20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

GLOSA: Nenuťme hlavu státu jmenovat profesory

Jako vysokoškolského pedagoga mě velice zaujala tematika (ne)jmenování profesorů a přístup prezidenta Miloše Zemana. Naposledy hlava státu začala mimo jiné tvrdit: "… pakliže nebude schválen návrh novely o jmenování profesorů, podepíšu jim sice příslušné jmenovací dekrety, pověřím však ministra školství, aby jim je předal."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.1.2014 1:26

Jmenování vysokoškolských profersorů

Nepatří mezi v ústavě vyjmenovaná práva prezidenta (povinnosti) prezidenta. Protože prezident není z výkonu své funkce nikomu odpovědný s usvědčení výjimkou velezrady nebo vážného porušení ústavy, nemůže být od něho tato procedura, vyskytující se pouze ve znění vysokoškolského zákona vynucována. Pokud se někdo domnívá, že by musel jmenovat např. profesory jmenované vědeckou radou nechvalně známou plzeňskou právnickou rychlofakultou, měl by se nad věcí více zamyslet.

Pravomoc vědeckých rad škol je v tom, že jenom ony kandidáty navrhují. Pravomoc prezidenta je v tom, že on je může a nemusí schválit (je to typická situace při níž je nutno postoje zúčastněných stran sladit dřív než budou propírány na veřejnosti). Což bylo někomu očividně "putna".

Nechtějí-li vysoké školy, aby jim do jmenování profesorů někdo mluvil, budou muset prosadit zákon, který jim tuto pravomoc dá. Při jejich často nevalné pověsti se ani nedivím, že o to příliš nestojí.

B. Rybák 27.1.2014 1:35

Oprava

Místo "s usvědčení výjimkou" mělo být "s výjimkou usvědčení z"

Po půlnoci má člověk zřejmě spát a ne psát.

V. Novák 24.1.2014 10:46

Je absurdní, aby profesory (nebo kohokoli) musel jmenovat

někdo, kdo nemá nejmenší právo do jmenování mluvit. Akademická obec upřela toto právo komukoli kromě sebe samé - takže je logické, že se bude otitulovávat také mezi sebou.

Odkaz na předsedu Senátu je nesmyslný. Senátoři jsou voleni - a zvolí-li voliči dojičku, bude senátorkou dojička. Není nutné aby senátor byl akademickým funkcionářem. Zvolí-li senátoři dojičku svou předsedkyní, bude předsedkyní senátu dojička. Možná kvalitnější předsedkyní než otitulkovanec před i za. O profesorech snad nehlasoval všeholid ani v SSSR - a to ani za L.D.Lysenka, neblahé paměti.

J. Chaloupka 24.1.2014 10:19

Autorita profesorů by měla být odvozena od jejich znalostí

a vědecké práce a ne od toho, kdo jim podá jmenovací dekret. Je vidět, že i mezi naší akademickou obcí se najdou fouňové a snobové, kteří trvají na hloupé proceduře, ke které požadují přítomnost presidenta.

V. Vaclavik 24.1.2014 13:07

Re: Autorita profesorů by měla být odvozena od jejich znalostí

Jde prece jen a vyhradne o slavnostni akt jmenovani. Nema to nic co delat s dodanim tem jmenovanym nejakou autoritu do budouci kariery.

V. Kováčová 24.1.2014 10:04

Tak nevím.

Chceme takového presidenta, který by nesměl projevit svůj názor a který by s tužkou a dekretem v ruce měl jen povinnosti podepisat a jmenovat každého, koho mu někdo doporučil? Zrušme tedy presidentské volby a testem vybereme toho nejpovolnějšího, nebo všeho schopného. Proti jmenování profesorů president Zeman nic nenamítal a nezdráhal se ji vykonávat do doby, než jednoho odmítl jmenovat z důvodu svých představ nejen o odbornosti, ale i důstojnosti ve veřejném vystupování profesora, které kandidát nesplňoval. Zvedla se ale taková nevole z řad profesorů, urážení hlavy státu tím, že někteří ani nepřijali pozvání na Hrad, že pokud si chce president zachovat úctu sám k sobě, nezbývá mu, než se této povinnosti vzdát a nenechat se vydírat. Ani ústavní povinnosti nedělají z presidenta nemyslící stroj bez zásad, názorů a sebeúcty.

M. Šejna 24.1.2014 10:21

přesně tak, paní Kováčová

když navíc přihlédnu k tomu, že počátkem týdne zástupci univerzit opět projevili pobouření nad tím, že prezident se chce zbavit obřadu jmenovat profesory a chce to přenechat univerzitám, tak přestávam rozumět tomu, co naši představitelé univerzit vlastně chtějí. Vypadá to tak, že nechtějí, aby jim prezident do jmenování profesorů kecal, ale zároveň chtějí, aby profesory obřadně jmenoval. Já být prezidentem, tak se jim na takovou jejich představu z vysoka vykašlu. Kauza Putna předvedla, jak si rektoři představují funkci prezidenta. Jejich představa je "drž hubu a podepiš"

V. Vaclavik 24.1.2014 13:22

Re: Tak nevím.

Jak pisu vyse, jde, nebo melo by jit ciste a jen o slavnostni akt! Nema a nikdy to nemel byt nejaky vyber! Prezidentovi neprinalezi se k veci nijak kvalifikacne vyjadrovat, kdyz uz, tak jen proto, ze jeho vlastni vzdelani a kvalifikovanost coby vyberciho, neni nijak garantovana. Prezidentem se muze stat i nouma, nebo trumbera, nebo objimac stromu nekde z Vysociny, jak vidno. Ustava co se hlavy statu tyka, zadnou kvalifikaci nevyzaduje.

Kazdy kandidat na prezidenta si ma sakra rozmyslet, v jake dobe kandiduje, tedy vcetne toho, v jakem stavu je nase skolstvi a jake lidi mozna bude muset jmenovat, podat jim ruku atd.. V dnesni dobe, za soucasnych politickych pomeru, musi kandidat na prezidenta byt napriklad i pripraveny na potrasani ruky s vselijakymi diktatory a terroristy (kdyz uz ne primo libani) a kdyz vi, ze to odmita, nema na hlavu statu kandidovat, tecka. Podobne jako slusni lide se za komunismu o jiste pozice proste neuchazeli, protoze vedeli, co to obnasi.

Dnes si arogantni trotlove kandiduji, protoze bazi po moci, a posleze se vzpecuji ustavnim ukonum te funkce. Je to hanebnost jake nevidno. Ale prezili jsme uz horsi casy, prezijeme i tento.

M. Šejna 24.1.2014 13:58

pane Václavíku

kde je v ústavě napsáno, že "jmenování profesorů prezidentem je slavnostní akt?".

V. Kováčová 24.1.2014 14:42

Re: Tak nevím.

Dobře, ale Vy neustále mluvíte o povinnostech presidenta a ne o jeho právech. Kde je v ústavě napsáno, že pokud se člověk svobodnými volbami stane presidentem, musí dělat to, co se naprosto neslučuje s jeho svědomím, zásadami a přesvědčením. Pokud trváte na tom, že musí dělat všechno, co mu někdo předloží, potom to není první muž ve státě, ale jenom /chtělo by se mi říct ocas/ ale budiž, loutka v rukou premiéra, děkanů, senátorů, soudců atd. Zrušme tedy úřad presidenta, pokud mu upíráme stejná práva, jako má každý občan.

V. Novák 24.1.2014 18:19

Jak píšu výše, je absurdní, aby byl kdokoli nucen jmenovat

kohokoli aniž by měl možnost do jmenování nějak zasáhnout. Je úplně jedno, o jaký akt má jít.a nedivím se, že prezident Zeman odmítl jmenovat profesorem trapného šaška.

Akademická obec si uzurpovala právo profesory vybírat - tak nechť si je taky jmenuje.

Mimochodem - jmenování profesorů není ústavní úkon. Jmenování profesorů prezidentem vpašoval kdosi do vysokoškolského zákona. Zeman své ústavní pravomoci a povinnosti plní rozhodně lépe než jeho předchůdce.

J. Charvát 24.1.2014 19:17

Re: Tak nevím.

Pan Vaclaviku, mluvíte mi z duše. Taky se domnívám, že práva a pracovní (!) povinnosti presidenta jsou všeobecně známy, kdo na něj chce kandidovat si je má přečíst a případně nechat vysvětlit, a když už se na tu funkci vyškrábe, tak je bez odmlouvání plnit. Je to náš zaměstnanec, a nevím zda někteří zaměstnavatelé tolerují, když jim jejich pracovníci dlabou na povinnosti vyplývající z popisu práce. Tak ať podá demisi, když se mu nechce pracovat. Já bych ho neoplakával.

P. Válek 24.1.2014 17:17

Re: Tak nevím.

No jo. On je samá zásada a sebeúctu si plete se sebestředností, sobectvím a narcisizmem horším jak u svého předchůdce. Jen tak maně ho jsem slyšel mluvit veřejně o empatii, ale podle jeho projevů je evidentní, že vlastně neví o co jde. Je to narcistní, sebestředný, hulvát a křupan. Navíc ještě líný plnit své povinnosti.

V. Kováčová 24.1.2014 19:18

Re: Tak nevím.

Dobře pane Válek. Vy jste rozhodl, že president Zeman je narcistní, sebestředný hulvát a křupan a ještě líný. On přesto vyhrál v přímé volbě s desetiprocentním rozdílem, přestože je pořád stejný. Rozhodně se nezměnil k lepšímu ani k horšímu. Možná si také myslíte, že ho volila jen hnědá a rudá prasata jako někteří naši představitelé umělecké fronty a inteligence, ale jiní zase kvitují, že je to člověk sečtělý, vzdělaný a nenechá se vydírat.Pokud jsem vyrozuměla z Vašeho příspěvku, nadáváte stejně na Zemana jako na Klause a zřejmě nevíte, že andělé mezi námi nelítají. Jsou to jen lidi jako Vy, nebo já. Myslíte, že kdyby volby vyhrál Schwarzenberg, že by Vás to uspokojilo? Nebo nadáváte na každého jen tak, z plezíru.

Z. Sadovský 24.1.2014 9:13

Pravěk vysokýh škol

Současný sytém získávání docentur a profesur vede bezesporu ke konzervaci vysokého školství do pravěku, V některých oborech jsou již až na vzácné výjimky jen profesoři a docenti, kteří sice spňili požadavky na  své jmenování, ale v praxi by obtížně zvládli obsluhu kopírovacího stroje. Odborníci z praxe, byť mají znalosti, zkušenosti a přednášejí pro odbornou veřejnost, nemají šanci uspět, protože na ty hrátky se získáváním "bobříků" ani nemají čas ani chuť, přitom by to byli právě oni, kteří by - zdůrazňuji v některých oborech - měli studentům co říci a opravdu je připravili pro život a reálnou praxi. Je možná deset minut po 12 přejít na systém vyspělých států a na základě vnitřního karierního řádu umožnit vysokým školám, tedy rektorům, jmenovat si docenty a profesory. Kvalitě vysokých škol i státu a tedy i nám všem by to konečně přineslo posun od monarchistického pojetí k moderní vysoké škole.

J. Kanioková 24.1.2014 19:19

P Ř E S N Ě !!!

.

A. Bocek 24.1.2014 7:55

Nenuťme hlavu státu jmenovat profesory ,

když se mu nechce.

L. Krajíček 24.1.2014 2:06

To je fór ne?

– jestliže dnešní prezident toto mimořádné privilegium využívat nechce, potom ho opravdu nenuťme!

A co když si v nějaké viróze umane, že nechce využívat další a další a další ze svých "privilegií" daných mu ústavou? Jinak a přesněji se tomu říká, že nebude chtít dělat vůbec nic. Tedy např. nebude jmenovat předsedu a další členy vlády (Sobotkovu). Nebude odvolávat vládu a přijímat její demisi (Rusnokovu). Nebude jmenovat soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy, ze soudců jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu. Nebude podepisovat zákony a vracet Parlamentu přijatý zákon. Nebude jmenovat prezidenta a viceprezidenta NKÚ a členy Bankovní rady ČNB . . . atd. atd.

My si klidně řekneme : "Nenuťme ho, chudáka, cokoliv dělat. Už takhle má starostí dost a dost." Fakt bezva flek to prezidentování.

V. Novák 24.1.2014 10:48

Prozatím plnil Zeman prezidentské povinnosti lépe

a důsledněji než jeho předchůdce. Takže nevidím důvod, proč si vymýšlíte pitomosti.

Nejste novinář?

J. Vozábalová 24.1.2014 1:34

VIděla bych to trochu jinak

Především - návrh na jmenování předsedou senátu vychází z toho, že je druhým nejvyšším ústavním činitelem, to nemá s jeho vzděláním nic společného - ne, že bych současného předsedu považovala za nějaké lumen.

Jmenování rektory je sice na první pohled dobré řešení - zase -  jedná se o funkci, to nemá s faktem, zda je dotyčný rektor docentem nebo profesorem také nic společného. Samozřejmě, ve světě je to docela běžné, problém ale tkví v tom, že  jsou-li profesoři jmenováni rektory, platí jejich profesorský titul jen pro danou školu a jinde ne - je to od základu jiný systém. Tím ovšem netvrdím, že se náš stávající systém nedá změnit - to nepochybně ano. Jen by to znamenalo výrazně větší změny, než jen vyměnit v zákoně slovo "president" za slovo "rektor".

Základní problém ovšem podle mne tkví v tom, ža současný president si měl nejprve prostudovat povinnosti, které mu budou jako hlavě státu uloženy a teprve potom se rozhodnout o své kandidatuře. V souřasné době je to prostě tak, že president má v mnoha věcech ryze ceremoniální postavení, dodává svou osobou nejvyšší vážnost různým mimořádně důležitým aktům a vcelku nemá prostor pro vlastní rozhodování. Vlastní rozhodování se nejen nepředpokládá, ale je přímo nežádoucí. Samozřejmě se může zajímat o hlubčí souvislosti, vysvětlení by mu měla být vždy poskytnuta, ale to je tak vše. A tak president "jmenuje profesory", "jmenuje vládu" - o tom kdo bude profesorem či ministrem nerozhoduje, není dáno, že MŮŽE jmenovat.

A tak, podle mne, pokud Miloš Zeman nechtěl být v mnoha věcech v pouhé ceremoniální roli, neměl kandidovat na presidenta. Tyto věci jsou mu uloženy, jsou s tou funkcí spojeny a nikdo z nás, ani on, si nemůže vybírat, které ze svých povinností bude plnit a které ne jen proto, že se mu nechce.

J. Vyhnalík 24.1.2014 0:31

Ad docent rektorem

Současný předseda Senátu není ani vysokoškolák! Vystudoval průmyslovku a možná jako aktivní člen KSČ nějakou stranickou přípravku.

L. Krajíček 24.1.2014 2:16

Re: Současný předseda Senátu není ani vysokoškolák!

Spíš bych řekl, že to svědčí o jeho neschopnosti (lenosti) obstarat si někde nějaký titul.

T. Vodvářka 24.1.2014 6:07

Re: Ad docent rektorem

Navíc, zkuste si prosím někdy poslechnout jeho řeč. V průměru co 20 vteřin 1 gramatická chyba.

M. Šejna 24.1.2014 10:34

opravdu?

Jak poznáte z řeči, že použil tvrdé nebo měkké "i". Jak poznáte, že vyslovil předložku či předponu "z", nebo "s"?

Já například vyslovuji slovo "měsíc" foneticky takto: "mněsíc" . Je to gramatická chyba? Pokud ano, zkuste to vyslovit bez toho "n".

A jak se vyslovuje gramaticky správně slovo "shromáždění"? Já to vyslovuji pražsky jako "schromáždění", ale moraváci říkají "zhromáždění".

Zapomeňte tedy na gramatiku v mluvené řeči, protože pokud budete tvrvat na výslovnosti podle gramatiky, zlomíte si vlastní jazyk.

T. Vodvářka 24.1.2014 15:31

Re: opravdu?

Pane Šejno, existuje shoda podmětu s přísudkem. Tedy - děvčata dělala, nikoli dělaly. Rovněž si myslím, že jako 2. nejvyšší představitel státu by neměl používat zakončení " divnej", ale jednoznačně "divný".

Takto postavený člověk musí mluvit spisovně do televize, pokud na to nemá, měl by odejít. U pana Štěcha mám obavy, že jinak mluvit neumí, což je koneckonců vizitka našeho národa, že volí podobné typy do vedoucích funkcí.

Jinak mluvím v hospodě s přáteli, jinak na veřejnosti při přednášce. Pokud Vám není tento rozdíl jasný, nemá diskuse cenu.