19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ESEJ: Princové a chuďasové

V minulé části textu jsme se pokusili formulovat hypotézu, podle níž se podařilo – nezamýšleně – vybudovat bezrůstovou společnost, jejíž reálná podoba se od představ ekologů a humanistů liší podobně, jako se komunismus sovětského typu lišil od vizí utopických socialistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 23.1.2014 12:21

Re: něco ano, spíš ne

To, že sociální transfery chudším vrstvám jsou tributem za sociální smír je jedním ze symptomů pádu západní civilizace, projevem nejistoty a demagogie jejích parazitických "elit" a důsledek záměrné likvidace původních křesťanských hodnot. Je to smrtelná křeč západní demokracie.

B. Rybák 23.1.2014 11:45

Re: Vždyť autor vůbec neuvažuje reálie

Průběžný důchodový systém skutečně peníze přerozděluje směrem k chudším vrstvám. Toto přerozdělování, ale je stále méně významné, protože tento systém směřuje k zajištění pouhého existenčního minima.

Současná "elita" si svou důchodovou úroveň zajistí soukromým pojištěním, vlastnictvím akcií.. a příjmy ze státních dluhopisů(!!!). To, že takto získané peníze budou mít nějakou reálnou hodnotu zajistí svou prací především děti rodičů nepatřících do současných elit, protože děti příslušníků nové parazitické elity v drtivé většině nic reálného nevytvoří.

Pozn: Toho Robespierra jako příklad jste doufám nemyslel vážně

V. Kusý 21.1.2014 19:54

Vážený pane autore, máte zcela pravdu, ale co s tím?

Kdo má dnes snahu vrátit společnost, respektive společenské procesy, o padesát, sto let zpět? Kacířská myšlenka, svým způsobem k pokroku, ale i k destrukci společnosti přispěly obě světové války.Máme čekat na třetí?

P. Vaňura 21.1.2014 15:27

Vždyť autor vůbec neuvažuje reálie

Důchodový systém je přerozdělovací až až a RELATIVNĚ silně zvýhodňuje důchodce, kteří meli malý plat. To, že by zvýhodňoval bohaté je i přes kontroverzní rozhodnutí Ústavního soudu neuvěřitelný blábol! Na střední školy jde většina dětí, mnohé na ně přitom "nemají" a na vysoké tak moc, že většina z nich nemá IQ na to, aby je byla schopna vystudovat bez poklesu kvality absolventů.

A znovu, autor patrně nikdy neviděl IQ test, např. MENZY.

P. Vaňura 21.1.2014 15:18

Maximillien Robespierre ukázal,

že věrchušku je možné poslat k čertu nejen obrazně, ale doslovně!

Mimochodem, bez podnikatelů s ostrými lokty se společnost 19 století neobešla. My se bez specialistek na "gender studies" či lektorů "antropologie komixu" obejdeme velice snadno.

Mimochodem, ví pan autor, jak se měří IQ?

Petr Bakalář se ve své knize Psychologie Romů zabývá bídnými výsledky Romů v IQ testech. Hodně toho dokázal vysvětlit úplně jiným stylem myšlení, ale ne všechno. Prodavačka i manažer mají myšlení skoro stejné a pouze reagují na jiné vnější podmínky. A v USA stále existují selfmademani, jako byl Steeve Jobs.

P. Vaňura 21.1.2014 15:10

"Neptejte se, co kdo udělal nebo neudělal,

ale k jaké patří třídě." Instrukce velitele ukrajinské Čeky M. Lacise podřízeným.

K. Vážný 21.1.2014 12:42

Re: něco ano, spíš ne

Potíž je v tom, že ty transfery jsou vlastně i tributem za sociální smír. To je jedna strana věci. Bez nich se opravdu prosadí extrémisté, protože demokracie je neskutečně závislá na podpoře vlastního obyvatelstva. Rozumějte, pokud u nás vládnou socani, tak jsem to ochoten v rámci ochrany demokracie tolerovat, pokud budou vládnout komunisti, tak budu velmi pozorný a velmi připravený, zda už není čas se vzepřít - demokracie-nedemokracie. Demokracie není posvátná kráva.

A podobně lidé, kteří nebudou mít východisko. (Nebudou moci, nebo nebudou umět se uživit.) Pokud se rozšíří ve velkou vrstvu, tak se vzbouří. Zvláště v zemi, kde profesionální ozbrojené sbory mají Švejkovskou mentalitu a plat nuzáka. Toto není Německo, nebo Rusko, kde se před uniformou padá k zemi...

Další věcí v níž se liberálové mýlí, je fakt, že svobodní lidé budou dělat dobrá rozhodnutí. Pokud zrušíte podporu VŠ, nebo dokonce SŠ, tak sice zmenšíte transfery směrem k bohatým, ale výrazně odříznete prostup výše i těm chudým. Při zavedení povinné školní docházky většina lidí nechtěla dávat děti do škol, protože je mohla využít jinde lépe...

Podle mne je řešením přestat blbnout s ideologiemi, vyvažovat dopady v praktické politice, vrátit se k normální morálce, dělat drobné kroky v rámci reálných změn.

První republika fungovala na bázi mezitřídní soudržnosti díky dvěma faktorům: Nutnosti udržet většinu proti Němcům, Maďarům a komunistům. A kvůli zážitku nejprve liberálního Rakouska a poté jeho militarizované verze, která společně řadu č. politiků poslala přímo pod šibenici (nevykonáno), do kriminálů, nebo aspoň pod hrozný existenciální tlak (knoflíková aféra - hrozba uvěznění).

J. Schwarz 21.1.2014 11:41

Re: něco ano, spíš ne

Všechny důchody, pojistky / krom povinného ručení na automobily / bych nechal na dobrovolné bázi. pak by zlodějům a "dojičům"  výhod sklaplo - ti, pro něž by tyto "výdobytky" výhodné nebyly by se odhlásili a "čerpačům" by sklaplo, kdyby oběti mohly odejít.

J. Schwarz 21.1.2014 11:38

Hezkej článek

jen nevím odkud berete svoje přesvědčení že prodavačka či řidič mají nižší IQ než zaměstnanec "neziskovky", státní úředník či novinář. Tyto nové "elity" se neliší od "pracující třídy" inteligencí ale hodnotami, životním stylem. Někomu se prostě ekluje živit se "žádostmi o granty" a škemráním o příspěvek někde na ministerstvu. Většina dnešní "politologie" a "sociologie" jakož i žurnalistiky  se zabývá umnou manipulací za účelem vytvoření obrazu oné parazitické "vyšší třídy" byrokratů coby tvůrců opravdové "spravedlnosti". A úředníci to rádi žerou stejně jako "pracující občan" za nacistů co arizoval a žil si dobře na cizí účet se rád nechal přesvědčit že je vlastně světlem pro Novou Evropu. A proč si myslíte, že synek euroúředníka a manažerky nadnárodní firmy bude mít IQ o 30% vyšší než synek traktoristy a prodavačky? Klidně je to možné naopak - jen "vzdělání" asi budou mít jiné. A testy iQ nejspíš postavené tak, aby neměřily inteligenci ale vlastně znalost prostředí - což je podvod. S těmi euroúředníky, manažerkami a jejich případnými dítky je to nejspíš tak, že je vychovají a připraví pro stejně jalovou kariéru jakou udělali sami, vesnický synek se bez znalosti příslušné hantýrky, chování a "korektních" postojů mezi ně nedostane ani se mezi nimi neudrží.  Jde ale o od základu umělé a falešné prostředí, něco jako královský dvůr kde zdaleka ne každý, bez ohledu na pozlátko je ochoten dělat šaška. Tohle prostředí je třeba odmytizovat, stát zmenšit, prebendy úředníků snížit a jejich zodpovědnost zvýšit. Doufám, že uspěje Nigel Farage se svou UKIP v Británii, euroskeptici v EP a pošlou celou tu dnešní věrchušku k čertu.

K. Vážný 21.1.2014 8:46

něco ano, spíš ne

Zajímavé, podnětné, místy ale populistické. Těch tříd je zřejmě více, protože například existuje slušná rivalita mezi standardními korporátními zaměstnanci rodinného typu 1-3 děti a managementem stylu DINKs, kterým též platíme budoucí důchod, podobně živnostníkům (za něž platíme i daně) a s marginální skupinou živnostníků s více dětmi si myslím, že je to tak plichta. My za ně platíme daně, podporu jejich rodičům ve formě důchodového pojištění, soc.dávky, ZP, a zase dostaneme zřejmě určitou část důchodů i od jejich dětí, ač díky redukčním hranicím to není nic moc slavného.

Co se týče důchodů, imho by se ideálu blížil poměr 1:1:1, kde třetina vycházela ze solidárního fondu, třetina z osobního účtu a třetina z odvodu dětí.

P. Sulc 21.1.2014 2:47

Pravdive, bohuzel dosti smutne.

Jak se zda, v soucastnosti neni vychodiska.