25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Kam běžíš, Západe?

Nemá už smysl si něco zastírat; vítězstvím nad sovětskou Říší zla jako by se síla západní civilizace vyčerpala. Její principy postupně erodují, její hodnoty podléhají rozkladu, až… kdoví jaké až. Donedávna jsem věřil – či spíš chtěl věřit – že jde o dočasný pokles vývojové křivky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 11.11.2013 8:04

Perfektní komentář.

Děkuji. Hned se cítím po ránu lépe :-)

J. Dlouhy 11.11.2013 1:30

Pane Petrovic,

co to vykladate za blbosti? Nota bene citaty jakehosi navstevnika v USA z roku 1941? Odhalujete jen svoje svoje bolsevicke smysleni, nic jineho. Chcete tim rict, ze v Cesku se za korunou nikdo nehoni? Znam USA dobre a rozhodne je to lepsi zeme na ziti nez cela Evropa.

T. Petrovič 10.11.2013 22:46

AMERIČANIA VŽDY BOLI MENEJ ĽUDSKÍ AKO EURÓPANIA

Americké noviny si potrpia na SENZÁCIE a preto rady všetko zveličujú a k interviu si dodávajú svoj PREHNANÝ A ZVELIČOVANÝ komentár. Stalo sa mi nejeden raz, že som redaktorovi miestneho časopisu dal celkom krátke interviu o našom úsilí obnoviť republiku, ale v novinách som objavil dlhý článok, kde bolo POPÍSANÉ VŠETKO MOŽNÉ, čo som ja mal povedať, ovšem že to pravda nebola. Po tejto skúsenosti som si vždy vopred pripravil článok pre noviny a keď som sa niekde objavil, riporterom som rozdal mnou písaný článok s požiadaním, aby ho uverejnili tak, ako som ho ja napísal, ale MNOHO RÁZ TOHO NEDBALI a uverejnili si to svojím senzačným spôsobom alebo senzačným komentárom. Táto nezodpovednosť amerických novinárov je všeobecne známa, a preto PÍSANIE AMERICKÝCH NOVÍN NEMOŽNO BRAŤ VÁŽNE. Potrpia si menovite vyzdvihovať osoby, PESTUJÚ OSOBNÝ KULT a keď je to nejaká vážnejšia osobnosť, píšu o nej samé BÁJKY, KTORÉ SI VO SVOJEJ OBRAZOTVORNOSTI VYMYSLIA. Všade, kde som sa objavil, bol som vítaný riportermi, fotografovaný a potom si napísali celé bájky o mojej osobe, mnoho ráz som sa musel nad tým smiať, niekedy i zlostiť, lebo tieto NEHORÁZNOSTI presahovali už všetku slušnosť.

Takto vypadá americká buržoázno-demokratická tlač, naprosto neseriózne, senzacionálne zavádza americkú verejnosť a kŕmi ju vymyslenými luhaninami, alebo skreslenými nepravdami.

T. Petrovič 10.11.2013 22:46

Re: AMERIČANIA VŽDY BOLI MENEJ ĽUDSKÍ AKO EURÓPANIA

Vytvoril si kruh svojich spolupracovníkov, ktorých udržoval väčšinou finančnými prostriedkami. Pestoval, ako samozrejmú vec, osobnú korupciu, cestou ktorej mal svojich dôverných ľudí všade, kde toho len potreboval. Táto KORUPČNOSŤ v Amerike neni nič zvláštneho, je to v buržoáznej demokracii obvyklý zjav. Prezidentské voľby v Amerike sú napr. SAMÁ KORUPCIA, SAMÉ KUPOVANIE DUŠÍ, NAJVÄČŠIE BAHNO A NAKONIEC VÝSMECH DEMOKRACIE. Veľké finančné trusty si nechajú za prezidenta zvoliť toho, kto sa im na to hodí.

Celkový život v Amerike sa pohybuje od rána do večera v ZHONE ZA DOLÁROM. Dolár je tam všetko a kto má doláre, môže mať tiež VŠETKO, kto ich však nemá, nemá nič a koľko ráz je so svojím živobytím odkázaný na milosť cudzích ľudí, ak nemá bližších priateľov. V tomto zhone za dolármi sa ukazuje u ľudí BEZOHĽADNOSŤ, NEPRÍVETIVOSŤ, ba až hrubosť jeden voči druhému, lebo každý chce z tých dolárov URVAŤ ČO NAJVIAC, NEHĽADIAC na to, či sa tomu, kto ich najviac potrebuje, niečo ujde. Kto má ŠIROKÉ LAKTE, dobrú výrečnosť a vie vystihnúť vhodnú situáciu, tomu sa UJDE NAJVIAC dolárov. Kto je SKROMNÝ, NENÁROČNÝ, BOJAZLIVÝ, tomu sa nakoniec NEDOSTANE NIČ. Takto by asi znázorňoval všeobecne a celkove život v Amerike.

T. Petrovič 10.11.2013 22:46

Re: AMERIČANIA VŽDY BOLI MENEJ ĽUDSKÍ AKO EURÓPANIA

Samozrejme, sociálne rozdiely sú tam nesmierne. Asi 2/3 zo všetkého obyvateľstva patrí robotníckej triede, zbytok sú fARMÁRI, OBCHODNÍCI, ŠPEKULANTI, TOVÁRNICI, FINANČNÍCI, KTORÍ VLASTNE V AMERIKE VLÁDNU a robotníka využívajú a zneužívajú za nástroj svojich finančných a ziskových cieľov. Musím sa priznať, že osobne som sa necítil dobre, akosi cudzo v stálom zhone a stále som si prial dostať sa čím prv do Londýna späť, kde je život kľudnejší, i keď v Londýne bolo nebezpečie bombardovania. Mňa teda Amerika nijako neočarovala a netrpel som pritom žiaden nedostatok.

Zdroj: Ján Lichner - Pamäti (návšteva USA, r. 1941)

J. Kratochvíl 10.11.2013 17:05

Vrátit se ke heslu :

I keep my God, my gun and my money –  jak požaduje nebo obdivuje autor textu je nesmysl. Je to nesmysl protože vracet se k tomuto heslu znamená, vracet se do někam hluboko do 19.století a dál. Euroatlantická společnost od té doby ušla velký kus vývojové cesty, kterou nám závidí zbytek světa. Jsme dobří nejen v technice a technologiich, ale i v řešení sociálních otázek společnosti. Tak jako dnes nikoho nenapadne se vracet ke starým kočárům,parním vlakům, telegrafům apod, tak je nesmysl vracet se k výše uvedenému heslu. Učinit to  znamená vracet se do nestability společnosti, vracet se k válkám a revolucím a k násilí. Od té doby se občané vyspělých států demokraticky rozhodli aby řešení některých problémů  jako je např. bezpečnost, doprava, zdravotnictví a  sociální problémy, aby řešil nebo organizoval stát a ne privátní sektor. To není slabost občanů ani pohodlí, ale moudré rozhodnutí. Společnosti to přínáší blahobyt, stabilitu a větší spravedlnost  a to by měl být cíl politického  života a dalšího vývoje moderní společnosti. Sociální stát není nadávka, ale pokrok.

J. Kulišek 10.11.2013 17:47

Re: Vrátit se ke heslu :

Proste ta vira, ze vse mohou vyresit za me statni urednici a vubec byrokrati, kteri se o me postaraji je u vas neotresitelna. Jenze jste uybec nic nepochopil. Autor mluvi o ceste do budoucnosti. To ze v USA meli jeden cas spolecnost, kde cerni otroci dostavali vse co potrebuji, stravu, byt, osaceni a lekarskou peci pan se o ne staral, oni se nemuseli starat, bylo o ne postarano a delali podle svych svchopnosti, neohrozeni nezamestnanosti tedy uplatnovani komunistickych a socialistickych myslenek v praxi. Ovsem vadilo to dynamickemu rozvoji spolecnosti a po zniceni tohoto systemu a oznameni cernochum, ze se budou starat sami o sebe, vedlo u znacne casti k rozcarovani a vzpominani na stare zlate casy. Tady je otazka, kterou jste nezodpovedel, zda skutecne bude mozna fungujici spolecnost, kde mensina pracujicich bude schopna uspokojit pozadavky vetsiny nepracujicich?

J. Kanioková 10.11.2013 18:26

Jenže ten stát na ty sociální problémy už nemá,

a bude mít stále méně.

P. Vaňura 10.11.2013 19:09

Sociální stát je NESMYSL vedoucí ke katastrofě

Aby totiž mohl stát kdejakému flákači zajistit "důstojnou," rozumněj skoro průměrnou, životní úroveň, MUSÍ okrást ty, kdo podávají vysoce nadprůměrné nebo jen nadprůměrné výkony. A ve společnosti, kde mají všichni stejně, každý usiluje o to, aby se namáhal CO NEJMÉNĚ. Jistě, někdo může mít i jinou motivaci pro svou činnost, např. sportovec (být mistr světa), umělec (být hvězdou) nebo i část vědců (být uznáván v okruhu kolegů). Nemyslím ale, že by podobná motivace fungovala u prodavačky v supermarketu, řidiče tramvaje, nebo čističe kanálů.

Toto NENÍ moje spekulace, já si za komunistů pamatuji stav, kdy lidé nebyli ochotni udělat nic nad rámec pracovních povinností, dokonce ani tehdy, když by za to dostali mimořádnou odměnu. Všichni totiž věděli, že se koncem roku odměny srovnají tak, aby měli všichni stejně. "On mě to teď dá a na konci roku mě to strhne," říkali. To se stalo i mě osobně a dokonce tak, že jsem nakonec za úsilí navíc finančně prodělal. Můžete to najít i v tehdejším bolševickém tisku, který se rozčiloval, že mnozí dělají jen při dostatečně uspokojivé odpovědi na otázku "co za to." Fungovalo to totiž tak, že tam, kde režim tu práci nutně potřeboval (a hlavně, výpadek by se projevil téměř OKAMŽITĚ) nakonec vyšší platy dát musel.

No a nedostatek společenských konvencí, dříve tvrdě vynucovaných, vede už dnes třeba k tomu, že mladí žijí "na psí knížku" a žena je svobodná matka. Je to totiž finančně o poznání výhodnější a kdo by se kvůli nějakým konvencím vzdal části příjmů. Toto také pamatuji z minula, ale byly to vyjímky. Třeba pár, kde žena byla vdovou po vojenském pilotovi, který se zabil při plnění úkolu a ona měla nemalou penzi, o kterou by sňatkem přišla. Její partner, se kterým měla dítě byl "podnájemník," což úřady kvůli té penzi děsně štvalo ale co já vím, tak jim to vydrželi dlouho.

Z. Bílý 10.11.2013 15:25

jižní afriKA?

To je sice pravda, ale to "K" má být co? Kolumbie?

J. Cervenka 10.11.2013 14:06

dlouhy

ac zase dobre uvahy a informace - ale je to moc dlouhy a o USA neinformovane: co by to bylo za praci zjistit jak je to s Obamacare,s Obamovou politikou energie, s kontrolou bank a fianncnich instituc, atd atd ... vetsina Obamy programu je dobra a nutna, se "socialismem" Evropy nema co delat - je to jen jeho zahranicni politika, ktera musi zkoncit spatne (k muslimum a Izraeli)

J. Kulišek 10.11.2013 17:53

Re: dlouhy

No tvrdit, ze obamovy reformy se socialismem nemaji co spolecneho a je to jakasi treti spravna cesta, je zajimave. Proste ziti na dluh je neco noveho. Jen kdyby se nepomahalo tem zatracenym zidum a amerika by rozkvetla, ze ?

E. Sevrát 10.11.2013 12:13

Ale, "Západ" už dávno nikam neběží,

pouze kulhá na obě nohy za nově rozvíjícemi zeměni jako je BRICK apod.

V. Vaclavik 10.11.2013 10:52

Jestli Zapad zvitezil nad Vychodem

tak jedine tak, ze Vychod padnul sam, asi jako kdyz se treba vasemu protivnikovi v tenise udela spatne a k zapasu nenastoupi.

" i ponechám dumyslnému ctenári, aby se mnou popremýšlel nad základními charakterovými rysy západního cloveka, odkud se vzaly, i jak a cím nabyly své dnešní, úpadkové podoby."

Odkud se vzaly? Od intelektualu sirici ideje mezi lid. Zakladajici otcove Ameriky sirili ideje svobodomyslnych kontinentalnich myslitelu (John Locke a spol) a vysledek zname. Na kontinentu zpocatku ty same ideje zpusobily prumyslovou revoluci a vzestup Anglie, jenze evropsti levicovi intelektualove zakratko ziskali pocetnou prevahu a ten vzestup udusili, a vysledkem je dnesni Anglie. A protoze nikdo nezije vecne, ani zakladajici otcove, tak Amerika rovnez upadla s nastupem levicovych intelektualu, ktery se stal masovou zalezitosti pocinaje sedesatymi lety minuleho stoleti.

Randova jako snad jedina vysvetluje tento retezec prenosu ideji od filozofu k intelektualum a od techto k lidovym masam a ukazala tak, ze u korene historie lidstva jsou ideje. Jaka ta historie byla zalezi na tom, jake ideje byly hlasane tehdejsimi prevladajicimi intelektualy. A jaka bude ta nase historie je nabiledni - rozumne ideje se dnes daji spocitat na prstech jedne ruky, kdezto tech nerozumnych je hafo. A vinu za tento smutny vysledek, za to selhani, nesou prave takovi myslitele jako tady pan Frybort, kteri by mohli vedet lip, ale svevolne ustrnuli na pul cesty a jsou tak intelektualne impotentnimi trubci. Nejsou intelektualne ani zli ani dobri, jen zmatene intelektualne tapaji a v boji za ty spravne ideje nepomahaji.

Pritom prace Randove vysly v nemeckem prekladu uz davno, jeste za casu hlubokeho komunismu ve Vychodni evrope, a pan Frybort mel tak jiste dostatek casu se s nimi seznamit, ale neseznamil. Dnes uz dokonce existuji i v ceskem prekladu, ale i ti lepsi mezi nasimi domacimi intelektualy je taktez ignoruji, zpravidla kvuli prezivajicim idejim krestanstvi.

S. Rehulka 10.11.2013 12:38

Re: Jestli Zapad zvitezil nad Vychodem

Nevím, proč se pane Václavíku obouváte právě do pana Frýborta. Jeho křestanství a humanita je pepřena satirou, kterou jste možná nepochopil, i když jste vzdělaný člověk.

Já si také myslím, že když mi dá bolševik (nebo musulman) facku, že NEMÁM nastavid druhou tvář, ale šlápnout mu na krk. Ale toto jsou jenom statečné šprochy na internetu, ale ve skutečnosti je těch opravdu statečných málo !

A když mají být vyznamenáni Mašínové a jejich skupina, nenajde se za dvě dekády ani jeden president ze tří.....

Nějaké filosofické kecy nepomohou !

J. Kulišek 10.11.2013 17:57

Re: Jestli Zapad zvitezil nad Vychodem

Takze vy proste neverite, co rikaji liberalove a intelektualove, ze kdyz se tygrovi da dost masa, ze se z neho nakonec stane vegetarian?

J. Kanioková 10.11.2013 18:31

Ha ha ha..

.

V. Vaclavik 11.11.2013 9:43

Re: Jestli Zapad zvitezil nad Vychodem

Ja si zase myslim, ze lide jsou zpravidla statecni v tech neintelektualnich vecech, jako slapnuti nekomu na krk, popripade se porafat v diskuzi jako tady na internetu, ale jsou zbabeli prave v tech intelektualnich vecech. I kdyz kolikrat vi lepe, zbabele nereknou protivnikovi pravdu naplno, a to ani pres internet, protoze doba je takova, ze se lidi stydi brat se za sve, sobecky rici NE vyzirkum. A paraziti si berou jako rukojmi nejake ty opravdu zasluhujici pomoc a nestatecni zbabeli protivnici jim argumentacne, intelektualne podlehnou.

Jenze ani ti co pomoc opravdu potrebuji, ji ode me nemuzou vyzadovat povinne, jako pravo, nasilim. V pripade ze i mrzak se bere za sve 'pravem', mu ma byt jednoznacne a hlasite receno NE. Jenze neco takoveho vyzaduje statecnost a intelektualni jistotu, ze clovek cini spravne, kterou malokdo ma.

B. Hamal 10.11.2013 0:03

Předčasný jásot?

"Nemá už smysl si něco zastírat; vítězstvím nad sovětskou Říší zla jako by se síla západní civilizace vyčerpala..."

Zřejmě vítězstvím nad sovětskou říší zla, neboli nad komunismem, nebyl odpískán konec zápasu na globálním hřišti, ale nejvýš jen první poločas. A ten druhý poločas zápasu s  podceňovaným nováčken se rozhodně nevyvíjí dobře.

V. Vaclavik 9.11.2013 22:06

Tady plati to krestanske - nejdriv hledej

tram v oku svem... dluzno dodat 'v intelektualnim' oku svem.

Zaba na prameni kyzene zmeny jsme my, kteri mame na to, abychom mohli vedet lepe, ale to bychom museli prehodnotit zakladni myslenky, ktere nas do teto situace privedly.

Je treba prehodnotit dnesni pevnou viru, ze nasilim se da cinit dobro, protoze nasilnicka 'solidarita' nemuze, nez nakonec vyustit ve zlo, ktereho jsme dnes svedky - v upadek civilizace.

"Chomout tzv. sociálního státu" neni principialne to, co nas stahuje pod hladinu, topi nas regulace naseho produktivniho konani, ktera pak ma za nasledek, ze neutahneme ani ten nas upoceny socialni stat a musime se na jeho provoz zadluzovat.

J. Kanioková 9.11.2013 21:26

šmarjápano,

to je perfektní článek, přemyšlování, jak by řekl Komenský..

Děkuji, pane Frýborte. 1*

J. Tolasz 9.11.2013 18:40

Víte jak dopadne Evropa?

Poperou se o ni Rusové s Čínou na straně jedné a islám na straně druhé. A to bude mazec. My Evropané se můžeme přidat.

P. Jansky 9.11.2013 16:35

pane fryborte je to dlouhe a nudne

placete v reci zeme kde se chysta vladu prevzit socialni demokracie.. a vite proc? protoze ti odpovedni obcane co maji zivoty vzit do svych rukou a postarat se o sebe to tady rozkradli..

V. Venc 9.11.2013 12:12

Určitě podnětný článek

Zastávám názor, že: "víra je nad rozumem". To znamená, že čemu člověk věří/nevěří má rozhodující vliv na jeho chování. Víra je člověku daná, vrozená.

Občané vyznávající sociálně spravedlivý stát, socializmus s lidskou tváří, věří ve státního boha, kterému přinášejí své obětní dary a vyznávají jeho spravedlnost, čistotu úmyslů, schopnost postarat o všechny potřebné.

Občané věřící v Boha, ví/mají vědět, že na zemi nelze udělat Boží království, ať se snaží sebevíce, ať dávají státnímu bohu jakékoliv úlitby. Ví, že údělem člověka je žít v riziku a v potu tváře pracovat. Jde o spojené nádoby, čím je chabější víra v Boha, tím více sílí víra a důvěra ve státního boha.

Euroatlatická společnost je v zajetí multikulturalizmu, relativizmu, v Boha nevěří a nerespektuje. Ponětí o morálce je oslabeno, ztrácí hospodářskou výkonnost, přichází o konkurenční schopnost. Život člověka je stále více a více regulován, je omezována jeho osobní svoboda.

Návrat k Bohu se zdá nemožný, proto je nutné čekat na “ozdravné” impulzy, které společnost zase “nahodí” na správnou trajektorii (jako v minulosti vždy), což bude bolet..

V. Kun 9.11.2013 16:19

Re: Určitě podnětný článek

Správně jste to vystihl pane Vencl!

V. Kun 9.11.2013 16:20

Re: Určitě podnětný článek

Sorry VENC.

J. Kanioková 9.11.2013 21:49

Dobrý komentář...

jen.. návrat k bohu JE nemožný. Tak vysoce technicky vyspělá a realisticky uvažující společnost se už nikdy k víře v nadpřirozeno nevrátí..

Jenže někteří lidi se svobody myšlení bojí, nejsou schopni svou vlastní svobodu unést.. Jsou stále ve fázi spoléhání na - ONI(ON) to zařídí - a tak sedají na lep každému, kdo je v jejich obavách uklidňuje, kdo slibuje, nebo kdo v nich vyvolává naději v jakési Spasitele..

A to je ten nejhorší Průšvih - přehnané očekávání, a z toho víra populistům slibujícím "jistoty". Přehnané očekávání, a pak frustrace. Nahoru, dolů. Neochota měnit své myšlení v racionální..

"Ten kdo dává přednost jistotám, je smířen s otroctvím".

V. Vaclavik 9.11.2013 23:14

Re: Dobrý komentář...

Souhlas. A k tem jistotam, kdo za nimi jde prvoplanove jich prave proto nedosahne. Naopak jich dosahne ten, kdo jde za tim, z ceho jistoty plynou, tedy za nejakym produktivnim cilem.

J. Kulišek 10.11.2013 18:03

Re: Dobrý komentář...

Problem je, ze se te vasi vire musi verit.

J. Kanioková 10.11.2013 18:43

Nevím, co tím myslíte,

já žádnou víru nemám.. vlastně jo, v sebe, že si umím se vším poradit, že jsem nikdy nepotřebovala cosi očekávat z vnějšku..