhroutilo. A oni to ví a chovají se podle toho.

P. Čech 7.2.2014 15:51

Re: Mnoho pravdy.

Jak kdy a jak na co. Konečně i tu krávu bych si dokázal sám porazit a rozporcovat,vodovod si opravím sám stejně jako si sám uvařím oběd. Na politiku si rád, ovšem svobodně zvolím svého zástupce (Jana Nováka, nikoliv nějaký spolek Janů Nováků), kterého osobně pověřím, v jaké oblasti a v jaké míře mne bude zastupovat. Zásadně jej nepověřím svým zastupováním bianco a ve všem. Tak to vidím.

M. Kosejk 7.2.2014 15:34

Re: Mnoho pravdy.

Zastupitelská demokracie je jediný funkční způsob demokracie.  A občané by si měli uvědomit, že politické strany nejsou žádní vetřelci z cizích světů, ale že jsou tam lidé jako oni - s jediným rozdílem - využili svého občanského práva se politicky angažovat, sdružovat a kandidovat na politické posty. To je cesta k odpovědnosti - jak občanské, tak politické. Přímá demokracie je pouze populistická cesta ke kolektivní neodpovědnosti, ke kolektivnímu diletantismu a diktatuře většin.  

Nemůžete chtít po občanech, aby studovali zákony u oborů, kterým vůbec nerozumí. A většina z nás nerozumí většině odborných témat - ale pouze ti chytřejší si to přiznají - ergo kladívko k referendu by vyrazili v zásadě jen ti, kteří si neuvědomují, jak jejich názor je nekompetentní.

R. Brzák 7.2.2014 15:16

Re: Mnoho pravdy.

Souhlasím s Vámi v tom, že mnohem více lidí by se mělo zajímat o to, jaké rozhodnutí ovlivňují život nás všech v naší zemi. Ovšem v zastupitelské demokracii je trend opačný - nechávám-li za sebe rozhodovat o všem důležitém, odpovědnějším - a tedy připravenějším se informovat ze všech dostupných zdrojů - se nestanu. V přímé demokracii je cesta, jak se učit odpovědnosti - poučením se z vlastních chyb, jimž se jakožto nezkušený nevyhnu. Moje poučení ze zastupitelské demokracie je to, že spoléhat se na volené zástupce bez možnosti je kontrolovat a také vytvářet pravidelný tlak na jejich odpovědné chování je ode mne nezodpovědné. Nemohu přeci očekávat, že zvolím z nás někoho, kdo je lepší, než my.

M. Kosejk 7.2.2014 15:01

Re: Mnoho pravdy.

A kolik lidí si myslíte, že bude skutečně hledat informace? 10% nebo 15% z populace? Tak bych to asi odhadnul. A kolik z nich ty podklady skutečně pochopí - a udělá si z nich správný závěr? Opět hádám, že tak 10% z těch 15%, ať nežeru. A zbytku bude stačit, co říkali na TV Nova.

R. Brzák 7.2.2014 14:40

Re: Mnoho pravdy.

Pane Prokope, jsem překvapen a zklamán. Způsob argumentace, který jste zvolil, je nefér - řeknu-li to zjednodušeně, směšujete jablka a hrušky. Abych Vám to připomenul - politika není druh řemesla, jemuž se pro svou příliš velkou zaměstnanost nemohu věnovat. Mám se snad smířit s tím, že (dle Vašeho názoru) si na svoje rozhodnutí musím najmout specialistu? Mohu si najmout poradce, který mi v dané věci poskytne širší obrázek, tedy informace. Budu-li dosti pátrat, v dnešním otevřeném světě a zejména díky možnostem komunikace přes internet mohu obrovské množství dat propátrat i sám. Nebudu-li se dobře orientovat, otevřu si několik různých diskuzí, nebo je sám povedu, ať už se sousedy, přáteli, nebo s Váženými diskutéry na Psu. Politiky, jak si ji představujete Vy, vede k závislosti na politicích. Jakožto závislý se neučím odpovědnosti - přinejhorším se vždy můžu dětsky vztekat, jak to zase ti tam nahoře rozhodli... A já pak, jakožto neodpovědný, zase ve volbách jednou za čtyři roky rozhodnu tak, že Vám z toho budou šedivět vousy...

M. Kosejk 7.2.2014 14:40

Re: S tím referendem o odvolatelnosti

No jasně, že s tou odvolatelností politiků je to blbost. A stejně tak je blbost, aby lidi v referendech mohli vetovat zákony. Logicky:

Vítězná politická strana u nás dosáhne maximálně tak na cca 30% hlasů - při volební účasti, která je vždy výrazně nižší než 100%. Tedy je jasné, jak lehce by voliči jedněch politických stran mohli odvolávat zástupce voličů jiných stran. A u toho vetování zákonů platí obdobný princip - Politik totiž naprosto každým rozhodnutím potěší méně lidí, než kolik jich naprdne. Tak to chodí, ale ti šílenci kolem SSO a Úsvitu prostě budou ignorovat logiku, aby mohli pláct tyhle hovadiny o údajných výhodách přímé demokacie.

A pan diletant Kohout ať se drží svého ekonomického poradenství  - a ať nevymýšlí sociálně-inženýrské nesmysy. Ale ani v tom poradenství není zrovna asi nějaký super-expert, když klientům radil investici do české koruny - i když ji á jsem věděl, že je to hloupost vzhledem k tomu, co avizuje ČNB (a možná proto pan Kohout tolik nadává na ČNB).

Vlastně si myslím, že ti nejschopnější ekonomové ani nemají čas pravidelně plkat do médií a psát laické články - a tak to dělají ti méně schopní, ale mediálně známí.

M. Prokop 7.2.2014 14:28

Re: Jo, s tím lze souhlasit.

Já se chovám jak já chci.

Pokud vy jen jak je (kým?) dovoleno, je to čistě vaše věc.

Více viz výše.

M. Prokop 7.2.2014 14:26

Re: Jo, s tím lze souhlasit.

To asi měli. Problém ovšem mnohem více než v tom, jak odvolat špatné politiky je, jak a kde najít dobré.

Pokud by byli, v nejhorším do těch voleb počkám. Ale nic moc nevidím.

M. Prokop 7.2.2014 14:24

Re: Mnoho pravdy.

Proti chřipce - referendum!

:-P

Občané už dnes nedělají všechno sami. Na vodovod si volí (najímají) instalatéra, na auto si volí (najímají) autoservis, na soud si volí (najímají) advokáta, na oběd si volí (najímají) restauraci a na politiku si volí (najímají) politiky, volené zástupce.

Dá se to trochu modifikovat, ale podstata věci už zůstane. Holt dělba práce, krávu na biftek si také sám neodchováte, neporazíte, nerozporcuje. Máte na to své specialisty zástupce. Nebo ne?

M. Varadinková 7.2.2014 14:10

S tím referendem o odvolatelnosti

bych byla dost opatrná.

Obávám se, že nadpoloviční většina bude nespokojená vždycky a s kýmkoliv, takže bychom měli referendum o odvolání plus nové volby i několikrát do roka.

Aby systém vykazoval jakous takous stabilitu, muselo by pro takové referendum být předepsáno minimálně 75% hlasů (počítáno ze VŠECH voličů!) potřebných pro odvolání.

V. Vaclavik 7.2.2014 13:35

Re: Logicky vyvod

Pochybuji, ze pan Kohout a lide jeho smysleni, byli v osmdesatem devatem na ulicich soucasti tehdejsich lidovych nepokoju.

P. Čech 7.2.2014 13:34

Re: Jo, s tím lze souhlasit.

Občané se chovají stejně jako kdokoliv jiný. Chovají se tak, jak je jim dovoleno.  Nejsou totiž svobodným, samostatným a vládnoucím fenoménem, jak lživě praví ústava ČR. Nemají v rukou, kromě demonstrací na ulicích, ev. revoluce, žádný demokratický nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou většinovou vůli. A o tom to je, pane Prokope. Je třeba občanům věřit a dát jim příležitost, jakou od roku 1918 neměli. Příležitost k tomu, aby mohli svobodně a většinově rozhodovat o věcech, které se jich bezprostředně týkají.  Zástupci občanů totiž mohou rozhodovat pouze jménem občanů nikoliv o občanech. A to je setsakra rozdíl!

P. Čech 7.2.2014 13:14

Mnoho pravdy.

Něco zásadního zde však chybí. Je nutno prosazovat nejen referendum k odvolání politiků, ale referendum obecně. Referendum, jako jediný, účinný demokratický institut k prosazování a uskutečňování většinové občanské vůle v mnoha věcech. Ať si říká kdo chce co chce, demokracie (jakákoliv) je vždy demos krates - vláda občanů. Občanů a nikoliv nějakých vyvolených či politických stran. A o tom to je.

V. Kain 7.2.2014 12:55

Re: Jo, s tím lze souhlasit.

Vyhlásit referendum o odvolatelnosti politiků,tak z takového referenda by naši politici měli husí kůži jako pralinky.Rovněž někteří naši politici už skoro splňují podmínku,že z parlamentu půjdou nohama napřed.A ona ta naše politika podle toho taky vypadá.Nemají žádnou odpovědnost.Prošustrují nesmyslně peníze daňových poplatníků a kdyby se měli zodpovídat,tak budou mít plné huby imunity.

M. Prokop 7.2.2014 10:29

Re: Jen kecat nestačí

Kohout se angažuje dost. Podporuje SSO, píše články.

Co vy?

M. Prokop 7.2.2014 10:28

Jo, s tím lze souhlasit.

Problém, na Ukrajině i v Česku, je, jak to docílit. Občané se k něčemu takovému mají co lační k sraní.

P. Götze 7.2.2014 9:17

Re: Logicky vyvod

Kdo chce chapat, chape, kdo nechce chapat, keca blbosti.

P. Lenc 7.2.2014 8:37

Re: Odvolatelnost

Jo a mohly by být s řepkovou marmeládou.

K. Frauknecht 7.2.2014 7:40

Odvolatelnost

politiků referendem placeným tím, kdo o odvolání usiluje mě dost zaujala. To by mohly bejt ňáký koblihy, né?

K. Frauknecht 7.2.2014 7:36

Re: Budoucnost Ukrajiny je naprosto jasná a zřetelná.

:-)))

M. Zikmund 7.2.2014 7:23

No, pane Malečku

četnost vašich diskuzních příspěvků je dost vysoká (na rozdíl od jejich úrovně, která je neuvěřitelná). Nejste jen jeden z dalších kecalů v řadě? Ono totiž k těm vašim příspěvkům chybí jen jedno - osobní angažovanost a

odvaha i přes osobní komplikace své myšlenky prosadit. Ale to vy neééé.

P. Maleček 7.2.2014 5:39

Jen kecat nestačí

No pane Kohoute moc hezké, teď už to jen prosadit. Nebo i vy jste jen jeden z dalších kecalů v řadě? Ono totiž v těch vašich bodech chybí ještě jeden - osobní angažovanost a odvaha i přes osobní komplikace své myšlenky prosadit. Ale to vy neééé.

Mohlo by to ohrozit vaše současné jistoty, že? Podívejte se třeba na toho, vaším elitním okruhem, tak pomlouvaného Babiše.

V. Vaclavik 7.2.2014 4:46

Logicky vyvod

"Zdejší [Ceske] politické poměry jsou sice poněkud méně drsné, korupce není tak otřesná, moc oligarchů není tak absolutní"

Takze logicky z toho vyvozuji, ze na te Ukrajine maji drsne pomery, otresnou korupci, moc oligarchu je tam absolutni, a pan Kohout by jim radil, at v klidu a pekne demokraticky vyckaji do radnych pristich voleb...