27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Jsi-li v Římě…Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 23.11. 2013 14:36, přehled diskusí

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: J. Jurax Datum: 23.11.2013 14:36

No, s těmi vítěznými Araby to bylo celkem různé - je nesporné, že se přes blízký východ uchovala značná část antické vzdělanosti zatracená tmářskými křesťany a zapomenutá barbarizací Evropy; to ovšem zdaleka nebyli jen etničtí Arabové, ale i Peršané a jiné národy.

A druhá věc je skutečnost, že někde se pěstoval islám tolerantní, nicméně posléze převážil a až dodneška trvá islám netolerantní a dogmatický - a s jeho nástupem počátkem druhého tisíciletí našeho letopočtu bylo po islámské vzdělanosti veta. Moslemíni pořád ještě čekají na něco jako byla v Evropě renesance. Ono víra v bohy, je-li dostatečně silná, zabraňuje zvídavosti ducha mimo dogmaty úzce vymezené mantinely a vede tudíž ke stagnaci.

Nicméně onen diskutovaný výrok o islámu a vzdělanosti je velice případný. Kolik muslimů dospělo za poslední půltisíciletí  k nějakému podstatnému vynálezu či objevu, kolik muslimů je nositeli Nobelovy ceny za vědu?

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 23.11.2013 14:20

Na to lze prostě odpovědět slovy titulku článku ...

Mimochodem je psáno, že ta čtvrt není čistě muslimská, pouze že muslimové mají v zastupitelstvu převahu ... a teď si představte ten jekot a pištění, kdyby v jiné čtvrti, kde jsou moslemíni dosud menšinou, vystoupili radní třeba proti ramadánu ...

A jsou-li pro Vás vánoce svátky debilními, je to Vaše věc, nicméně budete zjevně dost exot - nebo moslemín :-)

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: S. Landa Datum: 22.11.2013 6:54

No, nejspíš se to tak nestalo, ale vskutku se nemá cenu přít, protože pravdu se již nedozvíme. Tím spíš byste ale o nedoložené tvrzení neměl opírat svou argumentaci. Zvlášť, když všude jinde vítězní Arabové knihy zachraňovali, přepisovali apod. Nebýt jich, nemáme z Antiky nic. Proto považuji váš výrok o vztahu Islámu k potřebě vzdělanosti za velmi nepřípadný...

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: S. Landa Datum: 22.11.2013 6:45

Netvrdím, že přepravní řád psy nepovoluje, jen jsem napsal, že v tomto směru muslimy chápu.

A pokud jde o ty svátky, co mají společného s asimilací? Chceš-li tady žít, uřízni strom a zpívej o Kristovi, protože je prosinec?  Proč? Komu tím ubližují, když třeba na Vánoce (mimochodem velmi debilní svátky) kašlou?

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 22.11.2013 1:32

Takže nevychovanec nebo soudruh? :-)

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: J. Jurax Datum: 22.11.2013 1:30

No, výmysl to nejspíš není, ale nejsem v tomto punktu natolik znalý, abych o tom mohl na úrovni polemizovat. Vy ano?

Faktem zůstává, že oni ti vítězní moslemínští Arabové do té doby přetrvavší zbytky alexandrijské knihovny tehdy opravdu spálili ...

Re: Stručně řečeno.:
Autor: J. Jurax Datum: 22.11.2013 1:22

Občas to už dělají. Podpalují domy i redakce, vraždí, podřezávají, nechávají se vybuchnout v autobuse nebo metru, kladou bomby do vlaků, zapalují auta a ničí majetek při pouličních kraválech (to ovšem nedělají jen oni, ale i všelijací anarchisté a extrémističtí bojůvkáři), bují mezi nimi kriminalita, zatěžují sociální systémy  ... naštěstí u nás zatím ne ...

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 22.11.2013 1:16

Ti muslimové tak nehodlají činit v Káhiře, nýbrž v Kodani. A Kodaň je v Evropě, kde jsou ti moslemíni cizím elementem, jenž se vzpírá asimilaci. Elementem, jenž přišel v ekonomické nouzi, bylo mu pomoženo a teď se drze roztahuje. Vadí-li jim křesťanské svátky běžné v hostitelské zemi, měli zůstat doma a mlátit hlavama o tépichy tam.Stačí?

A psi v MHD - jsou-li na vodítku a opatřeni náhubkem, přepravní řád MHD jejich přepravu povoluje. Názor Váš a už vůbec nějakého vyznavače islámu není v tomto punktu relevantní.

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: P. Han Datum: 22.11.2013 0:02

Fízl amatér jste sám. Lámání odporu, příkazy, zákazy, jediný správný názor - ten váš - prosazovat silou. Jste dobře bolševicky vyškolen.

Re: Příklad?:
Autor: P. Han Datum: 21.11.2013 23:58

Zase jen podivné děje uvnitř vaší lebky. Evropani budou dál žít jako Evropani i v jiné zemi, Američani zase jako Američani, Židé jako Židé, Číňani jako Číňani. Pochopitelně se vnější vlivy do jejich života promítnou, ale nedonutí je se vzdát své kultury. To je samozřejmé a není o tom pochyb. Ale na rozdíl od militantních muslimů nebudou své okolí nutit, aby žilo jako oni a podřizovalo se jim.

Re: islam: neasimilovat se:
Autor: P. Han Datum: 21.11.2013 23:51

Miliony hlupáků z několika miliard obyvatel planety není zas tak strašné. Sice nechápu, proč se snažíte celý svět podřizovat nejméně tolerantní skupině ze všech, ale jistě máte nějaký dobrý důvod. Nejsa psychiatrem, nebudu po něm pátrat. Můj příspěvek jste pravděpodobně stejně nečetl, protože v něm negeneralizuji, naopak se snažím určit tu podskupinu, které se to týká. Cokoliv, na co reagujete, se odehrává poze ve vaší vlastní hlavě.

Příklad?:
Autor: O. Kadlec Datum: 21.11.2013 23:42

Chtěl bych vidět zemi na světě, kde Evropani přestávají žít jako Evropani a Američaani jako Američani. Američani, nepřizpůsobiví v cizině, jsou ovšem mnohem tolerantnější v USA, než si xenofobní Češi dokážou připustit.

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: O. Kadlec Datum: 21.11.2013 23:38

Tomu, kdo mi tyká, tykám taky. Tomu, kdo se ani nepředstaví, jako Jurax, tykám většinou taky.

Re: islam: neasimilovat se:
Autor: O. Kadlec Datum: 21.11.2013 23:36

Ani omylem vám neuvěřím. Stejně se mluvilo v Americe před válkou o Italech, a v XIX.století o Irech. Hloupá generalizace.

To že jste žil ve světě, neznamená nic. Těch, co žijí ve světě dodneška, a mají na to úplně jiný pohled, jsou milióny.

Re: islam: neasimilovat se:
Autor: P. Han Datum: 21.11.2013 20:45

Prd a vořech, pane. Amerika je dokladem, že ani tam muslimové nehodlají respektovat většinovou kulturu, vlastně žádnou jinou kulturu a žádné jiné náboženství, než vlastní. To NENÍ integrace ani asimilace. Žil jsem dost dlouho ve světě, abych to dokázal poznat. Žádné jiné z "velkých" náboženství se takto nechová. Křesťané, židé, buddhisté, hinduisté atd. jsou schopni integrace v jiném prostředí bez jakýchkoliv problémů. Osobně jsem poznal (ne potkal na ulici nebo viděl z rychlíku) množství Číňanů, Indů nebo třeba Japonců, žijících v cizím prostředí. Všichni respektovali kulturní a náboženské zvyklosti svého okolí a současně si byli schopni podržet vlastní. Jediní, kdo nejsou ochotni se přizpůsobit okolí, respektovat ty, kdo mají jinou víru nebo původ, jsou muslimové. Ale ne všichni, téměř beze zbytku to platí pro Araby, částečně pro Pákistánce. Muslimové jiných národností jsou daleko tolerantnější. Pokuste se mi uvěřit, když sám nemáte zkušenost jinou než z kavárenských debat.

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: S. Landa Datum: 21.11.2013 20:31

Hm, sice to o tom Umarovi je spíš výmysl, ale když to ilustruje vztah Islámu k potřebě vzdělanosti ....

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: S. Landa Datum: 21.11.2013 20:27

Není mi jasné, proč by měli muslimové nějakým způsobem podporovat křesťanské svátky a chápu, že si chtějí dát voraz ve dnech důležitých pro ně. Nevím, komu tím škodí.

A pokud jde o psy v MHD, tak ti mi vadí také a byl bych pro zákaz, i když muslim nejsem.

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 20:15

Pardon - když, těm, zdvořilosti ... překlepy :-)

Re: Šátek jako problém?:
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 20:12

Dcera diplomata, profesora na univerzitě a vůbec vzdělance by regule hostitelské země měla dodržovat tuplem, neboť to asi nebude nevzdělaná fanatická muslimka, ale inteligentní a světaznalá dáma.

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 20:09

Jak chodíte oblečen Vy, Kadleci? Asi dost výstředně a lidi se Vám smějou ...  jdyž jste na to tak citlivý.

Ve veřejném prostoru v dané zemi chodí moudrý člověk oděn tak, aby souzněl se zvyklostmi v dané zemi panujícími.

A mimochodem tém, s nimiž diskutujete a jimž jste dosud nebyl představen, byste měl vykat - český jazyk to umožňuje a je to výraz zfvořilosti běžné mezi slušnými lidmi. Tykají jen soudruzi a nevychovanci - to Vás měli naučit rodiče ještě než jste začal navštěvovat první třídu ZŠ.

Re: A tak mne také napadlo::
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 19:59

Poukazovat na porušování práv žen Islámem přece není politicky korektní ... a taky nasraní moslemíni hned střílí (třeba na tu školačku z Pakistánu, co teď dostala Sacharovovu cenu), podřezávají (voják v Londýně), zapalují (když jim vadí jen kreslený vtip) a chodí se nechat vybuchnout do autobusu či metra (taky Anglie), takže bojovnice z EU jsou opatrné ...

Re: Prej chyba není ve školním řádu!:
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 19:52

Jste zcela mimo mísu, Oline Kadleci. Zatímco vlasy mániček či náušnice v mužském uchu byly a jsou jen výkyvy vrtkavé módy, šátky muslimských žen jsou symboly nám - našemu životnímu stylu a naší civilizaci - nepřátelské a škodlivé ideologie islámu.

Do svobodné evropské země jistě patří přistěhovalci - pokud ovšem jsou přínosem a ne jen pobírači socdávek - pokud jsou schopni a ochotni se asimilovat, přizpůsobit a dodržovat psané i nepsané normy hostitelské země, chtějí-li zde žít. A tohle moslemíni z principu své víry odmítají a navíc vyžadují pro sebe toleranci, jíž vůči jiným nejsou, resp. kvůli své víře ani nemohou být schopni. V západních zemích, kde se muslimové příliš pomnožili (Francie, Španělsko, Holandsko, Velká Británie, Německo, taky Švédsko) působí jako žíravina rozkládající společnost. A mimoto jsou tam nositeli kriminality a terorismu a znamenitou zátěží pro sociální systémy.

Proto u nás nevadí ani židovská jarmulka, ani křížek na krku, dokonce ani oranžové roucho budhisty (protože budhistů je málo a nejsou militantní), ale vadí symboly islámu. Protože začíná to symboly, pokračuje protesty proti vepřovému ve školních jídelnách a oslavám Vánoc, neboť tyto hrubě urážejí islámskou víru, zákazu vozit psy v MHD a chodit s nimi veřejně po lázních, neboť tato zvířata jsou pro muslima nečistá a končí požadavkem na muslimské právo pro muslimské komunity (viz Anglie).

V Dánsku, konkrétně v části Kodaně, muslimové jasně dali najevo, že jimi ovládání místní samospráva nebude křesťanské a evropské svátky podporovat, ale bude podporovat pouze ty islámské.

Re: Šátek jako problém?:
Autor: J. Boleslav Datum: 21.11.2013 19:30

Případ 2 dívek ve zdravotní škole byl přece o dodržování školních předpisů. Doma ať si nosí, co chtějí, třeba skafandry.

Re: Nevím jak staré je to přísloví o Římě,:
Autor: J. Boleslav Datum: 21.11.2013 19:28

Římané ani křesťané nepředstavuji ve srovnání s muslimáky momentálně žádný bezpečnostní problém ani u nás, ani v celé Evropě.

Re: Dobrý článek. Souhlas.:
Autor: J. Boleslav Datum: 21.11.2013 19:23

Připojuji se.

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: J. Jurax Datum: 21.11.2013 19:23

No, mělo by se ale podotnout, že Vámi zmiňovaná "arabská"  vzdělanost byla záhy zadušena právě islámem.

Ty uvozovky u "arabská" vzdělanost jsou proto, že jejími nositeli zdaleka nebyli jen etničtí Arabové. Třeba Vámi zmíněný Avicenna byl Peršan, psal  persky i arabsky

„Obsahují-li ty knihy totéž co korán, jsou zbytečné. Obsahují-li něco odlišného, jsou škodlivé. V každém případě spálit.“ Tak odpověděl chalífa Umár ibn al-Chattáb (634-644) na dotaz, jak mají Arabové po dobytí Alexandrie naložit se zbytky alexandrijské knihovny. Ilustruje to vztah islámu k potřebě vzdělanosti.

Re: ... poněvadž multikulti nás obohatí. Tedy kulturně ...:
Autor: M. Koutný Datum: 21.11.2013 18:33

Avicena byl Peršan, ne Arab.

Stručně řečeno.:
Autor: Š. Hašek Datum: 21.11.2013 17:46

A dobře řečeno.

Taky se říká, že není možno sedět na dvou židlích. Či být na dvou posvíceních.

Zvláště, když  ti přicházející "obohacovatelé" evropské kultury tu kulturu chtějí z našich hlav vymlátit.

Dobrý článek. Souhlas.:
Autor: M. Sedláček Datum: 21.11.2013 17:18

Re: Především bychom neměli mít mezi sebou zrádce,:
Autor: O. Kadlec Datum: 21.11.2013 17:01

Hehe, ale máš nás mezi váma, co s tím budeš dělat?