18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

JAPONSKO: Týden plný uhlíku

V pondělí vstoupily do závěrečného týdne varšavské rozhovory týkající se úsilí snížit emise oxidu uhličitého, produkovaného lidstvem, do zemské atmosféry. Smělé závazky zemí, přijaté v době, kdy se svět nacházel v podstatně lepším ekonomickém stavu, začaly s postupující krizí dostávat vážné trhliny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hubáček 25.11.2013 14:52

Re: Jak udělat z komára velblouda pane Hubáček.

Předpokládám, že pozornost přispěvatelů je již upřena na aktuálnější problémy, tak jen zkrátka:

Nehodlám analyzovat kvalitu češtiny pana Kadeřábka, jen mě fascinuje, nakolik mu v hlavě utkvěl obsah mých článků, coby živná půda pro jeho kritiku, odborník by tento duševní stav zřejmě charakterizoval pojmem obsese. Jeden z nich skutečně popisoval vývoj od Hirošimy k Fukušimě. Ten ovšem události charakterizoval pouze jako mezníky jaderného vývoje Japonska, nikoliv, aby z nich tvořil mix - to si pan Kadeřábek vykojzaroval sám.

Rozporovat chci vlastně jen jednu věc: Odstraňování palivových článků z bazénu není ani trochu standardní proces. K tomu měl sloužit plně automatizovaný systém, který ovšem tsunami smetlo. Nový systém je ovládán manuálně a je tudíž velmi málo odolný případné chybě operátora (šichta jednoho vytahovače má trvat pouhé dvě hodiny).

Paní Kaniokové a panu Wagnerovi děkuji za pochopení, proč (jsa ukecán Jirkou Wagnerem) své články na Psu publikuji. Jde skutečně jen o pohled jednoho Čecha, který je i po téměř čtvrtstoletí života v Japonsku stále touto zemí fascinován, a jehož pohled je korigován komunikací se skutečnými Japonci - rodinou ženy, byznysmany, ale i třeba i chlapy z hutního provozu někde ve Wakajamě.

Čili vedle svého názoru tlumočím i vox populi a díky panu Kadeřábkovi i vox po papuli. Za věcné korekce obsahu svých článků skutečně děkuji.

M. Hubáček 25.11.2013 5:11

Re: Pane Hubáčku,

Dobrý den, paní Kanioková.

Určitě, díky - jsem jen obyčejnej kluk z laborky bez hlubší ekonomické průpravy. Jinak v diskusi pod minulým článkem jsem odpovídal na Váš komentář, nevím, jestli jst odpověď četla.

Zdraví Vás MH

J. Kanioková 24.11.2013 21:13

Pane Hubáčku,

nevím, jestli Vás bude můj odkaz zajímat, možná jste v tom dobrý a tyto informace znáte a rozumíte jim. (Já makroekonomiku moc neznám, pořád se prokousávám novými informacemi s nadějí, že "když pánbu dá, tak to začnu chápat na první pohled"). Zatím jsem si ten článek pořádně nepřečetla, protože k němu chci mít naprostý klid, abych všechny souvislosti vnímala přesně. Ale je tam hodně o Japonsku, tak možná...

Japonsko, Česko, centrální bankéři a ekonomičtí fušeři - http://jdem.cz/88ye6

V. Wagner 24.11.2013 20:31

Poděkování panu Hubáčkovi

Musím se přidat k paní Kaniokové. Také já moc rád čtu články pana Hubáčka. Je to člověk, který Japonsko velice dobře zná a má je rád, stejně jako lidi, kteří tam žijí. A člověk se z jeho článků dozví spoustu zajímavých věcí. A každý, kdo více píše a někdy musí zabrousit i k věcem, ve kterých není úplný expert, se dopustí chyby. Nebo někdy i přebere chybnou informaci. Já to dobře znám, také dost píšu a také se dopouštím chyb :-) O kus níže jsme si s panem Hubáčkem vysvětlili, jak asi došlo k tomu omylu, který kritizuje pan Kadeřábek. Víte, já znám autory, kteří jdou za senzací, píši většinou o věcech, kterým vůbec nerozumí, či vysloveně lžou. Ty jsem pak schopen docela ostře zdrbnout. Ale to není určitě případ pana Hubáčka. V jeho případě je na místě slušné upozornění a vysvětlení, které přinesou poučení jemu i čtenářům. V každém případě, pane Hubáčku moc díky za Vaše články a těším se na další.

J. Kanioková 24.11.2013 20:12

Tak proč ten článek čtete ?

Buďte tak laskav a mluvte jen za sebe. Jsou jiní, kteří si články pana Hubáčka rádi čtou.

Dokonce i p. Wagnerovi stojí zato, aby nejen přečetl, ale i přidal své informace.

Jakým právem zesměšňujete autora ? I kdybyste tu sám dal spoustu svých vlastních článků, to právo nemáte. Svým výkřikem jen ukazujete svůj nedostatek slušnosti.

J. Kadeřábek 24.11.2013 15:27

Jak udělat z komára velblouda pane Hubáček.

Pokud by jsme měli informace jen od pana Hubáčka museli bychom se vyděsit co to tam zase ti Japonci v Hirošimě nebo Fukušimě (vždyť je to jedno) dělají za super tajné a riskantní operace. Naštěstí tu existují weby (nejen Tepco) i zahraniční televize, které nám tuto přísně utajenou operaci už rok popisují. Jedná se o standardní přesun palivových článků, jakých se dějí stovky. Bazén byl samozřejmě vyčištěn od trosek, zkontrolován podvodní kamerou a jeho nadstavba (zničená po vodíkovém výbuchu) zcela nově vybudována včetně potřebné technologie pro přemístění. Před zahájením prací byl ve zkušebním provozu postup předveden supertajené skupině zahraničních odborníků. Psali o tom i v Rudém právu.

J. Jurax 23.11.2013 23:44

Re: Dodatek ke kauze Japonsko a CO2

Zkráceně řečeno - blbost neinformované a nevzdělané veřejnosti, která po patřičné mediální masáži skočí na každou kravinu, a populismus politiků kam vítr tam plášť bojících se o koryta ... a samozřejmě taky blbost technicky nevzdělaných politiků, co nemají ponětí o energetice ...

P. Vaňura 23.11.2013 20:07

Jen bych dodal jednu věc, když může na DOVÁŽENÉM

uhlí, a to i z daleka, stavět energetiku Německo, mohlo by to udělat i Japonsko. Jenže pak se musí podívat do vlastní historie. Koncem 30 let vedlo agresivní válku v Číně, což nakonec vedlo k americkému embagru na vývoz ropy do Japonska. Japonsko se nechtělo vzdát svých výbojů a ropnou krizi se rozhodlo "řešit" rozpoutáním války. A jak předpověděl velitel jeho válečného loďstva admirál Jamamoto, prvních půl roku války si vedlo nadmíru úspěšně a dobylo také Indonésie s jejími těžebními kapacitami. Ale pak se stalo přesně to, čeho se admirál Jamamoto obával a opravdu počátek toho začal za půl roku.

Samozřejmě, k problémům s dovozem surovin nemusí vždy dojít jen tím, že Japonsko bude agresivní. Může to nastat i tak, že v tom bude naprosto nevinně!

D. Seibt 23.11.2013 12:42

Dodatek ke kauze Japonsko a CO2

Ono totiz nejde o to co se realne da udelat a co je technicky mozne, ale posledni roky obecne jde spise o to kdo co rika a ze to nema s realitou co do cineni uz nikoho nezajima. To se deje nejen v energetice, ale obecne. Tim jak mene polulace rozumi vede a technice, tim vice muzete vyhlasovat cim dal vice nerealne cile, protoze se to pekne posloucha a nikdo vam nerekne, ze je to prilis drahe, prilis slozite, ze to sebou nese negativa, ktere prevazi nad pozitivy. Proto jsem rad, ze se aspon nekdo snazi drzet reality a fyzikalnich zakonu :-)

V. Wagner 23.11.2013 9:32

Re: Malá oprava a poznámky

Mám dojem, že v tomto případě šlo asi o novinářskou dezinterpretaci. Pokud se jaderné palivo (materiály) přepravuje na větší vzdálenosti mimo areál, tak je většinou snaha o utajení (to se třeba týkalo i nedávné přepravy vyhořelého paliva z reaktoru, který je u nás v Řeži, do Ruska nebo vysoce obohaceného uranu z výzkumných reaktorů nejen u nás). Ale i tak ne úplně, viz obrovské blokády v Německu při přepravě vyhořelého paliva v Německu.

V daném případě je však přeprava uvnitř jaderného areálu, navíc uvnitř zakázané zóny, tak není žádný důvod pro takové bezpečnostní opatření. Mám dojem, že v tomto případě smíchal novinář dvě nesouvisející věci.

M. Hubáček 23.11.2013 8:55

Re: Malá oprava a poznámky

Ještě dodatek ke komentáři komentáře pana Uhlicha:

I já se domnívám, že pokud chce Japonsko ekonomicky přežít, nemá k dalšímu rozvoji jaderné energetiky variantu.

M. Hubáček 23.11.2013 8:50

Re: Malá oprava a poznámky

... Odešlo to dříve, než jsem zamýšlel.

Jen jsem chtěl doplnit, že jsem četl či slyšel v televizi, že (nepřesná citace): Přesné datum zahájení operace je z bezpečnostních důvodů tajeno.

Dále, co se týče eventuálnímu úniku radioaktivity: Působení vis major jsme již ve Fukušimě zažili. Statisticky není vyloučeno, že během přemisťování článku, které má trvat asi rok, se podobná přírodní katastrofa nemůže opakovat.

M. Hubáček 23.11.2013 8:44

Re: Malá oprava a poznámky

Děkuji za upřesnění, pane Wagnere.

V. Wagner 23.11.2013 8:19

Re: Dodatek ke kauze Japonsko a CO2

Postoj Evropské unie, zvláště Německa a nevládních organizací, které Japonsku daly anticenu "Special Fossil of the Day" je opravdu dokladem absolutního bláznovsví a ideologické zaslepenosti. Zvláště u těch nevládek, které jsou těmi největšími bojovníky za zákaz jádra i v Japonsku. Japonsko předložilo alespoň trochu realistický (i když v daných podmínkách opravdu ambiciozní) plán. Za to bylo zdrbáno. Německo hází absolutně nesmyslná čísla. Současná hádka při koaličních jednáních jestli se přejde na 75 % podílu OZE či jen 55 %, když každému, kdo jen trochu energetice rozumí a vývoj v Německu během 13 let jeho "Energiewende" ukazuje, že není reálné ani jedno ani druhé, je opravdu komická. Německo neprožilo havárii jaderné elektrárny a nehrozí mu cunami. Přesto odstavilo velkou část jederných elektráren a zvýšilo podíl produkce uhlí z fosilních zdrojů, zvláště uhlí. Produkce CO2 při výrobě elektřiny u něj stoupla. Přesto je nevládkami dáváno za příklad, jen proto, že vyhlašuje nereálné a nesplnitelné cíle. Japonsko je po havárii jaderné elektrárny, jeho obyvatelstvo má z pochopitelných důvodů silné obavy z jádra. Nemůže předpovědět, kolik jádra spustí. A je kritizováno, že si stanoví cíle, které jsou alespoň trochu realistické.

V. Wagner 23.11.2013 8:12

Dodatek ke kauze Japonsko a CO2

K variantám pana Uhlicha mám pár upřesnění. Druhá možnost, tedy intenzivní dovoz fosilních paliv (která jsou vzhledem ke vzdálenostem, odkud se dováží, ještě i násobně dražší, než v Evropě) by v dlouhodobém horizontu vedl nejen k intenzivní emisi (a to nejen CO2, ale opravdových škodlivin), ale také ke ztrátě konkurenceschopnosti a pádu vývozní ekonomiky, kterou Japonsko je.

Třetí možnost, přechod na OZE je v podstatě ve větším měřítku nemožný. Japonsko má nesrovnatelně horší pozici než Německo. Vzhledem ke geografii a zemětřesením nemůže ve větší míře využít vodu a biomasu. A hlavně jde o ostrovní stát, který si nemůže vyměňovat elektřinu se sousedy, jak to intenzivně dělá Německo. Prostě v době, kdy nesvítí nebo nefouká nemá Švýcarské, Rakouské či severské vodní elektrárny nebo francouzské a české jaderky či jiné. I tak má Německo podíl fosilních paliv na výrobě elektřiny přes 50 % a podíl jádra 15 %: http://technet.idnes.cz/obnovitelne-zdroje-cesko-nemecko-dq4-/veda.aspx?c=A131103_182539_veda_mla . Japonsko by se v tomto případě mohlo kvůli extrémním nákladům na OZE (u nich mnohem větším než jinde - nákladnější zálohování a nemožnosti využití vody a biomasy) opřít pouze o výnosy z turismu a možná aspirovat tak akorát na průmyslovou a ekonomickou úroveň Řecka. A stejně by největší podíl produkce elektřiny byl ze zálohovacích fosilních zdrojů.

V. Wagner 23.11.2013 7:45

Malá oprava a poznámky

Musím udělat jednu opravu. Přesouvání palivových souborů z bazénu čtvrtého bloku nebylo nikdy tajeno a termín se neustále více upřesňoval podle toho, jak pokračovala dekontaminace, vyklízení trosek a potom postupné budování horní části budovy a instalace potřebného zařízení. Lze se o tom přesvědčit i z toho, jak jsem se o tom průběžně zmiňoval v cyklu článků o Fukušimě na Oslovi (poslední je zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=7241 ). Jinak, přeprava prvních 22 palivových souborů z bazénů čtvrtého bloku do společného bazénu minulý týden proběhla velmi dobře. Řada fotek z toho je zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=7278 a popis zde: http://technet.idnes.cz/fukusima-odstranovani-0b8-/tec_technika.aspx?c=A131118_135139_tec_technika_mla . Tentokrát se jednalo o nové soubory, které nebyly v reaktoru. Po analýze průběhu této operace se nejspíše při příštím převozu dostanou na řadu už použité soubory.

Po podrobném průzkumu podvodními kamerami se zdá, že kromě tří palivových souborů, které byly při manipulaci mechanicky poškozeny již řadu let před havárii (o nich se zmiňuje i pan Hubáček), nejsou žádné další poškozené články. Ovšem pochopitelně není vyloučeno, že mohou být poškození, která kamery nezachytily.

Ještě poznámka k rizikům. Ta nejsou tak velká, jak naznačuje článek pana Hubáčka nebo některé skoro poplašné zprávy na netu. Jak bylo řečeno, soubory se zdají nepoškozené, nejsou patrny žádné známky koroze či jiné náznaky změny stavu oproti normálu. Podobně se se soubory manipulovalo a občas došlo i k mechanickému poškození (viz zmíněné případy). To většinou nevede k žádnému úniku radioaktivních nuklidů. I kdyby k nějakému úniku došlo, je tu hermetická budova, která zabrání únikům ven. Je jasné, že i tak je cílem zabránit každém poškození a kontaminaci vnitřních prostor kolem bazénu, které by mohlo ztížit vyklízecí práce.

B. Uhlich 23.11.2013 1:27

Jsou tady asi tak 3 možnosti...

buď se zůstane u jaderné energetiky a to i s riziky, která z toho plynou se dosáhne nižší emisí CO2..., nebo se budou muset instalovat nové fosilní zdroje..což u Japonska vidím bledě (pokud vím , tak Japonci plyn a uhlí dováží...) a pak se už nemá cenu bavit o snižování emisí CO2  a nebo se Japonsko pokryje tzv. alternativními zdroji a pak bude s jeho ekonomikou ámen...  emise budou sice vpořádku, ale pak půjde o to, k čemu to celé bude... každopádně všechny tyto 3 cesty jsou možné..jen si vybrat....