19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Chybná logika ČNB

České domácnosti během jediného dne zchudly o téměř 76 miliard korun, počítáme li s objemem bankovních vkladů a poklesem jejich hodnoty koruny vzhledem k euru. Kdybychom započítali i korunové cenné papíry včetně penzijních fondů, podílových fondů a dalších nástrojů, celková částka by byla ještě vyšší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 16.11.2013 14:55

Re: Presvedčivé argumenty

Jsou to jednoduché kupecké počty. Když po dělníkovi chce majitel firmy zničeho nic hodinový výkon v sériové výrobě o 50% vyšší za stejné peníze, tak se ho jednoduše snaží sedřít z kůže, protože doteď pracoval nadprůměrnou intenzitou práce a požadavek nejspíš nebude schopen splnit.

Když se k tomu přidá ČNB s oznámením, že mu svým zásahem znehodnotila úspory (má-li nějaké) a zdražila zboží v obchodech, nejspíš se dělník nasere a příště to tam hodí rovnou komunistům. :-P

L. Novák 16.11.2013 14:47

Re: Sporná intervence ČNB

Když už to nejde více pomocí daní, okrademe “plebs” jinak! Vaše ČNB …

http://pravyprostor.cz/kdyz-uz-to-nejde-vice-pomoci-dani-okrademe-plebs-jinak-vase-cnb/

L. Novák 16.11.2013 14:46

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Na tyhle vaše plky už nemá cenu reagovat.

Pokud tedy převažující názor veřejnosti je, že "všechno je drahé", tak problém nebude vyřešen tím, že všechno bude ještě dražší... díky devalvaci a vnucené vyšší inflaci. A když spotřební koš považujete za něco, co není třeba brát v úvahu, pak je úplně jedno, co si veřejnost myslí. Rozhodnující je přece "sociální inženýrství" ČNB! :-P

M. Kosejk 16.11.2013 13:37

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

V idealizovaných modelech ekonomik se to podobnými poučkami jen hemží. Ale všechny ekonomiky všech epoch světa byly hlavně o psychologii, víře a důvěře. Obchodníci to ví a rozumí tomu. Pokud existuje společenská nálada "všechno je drahé", tak se začne zlevňovat na úroveň těch, co jsou schopni ty slevy zadotovat (většinou velké řetězce, co zničí konkurenci) - a nikomu to nepomůže. Lidi mají prachy, ale odloží spotřebu, pokud mají pocit, že příště bude levněji. A psychologická nálada společnosti to teď už tlačí do nezdravých mantinelů - prefrence šuntu před kvalitou - například.

L. Novák 16.11.2013 13:31

Re: Sporná intervence ČNB

Vývozci hlásí, že jim nový kurz koruny ubližuje. Podle ČNB prý pomáhá

http://byznys.lidovky.cz/cnb-nam-slabou-korunou-nepomohla-d4p-/firmy-trhy.aspx?c=A131115_154243_firmy-trhy_oka

M. Kosejk 16.11.2013 13:25

Re: Presvedčivé argumenty

Nevím, jaké mají tržby. Nevím, jaký mají zisk. Nevím, jaké plánují investice. Nevím, jak efektivně byla firma doposud řízena... Nevím nic.

Ale Vy máte jasno. Víte, tohle mne vždy iritovalo. Tenhle přístup.

L. Novák 16.11.2013 13:20

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Pokud některé části hospodářství nemají odbyt a v důsledku toho jim klesají ceny na domácím trhu, tak ten problém rozhodně nevyřeší ČNB 5% devalvací koruny a dodatečným zavedením inflace.

Viz názory ekonomů v diskusi na ČT24 - odkazy výše.

L. Novák 16.11.2013 13:13

Re: Presvedčivé argumenty

Když stejný výrobek vyrobí za stejnou cenu lidské práce v hodinovém součtu o 50% více ks, tak cena lidské práce na sestavení jednoho výrobku z dodaných dílů poklesne (1/3 bude bezplatná), což zisk firmy nepochybně zvýší.  Otázkou je, jaké budou vedlejší důsledky.

M. Kosejk 16.11.2013 13:05

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

"Spotřební koš" fakt není žádná relevantní veličina v tomuto tématu. Třeba pro naši firmu ceny žrádla nehrajou žádnou roli - jako pro drtivou většinu firem, které tady platí daně a tvoří pracovní místa. A ani pro občany růst cen žrádla nic nemění na tom, že v celkovém objemu dochází k deflaci (na službách je to nejpatrnější). Vždyť ani ten pan Kouhout nezpochybňuje existenci cenové deflace.

p.s. inflační politika je jedna z výhod samostatné měny - a občas je dobře, když je využívána. Skoro to samé - a ve větším - bych třeba radil Řecku (kdyby ovšem chudáci neměli euro).

L. Novák 16.11.2013 13:00

Sporná intervence ČNB

Sporná intervence ČNB (ČT24 15.11.2013 22:00)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//1096898594-udalosti-komentare/213411000371115/

nebo

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/213411000371115/?index[]=291403&x=62&y=19

Rozhodnutí uměle oslabit korunu dál rozděluje ekonomy i politiky. Po osmi dnech se navíc ukazuje, že rozhodnutí bankovní rady zdaleka nebylo jednomyslné. Někteří členové byli výrazně proti a se zásahem nesouhlasili. Jaké dopady bude mít intervence České národní banky? Urychlí růst ekonomiky a inflace? A přinese nižší ceny potravin, jak tvrdí guvernér Singer, nebo naopak většina věcí zdraží, jak tvrdí jeho kritici? Hostem bude člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a investiční bankéř Ondřej Jonáš.

L. Novák 16.11.2013 12:47

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Otázkou je, jak se ceny vyvíjely dříve a které ceny to byly. Pokles cen technického  průmyslového zboží probíhá neustále a je zcela přirozený (zvyšující se produktivita, technologický pokrok apod). Znehodnocovat kvůli tomu měnu nepovažuji za smysl existence centrální banky. Znehodnocení měny není v zájmu občanů této země. Bez ohledu na skutečnost, že některým skupinám se tento postup může stát výhodný, protože na něm vydělají balík. O ten ale ostatní museli díky ČNB přijít - byli zásahem banky "okradeni"...

Pro vyhodnocení inflace je důležitý obsah spotřebního koše. A základní potraviny do něj rozhodně patří, v posledních třech letech rostly ceny o desítky procent.

M. Kosejk 16.11.2013 12:00

Re: Presvedčivé argumenty

Na to fakt nemůžu odpovědět, protože mi k tomu chybí potřebné údaje.

M. Kosejk 16.11.2013 11:57

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Že něco Vy nevidíte, neznamená, že to neexistuje. Zlevňuje snad vše - krom žrádla.

T. Kohout 16.11.2013 11:41

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

no, ona přijde... (dle jejich spekulace). či lépe: ona by mohla přijít. ono vlastně všechno může přijít.

T. Kohout 16.11.2013 11:36

příprava na EUR?

Ta akce by byla racionálně vysvětlitelná pouze v případě, že se (zatím utajeně) chystáme na přechod na EUR. Pak by bylo třeba zafixovat kurs a držet ho, seč půjde. Např kolem (jinak umělé) úrovně 27 kaček za euro.

Jinak je to nesmysl na každý pád.

L. Novák 16.11.2013 10:56

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

A jak se projevuje? Nikde ji nevidím. Ceny rostou, lidé nenakupují. To je ta deflace?

L. Novák 16.11.2013 10:55

Re: Presvedčivé argumenty

Znám čerstvý příklad u zahraniční firmy (Honeywell), která z ničeho nic zvýšila montážním dělníkům v hromadné strojírenské výrobě hodinovou normu o +50%. Bez zvýšení mzdy a nějakého dalšího komentáře, proč se tak děje a jaký má nová (hloupá i v dalších podrobnostech) v praxi nesplnitelná norma smysl.

Co myslíte, jak poroste zisk firmy, když postupuje tímto způsobem? ;-)

M. Kosejk 16.11.2013 10:51

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Teď a tady - v naší ekonomice.

L. Novák 16.11.2013 10:48

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

A kde teda máte tu deflaci, kterou chce ČNB "léčit"? :-)

B. Veltrubský 16.11.2013 10:47

Nevím

Chyba nebo úmysl. V téhle zemi kde se jásá o pochvale komise EU jak skvělé je prodloužení odchodu do důchodu přeloženo do češtiny otroci budou makat dýl aby páni mohli chodit do důchodu jak jsou zvylklý. Pak devalvace měny je s poukazem na snižující se ceny (asi lokomotiv já nakupuju jídlo pořád dřáž) je zjevným pokusem zalíbit se pánům no a kdo vlastní velké podniky v česku?

M. Kosejk 16.11.2013 10:28

Re: Presvedčivé argumenty

K té produktivitě práce: Na modelovém případě obchodu, na kterém bychom měli kolem roku 2008 provizi kolem 120 tisíc Kč - dnes máme povizi kolem 80 tisíc. A produktivitou práce to není. Jistě, produktivita práce v naší firmě se muela výrazně zvětšit - ale není to příčina, ale následek toho, že ceny nemovitostí klesly - a k tomu se realitní trh podbízí provizemi - a trvající deflace psychologicky tlačí na účastníky trhu, aby se podbízeli víc a víc, i když objem nákladů adekvátně tomu neklesá.

A výsledek? Šéf už nějakou dobu nepřijímá nové zaměstnance a odvádíme méně daní, protože máme menší zisky.

M. Kosejk 16.11.2013 9:54

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

A ještě dodatek k té Kohotově kauzalitě - Když člověk má angínu, tak vysoká horečka také není příčina nemoci, ale příznak nemoci. Ale stejně je dobře to horečku srazit, když už překročila určitou hranici. Myslím, že thle podobenství asi každý pochopí.

M. Kosejk 16.11.2013 9:49

fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta

Takovou demoagogii jsem od pana Kohouta nečekal. Například pan Singer nikdy netvrdil (nebo jsem si toho nevšiml), že by deflaci považoval za příčinu krize. On naopak (a pravdivě) říká, že současná dlouhodobá deflace je blbě. A navíc mluví jen o krátkodobé podpoře spotřeby tím, že ČNB oznámila, co bude dělat - a to prostě funguje (třeba včera jsem byl obnovit nájemní smlouvu v jednom kšeftě s bílou elektronikou - a ten chlap tam měl narváno zákazníky - a to normálně tam má prázdno (lidi holt nakupují, protože čekají zdražení)).

A ještě bych chtěl říct, že pan Kouhout určitě ví, ale z demagogických důvodů mlčí o tom, že deflace není pouhé zlevňování pro spotřebitele. Deflace znamená totiž i to, firmy/živnostníci si musejí za svoje služby/výrobky účtovat menší částky. V ekonomice je tedy menší objem peněz - vybere se méně daní - a navíc toto neblaze působí psychologickým efektem, kdy se firmy musejí cenově podbízet až na hranici rentabilnosti - a to snižuje celkový objem ekonomiky i počet pracovních míst. Jak říkám - jistá inflace je na místě.

Tím ovšem nechci říct, že na protiargumentech nic není. Je. Jen se ty argumenty nesmějí používat takhle demagogicky, jak předvedl pan Kohout. Jako by na mne dýchl dogmatický duch Petra Macha. :)

Z čeho bych já měl obavy, že inflační cíl může být překročen i z jiných důvodů, než je nákup deviz ČNB. Ale konání ČNB svou logiku má - a spíš jsme nakloněn tomu, abych s ní souhlasil.

J. Hlubek 16.11.2013 7:42

Já bych se v tom již nevrtal

čas ukáže. Pan Mojmír Hampl byl včera na 24 absolutně nepřesvědčivý. Nejsem salónní ekonom, jen tzv. kuchyňský, takže vím co je dobré pro mne, ale již až tak moc nevím, co je dobré pro makroekonomiku. Na druhou stranu si myslím, že to co není výhodné pro občany jednotlivě, nemůže být výhodné ani pro jejich společenstvo nazývané STÁT, které se z nich skládá.

V. Vérosta 16.11.2013 7:23

Asi se optick,y

čistě inflačně zvýší obratová čísla v ekonomice a bude se tak konečně dát mluvit o nějakém "růstu".  Ale vždyť je to jenom bublina, i těch zdánlivě získaných 65 miliard, co o nich Singer mluvil.

J. Kostelanský 16.11.2013 7:05

Presvedčivé argumenty

Som veľmi rád, že v článku sa objaví argument, ktorým som tak nejako tušil, resp. sa mi zdal logický. A síce, že za predpokladanou stagnáciou cien v ČR môže rast produktivity práce v ČR. Česká ekonomika je úzko previazaná na Nemecku a produktivita práce v ČR rastie minimálne rovnakým tempom ako v Nemecku. Euro však z tohto dôvodu nemôže posilňovať, lebo zdravé ekonomiky z krajín používaných euro tvoria ani nie polovicu HDP. Takže rast kurzu eura (ale aj ekonomík krajín euro zóny v globále) voči ostatným menám je brzdený južanskými štátmi. Česká ekonomika sa však vyvíja oveľa priaznivejšie ako je súhrn euro štátov. Z toho vyplýva, že kurz koruny by sa mal spevňovať. Spevňujúci kurz zlacňuje dovoz (a znižuje ceny) a tomu sa musia prispôsobiť domáce subjekty a tiež buď zlacňovať, alebo aspoň nezdražovať.

Ale to nie je nič iné, len rast parity kúpnej sily obyvateľstva. Inak povedané, rastúca produktivita práce spôsobuje, že ľudia si môžu kúpiť viac. A prejaviť sa to môže buď tak, že sa znížia ceny (v dôsledku vyššej produktivity práce sa vyrába a predáva lacnejšie) alebo sa zvýšia platy (pri znížení materiálových nákladov sa môžu dať zamestnancom vyššie platy).

ČNB v tomu urobila poriadny chaos. Ktorý v podstate nevyhovuje nikomu - ani exportéri nejasajú nadšením.

A ešte jeden argument - deflácia je problém predovšetkým veľkých a relatívne uzavretých ekonomík. Česká ekonomika je však presne opačná - malá a veľmi otvorená. Rast ekonomiky v ČR závisí hlavne od zahraničného obchodu, resp. od toho, ako sa darí susedským krajinám (napr. Nemecko) - ako od spotreby domácností.

J. Kunes 16.11.2013 6:53

korelace vs kauzalita

Taky mam dojem, ze bankovni rada CNB nedokaze odlisit korelaci od kauzality. Hospodarsky rust logicky vede k inflaci, ktera rovnomerneji rozklada jeho prinosy na vetsi cast spolecnosti. Jak by to, ale melo fungovat obracene, tj. ze by inflace vedla k rustu (ocistenem o inflaci), mi neni jasne. Rekneme, ze nekdo pres noc nahradi benzin a naftu palivem s polovicni cenou, coz se statisticky projevi jako pokles cenoveho kose (deflace). Proc by to, samo o sobe, melo mit nepriznivy dopad na hospodarstvi? Nebo vezmeme ceny elektriny, at jde o neco z domaci produkce?

H. Grúbr 16.11.2013 4:41

Vždyť se o tom mluvilo, že to bylo na příkaz z Bruselu

ale hned ty řeči přestaly - předpokládám že také na příkaz z Bruselu. Kdo tady způsobil tzv. Krizi spořivosti? Oni - papaláši nahoře. Lidi neutrácejí, páč se zdražuje, takže se ještě víc zdraží a to nás má přesvědčit, abychom začli utrácet. Akorát se nikdo nezamyslí nad autonomní spotřebou domácností, výší disponibilního důchodu a minimálními úsporami domácností. Kdyby to někdo udělal, ještě dřív, než začne znehodnocovat měnu, dal by si facku a šel se oběsit do rybníka.

V. Bok 16.11.2013 2:24

Re: Ne že bych ordinoval totéž, co vy Řecku.... :-)))

Každý z nich má úplně jiný důvod. Najděte si sám. Nebo stačí trošku přemýšlet. Howg.

V. Bok 16.11.2013 2:19

No, větší zásahy ČNB do ekonomiky si pamatuji tři.

Napřed v konci let devadesátých bojovali proti inflaci mocným zvýšením úrokových sazeb, úspěšně. Zkrachovala spousta našich podniků a řada se silně zadlužila. Pak v náhlém vnuknutí mysli, podporované pakistánským poradcem, kterého poslouchali jak slovo boží, prodali zlato. Opět úspěch. Pak devizově intervenovali proti příliš měkkému kursu. Když za několik dní utratili 2 miliardy těžce vydělaNÝCH TOLARŮ, NESTALO SE NIC. zAS ÚSPĚCH. A už to tu máme zas. Tedy počtvrté.

Panebože, tohle svědčí jen o jednom. Víte o čem. No a to zdůvodnění, to by se dalo nazvat duševní nedostatečností. Prostě banka to odflákla, vedení je neschopné a zasloužilo by rozpustit a vypustit. No, snad Zeman nezblbne, až bude nahrazovat současné složení.

Jo ta kritika. No, už jich jsem četl asi 50, sám jsem taky někde napsal. Všechny se shodnou. Víte o čem to svědčí? No, napsal jsem to výše. Bankovní rada pravděpodobně zase zešílela. Tedy, už po čtvrté. 'Co s tím?